Kur'an ve Sünnette Recm Cezası Yoktur. - Ali Rıza Demircan

lafons7275

Kıdemli Üye
Şimdi zina yapan kadına 100 sopa mı atılacak yoksa ölünceye kadar evde hapis mi tutulacak?

lafons7275

Kıdemli Üye
İmam Kurtubi tefsir:

Zina Edenlere Önceleri Öngörülen Ceza: Zina edenlere öngörülen ilk ceza yüce Allah'ın: "Şayet şehadet ederler*se., onları evlerde alıkoyun" buyruğunda dile getirilmektedir, islâm'ın ilk dönemlerinde bu böyle İdi. Bunu Ubade b, es-Sâbit, el-Hasen ve Mücahid söy*lemiştir.

Daha sonra bir sonraki âyette sözü gelecek olan "eziyet etmek" ile bu hüküm nesh edildi. Bilâhare bu da Nûr Sûresi'ndeki âyet-i kerime ile ve evlilerin recm cezası ile nesh olundu.

Hz. Peygamberin Ubâde b. es-Sâmit yoluyla gelen hadisinde :

"Benden alınız < öğreniniz), benden alınız! Allah onlara yol göstermiş bulunuyor. Eğer evlenmemiş olan evlenmemiş olanla zina edecek olursa, yüz sopa ile bir yıl sürgün, evli evli ile zina edecek olursa, yüz so*pa ve recm ile cezalandırılacaklardır," Müslim, Hudûd 12: Ebu Dâvûd Hıuifid 23; Tirmizi, Hudııd 8: îbtt Mâce, Hudûd 7-

ada99:004-1.htm#_ftn225

menzil5453

Doçent
Bu ayet gün gibi ortada değil mi?

Nisa 15:

Kadınlarınızdan fuhuş yapanlara gelince, aranızdan onların işlediği suça şahit olan dört kişi çağırın, bunlar onun için şahitlik yaparlarsa, suçlu kadınları ölüm alıp götürünceye yahut Allah onlara bir çözüm yolu belirleyinceye kadar evlerinde hapsedin.

Verdiğin Ayet Nur süresi 2. Ayetin devamı niteliğinde. Bu da devamı niteliğinde başka bir ayet.

Nisâ, 16. Ayet: İçinizden fuhuş yapan her iki tarafa ceza verin; eğer tevbe eder, uslanırlarsa artık onlara ceza verip eziyet etmekten vazgeçin; çünkü Allah tövbeleri çok kabul eden ve çok esirgeyendir.

menzil5453

Doçent
Şimdi zina yapan kadına 100 sopa mı atılacak yoksa ölünceye kadar evde hapis mi tutulacak?

Önce 100 sopa sonra ev hapsi. Bir süre sonra tevbe edip uslanırlarsa cezaları bitiyor. Ayetler de öyle yazıyor. En doğrusunu Allah bilir.

lafons7275

Kıdemli Üye
Verdiğin Ayet Nur süresi 2. Ayetin devamı niteliğinde. Bu da devamı niteliğinde başka bir ayet.

Nisâ, 16. Ayet: İçinizden fuhuş yapan her iki tarafa ceza verin; eğer tevbe eder, uslanırlarsa artık onlara ceza verip eziyet etmekten vazgeçin; çünkü Allah tövbeleri çok kabul eden ve çok esirgeyendir.

Ey iman edenler! Allah'a itaat edin. Peygamber'e ve sizden olan ülülemre (idarecilere) de itaat edin. Eğer bir hususta anlaşmazlığa düşerseniz Allah'a ve ahirete gerçekten inanıyorsanız onu Allah'a ve Resûl'e götürün (onların talimatına göre halledin); bu hem hayırlı, hem de netice bakımından daha güzeldir.

Nisa 15:

Kadınlarınızdan fuhuş yapanlara gelince, aranızdan onların işlediği suça şahit olan dört kişi çağırın, bunlar onun için şahitlik yaparlarsa, suçlu kadınları ölüm alıp götürünceye yahut Allah onlara bir çözüm yolu belirleyinceye kadar evlerinde hapsedin.

"Benden alınız < öğreniniz), benden alınız! Allah onlara yol göstermiş bulunuyor. Eğer evlenmemiş olan evlenmemiş olanla zina edecek olursa, yüz sopa ile bir yıl sürgün, evli evli ile zina edecek olursa, yüz so*pa ve recm ile cezalandırılacaklardır," Müslim, Hudûd 12: Ebu Dâvûd Hudud 23; Tirmizi, Hudud 8: îbtt Mâce, Hudûd 7-

lafons7275

Kıdemli Üye
Önce 100 sopa sonra ev hapsi. Bir süre sonra tevbe edip uslanırlarsa cezaları bitiyor. Ayetler de öyle yazıyor. En doğrusunu Allah bilir.

Yahu kardeşim sen nasıl menzilcisin?

4 mezhep ittifak ile recmi kabul ediyorken onlardan farklı nasıl düşünüyorsun?

menzil5453

Doçent
Ey iman edenler! Allah'a itaat edin. Peygamber'e ve sizden olan ülülemre (idarecilere) de itaat edin. Eğer bir hususta anlaşmazlığa düşerseniz Allah'a ve ahirete gerçekten inanıyorsanız onu Allah'a ve Resûl'e götürün (onların talimatına göre halledin); bu hem hayırlı, hem de netice bakımından daha güzeldir.

Nisa 15:

"Benden alınız < öğreniniz), benden alınız! Allah onlara yol göstermiş bulunuyor. Eğer evlenmemiş olan evlenmemiş olanla zina edecek olursa, yüz sopa ile bir yıl sürgün, evli evli ile zina edecek olursa, yüz so*pa ve recm ile cezalandırılacaklardır," Müslim, Hudûd 12: Ebu Dâvûd Hudud 23; Tirmizi, Hudud 8: îbtt Mâce, Hudûd 7-

Böyle ağır bir cezanın Kuranda olmaması bir eksiklik olmaz mı? İslamiyet tamamlanmış hükümleri Kuran da belirtilmiş ve Allah tarafından korunacağıda belirtilmiş bir din olmasına rağmen.

lafons7275

Kıdemli Üye
Böyle ağır bir cezanın Kuranda olmaması bir eksiklik olmaz mı? İslamiyet tamamlanmış hükümleri Kuran da belirtilmiş ve Allah tarafından korunacağıda belirtilmiş bir din olmasına rağmen.

Ah be kardeşim senden bu sözleri duyacağımı hiç zannetmezdim. Ya Rabbi sen itikadımızı koru, ehli sünnetten kıl kadar saptırma.

4 mezhep bir konuda ittifak edecek ve ben senden yukardakileri duyacağım.

ALI25

Kıdemli Üye
Bunlarin icin de ebubekir sifil bu konuda ne diyor var mi bu konuda bir videosu.

Bunlar gibi kisiler olduktan sonra türkiye de daha cok tartismalar ve de birbirine yazismalar da olur ister istemez bu gibi insanlardan dolayi da.

ALI25

Kıdemli Üye
Bu insanlar arasinda direk karsi cikan ve de bir de dolayi yoldan da olsa efemdim su yok bu yok peki ne var veya daha baska neler yok ve dogru sizlerde birer alim gibi kesilirsiniz ne de olsa pek alim yok gibi denilecek türkiye de bir durum var.

menzil5453

Doçent
Yahu kardeşim sen nasıl menzilcisin?

4 mezhep ittifak ile recmi kabul ediyorken onlardan farklı nasıl düşünüyorsun?

Ben menzilci değil müslüman olmaya çalışan ve bu dini doğru yaşamaya özen gösteren biriyim. Menzil cematine sadece bir sempatim ve az da olsa bir bağlılığım var. Asıl olarak elbette ki ben Kuran'a bağlıyım. Ve Ayet ölüm cezası demezken ben menzil cematine sempatim var diye veya bir bağlığım var diye bu ayeti nasıl inkâr edebilirim ki.

Peki o zaman bu ayet neden indi? Sebebi nedir? Hırsızlık cezası açık açık belirtilmiş iken, cinayet cezası açık açık belirtilmiş iken Allah zina cezasını mı açıkca belirtmedi? Neden peki?

Ve ayrıca tövbe diye büyük bir kapı aralanmışken Allah tarafından bu suçunda tövbesininin olabileceği (ki Allah Ayette de belirtiyor) ni, ve ölüm cezasının bu suça nispet ile ağır geleceğinin ve de Ayet ile Hadisleri karşılaştırdığımızda (elbette bir çok hadise inancımız tam) ama Kuran da açık beyan varsa Kuran Ayeti daha öne çıkacağı. Hadisler Kuranın sadece tamamlayıcısı olabilir. Kuran da hüküm var iken hadise bakmak ve hadisle hüküm vermek ne kadar doğru olabilir.

lafons7275

Kıdemli Üye
bu ayeti nasıl inkâr edebilirim ki.

.

100 sopa ayetini inkar et diyen yok ki.

100 sopa bekar kadın ve erkeklerin cezasıdır.

Recm ise evlilerin cezası.

Bekar bir kızın zinasıyla evli 3 çocuk annesinin yaptığı zinanın cezasını aynı görmek asıl adaletsizliktir.

lafons7275

Kıdemli Üye
Ben menzilci değil müslüman olmaya çalışan ve bu dini doğru yaşamaya özen gösteren biriyim. Menzil cematine sadece bir sempatim ve az da olsa bir bağlılığım var. Asıl olarak elbette ki ben Kuran'a bağlıyım. Ve Ayet ölüm cezası demezken ben menzil cematine sempatim var diye veya bir bağlığım var diye bu ayeti nasıl inkâr edebilirim ki.

Peki o zaman bu ayet neden indi? Sebebi nedir? Hırsızlık cezası açık açık belirtilmiş iken, cinayet cezası açık açık belirtilmiş iken Allah zina cezasını mı açıkca belirtmedi? Neden peki?

Ve ayrıca tövbe diye büyük bir kapı aralanmışken Allah tarafından bu suçunda tövbesininin olabileceği (ki Allah Ayette de belirtiyor) ni, ve ölüm cezasının bu suça nispet ile ağır geleceğinin ve de Ayet ile Hadisleri karşılaştırdığımızda (elbette bir çok hadise inancımız tam) ama Kuran da açık beyan varsa Kuran Ayeti daha öne çıkacağı. Hadisler Kuranın sadece tamamlayıcısı olabilir. Kuran da hüküm var iken hadise bakmak ve hadisle hüküm vermek ne kadar doğru olabilir.

Kuranın tedavi metodunda aşamalar vardır.

İçki ilk zamanda derhal haram edileydi çok kişi İslamı bırakıp müşrikliğe geri dönecekti. Çünkü içki su gibi tüketiliyordu.

Bir doktor hastasına önce x ilacı verebilir, sonra Y ilacını verir sonra Z ilacını vererek X ile Y nin içilmesini yasaklayabilir.

Olaya bu gözle bakmak zor olmamalı.

ALI25

Kıdemli Üye
Ben insanlari anlamiyorum daha dogrusu anlamak da bir zorluk cekiyorum ve su acidan her seyi kur´an-i kerim den istiyorlar ve de bekliyorlar gibi bir halleri var.

Yahu bu kendi mezheblerini kurmuş olan müctehid taslaklarıyla uğraşmayın.Bu gayretiniz, onların saptıkları yolda dahada derinleşmelerini sağlar.Ha birde şu misali vereyim.Bunların baş ustalarından birisi varya,adı Yaşar Nuri'mi ne O'da bunların fevkinde donanımla bunların savunduğunu savunuyordu.Bu konularda öyle derinleştiki sorma gitsin.Derinliğe gömüle gömüle yedi kat yerin dibine geçtide.Oradan deist oldum,deist oldum diye haber salıyor.