Sigara Haram mi?

XaberDar

Profesör
Yazı Alıntıdır.

Sigaranın etkileri nedir?
Kullanımın başında: Nefes darlığı, astım ataklarının sıklaşmasına, impotans, kısırlık, kanda karbonmonoksit düzeylerinin artmasına sebep olur.
Uzun süreli kullanımda: Kalp krizi, felç, akciğer ve diğer organ kanserleri (gırtlak, ağız içi, farinks, yemek borusu, pankreas, serviks ve kemik iliği), kronik bronşit ve amfizem görülür.

Çevreye olan: Eşte ve çocuklarda akciğer kanseri riski artar, çocukların sigaraya başlama riski artar, sigara içenlerin çocuklarında yeni doğan ani ölümü, astım, orta kulak iltihabı, ve solunum yolu hastalıkları daha sık görülür.

Sigarayı bıraktıktan sonra ne gibi olumlu değişiklikler olur?

- Sağlığınız düzelir.
- Tad duyunuz yerine gelir.
- Kokuları daha iyi ayırt edebilirsiniz.
- Tasarruf edersiniz.
- Kendinize saygınız artar.
- Bir maddenin kontrolü altından çıkabildiğinizi bilirsiniz.
- Ev, araba ve nefesiniz daha iyi kokacaktır.
- Bırakmayı düşünmekten kurtulursunuz.
- Çocuklarınız için iyi bir örnek olursunuz.
- Yakınlarınızı sigara dumanından kurtarırsınız.
- Fiziksel olarak daha iyi hissedersiniz.
- Spordaki performansınız artar.

SİGARADAKİ BAZI ZEHİRLERİN TOPLU LİSTESİ

Amonyak: Temizlik Malzemelerinde bulunur.
Angelica root extract: Hayvanlarda kansere yol açar.
Aseton : Oje temizleyicisi olarak kullanılır.
Arsenik: Fare zehirinde kullanılır.
Asetik Asit : Sirkede bulunur.
Benzen: Boya ve kauçuk maddelerin yapımında kullanılır.
Bütan: Hafif sıvılarda bulunan zehirli bir gaz.
Fenol : Dezenfektan olarak kullanılır.
Karbonmonoksit: Zehirli Gaz.
Kadmiyum: Pil yapımında kullanılır.
Siyanür: Öldürücü Zehirdir.
DDT: Yasaklanmış bir böcek zehiridir.
Ethyl Furoate: Hayvanlarda öldürücüdür
Kurşun: Yüksek miktarda alınırsa zehirlidir.
Formaldehid: Kadavraları korumak için kullanılır.
Methoprene: Böcek Zehiri.
Megastigmatrienone: Greyfurtun yapısında bulunan kimyasal bir maddedir.
Metanol : Roket Yakıtı olarak kullanılır.
Maltitol: Diyabetik tatlandırıcı.
Naftalin: Güve ilacında bulunur.
Metil isocyanate: 1984’te Bhopal, Hindistanda yanlışlıkla salındığı için 2000 kişi ölmüştür.
Polonyum: Kanser yapıcı radyoaktif bir maddedir.

Sigaranın en ölümcül Zehirleri :

Karbonmonoksit : Karbon monoksit son derece zehirli bir gazdır. Gözle görülmez, kokmaz ve tadı yoktur. Fakat fazlası öldürücüdür. Arabaların egzos gazının içinde de çok miktarda bulunur. Karbonmonoksit kana girdiği zaman, oksijenin yerini alır ve vücudun oksijen kaynağı kesilmiş olur. Karbonmonoksit aynı zamanda gece görüşünü ve tepki süresini azaltır. Nikotinle beraber alındığında kalp hastalıklarına neden olur.
Nikotin : Tütün bitkisinde doğal olarak bulunur ve çok güçlü bir uyuşturucudur. Kokain ve Morfin kadar bağımlılık yapar. Nikotin direkt olarak beyin ve kaslara etki eder. Nikotin kan basıncını arttırır, kalbin daha çok çalışmasını sağlar, kan damarlarını gerginleştirir, vücut ısısını düşürür, ülserin gelişmesine yardımcı olur, midedeki salgıları etkisiz hale getirir...

XaberDar

Profesör
Eveet bunca yazılandan sonra başka sorusu olan????

Ama lütfen okuduktan sonra artık verin kararınızı. Sizleri üzdüysem Özür dilerim.

Tez zamanda bırakmanız dileğiyle!...

yyunuss

Üye
Ilk olarak sunu söyleyeyim, asla sana saldirmayi düsünmedim. Bilmeyerek kalbini kirdiysam özür dilerim, hakkini helal et.

Alintilar için tesekkür ederim. Sigaranin insan sagligina zarari tartisilmaz. Burada hemfikiriz.

Simdi, dini yönüne gelince, sigaranin zararlarindan yola çikarak, eger sigara içenler hemen ölür veya 3 sene boyunca hergün 10 sigara içen kisi kanser sebebiyle ölür vs... gibi kesin tibbi teshisler olsaydi bu bir tür intihar anlamina gelirdi ve ser'an haram olurdu.
Oysa, sigara içipte hayatini normal halde devam ettiren çok kimse vardir.

Bilgin için söylüyorum, Ben sigara, tütün vs. içmiyorum.

XaberDar

Profesör
Ilk olarak sunu söyleyeyim, asla sana saldirmayi düsünmedim. Bilmeyerek kalbini kirdiysam özür dilerim, hakkini helal et.
Sende hakkını helal et.

Alintilar için tesekkür ederim. Sigaranin insan sagligina zarari tartisilmaz. Burada hemfikiriz.
Doğru. Burada herkesle hemfikiriz.

Simdi, dini yönüne gelince, sigaranin zararlarindan yola çikarak, eger sigara içenler hemen ölür veya 3 sene boyunca hergün 10 sigara içen kisi kanser sebebiyle ölür vs... gibi kesin tibbi teshisler olsaydi bu bir tür intihar anlamina gelirdi ve ser'an haram olurdu.
Oysa, sigara içipte hayatini normal halde devam ettiren çok kimse vardir.

Dediğin gibi zararı uzun yıllar sonra belli olduğu için bu zaten yavaş yavaş intihardır. Ölüm günü belli değil diye (ki zaten kimse öleceği günü bilmez) intihar saymamakta olmaz.

Eskiden sigaranın zararlarının bu kadar bilinmemesine göre mekruh denmiş belkide. Ama bugün sigara içenlerin mesala kanser olup ölenlerin sayısı çoğalmakta. Zaten alıntıları okuduğunda bunda ölüm sebebi olarak çoğu doktor sigarayı sebep göstermiştir.

Ayrıca sigarayı içipte hayatını normal halde devam ettiren çok kimse var diyorsun. Genellikle doğu demişsin bir mesajında. Evet 100 yaşında belki, sigara yüzünden bıyıklarını ve kendi görüntüsünü bozmuş, Ama gerçekten herşeyiyle doğal(ekmeğinden, soğanına; giydiğinden, yediğine) yaşayan bu insanların hiçbirinin bu yaşamlarını sigaraya borçlu olduklarını söylemez, söyliyemez. Çünkü bende doğuda ve batıda yaşadım. Adam bir yandan sigarayı sararken, bir yandan da sigaraya okuduğu belaları yazmıyayım burda.:)

Bir nokta daha varki doğu insanının sigarası genelde kendi ektiği, biçtiği tütündür. Sigarayı hazır almaz. Kendi yapar. Kendi sarar. İçine sonradan 2000-4000 arası kimyevi maddeyi koyamaz. Ama nasıl yapıldığınıda bilmiyorum. Fakat tütünün kendi içinde barındırdığı maddeler tanen, nişasta, zamk, reçine ve alkaloidlerdir(en önemli alkaloid nikotindir). Bir nefeste sarma sigaranın, şimdiki markalı sigaralardan daha çok zararı belki dokunuyordur. Ama sigara içicileri nikotini elde etmek için sonuçta bedenlerini tatmin etmek için gerek sarma sigaradan 1 nefes alsın, gerek markalı sigaralardan 10 nefes alsın; bunlar ihtiyacı nispedinde nikotini almaya çalışırlar.

Bahsettiğin amcamı artık dede mi neyse işte, Şu anda elinde bastonu, sararmış sakal-bıyığıyla, çökmüş bedeni, kan çanağına dönmüş gözleriyle hala aslanlar gibi yaşıyor diyemezsin. Belki doğal yaşasa dediğinin bir kısmını doğrularım ama sigara içmeyen bir insan bile 100 yaşına vardığında yine çökmüş bir bedenle karşılaşmamak ender görülecek birşey. Bizim bünyemizle herkesin bünyesi bir değil. Hani eski toprak derlerya,:) Ben bunları yaşadım çünkü Doğuda da Batıdada ikamet ettim.

-----------------
NOT:
Tütün suda kaynatılarak elde edildiğinden sıvının böcek öldürücü ve kaçırtıcı etkisi olduğundan, haşerelerle mücadele de tarımda kullanılmaktadır.(Tütün yüksek derecede zehirli olduğundan yani)
-----------------

Bilgin için söylüyorum, Ben sigara, tütün vs. içmiyorum.

Sigara içip içmemen benim için önemli değil ama içmediğinede sevindim!:clap2:

Selametle...

yyunuss

Üye
Paylasim için tesekkür ederim. Tabii ki amacimiz birbirimizi kirmak falan degil... Dinimizi en dogru sekilde yasamak ve yasatmak.

Dogrusu tütün hakkinda kitaplarda baya bir bilgi var ama sigara ile tam kiyas da yapilamiyor. Sorunda burada galiba... :thinking:

Onun için ben burda birakacagim. Hakkimi helal ettim. :shake2[1]:

Selametle... :friends:

:wave[1]:

yyunuss

Üye
Aware için !!!
çoooook önemli bir not :

Avatarin hosuma gitti. Onu her gördügümde gülüyorum :O :O :O

XaberDar

Profesör
Paylasim için tesekkür ederim. Tabii ki amacimiz birbirimizi kirmak falan degil... Dinimizi en dogru sekilde yasamak ve yasatmak.

Dogrusu tütün hakkinda kitaplarda baya bir bilgi var ama sigara ile tam kiyas da yapilamiyor. Sorunda burada galiba... :thinking:

Onun için ben burda birakacagim. Hakkimi helal ettim. :shake2[1]:

Selametle... :friends:

:wave[1]:

Çok teşekkür ederim!:shake2[1]: :friends: Sayende çok bilgiye değindik.;)

Aware için !!!
çoooook önemli bir not :

Avatarin hosuma gitti. Onu her gördügümde gülüyorum

:wave[1]: ;)

Selametle!...

aHuZaR

Can kayıp can firarda
Sigaraya haram diye Alimce fetva veren arkadaşlarım, inşallah birgün sigaraya başlamazlar..

Çünkü ne fetva verenleri gördük, ne içmem diyenleri duyduk, ne pisliktir diye niteleyenlerle karşılaştık..

Ekserisi gün geldi içmeye başladı..

Kaderin bir cilvesi olmasın!

Zira bilenler büyük lokma yut, büyük söz konuşma demişler..
kardesim bu tepki neden onu anlamiyorum GERCEKLER acidir ben kimseyi kinamiyor suclamiyorum böyle yazmaniz üzdü beni :(

hirahos

Kıdemli Üye
Üzmek için yazmadım ahuzar abim..

Ancak, üzdüğüm için özür dilerim..

Benim itirazım sigaraya karşı "zararlıdır" diyenlere değil..

İtirazım "haramdır" diyenlere..

Bilmeden, gerekli donanıma sahip olmadan "Fetva" vermek, büyük lokma yutmaktır..

XaberDar

Profesör

İtirazım "haramdır" diyenlere..

Bilmeden, gerekli donanıma sahip olmadan "Fetva" vermek, büyük lokma yutmaktır..

Gerekli donanım daha önceki mesajlarda verilmiştir. Ayrıca bu donanım bana, şahsıma ait değildir.

Son devrin din alimleri, alimler, hocalar,..vb..Bu kişiler Kur'an, Hadis, kıyasta yaparak Sigaranın haramlığını ispatlamışlardır!...

Büyük lokmayı bize mal etmene rağmen, aslında Sigaranın Haramlığını manevi büyükler söylemişlerdir.

Ben bunları yazarken şu hoca, şu alim, şu ayete ve şu hadise bakarak vede kıyas yaparakta Sigaranın haramlığını ifade etmişlerdir diye yazıyorum değil mi?

Büyük lokma yemek benim haddim değil. Ama biraz daha dikkatli okuyup, daha dikkatli yazarsan hepimizi sevindireceksin!

hirahos

Kıdemli Üye
aware abim, siz bu işi inada bindirmişsiniz.. İnad ise hayıra alamet olmaz..

Başından bir daha okudum, acaba gözümden mi kaçtı diye..

Gördüğümü bir daha gördüm:

- Bir takım Ayetler ve Hadisler vererek Tütünü ya da sigarayı bunlarla "kıyaslamışsınız".. Ayet ve Hadislerle hüküm için kıyas, Fukahanın işidir.. Siz fukahadan (Fakihlerden, fıkıh ilmi alimi) olduğunuzu söyleyebilir misiniz?

- Yine başından beri defalarca alimlerin görüşlerinden yola çıktığınızı söylemişsiniz, bu konuda "ittifaktan" bahsetmişsiniz.. Ya da bu havayı vermişsiniz.. Bu imada bulunmuşsunuz..

Sorulmadan:

- Prof. Dr. Hayreddin Karaman

Sorulduğunda:

- Şafii mezhebi alimlerinden Kalyubi,
- Son devrin ilim adamlarından Muhammed el-Hamid
- Muhaddis Şeyh Bedreddin el-Haseni ed-Dimeşki
- Şeyh Ali Dark

Bu isimleri vermişsiniz..

Prof olanının dışındaki alimleri bilmiyorum.. Hangi eserleri var bilmiyorum.. Hangi eserlerinde bu konuda nasıl haram demişler onu da bilmiyorum.. Bilen arkadaşlarımdan öğrenmek de isterim..

Bununla birlikte Şafi mezhebinin bu konudaki hükmünü, görüşlerini yazan arkadaşlarım oldu.. Muteber Fıkıh eserinden..

İkinci sıradaki Şafi Doktor alim kim ise muhtemelen Şafinin genel görüşlerinden ayrı bir görüş bildirmiş ki her mezhepte olabilir..

Onu çıkara da biliriz, çıkarmaya da biliriz..

Herhalukarda ancak 4-5 isim verebildiğiniz bir konuda nasıl ittifak oluyor, halen anlamış değilim.. Yani "bütün alimlerimizin ittifakla söyledikleri görüşüne dayanarak kesin kes haramdır" diye nasıl ortaya çıkabiliyorsunuz?

İsterseniz siz de baştan konuyu bir okuyun.. Hemen her mesajda "alimlerimiz" ifadesi doğrudan ya da dolaylı var..

Kısaca "Biz kendiliğimizden söylemiyoruz, alimlerin görüşlerine dayanıyoruz" diyorsunuz ama malesef öyle değil..

Siz yeni bir hüküm veriyorsunuz..

Bunun ismi "fetva"dır..

XaberDar

Profesör
Siz yeni bir hüküm veriyorsunuz..

Bunun ismi "fetva"dır..

Eyvallah!... Benim fetvam diye nitelendirdiğin kısım; Sigaranın zararlarıdır.
----------------------------------------------------------
Prof. Dr. Hayreddin Karaman Onu tanımam bile.
----------------------------------------------------------
Eh be hirahos!... Sana bütün alim görüşlerini mi getireyim istiyorsun. Kusura bakma elimizde bu görüşler vardı.

Şafii mezhebi alimlerinden Kalyubi, bu kişinin aynı zamanda tıp ilmiyle meşgul olduğu yazılıdır.

Akıllı adama sözün tamamı söylenmez. Biraz sert oldu, ama hocan sana "evlat şunu yap" dediğinde, neden diye bir soru sorulmaz değil mi? Şimdi ne alaka diyeceksin belki? Hocan senden daha iyi biliyordurda ondan. Senden daha iyi biliyor ki bu zıkkıma haram dedi!

Sigaranın haram olduğu konusunda ben çok yazı alıntı yaptım, çok yazı yazdım. Bunu benim görüşüm olarak değerlendiriyorsunuz. Fakat bunun tersine siz hiç sigara haram değil diyip ne bir bilen, bir fetva, nede bir alim görüşü ile bunu desteklemiyorsunuz.

Madem haram değil bu saate kadar neden sigaranın helal olduğu konusunda bir savunma yok.
-----------------------------------------------------------------
Sigara haram değil diyenlerin, gördüğüm kadarıyla savunması şu :

Hayır sigara haram değil.
Sigara haram olamaz.
Sigarayada haram deyip fetva çıkaranlar var. hahahaha(böyle eğlenenler bile var.)
......
....
Söyler misiniz bundan başka kaç savunma var? Asıl bunlar fetvadır. Hiç bir görüşü ele alıp bundan dolayı helaldir diyen var mı? Bunlar haram değil diyip kendi fetvalarını veriyorlar. Daha sonra bize fetvacı diyorlar. Yazık size ve siz gibilere...

-----------------------------------------------------------------
Siz olaya benim görüşüm olarak baktığınız için fetvayı bana mal ediyorsunuz.

Ama sigaranın değil helal, mekruh olduğunu gösteren bir fetva(sana ait olmayan) bulursan başgöz üstüne!

Madem bu kadar size acı veriyor alıntılarım vede yazılarım... Bu saatten sonra yazmıyacam. Artık istediğiniz kadar Sigara Haram değil fetvasını verin!

grmedimys4.gif
Selametle!...

hirahos

Kıdemli Üye
Özellikle son yazınızdan sonra mesele benim açımdan iyice netleşmiştir.. Konuya kendinizi öylesine kaptırmışsınız ki size ne söylemeye çalıştığımı son kez anlatmamın bile mümkün olmadığını kabul ediyorum..

Bildiğiniz gibi işleyiniz..

hirahos

Kıdemli Üye
Amenna..

Hatta sigara, içkiden daha büyük bir "haram"dır... Daha büyük bir "günah"dır..

(Hamr) Alkollü içki içenin affı mümkün, ama "sigara" içen zinhar kurtulamayacak!

(Hamr) "Alkollü İçki" içene yüz sopa vuruluyorsa, "sigara" içene 200 sopa vurulmalıdır..

Sigara içenin, bıraksa bile 40 gün hiç bir ibadeti kabul olmaz...

Oruçtan sonra, orucunu açıp sigara içenin orucu da sakatlanmıştır..

Bıraktıktan sonra, içtiği süre hesap edilir; bütün namazlarını ve oruçlarını kaza etmesi gerekir..

Kaza etmezse nafileleri de asla kabul olmaz..

DJ MESNEVI

Doçent
şafii mezhebi haric diğer mezhep imamlarının görüsü sudur..

sigara bilincli ihtihardır.. intiharında hükmü ebedi cehennem ve ızdıraptır..

safii mezhebine gelince bir kadın sigara iciyorsa evinin erkegi aksam esinin ekmegini nasıl getiriyorsa sigarasınıda getirmek mecburiyetindedir..

hirahos

Kıdemli Üye
İntihar yetmez..

Sigara içen, çevresini öldürdüğü için katil hükmüne girer.. Kıyas gerekir..

aHuZaR

Can kayıp can firarda
aware sonuna kadar dediklerini savunuyorumbir anne düsünelim
sigara bagimlisi hem ve dogacak cocuga verecegi zararlari
duymakta zorlaniyor bu sebebten cok gec konusuyor zeka yönünden diger cocuklardan geri oluyor
bu kadar tahribati yapan bir madde nasil helal olur....
bir müslüman bedenine bunca eziyeti kötülügü yapabilirmi?
bir müslüman etrafindakileri kendi zevki cin zor durumda birakabilirmi?
bir müslüman israf edermi?
deniyorki alimlerde icmistir sonucta alimlerde insan melekmi onlar?
azi haram degil cogu haram hikayelerinide gecelim öyleyse maruyana uyusturucu bu gibi madelerede helalmi diyecez?

hirahos

Kıdemli Üye
Kesinlikle "Haramdır" efendim ne münasebet.. Helal filan.. Yapmayınız..

Hatta, bırakınız içmeyi; tütün yetiştirmek dahi "haram"dır.. Bunların rızkı helal değildir.. Çünkü "haram"a sebeb olmaktadırlar.. Sebeb olan da vebaldedir.. Sonucuna da katlanır..

O yüzden, kendisi içmese bile tütün yetiştiren vebal altında bulunmaktadır..

Aklıma gelmişken, komşusu balkonda sigara içerken, eğer tedbirini almazsa dumanı ciğerlerine gidene de haram olur.. Çünkü çoğu haram olanın azı da mutlaka haramdır..

Misafir sigara içiyorsa, ev sahibinin üzerine misafirini kovması vaciptir.. Çünkü evinden herkesi kovmaya gücü yeter.. Öyleyse "kötülüğü eliyle" düzeltmediği müddetçe o da vebal altındadır..

meyve

Asistan
Sigara içmenin savunulacak hiçbir yanı, hiçbir yönü olmamasına rağmen, içenler pek çoktur.

Zira tiryakilik, yaygın bir hastalık, yahut alışkanlık halini almıştır.

Gerek sağlık ve gerekse maddiyat açısından yüzde yüz zararlı olması, müzmin tiryakilerin umurunda bile değil.

Tiryakiler, sıhhatlerini bozduğunu ve israfa yol açtığını bile bile tüketiyor bu mereti.

Tabiî, bu "tüketme aşkı" kesinlikle karşılıklıdır: Tiryaki sigarayı, sigara da tiryakiyi tüketiyor, zamanla...

Müzmin tiryaki, sigarayı kolay kolay bırakmaz; tâ ki, sigara kendisini bırakıncaya kadar...

Acep bu nasıl bir hâl ve ahvâldir ki, Allah'ın ihsan ettiği vücut emanetine, bile bile ve göz göre göre ihanet ediliyor?

Bu ruh haletini anlamak, hele hele kişiye hak vermek, hiç de kolay değil.

Burada "tiryakilik"ten öteye daha vahim bir durumun varlığı söz konusu: Ne gibi? Meselâ "bağımlılık" gibi...

Soruyoruz: Hakikaten bu raddeye varmış bir zehirli duman tiryakiliğini dinen sadece "mekruh" olmakla sınırlamak ve ikrah yönünü bu fıkhî çerçevede izah etmek mümkün mü?