Levlâke rivayeti ve Nur-u Muhammedî meselesi

Yahayy

Kıdemli Üye
İşte bu elçiler; bir kısmını bir kısmına üstün kıldık. Onlardan, Allah'ın kendileriyle konuştuğu ve derecelerle yükselttiği vardır.

benim itikadım şu, Allah'ın yarattığı mahlukların sayısını Rabbim bilir ama bu yarattığı mahlukların içinde en üstünü Hz. Peygamberimizdir. sav.

Ben bu şekilde inanıyorum.

Şimdi ben Rabbime iftira etmiş isem beni düzeltin.

Bunlar sana delil olmaz,
burada Allah kendi açısından derecelendirmeden bahsediyor.
Kimi kimden üstün kıldığını da söylemiyor.
Biri sana
"Kur'anda Musa As Resulullah'tan daha fazla zikrediliyor.
Allah onunla direk görüştü ve çok açık mucizeler verdi, üstün kıldığı peygamber Musa As bana göre" dese, ya da İbrahim As için aynı şeyi söylese, hatta Resulullah As'a "İbrahimin dinine tabi olduğunu söyle" dedirtiyor dese,
o zaman bu ayet bunları söyleyen açısından daha sağlam bir delil olur.

Sen elçilerin arasını ayıramazsın bu Allah'ın emri, derecelendirme bakımından Allah'ın kastı kendi zatıyla ilgilidir, bizim için değil.
Allah'ın elçileri arasında ayrım gözetip mesajı elçinin zatı ile birlikte okumaya çalışmak Kur'ani bir bakış değil, Aslolan Allah'ın değişmeyen İslam mesajıdır.
Adem As'dan Resulullah As'a kadar bunu böyle anlamak gerek. Resulullah'ı her konuşturduğunda Allah, elçilerden bir elçi, İslam tebliğcilerinden bir tebliğci olduğunu hatırlattırıyor ve vahiy ile bağımlılığına dikkat çekiyor.
Yani bunca açık ayetten birşey anlamıyorsak, daha ne anlayacağız?

Ahkaf 9:

De ki: Ben peygamberlerin ilki değilim. Bana ve size ne yapılacağını da bilmem. Ben sadece bana vahyedilene uyarım. Ben sadece apaçık bir uyarıcıyım.

Bakara 285:
Elçi, kendisine Rabbinden indirilene iman etti, mü'minler de. Tümü, Allah'a, meleklerine, Kitaplarına ve elçilerine inandı. "O'nun elçileri arasında hiç birini diğerinden ayırdetmeyiz. İşittik ve itaat ettik. Rabbimiz bağışlamanı (dileriz). Varış ancak Sana'dır" dediler.

Nisa 152

Allah’a ve peygamberlerine iman eden ve peygamberlerden hiç biri arasında fark gözetmiyen kimselere gelince, işte bunların kıyamette Allah mükâfatlarını verecektir. Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhametlidir.

lafons7275

Kıdemli Üye
Son olarak elmas da taştır kömür de taştır.

Hayırlı akşlar.

Verda

Gales
Verda'nım ! Atıyorsun, atıyorsun! Oturduğun yerden klavye ile birlikte atıyorsun !
Bu âyet-i celile; Yehûd ve Nasara'dan ehl-i kitabı, âhir zaman peygamberi Muhammed (S.A.)'e imana teşvik için sevkolunmuştur. Zira imanda muteber olan; cümle enbiyaya iman edip asla beyinlerini tefrik etmemek olduğunu beyan; Yehûd ve Nasara'nın imanları sahih olmadığını ve iman-ı sahih Muhammed (A.S.)'a iman etmekle olacağını beyan etmektir.

Ee onlara mı inmiş sadece bu ayet?!

Nerden tutulsa elde kalan halleriniz var size açık olarak söylüyorum ister her gün kur'an okuyun ister hatim indirin sizler kitaptan bi habersiniz..

fakiri

Kıdemli Üye
Ee onlara mı inmiş sadece bu ayet?!

Nerden tutulsa elde kalan halleriniz var size açık olarak söylüyorum ister her gün kur'an okuyun ister hatim indirin sizler kitaptan bi habersiniz..[/QUOTE

]Ayet sadece onlara inmiş değil; ayet, imanda muteber olan cümle enbiyaya aralarında bir tefrik
yapamadan iman etmeyi emrediyor. Yoksa, aralarında bir üstünlük yoktur anlamı
taşımıyor demek istenmiyor !

Yahayy

Kıdemli Üye
Muhakkak ki sen en üstün ahlak üzeresin (Ayet Meali)

yeterli mi?
Değil tabi ki
Al işte tipik bir çarpıtma örneği.
Sen en üstün ahlaka sahipsin cümlesi ile sen çok yüce bir ahlak üzerindesin manası üzerinde resmen oynama yapıyorsunuz.

Ayet burada

Kalem - 4

Şüphesiz sen, pek büyük bir ahlak üzerindesin.

Tüm mealler ittifakla aynı kalıpta söylüyor.
Mesela Hz İsa için aynı cümleyi, Allah söylemez mi, İsa sen çok güzel bir ahlâk üzeresin diyemez mi, hatta bir sevdiği kul için.

"En üstün Ahlak üzeresin" demekle
"Üstün bir ahlâk üzeresin" demek arasında bir mana farkı görmüyorsanız okuma yazmayı yeniden öğrenmeye başlamanız gerek.

Bakalım erdemli davranabilecek misin?

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
Peygamberimiz SAV ın diğer peygamberlerden üstün özellikleri

Hem hadis ve hem de Kur’ân-ı Kerîm’de hasais dediğimiz sadece ona has özellikler mevcuttur. Bu özellikleri şöyle sıralayabiliriz:

O, bir insan olmanın yanında aynı zamanda son peygamberdir, (Ahzâb, 33/40) ,
risâleti evrenseldir, (A’râf, 7/158; Enbiyâ, 21/107...)
risâleti cinleri de kapsamaktadır, (Ahkâf, 46/29; Cin, 72/1-13) ,
hanımları mü’minlerin anneleridir, (Ahzâb, 33/6),
geçmiş-gelecek günahları affedilmiştir, (Fetih, 48/1-2),
kendisine inanılması noktasında peygamberlerden söz alınmıştır, (Âl-i İmrân, 3/81),
kendisine Kevser’in verildiği müjdelenmiştir, (Kevser, 108/1),
ganimetler helal kılınmıştır, (Enfâl, 8/1),
âlemlere rahmet olarak gönderilmiştir, (Enbiyâ, 21/107),
onun özellikleri (hl-i kitap tarafından bilinmektedir, (Bakara, 2/89,146) ,
getirdiği dinin korunması teminatını verilmiştir, (Tevbe, 9/33) ,
İsrâ ve Mi’rac Ona hastır, (İsrâ, 17/1; Necm, 53/1-18) ,
çeşitli zamanlarda melekler bizzat yardım etmiştir, (Âl-i İmrân, 3/13, 122-123) ,
kendisine itaat aynı zamanda Allah’a itaat anlamına gelmektedir, (Nisâ, 4/80) ,
âhirette şehadet ve şefaat-ı uzmâ hakkı verilmiştir, (Bakara, 2/143),
Makâm-ı Mahmûd’la taçlanmıştır, (İsrâ, 17/79) ,
ümmeti, ümmetlerin en hayırlısı kılınmıştır, (Âl-i İmrân, 3/110) ,
hayatına ve beldesine yemin edilmiştir, (Hicr, 15/72; Beled, 90/1-2) ,
kendisine ve ümmetine, bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi lutfedilmiştir. (Kadr, 97/1-5)

http://www.sorularlaislamiyet.com/a...i-kerim-de-isaret-eden-ayetler-var-midir.html

Verda

Gales
Burada söyleşimize son vermek senin için de benim için de hayırlıdır.

Allah bizi affetsin.

Lafons senin önce red sonra da kabul etme halini cerh ve tadil alimlerinin hangi noktada konumlandıracağını biliyor musun? güvenilir olmak çok önemlidir biraz güvenilir olmayı denemelisin ki senin bundan sonraki her mesajına temkinli yaklaşılacak üstelik kendi arkadaşlarınca çünki ben senin zaten samimi biri olduğunu hiç düşünmedim çok mu ağır konuşuyorum hayır sadece çok gerçekçiyim ki bunu da sen teyid ettin zaten teşekkürler..

adams77

Kanalizasyoncu
"Diğer ayetler" diye bahseden sensin; "diğer ayetler hangileridir" i bulması gereken benim

Bu nasıl mantık??

Hangi ayeti kasdediyorsan yaz

bana ne kardeşim bilip bilmeden konuşan sensin önce yazdıklarının farkına var. Cımbızlama ile nereye kadar yol alacaksın oh ne güzel bir bütünden bir parça getir bütün budur de ne güzel mantık lo

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
Değil tabi ki
Al işte tipik bir çarpıtma örneği.
Sen en üstün ahlaka sahipsin cümlesi ile sen çok yüce bir ahlak üzerindesin manası üzerinde resmen oynama yapıyorsunuz.

Ayet burada

Kalem - 4

Şüphesiz sen, pek büyük bir ahlak üzerindesin.

Tüm mealler ittifakla aynı kalıpta söylüyor.
Mesela Hz İsa için aynı cümleyi, Allah söylemez mi, İsa sen çok güzel bir ahlâk üzeresin diyemez mi, hatta bir sevdiği kul için.

"En üstün Ahlak üzeresin" demekle
"Üstün bir ahlâk üzeresin" demek arasında bir mana farkı görmüyorsanız okuma yazmayı yeniden öğrenmeye başlamanız gerek.

Bakalım erdemli davranabilecek misin?
Demagoji yapma

Ne dendiği gayet açık...

Ayrıca ben ayeti yazarken MEALİ diye belirtmişim, aklımda kaldığı kadarıyla yazmışım

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
bana ne kardeşim bilip bilmeden konuşan sensin önce yazdıklarının farkına var. Cımbızlama ile nereye kadar yol alacaksın oh ne güzel bir bütünden bir parça getir bütün budur de ne güzel mantık lo
Ya kusura bakma

Böyel saçmalayacağın belliydi

Gene seni adam yerine koyup bi şeyler yazdık..

Özürümü kabul et lütfen

Yahayy

Kıdemli Üye
Demagoji yapma

Ne dendiği gayet açık...

Ayrıca ben ayeti yazarken MEALİ diye belirtmişim, aklımda kaldığı kadarıyla yazmışım
Demogoji yapan sensin kardeş.
Allah Resulune sen güzel bir ahlak üzerindesin diyor, sen tutup En üstün Ahlak üzerindesin yazıp, güya gördünüz mü en üst ahlak dediğine göre bu ayet yeter diyorsun.

Cidden kendin bile yaptığın çarpıtmayı anlamıyor musun yahu pes?

fakiri

Kıdemli Üye
Ey son peygamber munkirleri !
Sizin kâinatın efendisini küçültmeye çalışmanız O'nu hiç küçültebilir mi ? Bu ameliyeniz ancak sizi zındık yapar! Başka bir şey değil ! Hadi doğru cehenneme doğru yaylanın !