Kur’an’da hz. Adem‏

Mahmut Akar

Asistan
Web sitesi
www.tefsirdersi.com
Korunmuş olan yegane kaynak Kur'an dır.

Hadisi kurana göre yorumlamak alimlerin işidir
Bu da tezgahın bir parçası,
tabii, düşünebilenlere..

Zaten alimler de sahih olan, uydurma olanları ayırt etmiştir
Evet emevi sultanlarının izin verdikleri dahilinde,
tamamen duygusal..

Bize düşen de sahih olanlara uymaktır
Neye göre sahih? Kıstas ne olmalıdır?

Ayrıca Rasulallah SAV yürüyen kuransa kuran da korunmuşsa nasıl olur da hadis ve sünnet korunmamış olur?
O hadisleri Resulallah ın söylemiş olduğunu nereden bilebiliyorsun?
Delilin nedir?

Nasıl hadis dini diye bir tabir kullanılabliir ?
Hadislerle yepyeni bir din uydurulmuş ise tabi ki bunun adına hadis dini denilecektir.

Mahmut Akar

Asistan
Web sitesi
www.tefsirdersi.com
Boks yok evvela

Neye göre mantıklı kıstas ne olmalıdır ?
Kur'an ayetleri, insan aklının melekeleri, pratik oluşumlar, insan yaşam biçimleri...
Makul mantıklı ve herkesin kabul edebileceği türden fikirler.
A; budur işte denilebilecek fikirler...
İsrailiyattan uzak durulması rica olunur.

fakiri

Kıdemli Üye
Yaw Mahmud !
Anladık temcid piilâvını çok seviyoırsun da , insan her gün baklava bile yese bıkar ! Sen bu iki konudna başka konu bilmez misn ?

kebîkec

İhvan Forum Üye
Kur'an ayetleri, insan aklının melekeleri, pratik oluşumlar, insan yaşam biçimleri...
Makul mantıklı ve herkesin kabul edebileceği türden fikirler.
A; budur işte denilebilecek fikirler...
İsrailiyattan uzak durulması rica olunur.

Yukarıda gayet mantıklı cümleler kurmuşlar ama siz hiçbirini kabul etmemeişsiniz. Sanırım mantıklı cümle derken sizin kafanıza uygun cümleleri kast ediyorsunuz. Doyasıyla mevzuya girmek benim açımdan pek uygun görünmüyor.:gl

Mahmut Akar

Asistan
Web sitesi
www.tefsirdersi.com
Yaw Mahmud !
Anladık temcid piilâvını çok seviyoırsun da , insan her gün baklava bile yese bıkar ! Sen bu iki konudna başka konu bilmez misn ?
hangi konuları yazmamı istersin mesela
mevlananın eserine el atınca forumdan zorunlu uzaklaşma alıyoruz,
allamelerinizi eleştirince istemezük diyorsunuz,
üstelik makul ve mantıklı diye cevap verenler
Allah ın sünnetine aykırı çıkarımlarda bulunuyorlar
buna da eyvallah diyorsunuz,
hadis dini eleştiriyoruz , onlara da dokunma diyorsunuz...
Neyse
Dinde zorlama yoktur,
buyurun burdan yakın
http://www.ihvanforum.org/showthread.php?t=104029

fakiri

Kıdemli Üye
hangi konuları yazmamı istersin mesela
mevlananın eserine el atınca forumdan zorunlu uzaklaşma alıyoruz,
allamelerinizi eleştirince istemezük diyorsunuz,
üstelik makul ve mantıklı diye cevap verenler
Allah ın sünnetine aykırı çıkarımlarda bulunuyorlar
buna da eyvallah diyorsunuz,
hadis dini eleştiriyoruz , onlara da dokunma diyorsunuz...
Neyse
Dinde zorlama yoktur,
buyurun burdan yakın

Ben bir şey yakmayacam ! Bence sen bu temcid pilâvına en azından biraz ara ver ve biraz da HOŞAF yemeyi dene ! Bakalım beğenecek misin ?

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
Bu da tezgahın bir parçası,
tabii, düşünebilenlere..
Hangi tezgahın?
Evet emevi sultanlarının izin verdikleri dahilinde,
tamamen duygusal..
Deliliniz?

Neye göre sahih? Kıstas ne olmalıdır?
Kıstas belli. Tabi anlayıp düşünebilenlere

O hadisleri Resulallah ın söylemiş olduğunu nereden bilebiliyorsun?
Elhamdülillah Ehli Sünnetteniz. Alimlerimize saygı ve güvenimiz vardır.

Hadislerle yepyeni bir din uydurulmuş ise tabi ki bunun adına hadis dini denilecektir.
Bu kadar hadise itimad eden insanı bir anda din dışına atmak ne kadar cesur bir davranış...

Güya uç kelimelerle dini anlatmaya çaılışyor aklı sıra...

türkü

Kıdemli Üye
mezhepsiz yakıştırması yerine mutezile denilse, bu seferde haktır, degildir tartışmasıdır alıp gidecek. ama iyi ki de var olmuşlar bir taraftan :)

fakiri

Kıdemli Üye
mezhepsiz yakıştırması yerine mutezile denilse, bu seferde haktır, degildir tartışmasıdır alıp gidecek. ama iyi ki de var olmuşlar bir taraftan :)

Mutezile'ye mi haktı ? deniecek türkü ? :confused1:
Aklıma M.islâmoğlunun yazılarını getirdin ! :(

türkü

Kıdemli Üye
var olup, varlıklarını sürdürememeleri de ne hazin bir son ama dede.. insanoglu özellikle din konusunda hep güç ile sınanmış ve kaybetmiş. akla tutundukları halde adamlar batırmışlar kendilerini..ve islamoglu'nu sever sayarım ben ne olmuş ki :)

alanyali07

Kıdemli Üye
Araf 26.Ey Ademoğulları, biz sizin çirkin yerlerinizi örtecek bir elbise ve size 'süs kazandıracak bir giyim' indirdik (varettik). Takva ile kuşanıp-donanmak ise, bu daha hayırlıdır. Bu, Allah'ın ayetlerindendir. Umulur ki öğüt alıp-düşünürler. (26)

27.Ey Ademoğulları, şeytan, anne ve babanızın çirkin yerlerini kendilerine göstermek için, elbiselerini sıyırtarak, onları cennetten çıkardığı gibi sakın sizi de bir belaya uğratmasın. Çünkü o ve taraftarları, (kendilerini göremeyeceğiniz yerden) sizleri görmektedir. Biz gerçekten şeytanları, inanmayacakların dostları kıldık. (27)

31.Ey Ademoğulları, her mescid yanında ziynetlerinizi takının. Yiyin, için ve israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez. (31)

35.Ey Ademoğulları, içinizden size ayetlerimi haber veren elçiler geldiğinde, kim sakınırsa ve (davranışlarını) düzeltirse işte onlar için korku yoktur, onlar mahzun olmayacaklardır. (35)

172.Hani Rabbin, Adem oğullarının sırtlarından zürriyetlerini almış ve onları kendi nefislerine karşı şahidler kılmıştı: "Ben sizin Rabbiniz değil miyim?" (demişti de) onlar: "Evet (Rabbimizsin), şahid olduk" demişlerdi. (Bu,) Kıyamet günü: "Biz bundan habersizdik" dememeniz içindir. (172)

İsra 70 . Andolsun, biz Ademoğlunu yücelttik; onları karada ve denizde (çeşitli araçlarla) taşıdık, temiz, güzel şeylerden rızıklandırdık ve yarattıklarımızın bir çoğundan üstün kıldık. (70)

Meryem 58. İşte bunlar; kendilerine Allah'ın nimet verdiği peygamberlerdendir; Adem'in soyundan, Nuh ile birlikte taşıdıklarımız (insan nesillerin)den, İbrahim ve İsrail (Yakup)in soyundan, doğru yola eriştirdiklerimizden ve seçtiklerimizdendirler. Onlara Rahman (olan Allah')ın ayetleri okunduğunda, ağlayarak secdeye kapanırlar. (58)

Yasin 60.
"Ey adem oğulları, ben size and vermedim mi ki: Şeytana kulluk etmeyin, çünkü, o, sizin için apaçık bir düşmandır;" (60)

fakiri

Kıdemli Üye
var olup, varlıklarını sürdürememeleri de ne hazin bir son ama dede.. insanoglu özellikle din konusunda hep güç ile sınanmış ve
kaybetmiş. akla tutundukları halde adamlar batırmışlar kendilerini..ve islamoglu'nu sever sayarım ben ne olmuş ki :)

Senin islamoglu'nu çok sevip saydığını biliyorum...Hani, demek istedim ki, o da Mutezilenin telinden az çalmıyor ve varlıklarını sürdürmeleri için az gayret göstermiyoır !

türkü

Kıdemli Üye
gayret ondan başarı Allah'tan :p
bu ümmete öyle adamlar da lazım dede..sayıları çogalsa ne olur ki..yoksa yılanın başını küçükken ezmeli mi..niye işkillendin şimdi? yoksa benim de üzerimi çizmeye sebep mi arıyorsun :)

Mahmut Akar

Asistan
Web sitesi
www.tefsirdersi.com
Hadisi, Kurana göre yorumlamak alimlerin iş diyordun ya
O tezgahın uzantısı bu işler, yani siz ne anlayacaksınız Kur'andan, o bulmacayı ancak alim olanlar anlar,
siz tahkik edeceğinize , taklit ediverin canım daha kolay,
diyen böyüklerimiz var ya, hah işte onların tezgahları,
Oysa Kur'an da Rabbimiz ne buyuruyor;
Kamer Suresin de dört ayet var
17. Andolsun biz, Kur’an’ı düşünüp öğüt almak için kolaylaştırdık. Var mı düşünüp öğüt alan?

Delilimiz tabii ki Kur'anın kendisidir. Zira Ayetlerle çelişen Kur'anın mantığına aykırı bir çok hadis bulunmakta.
Konumuzla alakalı olarak, Allah ın sünnetin de bir değişiklik bulamazsın ayetine karşılık,
Ademin öz çocukları biribirileri ile evlenmişlerdir ve insanlık bu şekilde çoğalmıştır
diye israiliyat kaynaklı hadisleri delil olarak günümüze kadar ulaştırabilmişlerdir.

Kıstas belli. Tabi anlayıp düşünebilenlere
Bu konuda ki sizlerin kıstasları tabii ki taklit üzerine olacaktır amma , bizlere göre tabii ki hadisler ancak ve ancak Kur'anı Kerim in mihengliği ışığında kabul edilebilir.
Elhamdülillah Ehli Sünnetteniz. Alimlerimize saygı ve güvenimiz vardır.
Ben de elhamdulillah ne ehli sünnetim, ne ehli şiayım ne de başka bir fraksiyona dahilim,
evet elhamdulillah sadece müslümanım,
cu ve cı ekleri olmadan
Hac Suresi
78. Allah adına gerektiği gibi cihad edin. O, sizleri seçmiş ve din konusunda size bir güçlük yüklememiştir, atanız İbrahim'in dini(nde olduğu gibi). O (Allah) bundan daha önce de, bunda (Kur'an'da) da sizi 'müslümanlar' olarak isimlendirdi; elçi sizin üzerinize şahid olsun, siz de insanlar üzerine şahidler olasınız diye.

daha başka isimleri niçin arayalım ki?

Bu kadar hadise itimad eden insanı bir anda din dışına atmak ne kadar cesur bir
davranış...
Din dışına falan atmıyorum, Kur'an daki din ile çelişiyorlar diyorum,
Sonun da Rabbimiz herkesin hakettiği karşılığını eksiksiz olarak verecektir.
Güya uç kelimelerle dini anlatmaya çaılışyor aklı sıra...
Aklını kullanmanı tavsiye ederim, tahkik için bu şart

hadid 17-Bilin ki gerçekten Allah, ölümünden sonra yeryüzüne hayat verir. Şüphesiz Biz, umulur ki aklınıkullanırsınız diye size ayetleri açıkladık.