M.İslamoğlunun bazı görüşlerine cevaplar

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
delil getirin diyorum, hala bana laf getiriyorsunuz...

o kadar sordum cennet cehennemin sonu var mı? yok mu? diye buna cevap vermediniz. kalkıp ordan burdan cvplar getirdiniz.

hadisten ayetten deliliniz varsa konuşun, yoksa sukut edin.

ıtri

Üye
delil getirin diyorum, hala bana laf getiriyorsunuz...

o kadar sordum cennet cehennemin sonu var mı? yok mu? diye buna cevap vermediniz. kalkıp ordan burdan cvplar getirdiniz.

hadisten ayetten deliliniz varsa konuşun, yoksa sukut edin.

"Mezhepsizlik dinsizliktir" diyorsun ,daha ne ayeti hadisi istiyorsun? Senin görüşüne göre mezheplerin oluşumuna kadarki hemen hemen 300 senelik mülümanlar ne olacak? Bu kadar kör olmayın.
Sen başkalarının hatalarıyla uğraşacağına kendi yanlışlarını düzelt önce.
Konu "senin hocan, benim hocam" meselesine dönmüştür. Artık tartışılmaz.
İslamoğlunu sevmeyen kardeşler, sevmeyiniz.
Onu alim görmeyen kardeşler, görmeyiniz.
SAiz yolunuza, biz yolumuza.

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
mezhepsizlik dinsizliktir demiyorum, delilsizliktir diyorum. ashabı kiram döneminde Muhammed Mustafa aleyhisselam vardı, mezheb kurmaya , hadisleri derlemeye gerek yoktu.fakat asrı saadetten sonra dini konularda karışıklıklar olunca mezhepler ortaya çıktı.bu arada ki 300 yıllık zaman dilimindeki insanlar, sahabe, tabiin dinsizdir demek değildir bu ve yanlıştır.bunu söylemeye kimse cürret edemez.

fakat maksadım yanlış yönlere kaydırılıyor.Eğer bu halk dini bilgisizliğiyle kafasına göre ayet ve hadisleri yorumlar. bence böylelerle dini yaşamaya başlarsa,o zaman islamın sınırları aşılmış olur.Bu da dinden çıkmaya götürür diyorum.

ayrıca bu konu, şu hoca bu hoca yarıştırmasından çok, ilmi delillerle gitmeli.

reis

Kıdemli Üye
Muhterem Ahmet Ünlü diyer namıyla Cübbeli Ahmet hoca'ya binlerce teşekkürler ederiz.
(...)
Hani şu Tv'de Cumhuriyetin ne kadar güzel bir rejim olduğundan bahsedip "Cennette erkeklere Huri varda kadınlara niye Nuri yok" konularında millete lamba tutan Cübbeli'ye mi teşekkür ediyorsunuz.
Mübarek olsun...

Sekizyüz tane Cübbeli bir tane Mustafa İslamoğlu etmez..

Sizin Cübbeliniz size bizim İslamoğlumuz bize.
Haydi bakalım, yallah...

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
Hani şu Tv'de Cumhuriyetin ne kadar güzel bir rejim olduğundan bahsedip "Cennette erkeklere Huri varda kadınlara niye Nuri yok" konularında millete lamba tutan Cübbeli'ye mi teşekkür ediyorsunuz.
Mübarek olsun...

Sekizyüz tane Cübbeli bir tane Mustafa İslamoğlu etmez..

Sizin Cübbeliniz size bizim İslamoğlumuz bize.
Haydi bakalım, yallah...

:) Yine hoca yarıştırıyoruz.hayırlısı...

Bu muhabbet din ilmiyle ilgili konuları ihtiva etmediğinden, fuzulidir.

ıtri

Üye
İnsan bazı zaman sıkıla biliyormuş,Yahu mübarekler.Ben şahsım adına konuşayım.Hiç bir insanın cehenneme düşmesini istemem.Müslüman kardeşlerim de aynı şeyi benim hakkımda düşünürler.Peygamberimizin aleyhisselam bir hadisi var,ateşe üşüşen kelebeklerden bahseder ve derki, ben de sizi o ateşten uzaklaştırmaya çalışıyorum ama içine atlamaya çabalıyorsunuz.

Mezhepsizlik dinsizlik değilse,nedir o zaman? ben bunu iyi niyetle soruyorum ve iyi niyetle cevap bekliyorum.

Alper bey siz unutursunuz ama yazı unutmaz.
Bir de "demedim" diyorsunuz.

ıtri

Üye
İddialara ilmî cevaplar vererek konuyu açanları susturabilirsiniz...

ben yapmadım ama vaktiyle çok yapıldı. Ama kavga hiç bir zaman bitmedi.
Uğraşır, ilmi cevaplar bulur, yazarım. Bundan hiç çekinmem. Ama kavganın biteceğini sanmam. Bir başkası yine benzer konu açacaktır.
Hem sadece İslamoğlu değil, bu mesele islam tarihinde sürekli tartışılmış, tarafların alimleri delillerle birbirlerine cevaplar,kitaplar yazmışlar ve bir sonuca ulaşamamışlardır.
Koca islam tarihinde bitirilemeyen iş bu forumda mı sonlanacak?
Daha sünni- şii çatışması bile halledilemiyor ki??
İslam alimlerinin kendi aralarında tartışmaları normaldir.
Sözgelimi kim haklı bilmem ama Cübbeli-İslamoğlu tartışması da böyle.
Onlar tartışabilir, alimler. Ama alimlikle ilgimiz olmayan bizler bunu tartışırsak gerçeği bulmuş değil, dünya-ahiretimizi tehlikeye atmış oluruz.
Daha konu çok.
Tartışmadan da asla fayda yok.
Bilmem anlatabildimmi?

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
Sözgelimi kim haklı bilmem ama Cübbeli-İslamoğlu tartışması da böyle.
Onlar tartışabilir, alimler. Ama alimlikle ilgimiz olmayan bizler bunu tartışırsak gerçeği bulmuş değil, dünya-ahiretimizi tehlikeye atmış oluruz.
Daha konu çok.
Tartışmadan da asla fayda yok.
Bilmem anlatabildimmi?

Suskunluğun,bu konuda yazılan reddiyeleri neşredemeyişimdendir.Yoksa bu konu hakkında (islamoğlu) yazılan çok reddiye var.Bu hocalardan biri Ali Eren hocaefendi,hakeza buna mukabil bir çok alim daha var.Bu konu da piyasa çıkan hak söz isminde bir kitap var.

Evet ben alim olmayabilirim fakat, alimlerin görüşlerine saygı duyarım.(alimden kastım ehli sünnet olanlardır,bu cümleden fikir yürütüp ehli sünnet dışı alimlere de saygı duy deyip, o beklentide olmayın...)

Zaten tartışmak bize düşmez,Deliller alimler tarafından sunulur ve ümmet faydalanır.

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
Alper bey siz unutursunuz ama yazı unutmaz.Bir de "demedim" diyorsunuz.

Ben unutabilirim.Çok normaldir unutmak.Bunca iş güç arasında, bir kaç mesaj evvel yazdığım bazı sözleri unutabilirim.Hatırlattığınız için Teşekkür ederim.

Mezhepsizliği, delilsizlik olarak görüyorum..Ama günümüzdeki mezhepsizlikten bahsediyorum.Günümüzdeki mezhepsizlik , din işlerinde şüphe duymak , kaynak soruçturmak demektir ,bu ise dinden çıkmaya kadar götürür ve dinden çıkaracağı için buna da dinsizlik denir.

kısacası Ehli sünnet dışı,sıratı mustakim üzere değildir.Hadislerden ve ayetlerden bunu anlıyoruz.Kafamızdan atmıyoruz, ehli sünnet alimlerimiz böyle diyor ve delil getiriyorlar...

Diyeceğimiz son söz,Hamd Alemlerin Rabbına,Salatu Selam HAbibullaha olsun.

Ecir

Üye
Web sitesi
www.forum.medineweb.net
konu dikkatimi çektide cvp vererek tanışma faslını gerçekleştirmiş olalım.
selamun aleyküm..
burada bazıları mezhepsizliği=dinsizlik olarak nitelendirmiş ama şu bir gerçek değil midir?
hangi mezhep imamı çıkıpta ey ahali toplanın ben mezhep kuruyorum demiştir?
islamoğlu gerek yurtiçi gerekse yurtdışında ezherde islam ilimi/islam hukuku dalında eğitim almıştır.
tüm kitaplarını okuyan biri olarak çok rahatlıkla kendisine alim denilebileceğini düşünüyorum.
ne mutlu ondan faydalananlara...

|SEÇKiN|

Profesör
onlarca kitap yazmış, yazılarıyla, konferanslarıyla bu kadar önemli sayılarda -bir nesil diyebileceğimiz- muhibban edinmiş birine söz etme, eleştirme cür'etinde bulunma durumunda değilim. onu tenkit edebilecek kadar alim biri de değilimdir. kaldı ki, birçok kitabını edindim, okudum ve müstefid oldum. herhangi bir alime, yazara, çizere hiçbir zaman önyargıyla bakmadım, yaklaşmadım.

yalnız, tek bir şeyi anlamadım, aklım almadı, bi türlü mantıklı bi cevabını bulamadım. Mustafa İslamoğlu tarafında duran kardeşlerim bunu izah ederlerse çok sevineceğim... şu cennet ve cehennemin ebedi oluşu mes'elesi... geçmişten günümüze ne kadar meal, tefsir yazılmışsa ilgili ayet tercümelerine baktım, hemen hepsi bu ayetlere "ebedi" karşılığını vermişler. yani cennetin de, cehennemin de sonsuz olduğunda ittifak etmişler. "halidiyne fiyha ebeda" derken, hepsi hiç tereddütsüz aynı yorumu yapmışlar.

iyi de islamoğlu ve bir de bayraktar bayraklı hazeratı niye, neye dayanarak sonlu olduğu hükmüne varmışlar. cennette kalışın sonsuz olmadığı fikrinin insanlarda meydana getireceği psikolojik travmanın sonuçlarını tahayyül bile edemiyorum. bunun meydana getireceği sonuçlar pek hayra alamet olmasa gerek diye düşünüyorum. eğer ki cennet de tıpkı dünya gibi geçici olacaksa niye sürekli ahiret hayatı için bugüne değin "ölümün olmadığı gerçek alem" diye bahsedildiği nasıl izah edebilecek sayın islamoğlu ve onun gibi düşünenler...

K

Kaçak

Guest
Yani Hocam İlahiyat kökenli biri olarak bunu bilmemeniz garip ...
Ben kelcagız bile kulak dolgunluguna sahibim bu kadim tartışmanın ..
Bir kelam tartışmasıdır ve sonlu diyenlerin yagene mantıgı ,Sonsuzluk Allah c.c. aittir , O'ndan gayrisi sonsuz degildir , tıpkı ezeli olmadığı gibi ...
Kaldıki İslamoğlu sonlu veya sonsuz şeklinde bir görüş bildirmiyor , gaybi konu deyip çıkıyor işin içinden ...
Neyse sırf merakınız için yazdım yok sa konuşmayacagım artık bu konularda ...

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
İslamoğlu zaten, cennet ve cehennemin sonsuzluğu gaybi meseledir, gaybı taşlamayalım der geçiştirir....Alim ya... :) bir de arkasında durup savunanlar var. İyi o zaman , cennete giren bir daha çıkmaz rivayetini nasıl değerlendirelim. bir soruda bu olsun seyyah abi. :) gerçi daha evvelki sorularımıza ne kadar cevap geldiyse buna da o kadar cevap gelir.

K

Kaçak

Guest
Sevgili Alper ...
Herşeyden önce şunu belirtelimde içimde kalmasın ...
İkili ilişkilerde, diyaloglarda , temaslarda , esas ilke şudur ...
Ben muhattabıma ne kadar değer verirsem , o kadar değer görmek istediğimi beyan etmiş olurum ...
Karşındakine pislik muamelesi yapıp , karşındakinin sana saygı ve sevgi göstermesini umuyorsan , büyük ihtimalle diktatör egilimin var demektir ...
Sözlerim sana değil yanlış anlama , genel bir kural ...

Gelelim konuya ..
Yazmayacağım dedim ama yazdıklarımı tamamlamak maksadlı ....
Bu görüşü desteklediğim anlaşılmasın , kimsede kusura bakmasın bana sorulsa idi bu soru verecegim cevap çok açık olurdu , banane ...
Allah'ın herşeyi gördüğüne iman ederiz , ama insanın etmeyiz ...
Allah'ın herşeyi duyduğuna iman ederiz, ama insanın etmeyiz ....
Allahın ezeli ve ebedi olduguna iman ederiz , insanın edermisiniz ?
Gibi ...
Ebedi sıfatını da insanla nisbi ve kısmı paylaştığı ama bunun anlamının ...
1000 yıl , 100000000000 yıl , veyahut onyuzbinmilyon kere milyar yıl gibi bir son olmadıgı...
Yokluk karşısında varlığın anlamı ne ise , ömür karşısında cennet hayatının da anlamının o olacagı ...
Hatta insan için sonsuz kelimesinin kullanılmasında sakınca olmadığı ama Allah için kullanılan sonsuzla aynı telakki edilmemesi gerektiği ...
Ve dahi sonsuzluğu eş koşmanın birazcık şirrke götürdügü gibi şeyler söylenmiş ...
Şu anki akıl ve mantık ile sonsuz diyebilecegin kadar uzun ve doygun bir cennet hayatının olacagı , ama Allah'ın ebediliği ile eş bir sonsuzluk olmayacagı anlatılıyor iddiada ...
sanırım bu sefer daha detaylı oldu ...
Şimdi ilgili hadis ve ayeti bu kapsamda okumanın hiç bir sıkıntı yok gördügünüz gibi ...

ıtri

Üye
Ben unutabilirim.Çok normaldir unutmak.Bunca iş güç arasında, bir kaç mesaj evvel yazdığım bazı sözleri unutabilirim.Hatırlattığınız için Teşekkür ederim.

Mezhepsizliği, delilsizlik olarak görüyorum..Ama günümüzdeki mezhepsizlikten bahsediyorum.Günümüzdeki mezhepsizlik , din işlerinde şüphe duymak , kaynak soruçturmak demektir ,bu ise dinden çıkmaya kadar götürür ve dinden çıkaracağı için buna da dinsizlik denir.

kısacası Ehli sünnet dışı,sıratı mustakim üzere değildir.Hadislerden ve ayetlerden bunu anlıyoruz.Kafamızdan atmıyoruz, ehli sünnet alimlerimiz böyle diyor ve delil getiriyorlar...

Diyeceğimiz son söz,Hamd Alemlerin Rabbına,Salatu Selam HAbibullaha olsun.

aynı şeylerisöylüyorsun hala demedim diyorsun. Sonuçta o kapıya çıkarıyorsun ya. Ortalarda neler dediğin sonuca bağlı.
Bir yanlışın daha var: Ehli sünnet alimleri..
Kardeş istediğin alimi takip et,diğerlerini beğenme. Ama ehli sünnet dışında da olsa bir alime "alim değil" deme hakkını nasıl kendinde görüyorsun? Yoksa icazetler sendenmi soruluyor? Senin alimdeğil dediklerinin üstü çizilmiş mi oluyor?
bugun nice "mutezile" diye bilinen mezhebe mensub alimler var, kitapları veya bazı görüşleri çoğu ehli sünnet alimleri tarafından kaynak kabul edilir. Beğenmedikleri görüşleri kullanmazlar ama adama alim değil de demezler. O kadar derinlere ilimsiz inersen Kabe imamlarının arkasında bile namaz kılamaz duruma düşersin. ( malesef bazı cemaatlerde var)

serhen

Asistan
M.islamoğlu alim değil denilirken, "ehlisünnet alimi değil" demek isteniyor,ayrıca ehlisünnet alimlerinin hiçbiri mutezileyi asla kaynak göstermemiştir,ehlisünnetin kaynakları kurudu mu da mutezile kaynak gösteriliyor yalanı uyduruldu,mutezileyi kaynak alanlar vehhabiler ve reformistlerdir

Murat Yazıcı

Ordinaryus
Not-2: Tehlikenin büyüklüğünü görmek için şu iktibaslar faydalı olacaktır:

Zahid el-Kevseri diyor ki: "Cennet ve Cehennem'in ya da bunlardan birisinin baki olduğunu inkar edenlerin tekfiri, Ehl-i Hakk'ın icmaına dayanır." (Makalat, 377) "Cennet ve Cehennem'in baki olduğu hususu Kur'an, sünnet ve yakini icma ile sabittir." (Makalat, 450)

Muhammed Hadimi diyor ki: "Küfrün gailesi yani en büyük mefsedeti [zararı], Cennet'e girmekten mahrumluk ve Cehennem'de müebbed [sonsuz] azabdır. Kat'i naslarla [ayet ve hadislerle] ve Ehl-i sünnetin hepsinin icmaiyle böyledir." (Berika, Kahraman Yayınları, c.2, s.466)

İmam el-Eş'arî şöyle yazıyor: "Ehl-i İslam bir bütün olarak şöyle demiştir: "Cennet ve Cehennem'in sonu yoktur. Bu ikisi baki kalmaya devam edecektir. Aynı şekilde cennetlikler Cennet'te nimetlenmeye, cehennemlikler de Cehennem'de azap görmeye sürekli olarak devam edecektir. Bunun bir sonu yoktur. Allah'ın malumat ve makduratı için de bir son nokta ve sınır mevcut değildir." (el-Eş'arî, Makâlâtu'l-İslâmiyyîn, 164. bkz. İnkişaf Dergisi, no:7)

İmam-ı Şarani diyor ki: "Her kim (Cehennem fani olacak) derse, o kimse sahih senedle nakledilen hadisin iktiza ettiği mananın dışına çıkmıştır ve Peygamberin (aleyhisselam) getirdiği ayet-i kerimeler ile Ehl-i sünnetin, adil imamların ittifak ettikleri şeye muhalefet etmiştir. (Resule karşı gelip, mü'minlerin yolundan başka bir yola gideni, o yönde bırakır ve Cehennem'e sokarız; orası ne kötü bir yerdir.) [Nisa 115]"(Muhtasaru Tezkiretil Kurtubi, Bedir Yay., s. 302)

İmam-ı a'zam Ebu Hanife diyor ki: "Cennetlik ve cehennemlikler girdikten sonra cennet ve cehennem yok olacaktır diyen kimse de orada ebedî kalışı inkâr ettiği için, kâfir olur." (Fıkhu'l Ebsat)

Şu ilave notu düşeyim:

Fena-i nar [Cehennem'in son bulacağı] görüşü açık nasslara ve icmâ-i ümmete aykırıdır:

Cennet ve cehennem hayatının ebediliği, Kur'an, Sünnet ve İcmâ ile sabit zarurat-ı diniyyedendir. Konuyla ilgili ayet ve hadisler burada zikredilemeyecek kadar fazladır. Ümmet seleften halefe bu itikat üzere icma edegelmiştir. İbn Hazm, "Merâtibu'l-İcma"da cennet ve cehennemin ebedî olduğu konusunda icmâ edildiğini ve bu icmâ'a muhalefet edenlerin küfründe icmâ bulunduğunu söyler. (Dr. E. Sifil, Milli Gazete, 24 Temmuz 2004)

E. Sifil'in bir makalesinden naklettiğim bu pasajdaki cümleler, Dr. Cibril Haddad'ın bir makalesinde İmam-ı Sübki'den rahimehullah nakledilmektedir:

The doctrine of the Muslims is that Paradise and Hellfire do not pass away. Abû Muhammad Ibn Hazm has reported Consensus on the question and the fact that whoever violates such Consensus is a disbeliever (kâfir) by Consensus. There is no doubt over this, for it is obligatorily known in the Religion and the evidence to that effect is abundant. (Al-Subkî, al-Durra al-Mudiyya fî al-Radd `alâ Ibn Taymiyya (3rd epistle, al-I`tibâr bi Baqâ' al-Jannati wa al-Nâr p. 60)).

Bir iktibasla bitiriyorum:

(Ebedi) yani sonsuz ne demek iyi anlamak lazım. İmam-ı Gazali hazretleri buyuruyor ki: (Cehennemde ebedi kalacak olanlara,faraza, siz dünyadaki göl ve denizdeki damlalar adedince, kumsallardaki kum taneleri adedince yanacaksınız, denilseydi,o sevinçle nasıl yandıklarını anlayamazlardı, çünkü bunlar da bir gün biter.) Yine İmam-ı Gazali hazretleri buyuruyor ki: (Bütün dünya, gökyüzü dahil, buğday tanesi dolu olsa, bir serçeye deseler ki, her sene bir tane yiyeceksin, o buğdaylar biter, ebediyetin yanında hesabı bile olmaz.)

|SEÇKiN|

Profesör
Yani Hocam İlahiyat kökenli biri olarak bunu bilmemeniz garip ...
Ben kelcagız bile kulak dolgunluguna sahibim bu kadim tartışmanın ..

sevgili kaçak, biraz geç muttali olabildim yazma lütfunda bulunduklarınıza... teşekkür ederim abim.
ama ben bu tartışmadan haberdar değilim değil de, "halidiyne ebeda" diye buyurmasına rağmen Rabb-i Teala'nın... bunun bi daha nasıl ve ne amaçla tartışma konusu olabileceğini merak etmiştim. Allah Teala lütfundan "ebediyet" bahşederken bu muhteremlerin niye ille de bir "son" biçmelerini mantığıma sığdıramıyorum demiştim.

ha bak sevgili kaçak, sayın islamoğlu hakkında ikinci bir merakım da, özürlü hanımların oruç tutma meselesi... ezvac-ı tahirat annelerimizden hiçbir tanesi bu haldeyken oruç tutmamış/tutturulmamışken ilgili ayetlere ille de takla attırılıp zorlama yorumlarla tutabileceklerini iddia etmesi meselesi... tıpkı yaşar nuri, zekeriya beyaz gibi adamlarla aynı konumda olmasına mana veremedim çünkü. herşeye rağmen ben sayın islamoğlunu o tür adamlarla hiçbir zaman aynı kefeye koymadım, koymam da... fakat birçok kitabını okuyup müstefid olduğum sayın islamoğlu'nun bu tür halleri beni gerçekten üzüyor... yav muhterem abim, bi düşünsene hele, bu ayetleri Allahın Resulu efendimiz -haşa- yanlış mı anladı da, oruç tutturmadı hanımlarına... da, islamoğlu mu onun -haşa ve kella- hatasını düzeltmiş oluyor?!

ne deyim abim, herşeyin doğrusunu en iyi bilen Rabb-i Tealadır... başka sözüm yok!