Mesihçi ile Röportaj

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ömerusta

Kıdemli Üye
beyaz bir sayfa açsam oraya lailaheillallah muhamet resulullah yazarmısın yoksa o sayfayıda karalarmısın?

Meryem

Komplike
@Mesihçi; Anadolu Hristiyanları, özellikle Süryaniler, Müslümanlara çok benzerler. Gerçi kadim halkların hepsi birbirine benziyor ama siz de benzer yönlerimiz olduğunu düşünüyor musunuz?

lafons7275

Kıdemli Üye
Kuranın Allah kelamı olmadığını sana düşündüren ne(ler)dir?

Mesihçi

Ordinaryus
Çok fark var ve genel olarak batı kilisesi yozlaşmıştır. Ayrıntılarıyla açıklayacağım burada ancak şu anda çıkmak zorundayım. Görüşmek üzere. İyi akşamlar dilerim.
Hristiyanlık Kudüste başlamıştır. Anadoluda kurumsallaşmıştır. 300 lü yıllardan itibaren ise devlet desteği başlar. İlk merkezi kilise (Kalkedonian adlandırılır.) doğal olarak İstanbuldadır. Hiç bir insanın üstünlüğünü kabul etmez, tüm yerel dillerde Kutsal Kitap çevirilerine müsaade eder vs. 1000 li yıllara geldiğimizde Roma kilisesi papanın yanılmazlığı gibi saçma sapan bir iddia ortaya atar. Sonra da Kutsal Ruh kimden çıktı gibi detay bir konuda tartışma yaratıp doğu kiliselerini Romanın otoritesine bağlamaya çalışır. Bu noktada doğu kilisesi Romayla ilişkisini keser. Kendisine orijinal olanı arayan veya işin aslını yapan anlamında ortodoks denir. Roma ise evrensel anlamında katolik adını alır. Bundan sonra Roma haçlı seferlerinden tutun da Latince çeviri dışındaki çevirileri yasaklamaya, endüljanslara ve daha Hristiyanlık hakkında duyduğunuz kötü her ne varsa hepsini uygulamaya koyar. Batı kilisesi yozlaşmanın kaynağıdır.
İstanbul ise farklı bir yol izler. Ortodoks dünyasında hiçbir ruhani liderin yanılmazlığı söz konusu değildir. Ayrıca tüm patrikler bağımsızdır. İçişlerine İstanbul karışamaz. İstanbul ancak eşitler arasında birincidir. Diğer yandan doğu kiliselerinin en büyük avantajı tüm cemaatlerin ta İsa Mesih'in göğe yükselişinden beri kendi anadillerinde Kutsal Kitaba sahip olup okuyabilmeleridir. Oysa batının henüz yazıyla tanışmamış olmasından dolayı Kutsal Kitabı ellerindeki tek yazı olan Roma diline yani Latinceye çevirmişlerdir. Sonra da o çeviriye kutsallık atfedip diğer dilleri yasaklamışlardır. Uzunca bir dönem ileri gelenler hariç kimse Kutsal Kitap okuyamamıştır. Çoğu papaz dahi hayatı boyunca bir ayet okuyamadan ölüp gitmiştir. Doğu kiliseleri bu sebeplerden batıda yaşanan sapkınlıklara hiç bir zaman kapılmamışlardır. Yalnız protestan hareketinden sonra katoliklerle yakınlaşıp Meryem anaya aşırı kutsallık atfetmek, ikonalara dua etmek gibi batıya has adetleri kiliselerine sokarak işi bir parça bozmuşlardır.

16. yy. da Protestan hareketi kiliselerden tüm ikona, heykel vb. putları kaldırmıştır. Meryem anaya ve azizlere dua etme işine son vermiştir. Ayrıca önce Avrupa sonra tüm dünya dillerinde Kutsal Kitap çevirileri yapılmasını sağlayıp yerel halkların Kutsal Kitap'a ulaşmasını sağlamışlardır. Böylece Katolik kilisesi de bu önlenemez hareketten etkilenerek bir süre sonra anadilde çeviri ve ibadete müsaade etmek zorunda kalmıştır. Ortodoks kiliseleri için zaten böyle bir sorun olmadığından değişen bir durum yoktur. Aynı dönemde Osmanlı padişahı da Kutsal Kitap çevirisi yaptırmıştır ve Türkçe olarak kütüphanelere koydurmuştur.

cihad38

Profesör
soruldu mu bilmiyorum sorulduysa bir kere daha sorayım;

hz. Muhammed (SAV) kimdir?

Mesihçi

Ordinaryus
Sevgili Salyangoz uzmanı ..
Bu konuya daha önce ya bir kez yazdım ya iki üç olmamıştır ...
Evvelinde henüz 24 yaşındaymışsın , çok toymuşsun yahu ...
Ve endüstri mühendisliği gibi dandik bir bölümü okuyormuşsun ..
Pek dandikmiş yahu ..

İlahiyat ile ilgilenmen ilginç geldi ...
Ben hiç ilahiyat eğitimi almadım , alamadım , vermediler bana ...
İlkokulda ailem bir yaz kuran kursuna gönderdi ...
Hocamız azıcık sadist bir tipti , birde işin içine ezber girdi ...
Hergün bir sure ezberlemek zorunda idik , bendeniz soyadımı hayli geç ezberleyebilmiş biri oldugumdan mütevellit ..
Sübhanekeyi ezberleyip yer değiştirerek hocaya satma numarası yaptım ..
Hoca bir hafta göz yumdu ikinci hafta hafif şiddet denemesine kalktı ...
Kalkış o kalkış ....
Kursu örgütleyip isyana teşvik edemedim , hatta arkama bakmadan kaçtım herif gibi ...
Benden iri olmasa kalıp mücadele edebilirdim ama çok iriydi ...
Derken ilahiyat eğitimim orda son buldu ...
Şunu sormak istiyorum ?
Neden ilahiyat eğitimi ?
İlahiyat eğitimi alıyorum çünkü Hristiyanlık hakkında daha derin bilgi sahibi olmaya çalışıyorum. Bu kadar basit. 24 yaş Fatih'in Belgrad'ı fethedemediği yaştayım. :) Endüstri Mühendisliğine laf ettirmem gayet prestijli bir mühendislik dalıdır ve mesleğimle gurur duyuyorum. Yüksek lisansımı da endüstri mühendisliğinde yapacağım hatta...

Mesihçi

Ordinaryus
Türkiyemizde ve dünyada arz-ı endam eden bazı ilâhiyatçıları gördükçe acaba diyorum . bu ilahiyatçılık sank,i doğru yoldan bilinçli olarak ayrılmanın bir kolu mu ? Maalesef bu endişemizi henüz hiç kimse giderebilmiş değil !
Bu soru değil ama şunu belirteyim. Ben Hristiyan ilahiyatı eğitimi alıyorum. Bu sene de diplomamı alacağım kısmetse. :)

Mesihçi

Ordinaryus
Mesihci merhaba,

Agnostik netten sonra herhangi bir yerde denk gelemedik. Başka sitelere üyeliklerin var mı ?

Hıristiyanlığın hangi mezhebi, hangi kilisesine mensupsun ? Diğer kiliselerden farklı yönünüz nedir?

Türkiyede müslüman olmanın epey zorlukları vardı eskiden. Hıristiyanlığı yaşamanın zorlukları var mı ?

En sevdiğin yönetici benim değil mi? :D

Merhaba. Üyeliklerim var ama hiçbirine girmiyorum açıkçası. Nadiren Hristiyan foruma yazıyorum. Hiç vaktim kalmıyor sitelere girecek. Protestan, Kalvinist olduğum rivayet edilmekle birlikte, Sola Scriptura (Yalnız Kutsal Kitap) diyen mezhepsiz denebilecek bir Hristiyan'ım. Kutsal Kitap çizgisini takip eden kiliselere giderim ki bunlar da genelde Protestan oluyorlar. Bizim farkımız en başta putları (ikona, heykel, resim vb.) kilisemize sokmamamızdır. Allah'tan başka kimseye dua etmeyiz bu ikinci farkımız. Merkezi bir otorite tanımayız. Kimseye biat etmeyiz. Kilise içindeki önderler haricinde önderimiz olmaz. Onlar da öyle diğer mezheplerdeki gibi kutsallaştırılmamıştır. Sıradan insanlardır. Teolojimizde (İlahiyat) pek çok farklılık vardır ancak anlatması uzun sürer. Hem de çok ayrıntıya girer. Türkiye'de çok zorluklar yaşadık. Öldürüldük, işkence edildik, dışlandık, aşağılandık. Günümüzde durum daha iyi demek isterdim ama anadoluda her şey aynı. Yalnız İstanbul, Ankara, İzmir'den ibaret 3 büyüklerde rahat hareket edebiliyoruz ve bir de Hatay dediğimiz istisna var. Orası ayrı bir evren zaten :). Ayrıca bize karşı çok fazla önyargı var. İnsanların kafası önyargılarla dolmuş. Misyoner kelimesi küfür gibi geliyor. Hristiyan'ım diyene vatan haini gözüyle bakılıyor. Dua ediyoruz düzelsin diye. İyi günler. En sevdiğim yöneticilerden birisiniz deyip kaçarım :D

Dua Nur

Kıdemli Üye
Mersin çok güzel, deniz kenarında , limana yakın bir yerde oturmuştum. Benim için en güzel ev orasıydı.

Mesihçi

Ordinaryus
önemli not: aşağıdaki sorular; hristiyan inancı taşıyan birine, mantık ilmi kapsamında hazırlanan sorulardır. lütfen bu soruları bir müslümana sormayıınız?

mesihçiye kendi itikadı ile ilgili 4 soru sormak istiyoruz.

1- "kitabı mukaddes" e göre hz isanın son peygamber olduğuna dair bilgi yok. dolayısı ile inancınıza göre yeni bir peygamber gelebilir. kronolojik olarak peygamberlerin gelme sürecide belli. tüm yaşanan yozlaşmalara rağmen, 2000 yıldır hala yeni bir peygamber gelmemesini neye bağlıyorsunuz? yeni bir peygamber gelirse inanırmısınız? neye göre inanırsınız?

2- yemek yiyen, acı çeken, çarmıha gerilen, öldürülen bir "tanrı" anlayışı sizi rahatsız etmiyor mu? böyle bir "tanrı", tanrı vasfı taşır mı? taşımaz ise, bu durumda siz kısaca "müşrik" olmuyormusunuz?

3- düşünemeyen, akledemeyen, mesuliyeti olmayan, yeni doğan bir bebeğin; günah yüklü olarak bu dünyaya geldiğini kabul etmek, o bebeği bu dünyaya yollayan "tanrı" nıza isyan değilmidir? aklınızı kullansanız ne cevap verirdiniz? (biliyorum ki hristiyanlık bu konuda düşünmeyi yasaklar.) bu kapsamda "asli günah" ı, hz isanın üstlenmesi ve de insanları bu günahtan kurtarmak için çarmıha gerilmesi biraz garip değill mi? hani hz isa tanrı idi. şimdi insanları günahtan kurtarmak için çarmıha gerilmeyi kabul etti..... karışık oldu galiba... başa dönersek hani bu tanrı yeni doğan bebeği günah yüklü yolluyordu ya... şimdi de yetişkin, akleden insanın günahını üzerine aldı. GARİPLİĞİ FARKEDEBİLİYORMUSUNUZ. göremediğimizi bize gösterin lütfen.

kısaca şöyle özetleyelim; bir "tanrı" düşünün yeni doğan, akldemeyen, mesuliyet sahibi olamayan, aciz, bir bebeği günah yüklü olarak dünyaya yolluyor (arınması için vaftiz şart!!!), ama aynı tanrı; akleden, mesuliyet sahibi insanların asla kendi gayreti ile kurtulamayacağı "asli günahları" kendi üzerine alıyor. aynı zamanda bu tanrı yiyor, içiyor, acı çekiyor, çarmıha geriliyor ve ölüyor....???? burda bir gariplik yok mu?

4- "Bir tek Tanrıdan başka Tanrı yoktur" dendiği halde, "her biri gerçekten Tanrı olan üç şahsiyet (Baba Allah-Oğul Allah-Ruhu'l-Kuds) vardır" demek büyük bir çelişkiye düşmek değil midir?..

cevap bekliyoruz. :)

son olarak siz inanmasanızda kuranı kerimden bir ayet ile bitirelim;"Ey Kitab ehli! Dininizde sınırları aşmayın ve Allah hakkında ancak hakkı söyleyin. Meryem oğlu İsa Mesih, ancak Allah’ın peygamberi, Meryem’e ulaştırdığı (emriyle onda var ettiği) kelimesi ve kendisinden bir ruhtur. Öyleyse Allah’a ve peygamberlerine iman edin, “(Allah) üçtür” demeyin. Kendi iyiliğiniz için buna son verin. Allah, ancak bir tek ilâhtır. O, çocuk sahibi olmaktan uzaktır. Göklerdeki her şey, yerdeki her şey O’nundur. Vekil olarak Allah yeter." (Nisa suresi,171)
1) İsa Mesih peygamber değildir. Bizim inancımızda Tanrıdır. Peygamberler gelir ve gelmektedir. Ancak Kutsal Kitap yazımı bitmiştir. Ayetle sabittir. Peygamberlik armağanını herhangi bir inanan alabilir. Bir kişinin gerçek peygamber olup olmadığını ayetlerdeki öğretiyle çözeriz.
"[SUP]15[/SUP] “Sahte peygamberlerden sakının! Onlar size kuzu postuna bürünerek yaklaşırlar, ama özde yırtıcı kurtlardır.
[SUP]16[/SUP]Onları meyvelerinden tanıyacaksınız. Dikenli bitkilerden üzüm, devedikenlerinden incir toplanabilir mi?
[SUP]17[/SUP]Bunun gibi, her iyi ağaç iyi meyve verir, kötü ağaç ise kötü meyve verir.
[SUP]18[/SUP]İyi ağaç kötü meyve, kötü ağaç da iyi meyve veremez.
[SUP]19[/SUP]İyi meyve vermeyen her ağaç kesilip ateşe atılır.
[SUP]20[/SUP]Böylece sahte peygamberleri meyvelerinden tanıyacaksınız.
[SUP]21[/SUP]“Bana, ‘Ya Rab, ya Rab!’ diye seslenen herkes Göklerin Egemenliği’ne girmeyecek. Ancak göklerdeki Babam’ın isteğini yerine getiren girecektir.
[SUP]22[/SUP]O gün birçokları bana diyecek ki, ‘Ya Rab, ya Rab! Biz senin adınla peygamberlik etmedik mi? Senin adınla cinler kovmadık mı? Senin adınla birçok mucize yapmadık mı?’
[SUP]23[/SUP]O zaman ben de onlara açıkça, ‘Sizi hiç tanımadım, uzak durun benden, ey kötülük yapanlar!’ diyeceğim.” Matta 7
2)İsa Mesih tam bir insan ve tam Tanrıdır. İnsan bedeni alıp aramızda yaşaması onun yüceliğindendir. Kulları için kendini feda etmiştir. Bu beni müşrik yapmaz çünkü ben başka birini Tanrı'ya eş koşmuyorum. Baba, Oğul ve Kutsal Ruh'tan müteşekkil Tek Allah'a inanıyorum. Tanrı'nın aynı anda bir çok yerde olması, bir çok Tanrı olması demek değildir.
3) Hristiyanlık hiçbir konuda düşünmeyi yasaklamaz. Bebeklerin temizlenmesi için vaftiz olması gibi bir durum yoktur. Bunlar Katolik uydurmasıdır. Bebekler ademden beri miras aldığımız günahla doğarlar. O günahın lanetinden dolayı hala hastalanıyoruz, ölüyoruz ve mükemmel değiliz. Bir bebek dahi tamamen masum olamaz. İnsanın doğası kötüdür çünkü. Bebekler ölünce cennete giderler. Çünkü imanla doğarlar. Ancak bu onları günahsız yapmaz. Tanrı insanı kendi benzeyişinde yaratmıştır. Bir insan olarak yeryüzüne inmekten aciz değildir. İsa Mesih buradaki hayatıyla bizlere en doğru yaşamı öğretmiştir ve çok önceden haber verilen peygamberlikleri yerine getirerek bizleri kurtarmıştır. Sizin yücelik anlayışınız altın tahtlar olduğundan anlamakta zorlanmanız normaldir. Ayrıca klişelerden başka bir şey söylemediğinizi hatırlatmalıyım. Hep aynı şarkı, hiç değişmiyor...
4)Değildir. Allah birdir ve bu ezelden ebede böyledir. 3 lü birlik Allah'ın yapısını, kimliğini insan aklına göre açıklamasıdır. 3 lü birlik Allah'ın 3 karakteri, aynı anda 3 yerde olması gibidir. Her biri Allah'tır çünkü Allah birdir ve aynı anda 75 yerde de olsa ona Allah denir.

Mesihçi

Ordinaryus
sa...
armegeddon hakkınızdaki görüşleriniz ve müslümanların bu savaştaki konumunu sizlerin gözü ile cevaplarsanız...
Armageddon savaşı dediğimiz olay muhtemelen İsrael'deki Magedine vadisinde (Har magedine den gelir o sözcük) yapılacak olan son savaştır. Ancak bu sadece bir benzetme de olabilir. O vadinin tarihi çok ilginçtir çünkü. Her nerede olursa olsun taraflar bellidir. Deccal ve onu takip eden uluslar (aslında tüm uluslar) ile İsa Mesih. İsa Mesih orada deccali yenecek (Deccal mesih karşıtı olarak geçer. bkz. Antichrist) ve yok edecektir. Sonrasında dünyayı bir süre kendisi yönetip yok edecektir. Yerine cenneti kuracaktır. İnananları oraya alacaktır. İnanmayanları sonsuz karanlığa hapsedecektir. Müslümanlar veya başka inanç sahipleri ile özel bir ilgisi yoktur. O tarihte deccali takip eden herkes yok edilecektir. Neye inanırsa inansın.

Mesihçi

Ordinaryus
@Mesihçi; Anadolu Hristiyanları, özellikle Süryaniler, Müslümanlara çok benzerler. Gerçi kadim halkların hepsi birbirine benziyor ama siz de benzer yönlerimiz olduğunu düşünüyor musunuz?
Anadolu ve ortadoğu halkları hep akrabadır. Süryaniler(Aramiler), Keldaniler, Yahudiler, Araplar hep benzer kültürlere sahiptir. İslam dolayısı ile Türkler de bu kültürden etkilenmişlerdir. Bazı eski ritüel ve inançları paylaşmaları doğaldır. Ancak inanç olarak farklıdırlar. Bu benzerlik kültüreldir. Aynı yemekler, ortak kelimeler, aynı batıl inançlar gibi...

Hakperest

Kıdemli Üye
1) İsa Mesih peygamber değildir. Bizim inancımızda Tanrıdır. Peygamberler gelir ve gelmektedir. Ancak Kutsal Kitap yazımı bitmiştir. Ayetle sabittir. Peygamberlik armağanını herhangi bir inanan alabilir. Bir kişinin gerçek peygamber olup olmadığını ayetlerdeki öğretiyle çözeriz.
"[SUP]15[/SUP] “Sahte peygamberlerden sakının! Onlar size kuzu postuna bürünerek yaklaşırlar, ama özde yırtıcı kurtlardır.
[SUP]16[/SUP]Onları meyvelerinden tanıyacaksınız. Dikenli bitkilerden üzüm, devedikenlerinden incir toplanabilir mi?
[SUP]17[/SUP]Bunun gibi, her iyi ağaç iyi meyve verir, kötü ağaç ise kötü meyve verir.
[SUP]18[/SUP]İyi ağaç kötü meyve, kötü ağaç da iyi meyve veremez.
[SUP]19[/SUP]İyi meyve vermeyen her ağaç kesilip ateşe atılır.
[SUP]20[/SUP]Böylece sahte peygamberleri meyvelerinden tanıyacaksınız.
[SUP]21[/SUP]“Bana, ‘Ya Rab, ya Rab!’ diye seslenen herkes Göklerin Egemenliği’ne girmeyecek. Ancak göklerdeki Babam’ın isteğini yerine getiren girecektir.
[SUP]22[/SUP]O gün birçokları bana diyecek ki, ‘Ya Rab, ya Rab! Biz senin adınla peygamberlik etmedik mi? Senin adınla cinler kovmadık mı? Senin adınla birçok mucize yapmadık mı?’
[SUP]23[/SUP]O zaman ben de onlara açıkça, ‘Sizi hiç tanımadım, uzak durun benden, ey kötülük yapanlar!’ diyeceğim.” Matta 7
2)İsa Mesih tam bir insan ve tam Tanrıdır. İnsan bedeni alıp aramızda yaşaması onun yüceliğindendir. Kulları için kendini feda etmiştir. Bu beni müşrik yapmaz çünkü ben başka birini Tanrı'ya eş koşmuyorum. Baba, Oğul ve Kutsal Ruh'tan müteşekkil Tek Allah'a inanıyorum. Tanrı'nın aynı anda bir çok yerde olması, bir çok Tanrı olması demek değildir.
3) Hristiyanlık hiçbir konuda düşünmeyi yasaklamaz. Bebeklerin temizlenmesi için vaftiz olması gibi bir durum yoktur. Bunlar Katolik uydurmasıdır. Bebekler ademden beri miras aldığımız günahla doğarlar. O günahın lanetinden dolayı hala hastalanıyoruz, ölüyoruz ve mükemmel değiliz. Bir bebek dahi tamamen masum olamaz. İnsanın doğası kötüdür çünkü. Bebekler ölünce cennete giderler. Çünkü imanla doğarlar. Ancak bu onları günahsız yapmaz. Tanrı insanı kendi benzeyişinde yaratmıştır. Bir insan olarak yeryüzüne inmekten aciz değildir. İsa Mesih buradaki hayatıyla bizlere en doğru yaşamı öğretmiştir ve çok önceden haber verilen peygamberlikleri yerine getirerek bizleri kurtarmıştır. Sizin yücelik anlayışınız altın tahtlar olduğundan anlamakta zorlanmanız normaldir. Ayrıca klişelerden başka bir şey söylemediğinizi hatırlatmalıyım. Hep aynı şarkı, hiç değişmiyor...
4)Değildir. Allah birdir ve bu ezelden ebede böyledir. 3 lü birlik Allah'ın yapısını, kimliğini insan aklına göre açıklamasıdır. 3 lü birlik Allah'ın 3 karakteri, aynı anda 3 yerde olması gibidir. Her biri Allah'tır çünkü Allah birdir ve aynı anda 75 yerde de olsa ona Allah denir.

tanrıyı çarmıha gerseniz tanrılık iddiası böyle mi olur?
yok bizim için gerildi deseniz, tanrının çareleri mi tükendi demezler mi?

islamda her kişi, yaptıklarına karşı rehindir
kimse başkasının suçuyla yargılanamaz
başkasını yoldan çıkarmanın elbette günahı var, bununla karıştırmayın

bu konularda neler söyleyeceksiniz, söylemek isterseniz tabi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...