Kur'an ve Sünnette Recm Cezası Yoktur. - Ali Rıza Demircan

lafons7275

Kıdemli Üye
senin gibi inanıyordum hadis diye yalanlara uyuyordum
porof mehmet okuyan hocayı dinletene kadar dinledim kuran derslerini takip ettim anladım ki bizi uyutmuşlar yıllarca

33/AHZÂB-67:

Ve cehennemde olanlar derler ki: “Yarabbi, muhakkak ki biz, sâdatlarımıza (dînde ileri gidenlerimize) ve küberamıza (büyüklerimize) itaat ettik. Ve böylece Senin yolundan (Sıratı Mustakîmi’nden) saptırdılar.”

33/AHZÂB-68:

“Rabbimiz, onlara iki kat azap ver ve onları büyük bir lânetle lânetle.”

hirahos

Kıdemli Üye
33/AHZÂB-67:

Ve cehennemde olanlar derler ki: “Yarabbi, muhakkak ki biz, sâdatlarımıza (dînde ileri gidenlerimize) ve küberamıza (büyüklerimize) itaat ettik. Ve böylece Senin yolundan (Sıratı Mustakîmi’nden) saptırdılar.”

33/AHZÂB-68:

“Rabbimiz, onlara iki kat azap ver ve onları büyük bir lânetle lânetle.”

Allah Teala bir de buyurdu ki: Bütün insanlar hüsrandadır. Şunlar hariç: İman edenler ve salih amel işleyenler ve Hakkı tavsiye edenler ve sabrı tavsiye edenler.

Hikmet ehli, "çok ilmi olanlar, çok ibadet edenler değil ancak ihlas sahipleri nardan halas olurlar..."

Rasulullah efendimiz de ihbar buyurdular: "İnsanlar uykudadır, ölünce uyanırlar"... Yani ekserin nas. Çoğu insan.

Şair ihtar etti:

Gaflet ile Hakk'ı buldum diyenler,
Er yarın Hak divanında bellolur.
Ahret tedarikin gördüm diyenler,
Er yarın Hak divanında bellolur

Allah Teala cümlemizi uyandırsın. Nefse, şeytana, dünyaya aldatmasın. Amin.

ALI25

Kıdemli Üye
Bu görüs de olan bir kimse bilerek ve isteyerek bir hadis-i düsmanligi yapiyor $u acidan var olan hadis-i serifleri inkar etmekle.

Böyle bir insanin sözüne hic itibar edilir mi orta bu kadar insan da ki parmaklar gibi sayida nerden bakilsa hadisler var ve gecmis utanmadan da Resulullah´in sünnet´in de bu recm yok diyor böyle bir kisi ne denir artik bir siz de düsünün.

Bu gibi kimseler birer yalanci ilkönce sonra da meseleyi birer saptiran insanlar olur ve bu mevzu da kendisi sapmis ve de insanlari da saptirmak istiyor denir.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Kur'an'da recm harici bir konu ekseninde başka daha bir konu var mıdır ki, o konu iyice açıklanmış Kur'an'da ama gene de Peygamberimiz bir açıklamada bulunmuştur.

Araştırmasını yapacak değilim, yapınız bizler de istifade edelim...

Kur'an'da,

Zina edenler hakkında 100 sopa geçiyor.

(Bu zina edenler evli mi bekar mı? Bilen var mı..? "Bekarlardır" derseniz de bir problem vardır çünkü Peygamber hanımları da evlidirler. Onlar için Kur'an'da belirlenmiş ceza bu cezanın (100 sopanın) iki katıdır... Cariyeler için de yarısıdır..)

Ayet, çok açık olmasına rağmen, Peygamber "recm"den bahsetmişse almaktan başka çaremiz yoktur, değil mi..?

Çünkü Kur'an'da "O'na itaat", "Allah'a itaat" şeklinde ifade edilmiştir, bir diğerinden farklı değildir...

İman ediyoruz...

ALI25

Kıdemli Üye
Kur'an'da recm harici bir konu ekseninde başka daha bir konu var mıdır ki,o konu iyice açıklanmış Kur'an'da ama gene de Peygamberimiz bir açıklamada bulunmuştur.Araştırmasını yapacak değilim, yapınız bizler de istifade edelim.Kur'an'da,Zina edenler hakkında 100 sopa geçiyor.(Bu zina edenler evli mi bekar mı? Bilen var mı.?"Bekarlardır"derseniz de bir problem vardır çünkü Peygamber hanımları da evlidirler.Onlar için Kur'an'da belirlenmiş ceza bu cezanın(100 sopanın)iki katıdır.Cariyeler için de yarısıdır.)Ayet,çok açık olmasına rağmen,Peygamber"recm"den bahsetmişse almaktan başka çaremiz yoktur,değil mi.?Çünkü Kur'an'da"O'na itaat","Allah'a itaat"şeklinde ifade edilmiştir,bir diğerinden farklı değildir.İman ediyoruz.
Neyse susayim suanda tek sunu diyeyim biiznillah sen soru mu soruyorsun yoksa bilgi mi veriyorsun ve bir baska ifade ile bilirek mi böyle yaziyorsun yoksa bilmeden mi ve suanda sana ne desem.

Kaptan

Mecra Yazarı
Islam'da recm yoktur arkadaslar, bosunuza hadislerden delil getirmeye calismayin.

Kuran, böbürlenerek yurume der. Kuran, haset etmeyin der. Kuran, yiyin icin fakat israf etmeyin der.
Kuran, infak edin der. Yani Kuran bircok hususa deginir. Ama gelin gorun ki "recm" gibi, bir insanin
hayatina son vermek gibi buyuk bir hadiseden bahsetmez de bunu falancidan o da fismancidan seklinde
zanni haberlere havale eder oyle mi?

Yapmayin, akilli olun arkadaslar. Kuran'in platformlar ustu konumu alasagi etmeyin.

ALI25

Kıdemli Üye
Islam'da recm yoktur arkadaslar,bosunuza hadislerden delil getirmeye calismayin.Kuran,böbürlenerek yurume der.Kuran,haset etmeyin der.Kuran,yiyin icin fakat israf etmeyin der.
Kuran,infak edin der.Yani Kuran bircok hususa deginir. Ama gelin gorun ki"recm"gibi,bir insanin hayatina son vermek gibi buyuk bir hadiseden bahsetmez de bunu falancidan o da fismancidan seklinde zanni haberlere havale eder oyle mi?Yapmayin,akilli olun arkadaslar.Kuran'in platformlar ustu konumu alasagi etmeyin.
Bo$ konu$uyorsun sen buyur sana sözünü iade ettim ve biliyorsun degil mi senin bu yazina da yazi yazarim ve cok kere basvurdugun seyi güne basvurmussun o nedir dersen senin var olan aklin ve mantik´in olur.

Istersen bu yazini bastan sona elle alip üstünde bir durayim yazayim ve sana yazi yazmak istemiyorum ve böyle abuk söbuk ve yalan vede uydurma gibi seyler yazarsan bende ister istemez yazmak zorunda kalabilirim.

Kaptan

Mecra Yazarı
Bunlar seni asan konular Ali25, onun icin hic mudahil olma lutfen ya da ol ama bana bulasma.
Sen, alaman cikolatasi gonderecen mi ondan haber ver.

ALI25

Kıdemli Üye
Bunlar seni asan konular Ali25, onun icin hic mudahil olma lutfen ya da ol ama bana bulasma.
Bak sana tek sunu diyeyim tamam mi biz cok sukur yüce rabbime bu zamana kadar okumus ve arastirma yapmis bir kimseyiz ve bize de her kes de bu ilmini ortaya koymak düser.

$unu da söyleyim bana da her yer ve zaman da ilmim ile amel olmak dan baska bir düsüncem ve de niyyetim de yoktur.

Bildiklerimi söylemez ve okuyup ve ögrendiklerimi demez ise ahret günü i$im zor olur dü$üncesindeyim.

Kaptan

Mecra Yazarı
Bak sana tek sunu diyeyim tamam mi biz cok sukur yüce rabbime bu zamana kadar okumus ve arastirma yapmis bir kimseyiz ve bize de her kes de bu ilmini ortaya koymak düser.

$unu da söyleyim bana da her yer ve zaman da ilmim ile amel olmak dan baska bir düsüncem ve de niyyetim de yoktur.

Bildiklerimi söylemez ve okuyup ve ögrendiklerimi demez ise ahret günü i$im zor olur dü$üncesindeyim.

Tamam, o halde bildigini koy ortaya.
Ayetle basla sonra devam et. Ama ayet falan yok dersen fena sararim ona gore :Cool:

ALI25

Kıdemli Üye
Kur'an ve Sünnette Recm Cezası Yoktur-Ali Rıza Demircan

Bunu kim diyor ali riza demircan bu söz bos ve bir yalan ve ayni zaman da bu vede buna benzer ne kadar böyle söz ve kisi var ise de bu gibi kisilere de bir itibar edilmez.

Kur´an-i da daha önce var imis ve sonra lafiz olarak nesh olundugu icinde bir hükmü kalkmistir.

Bu böyle de olsa biz buna mi bakip tek bununla mi yetinecegiz bunu Resulullah s.a.v tatbik etmis mi yoksa etmemis mi el-cevab etmis ve kendisinin buna dair hadisleri var bizzat böyle recm olayinda emir vermis ve o cezayi uygulatmistir.

Sünnet de recm var mi var elimizdeki kitablar da bizzat hadis kitablari bunu diyor ve Resulullah s.a.v den örnekler veriyor ve ashabi kiram r.a dan bunu rivayetleri var bir cok yoldan bunun ilgili degisik olarak hadisleri de bildiriyorlar.

lafons7275

Kıdemli Üye
Islam'da recm yoktur arkadaslar,
.

Peki bu recm ilk olarak kimin zamanında çıktı?

Sana göre bu recm dine sonradan sokuşturuldu ise bunu kim ve neden İslam'a soktu?

Bu konuda bilgi var mı?

Emeviler mi?

Abbasiler mi?

Osmanlı mı?

Hz. Ömer ra. ?

ALI25

Kıdemli Üye
Ayetle basla sonra devam et. Ama ayet falan yok dersen fena sararim ona gore :Cool:
Aklimdan ne gecti biliyormusun o türkiyede insanlar hani senin gibi bakan ve senin gibi bakisi olanlara diyorum ve o ilimli kimselere $unu demek isterdim Dini Soydunuz tek bir delille indirmek icin diye bu var idi aklimda.

Kaptan

Mecra Yazarı
:rtfm: Hani ayet nerede? Nesh oldu, hukmu baki metni mensuh, yani ayetin kendisi yok hukmu var ???? :blink:
Baska? keci yedi, keci nerde, daga cikti dag nerde, yandi bitti kül oldu.

Allah'in ayetini bir keciye maglup ettiriyorsun oyle mi

Hadi ordan

Siradaki lütfen

Kaptan

Mecra Yazarı
Peki bu recm ilk olarak kimin zamanında çıktı?

Sana göre bu recm dine sonradan sokuşturuldu ise bunu kim ve neden İslam'a soktu?

Bu konuda bilgi var mı?

Emeviler mi?

Abbasiler mi?

Osmanlı mı?

Hz. Ömer ra. ?

Kuran da zinaya had getiren ayetlerden sonra, Peygamberin recm ettigine dair bir delil getir once lafons...
Yok yapamiyorsaniz lütfen bosuna üfürmeyin..

Simdi recm var mi yok mu?
Kuran a göre yok, hadise göre var diyorum ben..
Sen ne diyorsun?

Fakat burada olay söyle tersine cevrilebilir;
Kuran da had ayetleri de vardir, recm ayetleri de vardır.
Recm ayetleri yüzünden had ayetleri(Nur-2)nin hükmü kaldirilmistir..

Peki haddin(cezanin) hükmünü kaldiran ayetler nerede?
Hükmü kaldirilan ayetler Kuran da duruyor, hükmü devam eden ayetler Kuran da yok..
Neden peki?

Yani aslinda, burada tartisip durduğumuz hadiste, lafzi olmayan ayetlerin okundugu, yani hifz edildigi söyleniyor..
Öyle ise hükmü devam etmeyen bir ayet Kuran da oluyor da, hükmü devam eden ayet ya da ayetler, hifz edilmis olmasina ragmen neden Kuran da olmuyor? Keci...

Resmen İslamla, Kuranla, Sahabeyle... alay ediliyor yahu..

Su ümmete yaziktir yahu..

lafons7275

Kıdemli Üye
Kuran da zinaya had getiren ayetlerden sonra, Peygamberin recm ettigine dair bir delil getir once lafons...
Yok yapamiyorsaniz lütfen bosuna üfürmeyin..

Simdi recm var mi yok mu?
Kuran a göre yok, hadise göre var diyorum ben..
Sen ne diyorsun?

Fakat burada olay söyle tersine cevrilebilir;
Kuran da had ayetleri de vardir, recm ayetleri de vardır.
Recm ayetleri yüzünden had ayetleri(Nur-2)nin hükmü kaldirilmistir..

Peki haddin(cezanin) hükmünü kaldiran ayetler nerede?
Hükmü kaldirilan ayetler Kuran da duruyor, hükmü devam eden ayetler Kuran da yok..
Neden peki?

Yani aslinda, burada tartisip durduğumuz hadiste, lafzi olmayan ayetlerin okundugu, yani hifz edildigi söyleniyor..
Öyle ise hükmü devam etmeyen bir ayet Kuran da oluyor da, hükmü devam eden ayet ya da ayetler, hifz edilmis olmasina ragmen neden Kuran da olmuyor? Keci...

Resmen İslamla, Kuranla, Sahabeyle... alay ediliyor yahu..

Su ümmete yaziktir yahu..

Meşhur bir söz vardır, yiğit düştüğü yerden kalkar.

Şimdi bu ümmet sana göre Kuranda olmayan Recmi uyguladı mı?

Evet uyguladı.

Bu uygulamanın ilk başladığı dönemi biliyor muyuz?

Bunu bilirsek, o vakit saf, tertemiz İslam'ı da o devrin hemen önünde bulabiliriz değil mi?

Şimdi sorumu tekrarlayayım:

bu recm dine sonradan sokuşturuldu ise bunu kim ve neden İslam'a soktu?

Bu konuda bilgi var mı?

Emeviler mi?

Abbasiler mi?

Osmanlı mı?

Hz. Ömer ra. ?

Recm yoktur diyenler acaba bu konuda bir bilgi ortaya koyabilmiş mi?

Kaptan

Mecra Yazarı
Arkadas,
ben sana Kuran'dan bunun olamayacagini dair acik bir sekilde nasih-mensuh
ornegi vererek aciklamaya calisiyorum. Senin once buna cevap vermen gerekir.

acik soyle, yazdiklarimi anladin mi?

Kaptan

Mecra Yazarı
neyse, benim az bankaya gitmem gerekiyor
sonra devam ederiz.

adams77

Kanalizasyoncu
çatlamalar başlıyor evet sonra