Levlâke rivayeti ve Nur-u Muhammedî meselesi

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
Aklını Allah 'ın ayetlerine bağla yani rabıtanı ayetlere yaparsan aklını bırakmaz ve sağlam bir ipe tutunmuş olursun. Eğer sen aklı kullanmaz isen helak olursun elinde böyle bir nimet varken kullan köprüye girmeden önceki son çıkıştır AKIL
Aklın gideceği son yer "Allah CC a layık kul olmak istiyorsan bunu tek başaramazsın" a kadardır

Aynen Fatihada söylendiği gibi

Burası sınır

Aklın sınırı

Tek gidemeyeceğini anladıktan sonra götürecek birilerini bulacaksın, aklını da her şeye sokmayacaksın

Kural bu

İster yap ister yapma

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com

adams77

Kanalizasyoncu
Aklın gideceği son yer "Allah CC a layık kul olmak istiyorsan bunu tek başaramazsın" a kadardır

Aynen Fatihada söylendiği gibi

Burası sınır

Aklın sınırı

Tek gidemeyeceğini anladıktan sonra götürecek birilerini bulacaksın, aklını da her şeye sokmayacaksın

Kural bu

İster yap ister yapma

Nere gidiyorsun tek gidemiyorsun. Gideceğin yere daha önce giden biri var ise tamam bırakma onu derim. Yahu Allah adil ve eşit davranır kullarına adaletsiz sınavı ancak sizin gibiler yapar

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Allah 'ın kulu olmak güzeldir ha marslı ha dünyalı Allah 'ın kulu olamayıp dünyalı olsam ne olur ki sonuç helak

قُلْ يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنِّي رَسُولُ اللهِ إِلَيْكُمْ جَمِيعًا الَّذِي لَهُ مُلْكُ السَّمَاوَاتِ وَاْلأَرْضِ لاَ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ يُحْيِ وَيُمِيتُ فَآمِنُوا بِاللهِ وَرَسُولِهِ النَّبِيِّ الْأُمِّيِّ الَّذِي يُؤْمِنُ بِاللهِ وَكَلِمَاتِهِ وَاتَّبِعُوهُ لَعَلَّكُمْ تَهْتَدُونَ

“De ki: Ey insanlar ben sizin hepinize Allah tarafından gönderilen Peygamberim. O ki, göklerin ve yerin hakimiyeti Ona aittir. Ondan başka ilah yoktur. Hayatı veren de, ölümü yaratan da Odur. Öyleyse siz de Allah’a ve Onun bütün kelimelerine iman eden Nebiyy-i Ümmi olan o Resûlüne inanın. Ona tabi olun ki doğru yolu bulasınız.” (A’râf 7/158),

قُلْ أَطِيعُوا اللهَ الرَّسُولَ فَإِنْ تَوَلَّوْا فَإِنَّ اللهَ لاَ يُحِبُّ الْكَافِرِينَ

“De ki: Allah’a ve Resûlullah’a itaat ediniz. Şayet yüz çevirirlerse, bilsinler ki Allah kâfirleri sevmez.”(Âl-i İmrân 2/32)

وَالرَّسُولَ لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ وَأَطِيعُوا اللهَ
“Allah’a ve Resûlüne itaat edin ki merhamete nail olasınız.” (Âl-i İmrân 3/132). Hz. Peygamber (s.a.v)’e itâatın, aynı zamanda Allah'a itâat olduğu bildirilmiş:

مَنْ يُطِعْ الرَّسُولَ فَقَدْ أَطَاعَ اللهَ مَنْ تَوَلَّى فَمَا أَرْسَلْنَاكَ عَلَيْهِمْ حَفِيظًا
“Kim Resûlullah’a itaat ederse, Allah’a itaat etmiş olur. Kim itaattan yüz çevirirse, aldırma, zaten seni üzerlerine bekçi göndermedik ki!”(Nisâ 4/80) ve Allah'ı sevmenin, ancak peygambere tâbi olmayla mümkün olacağı üzerinde durulmuştur:

قُلْ إِنْ كُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللهَ فَاتَّبِعُونِي يُحْبِبْكُمْ اللهُ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَاللهُ غَفُورٌ رَحِيمٌ

“Ey Resûlüm, de ki: “Ey insanlar, eğer Allah’ı seviyorsanız, gelin bana uyun ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah Gafurdur, Rahimdir.” (Âl-i İmrân 3/31).

adams77

Kanalizasyoncu
قُلْ يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنِّي رَسُولُ اللهِ إِلَيْكُمْ جَمِيعًا الَّذِي لَهُ مُلْكُ السَّمَاوَاتِ وَاْلأَرْضِ لاَ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ يُحْيِ وَيُمِيتُ فَآمِنُوا بِاللهِ وَرَسُولِهِ النَّبِيِّ الْأُمِّيِّ الَّذِي يُؤْمِنُ بِاللهِ وَكَلِمَاتِهِ وَاتَّبِعُوهُ لَعَلَّكُمْ تَهْتَدُونَ

“De ki: Ey insanlar ben sizin hepinize Allah tarafından gönderilen Peygamberim. O ki, göklerin ve yerin hakimiyeti Ona aittir. Ondan başka ilah yoktur. Hayatı veren de, ölümü yaratan da Odur. Öyleyse siz de Allah’a ve Onun bütün kelimelerine iman eden Nebiyy-i Ümmi olan o Resûlüne inanın. Ona tabi olun ki doğru yolu bulasınız.” (A’râf 7/158),

قُلْ أَطِيعُوا اللهَ الرَّسُولَ فَإِنْ تَوَلَّوْا فَإِنَّ اللهَ لاَ يُحِبُّ الْكَافِرِينَ

“De ki: Allah’a ve Resûlullah’a itaat ediniz. Şayet yüz çevirirlerse, bilsinler ki Allah kâfirleri sevmez.”(Âl-i İmrân 2/32)

“Allah’a ve Resûlüne itaat edin ki merhamete nail olasınız.” (Âl-i İmrân 3/132). Hz. Peygamber (s.a.v)’e itâatın, aynı zamanda Allah'a itâat olduğu bildirilmiş:

مَنْ يُطِعْ الرَّسُولَ فَقَدْ أَطَاعَ اللهَ مَنْ تَوَلَّى فَمَا أَرْسَلْنَاكَ عَلَيْهِمْ حَفِيظًا
“Kim Resûlullah’a itaat ederse, Allah’a itaat etmiş olur. Kim itaattan yüz çevirirse, aldırma, zaten seni üzerlerine bekçi göndermedik ki!”(Nisâ 4/80) ve Allah'ı sevmenin, ancak peygambere tâbi olmayla mümkün olacağı üzerinde durulmuştur:

قُلْ إِنْ كُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللهَ فَاتَّبِعُونِي يُحْبِبْكُمْ اللهُ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَاللهُ غَفُورٌ رَحِيمٌ

“Ey Resûlüm, de ki: “Ey insanlar, eğer Allah’ı seviyorsanız, gelin bana uyun ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah Gafurdur, Rahimdir.” (Âl-i İmrân 3/31).

Sizin için normaldir böyle elçi anlayışı olunca ayetler otomatik olarak farklı şeyler anlatıyor.

Kelimeleri bari kaydırmayın

adams77

Kanalizasyoncu
Kanalizasyona mı bakıyorlar hasta olduğunda

Kanalizasyona ne bırakıyorsun gün gelir doktor senden o bıraktığın şeyden tahlil ister hastalığın hakkında bilgi edinmek ve karar vermek için dostum bütünü ele alacaksın çıkardığına bakınca hastalığını söylüyorlar.

adams77

Kanalizasyoncu
İşte dünya 'da size yaptıklarınızın karşılığı olarak ürünlerinden veriyor. Ne ektin de savaş buldun düşünüyormusun.

adams77

Kanalizasyoncu
Peki o zaman yüceltelim

Olur mu

Yücelt tabi ama sizin yüceltme tarzınız biraz acayip sonra başınıza geleceklerden beni sorumlu tutma.

İnsan eylemlerinden ortaya çıkan enerjiden sorumludur bu enerji aynı zamanda insanın kendiniz sorgulamasına yardımcı olur tövbe etme şansını yakalarsın aksi takdirde ısrarcı olup yaptıklarını check etmez isen harap olursun.

Sen sen ol senden çıkan bir damla teri bile basite alma

Yahayy

Kıdemli Üye
Yahu hakkaten bir sorun var

Sen okuduğunu mu anlamıyorsun yoksa öylesine mi yazıyorsun??

Bak satır satır yazıyorum buraya

Burada yukarıda yazılan fikre karşı cevabını yazıyor

Kadınlar öyle sizin dediğiniz gibi hayvan, bitki gibi ya da sizin tabirinizle davar gibidir demiyor

Kadınlar Allah CC ın bize bir nimetidir diyor

BUrada kadınların mükellef tutulduğunu ama bu mükellefiyetin erkeklerin mükellefiyeti gibi olmadığını, aksine mükellefiyetlerinin bize olan nimeti tamamlamak için olduğunu yazıyor

Erkeğin tek mükellefiyeti ev geçindirme değildir

Dini mükellefiyetleri vardır

Mesela erkekler cumayı cemaatle kıması farz kadınlar için değildir gibi

Siz diyor bu yazdıklarıma "kadın zayıf, narindir. Nerdeyse (güç bakımından) çocuk gibidir. Onun için mükellefiyeti olmaz" diyebilirsiniz Ama
Eğer ki diyor Allah CC onları herhangi bir şey ile mükellef tutmasaydı ortalığı fesad götürürdü. Allah CC ın erkeklere nimet olarak yarattığı kadınlar, erkekler için zulmet olurdu. Onun için Allah CC kadınları mükellef tutmuş, azabı haber verip korkutmuş ki kadınlar erkeklere itaat edip haramlardan sakınsınlar diye...

DİYOR

Hiç bir yerde kadınların mükellefiyeti yoktur demiyor

Anladın mı
"Mükellefiyetleri bize olan nimeti tamamlamaktır"
Cümlesini ve sonrasında gelen cümleleri anlamayan bir adamla ben ne konuşayım, ne anlarsan anla artık.

Ben kime laf anlatıyorum gerçi, siz Ben Allah oldum, Allah ben, Allah'ın arşına çıktım boş gördüm yerine oturdum, Vahyi peygamber kendine veriyordu da belli etmiyordu, Cebraile perdeyi bi ara bak bakalım sana vahyi kim veriyormuş,
Firavn bir cennet ehlidir, Şeytan rn büyük tevhid ehli cesur muvahhiddir,

gibi zırvaları bile te'vil etmeyi başarmış bir ekol için bunlar kolay olmalı, sen de haklısın.
İstediğin yola git tabi ki iraden elinin altında ama, Kur'an filan sonuncunun sonuncusu kalmış sizde, önce ruhban rahip ne diyecek sonra Allah ne diyeceke kadar gelmişsiniz.

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
"Mükellefiyetleri bize olan nimeti tamamlamaktır"
Cümlesini ve sonrasında gelen cümleleri anlamayan bir adamla ben ne konuşayım, ne anlarsan anla artık.

Ben kime laf anlatıyorum gerçi, siz Ben Allah oldum, Allah ben, Allah'ın arşına çıktım boş gördüm yerine oturdum, Vahyi peygamber kendine veriyordu da belli etmiyordu, Cebraile perdeyi bi ara bak bakalım sana vahyi kim veriyormuş,
Firavn bir cennet ehlidir, Şeytan rn büyük tevhid ehli cesur muvahhiddir,

gibi zırvaları bile te'vil etmeyi başarmış bir ekol için bunlar kolay olmalı, sen de haklısın.
İstediğin yola git tabi ki iraden elinin altında ama, Kur'an filan sonuncunun sonuncusu kalmış sizde, önce ruhban rahip ne diyecek sonra Allah ne diyeceke kadar gelmişsiniz.
İmanda inat olmaz

Kıvırma

adams77

Kanalizasyoncu

Bir kere olsun kitabın arapça orjinal yazılımına dikkat edin. Hem kitap arapça diyeceksin hem türkçe mealden okuyacaksın hemde orjinalinde olmayan kelimeler ilave edilmiş okuduğunu fark etmeyeceksin. Nasıl bir mantık çözmek için dünyalı olmak gerek adamlar Allah 'ın indirdiğine değil kişilerin yorumlarına bakarak hareket ediyorlar.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Bir kere olsun kitabın arapça orjinal yazılımına dikkat edin. Hem kitap arapça diyeceksin hem türkçe mealden okuyacaksın hemde orjinalinde olmayan kelimeler ilave edilmiş okuduğunu fark etmeyeceksin. Nasıl bir mantık çözmek için dünyalı olmak gerek adamlar Allah 'ın indirdiğine değil kişilerin yorumlarına bakarak hareket ediyorlar.

hadi sen mana ver o vakit...

hirahos

Kıdemli Üye
İmanda inat olmaz

Kıvırma

Razi hz.lerinin metnini okuyup anlamaktan aciz insanlar, İslam'ı anladık/anlatıyoruz davasındalar... Heyhat.

Abi Razi'deki mana senin dediğin gibi... Yahayy metni anlamamış. Anlamadığı gibi dediğinde de diretiyor. Anlamadıklarını anladıklarını da sanmıyorum. Uzun uzun yazışmana gerek yok abi. Harcadığın vakte yazık. Birkaç defa yaz geç. Anlayan anlayacaktır. Ves'selam.