Mesihçi ile Röportaj

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Mesihçi

Ordinaryus
soruldu mu bilmiyorum sorulduysa bir kere daha sorayım;

hz. Muhammed (SAV) kimdir?

Hz. Muhammed, bir eski melekle karşılaşıp etkilenmiş, sonrasında İslam inancını kurarak tamamen putperest olan Arapları Yahudi dinine yaklaştırmış devrimcidir.

Mesihçi

Ordinaryus
Mersin çok güzel, deniz kenarında , limana yakın bir yerde oturmuştum. Benim için en güzel ev orasıydı.
Canım Mersin'im güzeldir ancak CHP li belediye geleneksel görevini yerine getirdi ve kenti bakımsızlıktan harabeye çevirdi. Taş üstüne taş koymadı. İnşallah MHP gelecek bu dönem. Şehir tekrar özüne dönecek...

Mesihçi

Ordinaryus
tanrıyı çarmıha gerseniz tanrılık iddiası böyle mi olur?
yok bizim için gerildi deseniz, tanrının çareleri mi tükendi demezler mi?

islamda her kişi, yaptıklarına karşı rehindir
kimse başkasının suçuyla yargılanamaz
başkasını yoldan çıkarmanın elbette günahı var, bununla karıştırmayın

bu konularda neler söyleyeceksiniz, söylemek isterseniz tabi

Tanrı çarmıha bizim için gerildi. Çünkü kendi verdiği sözden dönmezdi. Tanrı dedi ki "Ben adilim. Günahın ücreti ise ölümdür.". Bir kişi bir tek günah işlediği anda sonsuz azabı hak eder. Çünkü Tanrı'nın düzenini bozmuştur. Tanrı insanların günahını öylece silmez. Çünkü bu adil değildir. Bir suçluyu öylece affetmek adil değildir. Bu Tanrı'ya yakışmaz. Tanrı ancak herkesi cehenneme göndererek adil olabilirdi. Oysa Tanrı sevgidir. Onun yerine herkesin ve her şeyin kaynağı olan ve dolayısıyla tüm varlıklar içinde herkesin yerine hareket edebilecek olan tek varlığı herkesin yerine cezalandırmayı tercih etti. Kendisini... Başka bir yol seçseydi de başka yolla yapamaz mıydı diyecektiniz...

Dua Nur

Kıdemli Üye
Canım Mersin'im güzeldir ancak CHP li belediye geleneksel görevini yerine getirdi ve kenti bakımsızlıktan harabeye çevirdi. Taş üstüne taş koymadı. İnşallah MHP gelecek bu dönem. Şehir tekrar özüne dönecek...

Chp'den kurtulsunda Mhp bile olur. Tabi Ak Parti olursa daha iyi olur:))))

Evet bizim kaldığımız yıllarda sokaklarda kağıtlar uçuşuyordu ve buna çok üzülüyorduk. Antalya kadar güzel bir şehir ve gereken önem verilmiyor malesef.

Evimizin karşısındaki sahilde değişimler olmuş, daha güzel olabilir.

cihad38

Profesör
Hz. Muhammed, bir eski melekle karşılaşıp etkilenmiş, sonrasında İslam inancını kurarak tamamen putperest olan Arapları Yahudi dinine yaklaştırmış devrimcidir.

tarihde bu eski melekle (eski ne demekse artık) karşılaşan insanlar var mı? insanlar bu melekle arasıra karşılaşır mı? sen bu eski meleği hiç gördün mü?

islama göre sen kafirsin ve ebediyen cehennemde kalacaksın, ateşe ne kadar dayanabiliyorsun?

kilicarslan

Kıdemli Üye
1) İsa Mesih peygamber değildir. Bizim inancımızda Tanrıdır. Peygamberler gelir ve gelmektedir. Ancak Kutsal Kitap yazımı bitmiştir. Ayetle sabittir. Peygamberlik armağanını herhangi bir inanan alabilir. Bir kişinin gerçek peygamber olup olmadığını ayetlerdeki öğretiyle çözeriz.

Peygamber degilmidir? Incile iman etmiyormusun yoksa ?

Bir ara bir yahovaciyla konusma firsatim olmustu. "Bize göre Hz.Isa Peygamberdir deyince" , O da "elbette öyleydi " demisti.

Mesihci de yok Peygamber degildi diyor.
Incil de PEygamber tabirinin gectigini iyi hatirliyorum.
-----------
Misal :

Matta 21:
[SUP]11[/SUP]Kalabalıklar, “Bu, Celile’nin Nasıra Kenti’nden Peygamber İsa’dır” diyordu.

Mesihçi

Ordinaryus
Peygamber degilmidir? Incile iman etmiyormusun yoksa ?

Bir ara bir yahovaciyla konusma firsatim olmustu. "Bize göre Hz.Isa Peygamberdir deyince" , O da "elbette öyleydi " demisti.

Mesihci de yok Peygamber degildi diyor.
Incil de PEygamber tabirinin gectigini iyi hatirliyorum.
Yehovacılar sahtekar ve kafirdir. İncil'i de değiştirirler. İsa Mesih gelecekten haberler vermek manasında peygamberdir ancak sizin anladığınız manada peygamber değildir. Kendisine kitap inmemiştir. İslamın peygamberlik anlayışı ile hiç alakası yoktur.

Mesihçi

Ordinaryus
tarihde bu eski melekle (eski ne demekse artık) karşılaşan insanlar var mı? insanlar bu melekle arasıra karşılaşır mı? sen bu eski meleği hiç gördün mü?

islama göre sen kafirsin ve ebediyen cehennemde kalacaksın, ateşe ne kadar dayanabiliyorsun?
ben ebediyen Tanrıyla birlikte kalacağım. onu siz düşünün. eski melek, düşmüş melek demektir. onu ancak sizler görürsünüz.

kilicarslan

Kıdemli Üye
Yehovacılar sahtekar ve kafirdir. İncil'i de değiştirirler. İsa Mesih gelecekten haberler vermek manasında peygamberdir ancak sizin anladığınız manada peygamber değildir. Kendisine kitap inmemiştir. İslamın peygamberlik anlayışı ile hiç alakası yoktur.

uiiii sizde de mi bu tekfircilik var.

Adam kafadan söylemiyor, klasik yorum disinda bir yorum getirmisler.
Sen belki baska bir sey kast etmis olabilirsin. Ancak hristiyanlara göre de Hz. Isa Peygamber.

Bak ne buldum :

Matta 21

[SUP]11[/SUP]Kalabalıklar, “Bu, Celile’nin Nasıra Kenti’nden Peygamber İsa’dır” diyordu.

[SUP]Luka 7: 16[/SUP]Herkesi bir korku almıştı. “Aramızda büyük bir peygamber ortaya çıktı!” ve “Tanrı, halkının yardımına geldi!” diyerek Tanrı’yı yüceltmeye başladılar.
[SUP]17[/SUP]İsa’yla ilgili bu haber bütün Yahudiye’ye ve çevre bölgelere yayıldı.

[SUP]Luka 24 : 19...[/SUP]“O adam, Tanrı’nın ve bütün halkın önünde gerek söz, gerek eylemde güçlü bir peygamberdi.
---
Bunlara iman ediyorsundur herhalde.
O zaman yehovaci dogru söylemis degil mi?

Dua Nur

Kıdemli Üye

Mesihçi

Ordinaryus
uiiii sizde de mi bu tekfircilik var.

Adam kafadan söylemiyor, klasik yorum disinda bir yorum getirmisler.
Sen belki baska bir sey kast etmis olabilirsin. Ancak hristiyanlara göre de Hz. Isa Peygamber.

Bak ne buldum :

Matta 21

[SUP]Luka 7: 16[/SUP]Herkesi bir korku almıştı. “Aramızda büyük bir peygamber ortaya çıktı!” ve “Tanrı, halkının yardımına geldi!” diyerek Tanrı’yı yüceltmeye başladılar.
[SUP]17[/SUP]İsa’yla ilgili bu haber bütün Yahudiye’ye ve çevre bölgelere yayıldı.

[SUP]Luka 24 : 19...[/SUP]“O adam, Tanrı’nın ve bütün halkın önünde gerek söz, gerek eylemde güçlü bir peygamberdi.
---
Bunlara iman ediyorsundur herhalde.
O zaman yehovaci dogru söylemis degil mi?

Yehova şahitleri Hristiyan değildir. Ayrı bir inançtır. İncil dahil her şeyi manipüle ederler. İnsanları parayla kandıran misyonerler durumu var ya. İşte onlar Yehova şahitleridir. Yezidiler, Nusayriler ne kadar Müslümansa bunlar da o kadar Hristiyan sayılabilir. Onlar hiç bir zaman ölçü değildir olamazlar.

Örnek verdiğiniz ayetlerde İsa'nın Mesih olduğunu bilmeyen, sıradan Yahudilerin ona yakıştırması söz konusudur. Metni kopyalamadan sağına soluna bakın. Yehovacı doğru söylemez. Kıvırır. Onlar süt beyazdır dese durup düşünürüm, inanmam.

Mesihçi

Ordinaryus
@kilicarslan siz bizdeki peygamber kavramını bilmiyorsunuz. Bize göre peygamber Allah tarafından haberler alan kişidir. Bunlara kahin de denir. (kohen) Herhangi biri peygamber olabilir. Peygamberler günahsız değildir. Çok kötü günahlar işleyen peygamberler vardır. Hatta inancını kaybedenler dahi vardır. Herhangi bir Hristiyanda da peygamberlik armağanı olabilir. Marifet bunu Rab için kullanmaktır. Peygamberler o kadar önemli karakterler değildir. Bazıları Kutsal Kitap yazarıdır. Rabden esin alarak yazmışlardır. Ancak havariler peygamberlerden üstündür. İsa Mesih ise Kutsal Kitap yazmadığı gibi yazdırmamıştır da. Yeni Ahit'i Havariler ve elçiler yazmıştır. Çünkü Tanrı Kutsal Kitap yazmaz. Kullarına ilham eder.

İslam'da ise peygamberler mükemmelleştirilmiştir. Tanrıdan başka kusursuz kimse olamayacağı halde peygamberler günahsız ilan edilmiştir. Hz. Muhammed için ancak Tanrı'ya yakıştırılabilecek kainatın efendisi gibi laflar edilmiştir.

Gördüğünüz gibi bizdeki peygamber kavramının İslam'dakiyle hiçbir alakası yoktur. İsa Mesih de sizin anladığınız mana da peygamber değildir. Bizim bakış açımıza göre Tanrıdan haber getirdiği için peygamber diyebiliriz ama bu yalnız kelime oyunu olacaktır. İslami anlamda bir peygamber değildir. Bugün dahi pek çok Hristiyan peygamberlik armağanına sahiptir. Bu onlara bir statü kazandırmaz.

"[SUP]9[/SUP]Öyleyse ne görmeye gittiniz? Birpeygamber mi? Evet! Size şunu söyleyeyim, gördüğünüz kişipeygamberden de üstündür." Matta 11(İsa Mesih kendisinin peygamberden öte olduğunu söylüyor.)

"
[SUP]34[/SUP]İşte bunun için sizepeygamberler, bilge kişiler ve din bilginleri gönderiyorum. Bunlardan kimini öldürecek, çarmıha gereceksiniz. Kimini havralarınızda kamçılayacak, kentten kente kovalayacaksınız. (YC2009)
[SUP]37[/SUP]“Ey Yeruşalim! Peygamberleri öldüren, kendisine gönderilenleri taşlayan Yeruşalim! Tavuğun civcivlerini kanatları altına topladığı gibi ben de kaç kez senin çocuklarını toplamak istedim, ama siz istemediniz. " Matta 23 (İsa Mesih halka sesleniyor.)

"Sevginin ardınca koşun ve ruhsal armağanları, özellikle peygamberlik yeteneğini gayretle isteyin.
[SUP]2[/SUP]Bilmediği dilde konuşan, insanlarla değil, Tanrı’yla konuşur. Kimse onu anlamaz. O, ruhuyla sırlar söyler.
[SUP]3[/SUP]Peygamberlikte bulunansa insanların ruhça gelişmesi, cesaret ve teselli bulması için insanlara seslenir.
[SUP]4[/SUP]Bilmediği dilde konuşan kendi kendini geliştirir; ama peygamberlikte bulunan, inanlılar topluluğunu geliştirir.
[SUP]5[/SUP]Hepinizin dillerle konuşmasını isterim, ama peygamberlikte bulunmanızı yeğlerim. Diller inanlılar topluluğunun gelişmesi için çevrilmedikçe peygamberlikte bulunan, dillerle konuşandan üstündür." 1. Korintliler 14
"

[SUP]29[/SUP]İki ya da üç peygamber konuşsun, öbürleri söylenenleri iyice düşünüp tartsın.
[SUP]30[/SUP]Toplantıda oturanlardan birine vahiy gelirse, konuşmakta olan sussun.
[SUP]31[/SUP]Herkesin öğrenmesi ve cesaret bulması için hepiniz teker teker peygamberlikte bulunabilirsiniz.
[SUP]32[/SUP]Peygamberlerin ruhları peygamberlerin denetimi altındadır.
[SUP]33[/SUP]Çünkü Tanrı karışıklık değil, esenlik Tanrısı’dır. Kutsalların bütün topluluklarında böyledir." 1. Korintliler 14

kilicarslan

Kıdemli Üye

siz röportajiniza devam edin.
Baska bir baslik altinda uzun uzun konusuruz yine .
Iyice dagilmasin röportaj

Not: kisa bir hatirlatma; Islamdaki Peygamber kavramina dair Kurandaki Hz. yunus kissasina bir bakiniz derim.

kilicarslan

Kıdemli Üye
Yehova şahitleri Hristiyan değildir. Ayrı bir inançtır. İncil dahil her şeyi manipüle ederler. İnsanları parayla kandıran misyonerler durumu var ya. İşte onlar Yehova şahitleridir. Yezidiler, Nusayriler ne kadar Müslümansa bunlar da o kadar Hristiyan sayılabilir. Onlar hiç bir zaman ölçü değildir olamazlar.

Örnek verdiğiniz ayetlerde İsa'nın Mesih olduğunu bilmeyen, sıradan Yahudilerin ona yakıştırması söz konusudur. Metni kopyalamadan sağına soluna bakın. Yehovacı doğru söylemez. Kıvırır. Onlar süt beyazdır dese durup düşünürüm, inanmam.

[SUP]Bir iki yehowayla beraber calismisligim var, hicde öyle analtiigniz gibi degillerdi.
Hz. Isa´yi tanri oalrak kabul etmedikelrinden olmasin sakin sizin onlari hristiyan kabul etmemeniz.

Bu tür bir anlayis yehowalara mahsuz degilki, eski dönemlerde de bu yorum kabul görmüs. Üstelik bunu destekleyen incilde gecen bölümler var. Paulus da daha henüz isim yapmamisken, dolasirken bu tür topluluklara rastladigi anlatilir. Buda hristiyanlarin ilk dönemlerde farkli görüste olduklarini ortaya koyar.

Peygamber konusunda asagidaki sözü sizce kim söylüyor? Bunu Incil söylemiyormu ? Digerlerine gelince dogrudur onlari halk söylüyor ancak, hic bir itirazda gecmiyor.
Bu baglamda Hz. Isanin peygamber olmadigini israrla vurgulaminiza pek anlam veremedim.

Luka 24 : 19...[/SUP]“O adam, Tanrı’nın ve bütün halkın önünde gerek söz, gerek eylemde güçlü bir peygamberdi.

Neyse röportajiniza devam edin önce.

Mesihçi

Ordinaryus
[SUP]Bir iki yehowayla beraber calismisligim var, hicde öyle analtiigniz gibi degillerdi.
Hz. Isa´yi tanri oalrak kabul etmedikelrinden olmasin sakin sizin onlari hristiyan kabul etmemeniz.

Bu tür bir anlayis yehowalara mahsuz degilki, eski dönemlerde de bu yorum kabul görmüs. Üstelik bunu destekleyen incilde gecen bölümler var. Paulus da daha henüz isim yapmamisken, dolasirken bu tür topluluklara rastladigi anlatilir. Buda hristiyanlarin ilk dönemlerde farkli görüste olduklarini ortaya koyar.

Peygamber konusunda asagidaki sözü sizce kim söylüyor? Bunu Incil söylemiyormu ? Digerlerine gelince dogrudur onlari halk söylüyor ancak, hic bir itirazda gecmiyor.
Bu baglamda Hz. Isanin peygamber olmadigini israrla vurgulaminiza pek anlam veremedim.

Luka 24 : 19...[/SUP]“O adam, Tanrı’nın ve bütün halkın önünde gerek söz, gerek eylemde güçlü bir peygamberdi.

Neyse röportajiniza devam edin önce.
İncil de İsa Mesih için peygamber yazdığına itiraz etmedim. Sizin örnekler yanlıştı. Dikkat ettiyseniz İslami anlamda peygamber değildir dedim. İncil'in ve Tevrat'ın peygamberlik anlayışı İslam'dan çok farklıdır. Bunu ayetlerle tasdik ettim. İslami anlamda bir peygamber değildir ve İncil yazarı değildir.
Yehova şahitleri iki yüzlüdür. Müslümanlara gidip İsa Tanrı olur mu hiç diyerek ve para yedirerek akıllarını çelmeye çalışırlar. Hristiyanlara gelip İsa Mesih'e biz de inanıyoruz,o bizim Rabbimiz diyerek akıllarını çelmeye çalışırlar. Onları savunmayın bana rica ederim. Elle tutulacak yanları yok. Pis bir iş yaparlarsa biz Hristiyanız derler ki ihale bize kalsın. Hep de kalır. Doğru bir iş yaparlarsa Yehova şahidiyiz, Hristiyan değiliz derler. Onlar ayrı bir din sahibidir. Diğer konulara hiç girmeyeceğim dediğiniz gibi röportaj çok dağıldı.
İyi günler.

Verda

Gales
İslam'da ise peygamberler mükemmelleştirilmiştir. Tanrıdan başka kusursuz kimse olamayacağı halde peygamberler günahsız ilan edilmiştir. Hz. Muhammed için ancak Tanrı'ya yakıştırılabilecek kainatın efendisi gibi laflar edilmiştir.

Sevgili Mesihçi öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim. İslamın peygamberleri mükemmelleştirdiği sözü Kur'an'a bakıldığında peygamberlerin yanlış yapma ihtimallerinin sürekli uyarılması onların ve tüm inananların bir terbiye sürecinde olduğunu ve yine o ve onunla beraber olan bazılarının ve dahi yaşamın sonuna kadar Kur'anı okuyan bazılarının verilen öğüdü en iyi anlayanlardan olduğu olabileceği gerçeğini bize aktarır. Bugün ise peygamber hakkında söylenen tehlikeli sözler ki onlarda biri,o olmasa alemler yaratılmazdı sözünün birebir uydurma olduğu kanıtlanmış olmasına rağmen insanların buna inanmaktan vazgeçmemeleri İslam'ın/Kur'an'ın/Dinin görüşü değildir. Şuraya gelmek ve samimi bir şekilde sormak istiyorum, insan zihniyeti gerçeği olan bu aşırı tazim isteği hz. İsa'ya da ölümü sonrasında uygulanmış olabileceğini hiç düşündünüz mü?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...