Levlâke rivayeti ve Nur-u Muhammedî meselesi

alitufan2003

Profesör
.....Ebu Cehil tarafından da, çok daha önceki milletlerin geçmişlerinde de var.
........
Ebu cehil bu konuda sizden bi hayli ilerde.

Sizde ki bu Ebu Cehil merakı nedir????
Edip yüksel'e de nasıl namaz kılmalı deyince Ebu cehil gibi cevabını veriyor...

Ne diyelim...
Herkes sevdiğiyle haşrolunacak...

Yahayy

Kıdemli Üye
Konu dönmüş dolaşmış misvak kullanimina gelmiş ::D

Konunun sünnete asli unsur olarak mı,
şekli unsur olarak mı bakılması gerektiği hususunda ilkel bir algıyı kırmak

Siz o ön sezilerinizde bunu çoktan biliyorsunuz daaaa,
bize avam muamelesi yapıyorsunuz aşk olsun üstadım :)

Yahayy

Kıdemli Üye
Sizde ki bu Ebu Cehil merakı nedir????
Edip yüksel'e de nasıl namaz kılmalı deyince Ebu cehil gibi cevabını veriyor...

Ne diyelim...
Herkes sevdiğiyle haşrolunacak...

Valla aynen Ebu Cehil gibi giyinmek isteyen,
onun gibi Mekke'de meşhur hindistan Ud kokularını İslami koku diye alıp kullananlar mı daha çok
Ebu Cehili seviyor, biz mi?

siz başınız yerde ayaklarınız hava da mı geziyor sunuz?

alitufan2003

Profesör
Valla aynen Ebu Cehil gibi giyinmek isteyen,
onun gibi Mekke'de meşhur hindistan Ud kokularını İslami koku diye alıp kullananlar mı daha çok
Ebu Cehili seviyor, biz mi?

siz başınız yerde ayaklarınız hava da mı geziyor sunuz?
Ebu cehil'in nasıl giyindiğinden, ne koku sürdüğüne bu kadar eminsin... Lakin her hali ve anı sahabe tarafından takip edilip, örnek alınan Allah resulünün sünneti seniyyesi hakkında hemen kuşkuya kapılıp, hadisi şerifleri inkar ediyorsun...
Neden?

Yahayy

Kıdemli Üye
Ebu cehil'in nasıl giyindiğinden, ne koku sürdüğüne bu kadar eminsin... Lakin her hali ve anı sahabe tarafından takip edilip, örnek alınan Allah resulünün sünneti seniyyesi hakkında hemen kuşkuya kapılıp, hadisi şerifleri inkar ediyorsun...
Neden?
Saçmalama kardeşim Allah'ını seversen, sünneti inkar ediyor muşum.
Ebu Cehil'in de giyim kuşamı o zaman ki mekke toplumunun bir ferdi olarak böyleydi tabi ki. Smokinle dolaşmıyordu değil mi, eğer peygamber onların hilafına bir giyinme methodu getirse idi o zaman sünnet olurdu.
Nasıl ki elimizde Altın takılmasını uygun bulmadığına ilişkin deliller var ve uyuyoruz, ona da uyardık.

Darul_Beka

Profesör
hımmm alimcilik oynamaya devam
pratik hayatımızda hiç bir değişiklik yapmayacak
konularda ihtilaflar oluşturmak
mantıklı değil demiştim
noldu sayfalarca yazı
ve hiç bir konuda anlaşma yok

Yahayy

Kıdemli Üye
yahayy , çok iyi senaryo yazarı olurmuşsun, biliyorsun işte bütün filmlerde yalan var...
Filmle ne alakası var tarihi Osmanlı vesikalarından bilmem nerelere sürülmüş alim tayfası var sırf bu yüzden padişah 2.Selim miydi, hatırlamıyorum mesela var böyle vukuatlar, tartışmaktan hedefledikleri surelerden bir iki ayet ileri bile gidemiyorlarmış, istersen araştır, bana güvenmek zorunda değilsin.

Yahayy

Kıdemli Üye
Arkadaşım

Türkçe olarak soruyorum

CEVAP:

Diye yazdığı kısım kime ve niçin yazılmış??
Tefsirin orjinalinde cevap mevap yazmıyor, onu senin gibi durumu kotarmak isteyen işgüzar site yazmış. Tefsirin orjinaline bakabilirsin.
Kime cevap verecek hem manayı Razi verip hem Razi kendine mi cevap verecek.
Burda Razi ayete dair görüşlerini veriyor, ve açıyor, ne cevabı uyuyor musun sen.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Kavga etmeyin, hadisi muhaddislere arzedin... Fakih ve müctehidlere arzedin...

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
Tefsirin orjinalinde cevap mevap yazmıyor, onu senin gibi durumu kotarmak isteyen işgüzar site yazmış. Tefsirin orjinaline bakabilirsin.
Kime cevap verecek hem manayı Razi verip hem Razi kendine mi cevap verecek.
Burda Razi ayete dair görüşlerini veriyor, ve açıyor, ne cevabı uyuyor musun sen.
Yahu senin yazdığın "Fahreddin Razi'nin Tefsiri" dediğin kısımda böyle değil mi?

Sanki orjinalini gördün mü ki orjinalde yok diyorsun

Kıvırma

Açık açık CEVAP yazıyor, tefsir bende de var

Yahayy

Kıdemli Üye
Yahu senin yazdığın "Fahreddin Razi'nin Tefsiri" dediğin kısımda böyle değil mi?

Sanki orjinalini gördün mü ki orjinalde yok diyorsun

Kıvırma

Açık açık CEVAP yazıyor, tefsir bende de var

İddia sahibi Razi, iddia dediğin de Razi'nin metinden salt anladığı, anlamıyor musun, iddia dediğin başkasının iddiası değil
Razi kendi kendine cevap veriyor, önce Metin'ten anladığı manayı vermiş, sonra kendi verdiği manayı açmış, tefsir de başkasının iddiasının ne işi var anlama problemi var sanırım.

Tamam adı cevap olsun, cevap dediğin kısma bakalım,

"kadınların yaratılması bize olan nimetler zincirindendir. Binâenaleyh bu, onların bizim için yaratılmış olmaları ve mükellef tutulmalarının, bizim mükellef tutulmamız tarzında olmadığını; bize olan nimeti tamamlamak için olduğunu belirtmek içindir. Bu, nakil, hüküm ve mana bakımından böyledir. Nakle gelince bu, bu ve diğerleridir. Hükme gelince söyledi r: Kadın, erkeğin mükellef tutulduğu gibi, pekçok şeyle mükellef tutulmamıştır. Manaya gelince, kadın, zayıf yaratılışhdır, naziktir, incedir. Bu yönüyle, çocuğa benzer. Çocuk ise, mükellef tutulmaz. Binâenaleyh, uygun olan, kadının, mükellefiyete ehil olmamasıdır. Fakat, onlar mükellef tutulmadıkları müddetçe, Allah´ın biz erkeklere olan nimeti tamamlanmış olmazdı. Zira azap müeyyidesi sayesinde kadın korkar, böylece kocasına itaat eder ve haramlardan sakınır. Aksi halde, fesâd zuhur ederdi. [40]

Burda başka bir mahiyet mi var demin söylediğini açıyor işte, kadın erkek gibi mükellef olamaza getiriyor, Türkçe'de problem yoksa rahatlıkla anlaman lazım, gayet açık çünkü.

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
Levlake 'yi bile farklı anlıyorsunuz abi sizin farklı anlamadığınız ne var?
Bir insan kendi yazdığı kitabında peşpeşe 2 farklı şey yazar mı hiç?

Bir alimin "böyle fikirler vardır" deyip arkasından "Cevap" diye yazması ve o fikre karşı fikir sunması kendi kendine cevap vermesi midir?

Bu durumda farklı anlayan ya da "İLLA BEN BÖYLE ANLAMAK İSTİYORUM" diyen kimdir?

adams77

Kanalizasyoncu
481 tane mesaj var. Savunanlar bir tane sağlam temeller üzerine kurulmuş cevap vermiş değil. Abi cevap verirken şu evrenin bir yapısını ele alsanız neredesiniz ne haldesiniz konumunuz nedir farkına varıp öyle yazsanız nasıl olur.

Hristiyanlar 'ın İsa 'yı ne konuma getirdiğini çok iyi biliyorsunuz ama konumu tam olarak kavrayamadığınızdan onların yaptığı hataları yapmanız normalleşiyor. Onların hatasın fark ederseniz kendiniz ile kıyas imkanı bulabilirsiniz.

Birde şu varki sürekli olarak bulunduğunuz ortama ait alim ve yazarların kitaplarında delil ve okuma getiriyorsunuz. Dünya bu kadar dar değil arkadaşlar biraz gezin dolaşın insanlar ne diyor iyi ki amazonlarda doğmadınız o zaman nasıl bir levlake olgusu oluşurdu merak ettim hee şimdi

Yahayy

Kıdemli Üye
Türkçe de problem yok da sende bir problem var
Peki ne diyor mükellef değildir derken, ev geçindirme yükümlülüğünden filan mı bahsediyor.

Vay be insanlar ne hale geliyor, ne anlatıyor anlat bakalım, kadınlar naziktir, incedir, değer verelim, ağaç dikelim filan diyor demek ki, bin ÇİN-ÇE konuşuyoruz demek ki?

Ne demektir bizim gibi mükellef değildir söyler misin kardeş?

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
Hristiyanlar 'ın İsa 'yı ne konuma getirdiğini çok iyi biliyorsunuz ama konumu tam olarak kavrayamadığınızdan onların yaptığı hataları yapmanız normalleşiyor. Onların hatasın fark ederseniz kendiniz ile kıyas imkanı bulabilirsiniz.
Bak kardeşim

Peygamberi sıradan birisi olarak görme ile HAŞA Allah CC yerinde görme arasında milyarlarca, trilyonlarca fark var

Siz HAŞA Allah CC yerine koymayalım derken o milyar trilyon farkı es geçip sıradan kişi konumuna indiriyorsunuz

Daha önce de söyledim

Peygamberleri sevmenin bir sınırı var.

Bu sınırı aşmadığın müddetçe sıkıntı yok

Ve bu sınırın belirleyicisi de biz değiliz

adams77

Kanalizasyoncu
Bir insan kendi yazdığı kitabında peşpeşe 2 farklı şey yazar mı hiç?

Bir alimin "böyle fikirler vardır" deyip arkasından "Cevap" diye yazması ve o fikre karşı fikir sunması kendi kendine cevap vermesi midir?

Bu durumda farklı anlayan ya da "İLLA BEN BÖYLE ANLAMAK İSTİYORUM" diyen kimdir?

Allah 'ın indirdiği dini kitaplardan öğrenme yoluna giderse insan hata eder. Bu yüzden farklı algıların oluşması normaldir.

Din senin gibi sorumlu kişilerden ve yazdıkları kitaplar ile öğrenilmez. Zaten kitaplar zaman ile yaşlanıyorlar ne dedikleri tam olarak anlaşılmıyor hele ki ağızlarındaki dişler düşüyor ya işte iş dahada zorlaşıyor. Takma dişler ile yada ağızda diş olmadan bu işler olmuyor kardeş çevrene bak gözünü açık neden buradasın niçin niye ne yapmam gerek diye düşün

Bu alemin neresindesin yahu evrende kral benim diyebilirsin ama söylediğin yere bak dünya 'dasın garip değil mi? Evren kral olan halife insan sadece dünyada yaşayabiliyor.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Ayrıca tek belkiyi sen kullanmışsın dikkatini çekerim, ben ne Allah, ne kitap, ne resul algımda zerre belki ve şaşma yoktur.

şaşma olmadığını biliyorum.. baştan beri, ehli sünnete aykırı bir inanç...

Ama sizin nasıl bir peygamber anlattığınız bile belli değil, evvel ahir ilimlerine sahip,

aylardır yazıyoruz, anlamadıysan benim suçummu... diğer arkadaşlar anlıyorda, sen anlamıyorsan, sorun kimde...

İndirebilen Allah inancında değil, böyle bir takdiri olmayacağını Allah'ın kendini tasvirinden zaten biliyorum,

ben karar veririm diyorsun,,,ne diyorsam o yani...belkiyi kaldıracağım...

önemli olan sizin orada atladığınız peygamber algısında.

söyleyene bak hele...

Sizin iman ettiğiniz, fahri kainat, tüm peygamberlerin şefaat dileyeceği peygamber
bir izah ette şu meseleyi öğrenelim..

Namazı 5 e indirmek için Musa'ın yanına 5 defa gel-git yapan peygamber mi, cidden soruyorum, sen buna iman mı ettin?
Musa nın değil, Musa aleyhisselamın, biliyorsun ululazim Peygamberlerden, nice hikmetleri barındıran, bir olay,,,iman etmekmi, hemde kalu beladan beri...

Gayba muttali ama elleriyle yetiştirdiği göz bebeği Ashab-ı Suffa'nın değerlilerini Rec'i vakıasında Resulullah
elleriyle gönderdi ve kurulan pusu ile tamamı can verdiler.
Allah u Tealanın bildirdiklerini bilen Peygamber... Ehli Sünnet inancı böyle...

Bedir savaşında, kervanı anlayabilmek için develerinden dışkılarını ayıklattırıp hangi yöreden geçtiklerini anlamak için hangi yörenin hurmasını yediklerini anlamaya çalışan bir peygamberden bahsediyoruz.
aynı şey,,,

Resulullah peygamber ve bir lider idi, ama herşeyden önce Allah'ın kulu ve bir beşerdir, bir insandır, bunu anlayamadınız.
Kazandıkları doğuştan değil, dalalette şaşkın iken vahiy ile yolunu bulması ile olmuştur.

Evvel ahir ilimleri ile donatılmış da, bilmem ne imiş de uydurduğunuz bu masallara ancak kendiniz inanırsınız,
Evvel ahir ilimleri ile donatılan peygamber 100 kişilik müşrik pususuna,
sadece ey Allah'hın resulu aramıza dini öğretecek birilerini gönder dedikleri için 10 kişilik en kıymetli ilim
talebelerini suffa ehlini göndermiş ve hepsi birden eza görerek öldürülmüştür.

Ne siyer okuyorsunuz, ne peygamberin konumunu, mesajın ne olduğunu anlamaya çalışıyorsunuz, hayal dünyasında icad ettiniz
bir Allah'ın nurundan kopmuş bir parça olarak bir minyatür aracı rab formunda elçi değil, yaratıl gayesinin güya Allah dışındaki irtibatı olan varlığı arıyorsunuz.

Ne söylesek boş, belirli bir seviyeden sonra insanlar anlama yeterliliklerini kaybediyorlar yapacak bir şey yok.

şimdi gelelim senin inancına,,,, haşa sümme haşa.....

Postacı Peygamber

Günahkar Peygamber

Delalette olan Peygamber

Kur an ı Kerim deki kelamdan başka Allahu Teala ile konuşmamış Peygamber

Sahabe ile Kur an naklinden başka konuşmamış Peygamber

bu size yeter artar bile...Peygamber inancı öylemi...