Rabitanin Sirk Oldugunu Söyleyenlere

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

zebih

Kıdemli Üye
hic alakasi yok,o lafin burda kullanilip bazilari tarafidan lakirti edilmesine deginilmiski,masaAllah sizi bile etkisi altina almislar,bunlar gercek niyetlerini biraz dokaninca gorursun,
yoksa imam rabbani o sozu nicin kullanmis,amaci nedir bunu genis persfekdifde degerlendirip ortaya cikarmak lazim,yoksa bekdasi gibi namaza yaklasmayin kismini aldinizmi vah ki ne vah

sofuoğlu azizim

bu bir kereye mahsus olsa idi evet aynen sizin dediğiniz gibi düşünmem icab ederdi.

evveli var bu uslubun..

dolayısıyla kusura bakmayınız.

tarihe bir not daha düşülmüş oldu.

bu arkadaşların fikrine gelince:

kimden gelirse gelsin taassub ve önyargı butlandır.

ehli kıbleyi tekfir etmek hatadır. bilgi sahibi olmadığımız mevzularda yapacağımız her yorum bizi sıkıntıya sokacaktır.

sevgilerimle

KuTeYBe

Doçent
Sofoglu' Alıntı:
gercek niyetlerini biraz dokaninca gorursun

Gerçek niyetimiz ne acaba? Biz niyetimiz şudur gibi bir beyanda bulunduk mu Sofuoglu? Ya dediğiniz gibi değilse o zaman bu zan altında kalmak olmayacak mıdır? Bırakın dille söylemeyi içten geçirmeyi bile gıybet sayarak sakınan ilk sufilerden Sakati'nin menkıbesini de mi okumadınız .

Ya iki düşman gibi. Sufiler ve karşıtları. Benleştirme çabası.

fakiri

Kıdemli Üye
Birileri buraya bir link eklemiş linki inceledim. Şüphesiz ki, biz İmam-ı Rabbaniden mesul değiliz kendimizden mesulüz. İmam-ı Rabbani Hz.leri o büyüklerin ehl-i sünnete muhalifmiş gibi görünen sölzerini en güzel şekliyle bilenlerden birisidir. O şunu demek istiyor ki, "Ey Yârenler ! Siz bu gibi sözlere takılmayınız. İşinize bakınız. Yani, anlamadıklarınız hakkında ileri-geri lâf etmeyiniz." Eğer, bir çırak ustasına ukalalık yaparsa bu çok gülünç olur.Biz diyoruz ki, biz ehl-i sünnet itikadını da onlardan fazla bilmiyoruz. Bilenlere için sözümüz yok ! Ben bilmiyorum.
Ayırca o linkin devamında şu bilgiler de var. Sadece İmam-ı Rabbaninin sözlerini alıp bunlardan bahsetmemek de çok manidar geldi bize...

İşte linkte yer alan bizim görüşümüzü destekleyen diğer cümleler :

Şeyh-i ekberi [yani İbni Arabiyi] caiz olmayan bazı bilgileri ile, yine makbuller arasında görüyorum. Evliya arasında bulunuyor. Onu reddeden, beğenmeyen tehlikededir.) [c.3, m.77]
İmam-ı Süyuti hazretleri Tenbih-ul-gabi kitabında İbni Arabi hazretlerinin büyüklüğünü vesikalarla ispat etmektedir.
Ebüssüud efendi hazretleri de ona dil uzatılamıyacağına dair fetva vermiştir.
Abdülgani Nablüsi hazretleri, İbni Arabi gibi büyük bir evliyaya dil uzatanın cahil ve gafil olduğunu, bunların başında İbni Teymiye’nin geldiğini bildirmektedir. (Hadika)

zebih

Kıdemli Üye
Ya gerçekten gülüyorum. Bu şuna benziyor şimdi burada çok sufi var . Çoğusu nakşi galiba :)

Ama bir de şu var. Şibli'nin Hallac'a herkes taş atarken gül atması şairaneliğine bir gönderme olarak bir kardeş diğerine demiş ki onlar size taş atıyorsa siz de onlara gül atın. Kimseden gül beklediğim yok açıkçası, ama şu da bir gerçek. Bir dönün hareketleriniz, sözleriniz, iğneleyici tavırlarınız, alaylarınız vb buna benzer tavırlar bırakın hani o çok övülen sufi ahlakını sıradan bir mümin ahlakına uyan tavırlar mı ?

İşte eleştirdiğimiz bu. Tasavvufla kişisel gelişim yapıyoruz, seyir halinde sülukumuzu tamamlıyoruz diyorsunuz ya. Allah'a yakınlaşıyoruz diyorsunuz ya . İnanmıyorum. Bana hareket getirin. Biri yazılarımızdan dolayı isim vermeden laf atar biri ulen gibi kaba bir ifade tarzı seçer, biri allame, beyimiz bilmem ne der. Biri başka şey?
Biri de demiş ki biz daha çok zikr ediyoruz. Allah zikirlerinizi kabul etsin kardeşim. Biz de takasüre takılmamaya çalışıyoruz elhamdülillah.

Velhasılı kelam son tahlilde.

Güler misin ağlar mısın?

lime tekulune mala yefalun.

niçin yapmadığınız şeyleri söylüyorsunuz.

gülmeyin kuteybe kardeşim, siz de iğnelemeyiniz...

hepimiz bir imtihandayız. hiçbirimiz beşaretten azad değiliz.

birbirimize hayrı hakkı tavsiye edelim, birbirimizin haline gülmeyelim. kınadığımızla kınanmamız mümkündür.

sevgilerimle

Sofuoglu

Ordinaryus

Gerçek niyetimiz ne acaba? Biz niyetimiz şudur gibi bir beyanda bulunduk mu Sofuoglu? Ya dediğiniz gibi değilse o zaman bu zan altında kalmak olmayacak mıdır? Bırakın dille söylemeyi içten geçirmeyi bile gıybet sayarak sakınan ilk sufilerden Sakati'nin menkıbesini de mi okumadınız .

Ya iki düşman gibi. Sufiler ve karşıtları. Benleştirme çabası.

pardon sen niye kendini onlarin kategorsine koydun onu anlamdik,tasavvufa budanin ummeti diyenlerin cikipda burda takiye yapmalarinadir bizim sozumuz

sizde kendinizi bu kategoriye koyuyorsaniz,sozumuz sizede

KuTeYBe

Doçent
lime tekulune mala yefalun.

niçin yapmadığınız şeyleri söylüyorsunuz.

gülmeyin kuteybe kardeşim, siz de iğnelemeyiniz...

hepimiz bir imtihandayız. hiçbirimiz beşaretten azad değiliz.

birbirimize hayrı hakkı tavsiye edelim, birbirimizin haline gülmeyelim. kınadığımızla kınanmamız mümkündür.

sevgilerimle

Halimize gülüyorum size değil. Ama getirilen ayetlerde bazen tebessüm ettiğim doğrudur da sonra kalbimi temizlemeye çalışıyor ve hüsn-i zan ediyorum.

Sofuoglu :)

Sofuoglu

Ordinaryus
Halimize gülüyorum size değil. Ama getirilen ayetlerde bazen tebessüm ettiğim doğrudur da sonra kalbimi temizlemeye çalışıyor ve hüsn-i zan ediyorum.

Sofuoglu :)

burda kimse tasavvufun veya sufilerin sozcusu vs degil.....

kimsede kendini erdi,erisdi,alleme oldu demiyor(tabi diyenler var onlar ayri)

birilerinin uzerinden sakin sufiler boyledir vs diyerek cikar elde etmeye calismayin,

hem yukarda alaydan vs bahsediyorsunuz,sanki kendiniz bunlardan muafmis gibi birde siritiyorsunuz,kendinizin zerre kadar yapamadigini birbaskasindan istemek hangi mizana ve vicdana sigar

bi husben

Kıdemli Üye
hic alakasi yok,o lafin burda kullanilip bazilari tarafidan lakirti edilmesine deginilmiski,masaAllah sizi bile etkisi altina almislar,bunlar gercek niyetlerini biraz dokaninca gorursun,
yoksa imam rabbani o sozu nicin kullanmis,amaci nedir bunu genis persfekdifde degerlendirip ortaya cikarmak lazim,yoksa bekdasi gibi namaza yaklasmayin kismini aldinizmi vah ki ne vah

bu kisinin burdaki suslu sozleri sizleri celbetmis olsa gerek,ama bakin bu kisinin actigi konulara ve gercek dusuncesine,

http://www.ihvan-forum.com/showthread.php?t=24535

http://www.ihvan-forum.com/showthread.php?t=23203

http://www.ihvan-forum.com/showthread.php?t=23761http://www.ihvan-forum.com/showthread.php?t=23761

vah vah islamsayfası vah ki ne vah peki sen neden çeşitli nikler atına girip yazıyorsun bir kimlik sana yetmiyormu her neyse actığım konulardan bahsetmişsin yineki vah vah ki o konaların çoğu ayet ve hadis olan yazılardır

gözünüz o kadar kişiye endekslenmişki size ayet yazdığımız zaman bile içiniz nefretle dolmakta yazdığımız ayet ve hadisler size küfür gibi gelemektedir

durumunuz neye benziyor biliyormusnuz deniz baykalın durumuna benziyor neye itiraz edeceğini şaşırmıs garibim

KuTeYBe

Doçent
burda kimse tasavvufun veya sufilerin sozcusu vs degil.....

kimsede kendini erdi,erisdi,alleme oldu demiyor(tabi diyenler var onlar ayri)

birilerinin uzerinden sakin sufiler boyledir vs diyerek cikar elde etmeye calismayin,

hem yukarda alaydan vs bahsediyorsunuz,sanki kendiniz bunlardan muafmis gibi birde siritiyorsunuz,kendinizin zerre kadar yapamadigini birbaskasindan istemek hangi mizana ve vicdana sigar

Subhanallah ! Allah biliyor ki kardeşce bir gülümsemeydi. Sizi yanlış anlamışım anlamında. Bu nasıl bir celaldir YaRabbi !

bi husben

Kıdemli Üye
pardon sen niye kendini onlarin kategorsine koydun onu anlamdik,tasavvufa budanin ummeti diyenlerin cikipda burda takiye yapmalarinadir bizim sozumuz

sizde kendinizi bu kategoriye koyuyorsaniz,sozumuz sizede

iftira işin gücün iftira cümlenin tamamını alıp getir bektaşilik yapma

bu iftiralarından dolayı seninle mahşerde hesaplaşacağız unutma

biz hz muhammedin ummetiyiz dedim budanın ümmeti değil

Sofuoglu

Ordinaryus
vah vah islamsayfası vah ki ne vah peki sen neden çeşitli nikler atına girip yazıyorsun bir kimlik sana yetmiyormu her neyse actığım konulardan bahsetmişsin yineki vah vah ki o konaların çoğu ayet ve hadis olan yazılardır

gözünüz o kadar kişiye endekslenmişki size ayet yazdığımız zaman bile içiniz nefretle dolmakta yazdığımız ayet ve hadisler size küfür gibi gelemektedir

durumunuz neye benziyor biliyormusnuz deniz baykalın durumuna benziyor neye itiraz edeceğini şaşırmıs garibim

bak aslanim,benim ismimi ne amacla degistirdigim seni ilgilendirmez bu hususu bilen biliyor,cesitli nickler vs adi altinda yazmiyoruz bir nickimiz vardi bir hususdan dolayi onu degistirdik,bunu burda yapan tek kiside biz degiliz ,

sen su ikdibas.info daki firsaf degilmisin,hele buna bir cevap versene

buraya ilk evvela firsaf olarak gelmedinmi,neler yazip neler soyleyip sonrada banlanmadinmi,simdide cikmis takkiye yapiyorsun

siz tasavvuf ve tarikatlara hatta muslumanlara dusmansiniz,bizde burda sahte kardeslik naralariniza muslumanlarin inanmamasi gerektigini vurgulamaya calisiyoruz,cunku oyle sinsisinizki samimi kisileri dahi aginiza ve tuzaginiza dusurecek meziyetler sizde mevcut

Allah(c.c) sizin serrinizden tum ummeti muhammeti korusun(amin)

fakiri

Kıdemli Üye
firsaf2 geçenlerde bir mesajında İslâm Büyükerini tekfir ettin. Bundan rücu edip tecdid-i iman ettin mi ? Eğer, etmedi isen,önce tevbe et, ondan sonra bu foruma müdahil ol.

bi husben

Kıdemli Üye
bak aslanim,benim ismimi ne amacla degistirdigim seni ilgilendirmez bu hususu bilen biliyor,cesitli nickler vs adi altinda yazmiyoruz bir nickimiz vardi bir hususdan dolayi onu degistirdik,bunu burda yapan tek kiside biz degiliz ,

sen su ikdibas.info daki firsaf degilmisin,hele buna bir cevap versene

buraya ilk evvela firsaf olarak gelmedinmi,neler yazip neler soyleyip sonrada banlanmadinmi,simdide cikmis takkiye yapiyorsun

siz tasavvuf ve tarikatlara hatta muslumanlara dusmansiniz,bizde burda sahte kardeslik naralariniza muslumanlarin inanmamasi gerektigini vurgulamaya calisiyoruz,cunku oyle sinsisinizki samimi kisileri dahi aginiza ve tuzaginiza dusurecek meziyetler sizde mevcut

Allah(c.c) sizin serrinizden tum ummeti muhammeti korusun(amin)

evet itibas infodaki firsaf benim evet burayada o şekilde geldim ve banlandım

maleysef 2 eklemek zorunda kaldım senin telkinlerin sonucunda banlansam 3 4 5 alacam ama yine firsaf oalrak alacam senin gibi ceşitli nikler altına gizlenmeyecem

şu an iktibas infoda hangi konu var biliyormusun bir tasavvuf ehli firavunun imanlı olduğunu idaa etmekte ve bunu ibni arabiye dayandırmaktadır

takiyede yapmıyorum bak yazımın altında mumtehine 4. ayet var takiye yapsam o ayeti yazmadım

simdide sen söyle bakalım iktibas infoyu biliyorsan orda sen kimsin nıkın ne

anlaşıldı senin kinin iktibastan kaynaklanıyor

bi husben

Kıdemli Üye
firsaf2 geçenlerde bir mesajında İslâm Büyükerini tekfir ettin. Bundan rücu edip tecdid-i iman ettin mi ? Eğer, etmedi isen,önce tevbe et, ondan sonra bu foruma müdahil ol.

delilli konus bi gettir kimi tekfir etmişim islam büyüğü kimmiş

zebih

Kıdemli Üye
şahıs eksenli hiçbir laflaşma asla münazara olmaz... olmamıştır zira...

mevzuyu özetlemek gerekirse

rabıta şirk değildir. tasavvuf ile tanınmış bazı meşhur zatların bazı kabul edilmez sözleri olmuştur. o sözleri reddederiz; ama şahısların umum hallerini dikkate alarak aynen ibni teymiye rahimehullah'ı veya seyyid kutub rahimehullah'ı reddetmediğimiz gibi, onları da şahıs olarak reddetmeyiz.

en güzeli itidaldir...

tekfir de yok, takdis de...

Sofuoglu

Ordinaryus
iftira işin gücün iftira cümlenin tamamını alıp getir bektaşilik yapma

bu iftiralarından dolayı seninle mahşerde hesaplaşacağız unutma

biz hz muhammedin ummetiyiz dedim budanın ümmeti değil

bak cocuk sabrettim sabrettim ama sen artik haddini asdin

bu asagidaki sozler sana ait degilmi? nerde iftira var?

(bu sozler bana karsi soylenmis degil,konuya binayen muhattablarina soylemis)

demekki tasavvufçular bu ümmetten değiller onlar budanın ümmetindeler

sus zındık sus iftiracı müşrik zaten sen bir virüssün sen kimsinde iktibas sana virüs gönderecek

karaktersiz muşrik firavunu temize cıkarmaya calısıyorsun bide evliya ayağına yatıyorsun sapık muşrik

her avcının bir yakıştırmacısı olurya bu da arabii zındğının yakıştırmacısı rolune soyun muş

bu lafların küfür olmadığını savunan zındıktır kafirdir muşriktir

nasıl 2*2 =5 etmiyorsa

bu küfürleri diyende müslüman olamaz

hani ben sana iftira atmisdim,bak yukardaki sozler sana ait,gercek yuzunu herkes gorsun sensin ve ne oldugunu bilsinler....

bi husben

Kıdemli Üye
bak cocuk sabrettim sabrettim ama sen artik haddini asdin

bu asagidaki sozler sana ait degilmi? nerde iftira var?

(bu sozler bana karsi soylenmis degil,konuya binayen muhattablarina soylemis)

hani ben sana iftira atmisdim,bak yukardaki sozler sana ait,gercek yuzunu herkes gorsun sensin ve ne oldugunu bilsinler....

sen hele ordaki nikini söyle kimsin

yaw bende ne yapacaksın sandım bu sözler bana ait neden olduğunuda yassana

adam firavunu kamil mümin olarak savunuyor o yüzden böyle yazdım desene

kim firavun kamil mümin idi derse aha gözlerine aç dinle yine tekrarlıyorum

zındıktır kafirdir muşriktir git kuranı oku firavun kafirmidir kamil muminmidir

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...