Mutezile nasıl ortaya çıktı?

kilicarslan

Kıdemli Üye
kavgasız gürültüsüz devam ediyor.. gerçii çoğumuzun bildiğimiz şeyler.
Bence gayet objektif şekilde anlatıyorlar, daha çok akademik bir hava hakim. Bu arada, twitter yıkılıyor.Yoğun ilgi var.

Kaptan

Mecra Yazarı
kavgasız gürültüsüz devam ediyor.. gerçii çoğumuzun bildiğimiz şeyler.
Bence gayet objektif şekilde anlatıyorlar, daha çok akademik bir hava hakim.
Tamam iste biz de onu diyoruz agar basan bir havada seyrediyor.

Biz Yahayy-abdullah birisi duelleosu gibi birsey istiyoruz.

İlim Talebesi

Yasaklı
Mezhepleri dinin yaşanmasında disiplin olarak görüyorlar.Birilerinin kulakları çınlasın :D

Kaptan

Mecra Yazarı
Mehmet Okuyan da hoca.

Neyse 3 adama gectim :)

İlim Talebesi

Yasaklı
Mustafa Öz ,Hakem olayındaki bilinen rivayetin sıhhatine bakmamış herhalde :D

Ahter

Kıdemli Üye
Mustafa Öz ,Hakem olayındaki bilinen rivayetin sıhhatine bakmamış herhalde :D

[/QUOTE]

Evet, Mustafa öz ve yanındaki akedemisyen , uydurma ve yaygın olan görüşü nakletmekten başka bir şey yapamamışlar..Halbuki akdemisyen olan biri meseleye hemen balıklama dalmaz, tahkik eder, olayın başka senedleri varmı diye..

Halbuki, hakem olayı, bu yalan ve uydurma haliyle Lut bin Ebi Muhammed'den rivayet edilmiştir.O da Ebu habbab el- Kelbi'den nakletmiştir.(Bkz. Taberi , 6/39-40, El-bidaye ven Nihaye, 7/283-284) Bu adam da Lut gibi yalancıdır
İki büyük sahabinin (Ebu Musa ve AMR bin el As) her birinin hal tercümesine bakınca görülecektirki, Peygamber aleyhisselam ve sonraki halifeler bunlara güvenmişler ve ehemmiyetli görevler vermişlerdir.

Uydurma rivayetleri aktaranlara göre, Ebu Musa isabetli görüşe sahib bir değil, her lafa kanan bir adam, Amr bin el -As ise güvenilir biri deği...Şimdi soralım Allah aşkına! Resu ekremin aleyhisselam, ve Hulefai raşidinnin tayin ettiği idareciler de isabetli görüş sahibi ve güvenilir insanlar olmayacakta kim isabetli ve güvenilir olacaktır.? kadir Mısıroğluda islam Tarihinde bu uydurma rivayetlere aldanarak, Ebu Musa eşari hakkındaki bildik teraneleri nakletmiştir.Bunu kendisine yakıştıramadım..

Gelelim Tahkim olayına..Olayın sonucunda iki sahabi bize anlatılan şekliyle değil,şu şekilde bir karara varmışlardır...Amr ile Ebu <musa, Ali ile Muaviyeyi hal etmek ve daha sonra halifeyi seçme işini meşverete bırakma konusunda anlaştılar..Darekutni, hudayn bin el munzire ulaştırdığı senediyle bu olayı bu şekilde naklediyor .Ayrıca El-Mesudi' de şiiliğe meyletmesine rağmen ,Tahkim olayını aynı şekilde nakldiyor..(Mürücüz-Zeheb, 2/24-134)
Daha sonra İbnu hacerde Fethul baride meseleyi aynı şekilde naklediyor.

Bkz.Tarihi tetkikler Işığında sahabe dönemi/ Muhammed salih ekinci

kilicarslan

Kıdemli Üye
dünkü hocalar öyle anlatmadılar.. takim olayında muaviyenin temsilcisi muaviyeyi halife ilan etmiş. Dünki adamlar akamedimisyendi.

İlim Talebesi

Yasaklı
dünkü hocalar öyle anlatmadılar.. takim olayında muaviyenin temsilcisi muaviyeyi halife ilan etmiş. Dünki adamlar akamedimisyendi.

Takım olayı ne be , dalga mı geçion

Dünkü adamlar naklettikleri rivayetlere -eğer doğruysa- kaydı koymadılar mı?

Çünkü hakem olayındaki rivayetlerin sıhhatini bilmiyorlar.Herkesin öyle bildiği o rivayet aslında -sahih- yolla gelmemiştir.

Akademisyen olunca ne oluo? Körü körüne o rivayete inanacak mııyz?

Aylarca Alimlere,Şeyhlere laf atıosunuz , körü körüne die , şimdi aynı şeye siz düşüosunuz?

kilicarslan

Kıdemli Üye
Takım olayı ne be , dalga mı geçion

Dünkü adamlar naklettikleri rivayetlere -eğer doğruysa- kaydı koymadılar mı?

Çünkü hakem olayındaki rivayetlerin sıhhatini bilmiyorlar.Herkesin öyle bildiği o rivayet aslında -sahih- yolla gelmemiştir.

Akademisyen olunca ne oluo? Körü körüne o rivayete inanacak mııyz?

Aylarca Alimlere,Şeyhlere laf atıosunuz , körü körüne die , şimdi aynı şeye siz düşüosunuz?

herkesin gözü önünde cereyan eden bir olaydan bahsediliyor. bir iki kişi arasında geçen bir hadise değil.
Bu hocalar konuyu bilmiyorsa, orası başka.. fakat bu hadise yaygın kanaate görede böyke gerçekleşmiştir.

Siz buna ne gerekçeyle itiraz ettiniz bilemiyorum.

İlim Talebesi

Yasaklı
herkesin gözü önünde cereyan eden bir olaydan bahsediliyor. bir iki kişi arasında geçen bir hadise değil.
Bu hocalar konuyu bilmiyorsa, orası başka.. fakat bu hadise yaygın kanaate görede böyke gerçekleşmiştir.

Siz buna ne gerekçeyle itiraz ettiniz bilemiyorum.

Herkesin gözü önünde cereyan edilmiş olabilir.Fakat bir çok yolla bu olay nakledilmiştir.

Bir kısmı zayıf bir kısmı sahih yolla gelmiştir.

Halkımız arasında ve ilahiyatçılar arasında en çok bildiğimiz bu rivayet zayıflar arasındadır.

Ben de önceden bu rivayeti biliyordum.Ama araştırınca o rivayetin zayıf olduğunu öğrendim.

Doğru olan rivayeti okuduğunuzda fikriniz de değişecek.