Mesihçi ile Röportaj

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ahter

Kıdemli Üye
Mesihçiye sorulan sorulardan genel olarak hiristiyanlık hakkında bir şey bilinmediği anlaşılıyor..Hatta bir arkadaş Haz. İsanın hıristiyanlıkta peygamber olduğunu söylemesi traji komikti..Neyse Mesihçinin sitede olması bu açıdan iyi olmuş...
@Mesihçi 'ye sorum: Aile olarakmı hıristiyansınız..? Ben öyle bir izlenim aldım...Ayrıca sizin inancınıza(mezhebinize) göre Deccal bir insanmıdır ?

garip70

Ordinaryus
Peygamberler Allah tarafından haberler alan kişidir. Bunlara kahin de denir. (kohen) Herhangi biri peygamber olabilir. Peygamberler günahsız değildir. Çok kötü günahlar işleyen peygamberler vardır. Hatta inancını kaybedenler dahi vardır. Herhangi bir Hristiyanda da peygamberlik armağanı olabilir. Marifet bunu Rab için kullanmaktır. Peygamberler o kadar önemli karakterler değildir. Bazıları Kutsal Kitap yazarıdır. Rabden esin alarak yazmışlardır. Ancak havariler peygamberlerden üstündür. İsa Mesih ise Kutsal Kitap yazmadığı gibi yazdırmamıştır da. Yeni Ahit'i Havariler ve elçiler yazmıştır. Çünkü Tanrı Kutsal Kitap yazmaz. Kullarına ilham eder.

İsa Mesih de sizin anladığınız mana da peygamber değildir. Bizim bakış açımıza göre Tanrıdan haber getirdiği için peygamber diyebiliriz ama bu yalnız kelime oyunu olacaktır. İslami anlamda bir peygamber değildir. Bugün dahi pek çok Hristiyan peygamberlik armağanına sahiptir. Bu onlara bir statü kazandırmaz.
Peygamberleri kahin statüsünde görüyorsunuz yukarıdaki anlatımınızla... Ayrıca havarilerin peygamberlerden üstün olduğunu söylüyorsunuz...

Bu durumda;
İsa'nın konumu nedir?
Havarilerin konumu nedir?
Allah'ın konumu nedir?

Sizin inancınıza göre...

Mesihçi

Ordinaryus
Sevgili Mesihçi öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim. İslamın peygamberleri mükemmelleştirdiği sözü Kur'an'a bakıldığında peygamberlerin yanlış yapma ihtimallerinin sürekli uyarılması onların ve tüm inananların bir terbiye sürecinde olduğunu ve yine o ve onunla beraber olan bazılarının ve dahi yaşamın sonuna kadar Kur'anı okuyan bazılarının verilen öğüdü en iyi anlayanlardan olduğu olabileceği gerçeğini bize aktarır. Bugün ise peygamber hakkında söylenen tehlikeli sözler ki onlarda biri,o olmasa alemler yaratılmazdı sözünün birebir uydurma olduğu kanıtlanmış olmasına rağmen insanların buna inanmaktan vazgeçmemeleri İslam'ın/Kur'an'ın/Dinin görüşü değildir. Şuraya gelmek ve samimi bir şekilde sormak istiyorum, insan zihniyeti gerçeği olan bu aşırı tazim isteği hz. İsa'ya da ölümü sonrasında uygulanmış olabileceğini hiç düşündünüz mü?
Düşündüm elbette ve öyle olmadığına karar verdim. Ben teşekkür ederim. :)

Mesihçi

Ordinaryus
Mesihçiye sorulan sorulardan genel olarak hiristiyanlık hakkında bir şey bilinmediği anlaşılıyor..Hatta bir arkadaş Haz. İsanın hıristiyanlıkta peygamber olduğunu söylemesi traji komikti..Neyse Mesihçinin sitede olması bu açıdan iyi olmuş...
@Mesihçi 'ye sorum: Aile olarakmı hıristiyansınız..? Ben öyle bir izlenim aldım...Ayrıca sizin inancınıza(mezhebinize) göre Deccal bir insanmıdır ?
Deccal yani Mesih karşıtı, bir insan kılığında olacaktır. İnsanlara kendisini önce Tanrı tarafından gönderilmiş bir kurtarıcı sonra ise Tanrı olarak tanıtacaktır ve tüm insanlığın desteğini alacaktır. Azınlıktaki bir grup Rabbe inanan hariç. Pek çok mucizeler gösterecektir. İsa Mesih geldiğinde ona direnmeye kalkışmak gibi gururdan kaynaklanan bir aptallık dahi yapacaktır.

Mesihçi

Ordinaryus

Peygamberleri kahin statüsünde görüyorsunuz yukarıdaki anlatımınızla... Ayrıca havarilerin peygamberlerden üstün olduğunu söylüyorsunuz...

Bu durumda;
İsa'nın konumu nedir?
Havarilerin konumu nedir?
Allah'ın konumu nedir?

Sizin inancınıza göre...
İsa Mesih 3 lü birliğin bir parçasıdır. Allah 3 lü birliğin tamamıdır. Havariler en başta gelir, sonra peygamberler, sonra ihtiyarlar, sonra deaconlar, sonra hizmetliler, sonra sıradan cemaat gelir. Ama bu hiyerarşi cennette geçerli değildir. Bu hiyerarşi insanın uzuvları gibidir. Tüm vücut gözden oluşsaydı olmazdı. Kafa gerektiği gibi, kalça da gereklidir, ayaklar da gereklidir... Havariler İsa Mesih'in bizzat yetiştirip yetkilendirdiği insanlardır diğer insanlardan farklı olarak...

garip70

Ordinaryus
İsa Mesih 3 lü birliğin bir parçasıdır. Allah 3 lü birliğin tamamıdır.
3 lü birlik derken...? İsa Mesih, Meryem ve Kutsal Ruh'mu demek istiyorsunuz?
Bunların üçünün toplamı da tanrı mı oluyor?

Havariler en başta gelir, sonra peygamberler, sonra ihtiyarlar, sonra deaconlar, sonra hizmetliler, sonra sıradan cemaat gelir.
Bilmediğimiz pek çok isimlerle karşılaşıyoruz.
ihtiyarlar?
deoconlar?
hizmetliler?
sıradan cemaat? Bu sonuncusu bizler oluyoruz sanırım. :)
Bu bir kast sistemi mi?

Ama bu hiyerarşi cennette geçerli değildir....
Cennette nasıl işliyor?

Bu hiyerarşi insanın uzuvları gibidir. Tüm vücut gözden oluşsaydı olmazdı. Kafa gerektiği gibi, kalça da gereklidir, ayaklar da gereklidir.....
Yani biz tuvalet deliğiysek, onlar koltuk takımı... Bu bana biraz budist felsefesini hatırlattı ama neyse...

Havariler İsa Mesih'in bizzat yetiştirip yetkilendirdiği insanlardır diğer insanlardan farklı olarak...
Havarilerin İsa tarafından yetiştirildiğini inkar edemeyiz. Şimdi siz İsa Mesih'i üçlü birliğin bir parçası olarak görünce, havarilerin peygamberlerden üstün olduğu fikri pek aykırı durmuyor. Direk tanrının bir parçasının yetiştirdiğiyle, tanrının direk muhatap almayıp cebrail ile görev verdiği kişi elbette bir olamazdı.

Zahmet edip cevap yazdığınız için teşekkür ederim...

Ama bilmenizi isterim, sizin felsefeniz benim kafama yatmadı... Çünkü Allah, parçalara bölünmekten münezzehtir.

Neyse...

Verda

Gales
Evet @Mesihçi karşımızda bir hırıstiyan olunca ister istemez sorular ağırlıkla o yönde olabiliyor umarız bize darılmıyorsunuzdur. Esasen hırıstiyanlığı bizim bildiğimiz yanı sıra sizin tarafınızdan nasıl tanımlandığını merak ediyoruz en azından benim için böyle yani Kur'an'ın bize bildirdiği hırıstiyanlık ile bugünün hırıstiyanlığı arasında bir fark olup olmadığı..

Kader hakkında görüşünüz nedir nasıl tanımlarsınız kaderi?
Teoloji ilmi için başka her hangi bir dil bilinmesi gerekir mi?

ihvanistanbul

AkhenAton
Tanrı çarmıha bizim için gerildi. Çünkü kendi verdiği sözden dönmezdi. Tanrı dedi ki "Ben adilim. Günahın ücreti ise ölümdür.". Bir kişi bir tek günah işlediği anda sonsuz azabı hak eder. Çünkü Tanrı'nın düzenini bozmuştur. Tanrı insanların günahını öylece silmez. Çünkü bu adil değildir. Bir suçluyu öylece affetmek adil değildir. Bu Tanrı'ya yakışmaz. Tanrı ancak herkesi cehenneme göndererek adil olabilirdi. Oysa Tanrı sevgidir. Onun yerine herkesin ve her şeyin kaynağı olan ve dolayısıyla tüm varlıklar içinde herkesin yerine hareket edebilecek olan tek varlığı herkesin yerine cezalandırmayı tercih etti. Kendisini... Başka bir yol seçseydi de başka yolla yapamaz mıydı diyecektiniz...

Karşılıksız affedemediği için kendisine azap çektiren bir tanrı var öyle mi?

Kullarını affetmekten aciz bir tanrı... Enteresan bir inanç. Niye yarattı ki o zaman bu kadar günahkarı? Mazoşist bir tanrıya inanıyorsunuz.

İnsanlara affetmeyi telkin eden ama kendisi karşılıksız affedemeyen, affedebilmek için kendi canını yakan biri.

Verda

Gales
Arkadaşlar ne bu şiddet bu celal ben kimsenin gizlendigini görmüyorum, röportaja gölge düşürecek mesajlar silinecektir bilginize..

hirahos

Kıdemli Üye
Arkadaşlar ne bu şiddet bu celal ben kimsenin gizlendigini görmüyorum, röportaja gölge düşürecek mesajlar silinecektir bilginize..

Sil, sil devam et. Konuştur mesihçiyi, çoluk çocuk istifade etsin.

Verda

Gales
Bu gereksiz ofkenizin sadece size zarari olur. Mesihçi bizim konuğumuz siz evinize gelen bir misafire bu şekilde mi davranirsiniz röportaja katkiniz olmayacaksa uzak durun lütfen..

hirahos

Kıdemli Üye
@Verda

Mesihçi misafir değil. Misafirlik müddeti 3 gündür. O bu forumun üyesidir. Biz de bu forumun üyesiyiz. Bize saygı gösterip mesajımızı silmemen gerekmiyor muydu? Ama sildin. Hakaret yoktu, sadece uyarı vardı. Haklı bir uyarıydı.

Fevri davranışlarını yöneticiliğinden uzak tutmalısın.

Artı öfke yok. Nasihat var. Öfkeyi nasıl çıkardın?

Sofuoglu

Ordinaryus
Bu gereksiz ofkenizin sadece size zarari olur. Mesihçi bizim konuğumuz siz evinize gelen bir misafire bu şekilde mi davranirsiniz röportaja katkiniz olmayacaksa uzak durun lütfen..
Sen ne pişkin ve ukela birisiymişsin böyle! !
Herkes bu verda denen yöneticiden şikayetçi olduğunu dile getiriyorduda bizde art niyet aramayın diyorduk! Ama sende gerçekten ciddi bi ego problemi varmış! !
Ben buraya kafirin küfrüne binayen Allah kelamini ekledim! Onu silip bu kafirin küfrünü burda devam ettiriyorsan iman dairesinde kendini sorgula!
Misafirmiş ! Hanımefendi röportaj yapip reyting alacak diye uzak duracakmişiz!
Allahın nurunu kim söndürdüki sen sileceksin!
Bugün elindeki o yetkinle bu mesajida silebilirsin ama yarın huzuru ilahide vallahide bu yaptığının karşılığını verirsin!!
Şeytana uyup kafirin küfrüne ortak olma!!

Verda

Gales
Röportaj konuğu ve sizin de dediginiz gibi forum üyesidir dolayisiyla ayni haklara sahipsiniz ve dahi su an da kendisiyle kendisini ve degerlerini tanimaya çalışıyoruz bu minvalde sorunuz veya usulunce eleştiriniz yoksa gölge etmeyin lutfen !

Aşk Şairi

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.haksairi.com
Herkes bu verda denen yöneticiden şikayetçi olduğunu dile getiriyorduda bizde art niyet aramayın diyorduk! Ama sende gerçekten ciddi bi ego problemi varmış! !
Ben buraya kafirin küfrüne binayen Allah kelamini ekledim! Onu silip bu kafirin küfrünü burda devam ettiriyorsan iman dairesinde kendini sorgula!
Bugün elindeki o yetkinle bu mesajida silebilirsin ama yarın huzuru ilahide vallahide bu yaptığının karşılığını verirsin!!

üslubunuz fazla ağır değil mi ?
mesajınız silindi diye bu ne öfke
diyelim ki şeytana uydu ama sizde öfkeli mesajınızla şeytana uymaktan geri kalmamışınız

Verda

Gales

Bu saldirgan tutumunuz sadece sizin bakış açınızi gostetir ve bu halleriniz mesajlarinizi bu noktada silmem gerekliligin ispatidir..

Sofuoglu

Ordinaryus
üslubunuz fazla ağır değil mi ?
mesajınız silindi diye bu ne öfke
diyelim ki şeytana uydu ama sizde öfkeli mesajınızla şeytana uymaktan geri kalmamışınız

Ben burda bu röportajın yanlış olduğunu! adamın misyonerlik yaptığını buna vesile olmamamiz gerektiğini Allahın ayetleri ile bildirdim!
Mesajım silinmiş ve gölge olmayın, uzak durun vs.tarzında yaklaşımın yanlış olduğunu dile getirdim!
Sende bu dile getiriliş ağır olmuş diyorsan sende haklısın!
Elindeki yetkiyi bir başkasını susturmak için kullanırsan olmaz!
Sonuçta kendilerinin şahsına mukabil birşey yazmadım sadece yanlışlığı dile getirdim!
Bu esnada Sürçi lisanim olduyssa affola!!!

Sofuoglu

Ordinaryus
Bu saldirgan tutumunuz sadece sizin bakış açınızi gostetir ve bu halleriniz mesajlarinizi bu noktada silmem gerekliligin ispatidir..

Burada muhattap ve taraf sensin!
Gerek görülürse bırak başka yönetici silsin!!
Silmen çözüm değil, sadece suç örtbas etmendir!!!!

Aşk Şairi

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.haksairi.com

kusura bakmayın ama direk olarak şaha mukabil saldırı hakaret ve geçmişte kalmış iyiliği başa kakma bile var .
Sürçi lisandan fazlası mevcut , sinir öfke ile yazılınca maalesef bunu bende dahil haddi fazlasıyla aşıyoruz !!!

Verda

Gales
Burada muhattap ve taraf sensin!
Gerek görülürse bırak başka yönetici silsin!!
Silmen çözüm değil, sadece suç örtbas etmendir!!!!
Sizi anlamakta gerçekten güçlük cekiyorum bu konunun sorumlusu benim ve elbette benim ilgilenmem gerekir. Suc ortbas iman cehennem vs iki dakikada beni herseye yakistirdiniz size kizginmiyim hayir sadece konuyu daha fazla sabote etmeyelim lutfen..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...