Kur'an ve Sünnette Recm Cezası Yoktur. - Ali Rıza Demircan

lafons7275

Kıdemli Üye
Yahu bu kendi mezheblerini kurmuş olan müctehid taslaklarıyla uğraşmayın.Bu gayretiniz, onların saptıkları yolda dahada derinleşmelerini sağlar.Ha birde şu misali vereyim.Bunların baş ustalarından birisi varya,adı Yaşar Nuri'mi ne O'da bunların fevkinde donanımla bunların savunduğunu savunuyordu.Bu konularda öyle derinleştiki sorma gitsin.Derinliğe gömüle gömüle yedi kat yerin dibine geçtide.Oradan deist oldum,deist oldum diye haber salıyor.

Menzil nikli kardeşimi Allah için severim. Çabuk toparlayıp hak yola girdi inşaAllah.

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
her seyi kur´an-i kerim den istiyorlar ve de bekliyorlar gibi bir halleri var.
Doğrusu da bu zaten

Burada yanlış olan Kuran-ı kerimde herşey bildirilmiş olmasına rağmen o kimselerin onu anlayacak ilme sahip olduklarını sanmaları

Yani Kuranı Kerimde herşey var ama bizde onu anlayacak ilim yok

Bu da normal birşey

Çünkü herkeste bu ilim olsaydı o zaman hepimizin alim olması gerekirdi ki maalesef avam sınıfıyız

menzil5453

Doçent
O Zaman menzili inkar ediyorsun

Öyle bir mana çıkıyor

Sadece Allah Rızası için doğruyu bulmaya çalışıyoruz. Allah benim adıma menzil cematinden hesap sormayacak değilmi. O zaman doğruyu şahıs olarak bulmak durumundayız. Menzil cematine bağlı olmak beyni iptal etme anlamına gelmemeli. Bu durumda bende Allahın verdiği akıl nimetiyle anlamaya çalışıyorum. Allah bu aklı Kuranı anlayıp Kurana göre iman ile yaşayalım diye verdiğine göre.

Ne hadisleri tamamen inkâr edebiliriz, ne de hadisleri Kurandan üstün tutabiliriz.

Menzil nikli kardeşimi Allah için severim. Çabuk toparlayıp hak yola girdi inşaAllah.

Allah Razı olsun inşaAllah.

menzil5453

Doçent
Amenna

Akıl akıl da akıl nereye kadar?

Katılmayabilirsiniz ama bana göre eğer bir cemaate bağlı iseniz oranın bu şekildeki bariz şeylerine itiraz etmemeniz gerekir

Hocam ama, kusursuz olan Allah kelamı (Kuran) mıdır, cemaatmidir. Eğer Allah kusursuz ise kelamı da kusursuz ise, ve Allah herkesi bir imtihana tabi tutuyor ise ben neden asıl kaynaktan sapayım ki. O da kusurlu bende kusurlu, o da imtihanda bende. Daha kimsenin birşeyi garantilediği açıklanmamış. Tekrar söyleyim Ben Allah rızası için doğru kişilerin peşinden gitmeye çalışıyorum. Ama bu onların hatalardan münezzeh olduğunu ve de benim onlara şeksiz şüphesiz teslim olmam gerektiği anlamına gelmemeli. Ben sofi kardeşlere de böyle diyorum. Elbette ki ben Abdulbaki hz. nin Allah Rızası için sofilere sahip çıkıp onları Allah yolunda tutmak için canı gönülden uğraştığına kalpten inanıyorum.

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com

menzil5453

Doçent
Cemaat sizi Allah CC a ve Hz. Rasulallah SAV ye sağ salim ulaştırmak için vardır

Kuranı okuyun, anladığınızla amel edin

O Zaman neden cemaattesiniz?

Çünkü cemaat olmak Hz. Resulullah (s.a.v)in hadislerinde ve Allahın kelamı olan Kuranda övüldüğü ve tavsiye edildiği için.

hirahos

Kıdemli Üye
Hadi Kitap'ta yok da Sünnette de recm yok diyebilmesi için ya çok cahil olması ya da art niyetli olması lazım. İkinci ihtimal ağır basıyor.

ALI25

Kıdemli Üye
Eski den beri bugüne kadar bir baska ifade ile yillarca din hakkinda konusa konusa malesef türkiye böyle bir hale geldi.

Neden diye gibi bir soru da sorulacak olursa da cünkü eski dönem son devri osmanli dönemdeki gibi artik alimler zor ve az oldu vede gitgide onlarin cogu da hayatlarini yetirdiler cumhuriyet dönemin ise onlarin yetismesi daha zor ve de daha az oldu ve de su son zamanada bir bakarsak alim sayisi misal olarak insandaki parmak sayisi gibi olur.

ALI25

Kıdemli Üye
Bir söz var idi meshur o geldi aklima
Kurt vadiyi terk edince tilki valiligini ilan edermis.

maksut ibrahim

Kıdemli Üye
Namazda Subhanekeyi okuyorsan kendini yalanlıyorsundur.

SUBHANEKE

Allah’ım! Sen eksik sıfatlardan pak ve uzaksın Seni daima böyle tenzih eder
ve överim Senin adın mübarektir Varlığın her şeyden üstündür Senden başka ilah yoktur.

Ben simdi kendimi nasil yalanladim?

ALI25

Kıdemli Üye
Hangi hoca dogruyu söylüyor?Biz hangi hocanin dedigine inanacagiz?
Sen kitab okumuyormusun evinde kitablar var ise bu konuyla alakali bir kitab ac oku da gör hangisi nin dogru söyledini.

Hangisi dogru söylüyorsa ona inanacaksin dogru bir habere bak bu konuda sünnet ile alakali delile bakarsin.

ALI25

Kıdemli Üye
Bak suanda bakiyorum cübbeli dogru diyor ve de bu dava da o bir haklidir cünkü var olan seyi söyleyip bir günmede getiriyor.

ALI25

Kıdemli Üye
$uanda buhari ye baktim iki cilt de bu konu gectigini gördüm bilmiyorum bunu buraya mi yazsam yada bunun icin bu konudaki hadisler cikartib bir ayri konu mu acsam diyorum.

ALI25

Kıdemli Üye
Abdullah Ibn-i Ömer radiyallahuanhuma´dan rivayete göre (medine´de) birtakim Yahudiler Resulullahsallallahu aleyhi ve sellem´e gelerek iclerinden bir erkekle birkadinin zina ettigini hikaye ettiler, (ve ne hükmedersiniz?dediler). Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem onlara: - Siz, Recim(hükmü) hakkinda Tevrat´ta ne bulursunuz? diye sordu. Onlar: -Bizzina edenleri te$hir ederiz, bunlar bir degneklede dögülürler.

Abdullah Ibn-i Selam bunlara: -Yalansöylediniz!. Tevrat´ta Recim (ayeti) vardir, dedi. Bunun üzerine Tevrat´i getirdiler. Ve kitabi actilar. Yahudilerden birisi (Abdullah Ibn-i Surya) elini Recim ayeti üzerine koyarak ondanönceki ve sonraki ayetleri okumaga ba$ladi. Abdullah Ibn-i Selam ona:
-Elini kaldir! dedi. O da elinikaldirinca Recim ayeti görülüverdi. Yahudiler: -Ya Muhammed! Abdullah Ibn-i Selam dogru söylemi$tir: Tevrat´ta hakikaten Recimayeti vardir, dediler. Bunun üzerine (Resulullah zinanin vukuu hakkinda $ahid istedi. Dört Yahudi zani ve zaniye aleyhinde vech-imahsus üzere $ehadet ettiler.) Resulullah da bunlarin recm olunmalarina hükmetti de recm olundular. (Sahih-i Buhari MuhtasariTecrid-i Sarih Tercemesi Ve $erhi Ct.9.Sf.317.318/Kamil Miras)

Ömer (Ibnu´l-Hattab) radiyallahuanh´dan (bir hutbesinde) $öyle dedigi rivayet olunmu$tur: Bir hakikattir ki, Allah, Muhammed Sallallahu aleyhi ve sellem´i Hak Peygamber gönderdi ve ona kitab indirdi. Ona indirdigi ayetlericinde Recm ayeti de vardi.

Dip Not: (Recm ayeti $udur:= “Evli bir erkek ve kadin zina ederlerse (zina da beyyine ile veya gebelikle veya ikrar ile) sabit olursa (aile namusunu kirleten)bunlari ta$layiniz!“. Bu ayetin okunmasi nesh olunup hükmü ibka olunmu$tur. (Sahih-i Buhari Muhtasari Tecrid-i Sarih Tercemesi Ve $erhi Ct.12.Sf.409/Kamil Miras)

ömerusta

Kıdemli Üye
ya ali sen kuran durur ken şunun kitabı bunun kitbı diye geviş getirecek kadar davar olmazsın adam gibi adamsın bırk cübeliyi sarıklıyı ALLAH c.c. ne diyor kuranı okusana öğrensene
yada sussana mubarek insan kılavuzun kuran olsun kuran kargalardan kılavuz olmaz ister cübe giyinsin cübeli olsun ister sarık sarsın sarıklı olsun
karga bunlar karga gidecekleri yerde götürecekleri yerde pisliktir

ALI25

Kıdemli Üye
Recm,sünnet ile sabittir.
Eline saglik sen sag ol Hiraos abi yazdiklarina katiliyorum hakikat ve güzel demissin.

Ilk merci kitab var iken sünnet te de bakilir mi herhangi bir sey farz edelim ki onda gecmiyor insanlar bunu bir dert yapiyorlar.