Kur’an’da hz. Adem‏

Mahmut Akar

Asistan
Web sitesi
www.tefsirdersi.com
Googleyi kılavuzun kabul ettin ise, senin İslâm Dinini öğrenmek için elif-ba 'dan başlaman gerekiyor ! Çünkü, google amcan doğru bilgileri verdiği gibi şeytani bilgileri de verir ! Bunu bilmemen çok garip !
Evet doğru dersin,
Amma elinde Furkan olan Kur'an var ise seçebilirsin değil mi

Yitik Lale

“Men dakka dukka”
Ben ilk insanın "kim" olduğunun önemli olmadığını niçin söylüyorum acaba bunu hiç düşündünüz mü?
Halbu ki dğer görüşlere göre ilk insan adem, karısı havva
ve doğan çocuklar, çapraz batında dünyaya geldikleri için biribirileriyle evlenebiliyorlar..Buna da islam diyorsunuz ya pes...
---
Diğer bahsettiğiniz konuda ise meleklerin durumu ile alakalı,
Bakara suresinin 30. ayetten başlayarak sırası ile okur iseniz
daha ilk insanın "yaratıldığını" farzeden görüşlerin kendisi ile çeliştiğini anlayabilirsiniz umarım.
Zira daha Rabbimiz güya "yaratmaktan " bahsettiği anda melekler itiraz ediyorlar. Bir kaç ayet sonra ise kendileirni ele veren açıklama yapıyorlar, "senin öğrettiğinden başkasını bilemeyiz"
Madem bilmiyorlardı, insandan henüz bahstmişken nereden biliyorlar bozgunculuk çıkarıp kan dökeceklerini...

Yok düşünmedim siz maşallah bizim yerimizede düşünüyorsunuz ya yetiyor bana... :)
Neden sürekli ilk insan kim sorumu muallakta bırakıyorsunuz anlamış değilim...Çokmu zor bir şey sizden istiyorum ?Bana ilk insanın kim olduğunu gösteren deliller getirin daha fazla uzatmayayım...
Söz konusu ayetlere gelince;Allah'ın meleklere ilk insan yaratılmadan önce, insanların yeryüzünde kan dökücü ve kargaşa çıkarıcı olduklarını,öğretmiş olacağını acaba hiç düşünmedinizmi...?
Neyse ben ayetleri tefsir edecek kadar hadsizleşmem kusura bakmayın...Allah cümlemizi ıslah etsin inşallah...

ıtri

Üye
Ben mahmud kardeşe bir şey hatırlatacağım. Baktım kimse hatırlatmamış..
Kuran'dan kaynak olarak tefsir yapıyorsun, olabilir.
Yalnız ayetleri bir de Peygamberin (sav) anlaması var, Onu nasıl tevil edeceksiniz?

Mesela Peygamberimiz (sav) ünlü veda hutbesinde 120 bin müslümana:
"..Ey insanlar, babanız birdir, hepiniz ademin çocuklarısınız, adem ise topraktandır..." demiştir.
Ümmetin genel görüşü de bu yöndedir.

İksir ve Cahide:
Cahid bey benzer bir konuşmayı İslamoğlu' ndan dinledim. O "böyledir" demiyor, "bir yorumda böyle" diyor. Bence bu şüphelenecek bir şey değil.
İksir ise; Bu sıralar yorumlarını çok görüyorum, hep şakacı takılıyorsunuz. Ama İslamoğlu' nu sapık yol temsilcisi gibi göstermeye çalışman ise insafla bağdaşmıyor.
Sizden Ricam;görüşlerini kabul edelim-etmeyelim, sevelim-sevmeyelim vs. hemen bir sıfat yapıştırma. Ben alimlere asla sataşılmamasını ( hele hele aynı bilgi seviyesinde olmadan) istiyenlerdenim. Ahiret var, kul hakkı ihlali var dikkat etmek lazım. Haşa "ben onları kolayca atlatırım" demiyeceğinizi bilerek hesabın çetin olacağını bir kardeşin olarak bir kez daha hatırlatıyorum.
İslam alimlerinin seviyesiz kimseler tarafından(kimseyi kastedmiyorum) tartışılmasını kabul edemiyorum.
Lütfen dilimize hakim olalım.

Selamla..

Gülzar-ı İrfan

..............
Yazıların tamamını gecenin bu saatinde okuyamadım hem mantığım kabul etmediği için hem de vakit kaybı olacağını düşündüğüm için...
Yalnız yazışmaların yanlış yönlere doğru kaymaması için yazıların sahibi hakkında ufak bir araştırma yaptım da karşıma
Süleyman Demirel Üniv.
İlahiyat Fakultesi KURUCU DEKANI,
Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü
İslam Felsefesi Anabilim Dalı Başkanı
,gibi sıfatları taşıyan
Prof. Dr. İsmail YAKIT ismi çıktı...
Artık bu isim kimdir,nedir araştırması da yarına kaldı...
İlahiyat Fakültelerinde aykırı bir şeyler söyleyelim de bizim de ismimiz duyulsun gibi bir eğitim mi verilmede acaba...:blink:

ALLAHA EMANET OLUN

cahid

Kıdemli Üye
Yalnız ayetleri bir de Peygamberin (sav) anlaması var, Onu nasıl tevil edeceksiniz?

"..Ey insanlar, babanız birdir, hepiniz ademin çocuklarısınız, adem ise topraktandır..." demiştir.
Ümmetin genel görüşü de bu yöndedir.

Eyvallah.. Aydınlatıcı olmuş.. Gerçi Mahmut arkadaş hadisler konusunda farklı görüşlere sahip.. İslamoğlu'nun söyleyip söylemediğine dâir kesin birşey söylemedim zaten.. Ona ait olabilir dedim benzer tefsirler yaptığı için.. Misal "insan yeryüzünde Allah'ın halifesidir" anlamına gelen âyeti "yeryüzünün halifesidir" diye tefsir ettiğini bizzat kendim dinledim.. Yani kısaca onun usulüne benziyor dedim.. Bizim aklımıza gelmediği gibi tefsiri yapan kimselerde duymamış olsa gerek.. Yoksa hadislerde geçen ifadeleri kendi akıllarıyla çürütme zihniyetine girmezlerdi.. Onun için âlimler tefsir yapacak kimselerde bulunması gereken ilimleri uzun bir listede zikretmişler..

Mahmut Akar

Asistan
Web sitesi
www.tefsirdersi.com

Yok düşünmedim siz maşallah bizim yerimizede düşünüyorsunuz ya yetiyor bana... :)
Neden sürekli ilk insan kim sorumu muallakta bırakıyorsunuz anlamış değilim...Çokmu zor bir şey sizden istiyorum ?Bana ilk insanın kim olduğunu gösteren deliller getirin daha fazla uzatmayayım...
Söz konusu ayetlere gelince;Allah'ın meleklere ilk insan yaratılmadan önce, insanların yeryüzünde kan dökücü ve kargaşa çıkarıcı olduklarını,öğretmiş olacağını acaba hiç düşünmedinizmi...?
Neyse ben ayetleri tefsir edecek kadar hadsizleşmem kusura bakmayın...Allah cümlemizi ıslah etsin inşallah...

İlk insan Adem yerine Madem olsa ne farkeder ki?
Önemli olan birden fazla insanın aynı anda veya peşisıra yaratılarak, "hadislere göre" doğan çocukların ensest evlilikle değil de
helal nikah yolu ile evlenmiş olduklarıdır.

Meleklerin şaşırmalarını birazcık düşünüp idrak edebilseydiniz,
Allah ın daha önceden meleklere
insanın kan döküp, bozgunculuk çıkaran niteliklerini öğretmediğini anlayabilirdiniz.

Ayet tefsirine gelince tembellik yapacağınıza birazcık okuyup idrak etmeyi deneseniz daha çok kazançlı çıkardınız.

Mahmut Akar

Asistan
Web sitesi
www.tefsirdersi.com

Ümmetin genel görüşü de bu yöndedir...

Korunmuş olan Kur'anı Kerimdir.
Kur'anda sizi destekleyen bir tek ayet dahii yoktur.
Bu zaten İslam dininin temel prensiplerine aykırı bir eylemdir.
Allah ın sünnetinde bir değişiklik bulamazsın(Ayet)

İksir ve Cahide:
Cahid bey benzer bir konuşmayı İslamoğlu' ndan dinledim. O "böyledir" demiyor, "bir yorumda böyle" diyor. Bence bu şüphelenecek bir şey değil.
İksir ise; Bu sıralar yorumlarını çok görüyorum, hep şakacı takılıyorsunuz. Ama İslamoğlu' nu sapık yol temsilcisi gibi göstermeye çalışman ise insafla bağdaşmıyor.
Sizden Ricam;görüşlerini kabul edelim-etmeyelim, sevelim-sevmeyelim vs. hemen bir sıfat yapıştırma. Ben alimlere asla sataşılmamasını ( hele hele aynı bilgi seviyesinde olmadan) istiyenlerdenim. Ahiret var, kul hakkı ihlali var dikkat etmek lazım. Haşa "ben onları kolayca atlatırım" demiyeceğinizi bilerek hesabın çetin olacağını bir kardeşin olarak bir kez daha hatırlatıyorum.
İslam alimlerinin seviyesiz kimseler tarafından(kimseyi kastedmiyorum) tartışılmasını kabul edemiyorum.
Lütfen dilimize hakim olalım.

Selamla
Hakeret etmek bilgi dağarcıklarının sonu geldiğinin küçük bir tezahürüdür.

Mahmut Akar

Asistan
Web sitesi
www.tefsirdersi.com
Yazıların tamamını gecenin bu saatinde okuyamadım hem mantığım kabul etmediği için hem de vakit kaybı olacağını düşündüğüm için...
Yalnız yazışmaların yanlış yönlere doğru kaymaması için yazıların sahibi hakkında ufak bir araştırma yaptım da karşıma
Süleyman Demirel Üniv.
İlahiyat Fakultesi KURUCU DEKANI,
Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü
İslam Felsefesi Anabilim Dalı Başkanı
,gibi sıfatları taşıyan
Prof. Dr. İsmail YAKIT ismi çıktı...
Artık bu isim kimdir,nedir araştırması da yarına kaldı...
İlahiyat Fakültelerinde aykırı bir şeyler söyleyelim de bizim de ismimiz duyulsun gibi bir eğitim mi verilmede acaba...:blink:

ALLAHA EMANET OLUN

Önemli olan doğruların güzel bir şekilde derlenmesidir.
Kimin tarafından yazıldığı sorgulandıktan sonra kabul görmesi gayet doğaldır.
Sanki bütün doğruları sadece müslümanlar mı söylüyorlar?

Mahmut Akar

Asistan
Web sitesi
www.tefsirdersi.com
Eyvallah.. Aydınlatıcı olmuş.. Gerçi Mahmut arkadaş hadisler konusunda farklı görüşlere sahip.. İslamoğlu'nun söyleyip söylemediğine dâir kesin birşey söylemedim zaten.. Ona ait olabilir dedim benzer tefsirler yaptığı için.. Misal "insan yeryüzünde Allah'ın halifesidir" anlamına gelen âyeti "yeryüzünün halifesidir" diye tefsir ettiğini bizzat kendim dinledim.. Yani kısaca onun usulüne benziyor dedim.. Bizim aklımıza gelmediği gibi tefsiri yapan kimselerde duymamış olsa gerek.. Yoksa hadislerde geçen ifadeleri kendi akıllarıyla çürütme zihniyetine girmezlerdi.. Onun için âlimler tefsir yapacak kimselerde bulunması gereken ilimleri uzun bir listede zikretmişler..
Alimler ayetleri tefsir ederlerken daha çok hadislerin güdümünden kurtulamadıkları için
çoğu zaman yanlış tefsir-meallendirme yapabiliyorlar.
Tıpkı konumuz olan cailun ve halk etmek fiillerinde olduğu gibi.

Yitik Lale

“Men dakka dukka”
İlk insan Adem yerine Madem olsa ne farkeder ki?
Önemli olan birden fazla insanın aynı anda veya peşisıra yaratılarak, "hadislere göre" doğan çocukların ensest evlilikle değil de
helal nikah yolu ile evlenmiş olduklarıdır.

Meleklerin şaşırmalarını birazcık düşünüp idrak edebilseydiniz,
Allah ın daha önceden meleklere
insanın kan döküp, bozgunculuk çıkaran niteliklerini öğretmediğini anlayabilirdiniz.

Ayet tefsirine gelince tembellik yapacağınıza birazcık okuyup idrak etmeyi deneseniz daha çok kazançlı çıkardınız.

Bakın kardeş bu aziz mübarek günde sorduğum sorulara makul ve mantıklı cevaplar vereceğinize direk saldırıya geçmişsiniz ve hakaret yoluna girerek kul hakkına girdiniz...Ben hakkımı helal etmezsem acaba ahirette neylersiniz hiç düşündünüzmü...?
Biliyorumki ben buraya hangi delilleri getirirsem getireyim ikna olmayacaksınız.. Neyse bu mübarek gecenin yüzü süyü hürmetine daha fazla sizinle münazara edipte günaha girmiyecem...Rabbim ıslah etsin...Cümlemize doğru yolu göstersin...

cahid

Kıdemli Üye
Korunmuş olan Kur'anı Kerimdir.
Kur'anda sizi destekleyen bir tek ayet dahii yoktur.
Bu zaten İslam dininin temel prensiplerine aykırı bir eylemdir.
Allah ın sünnetinde bir değişiklik bulamazsın(Ayet)

Hakeret etmek bilgi dağarcıklarının sonu geldiğinin küçük bir tezahürüdür.

Mütevâtir hadisi de inkâr ettin ya devlet islam devleti olsaydı herhangi bir mahkemede şehâdet dâhi edemezdin.. Senin gibi cahilleri 1400 yıldır ümmet fazlasıyla gördü ama şükür bununla birlikte cehâletinizi de iyi gördü.. Sen Peygamber'i (s.a.v.) yalanlamakla sözde Allah'ın (c.c.) âyetlerini tefsir ettiğini , anladığını sanıyorsun ama hakikaten gülünecek hâlin var.. 1400 yıldır kimse doğru anlamadı bir sen anladın maaşallah zekâ seviyen çok üst noktalarda.. Ama nazar değer fazla yaşamazsıın bu kadar zekâyla..

Sana bir soru soracam.. Allah (c.c.) aşkına söyler misin Arapça biliyor musun? Ya da Kur'an'ı tecvidli okumayı ?

fakiri

Kıdemli Üye
Ağzını topla!
Hakaret edemezsin, kimin doğru yolda olduğunu Allah daha iyi bilir.
Hem sizlerde takvametre mi var???

Bizde, tek ve yegâne kurtuluş yolu olan ehl-i sünnet vel cemaat mastarı var arkadaş ! Bu mastarla bütün yamuklukları tesbit edebiliyoruz. İşte sizin elinizde böyle bir mastar ve mihenk olmadığı içindir ki, eğriyi-doğruyu bir türlü ayırd edemiyorsunuz ! Sana tavsiye etsek te uymayacağını bildiğimiz için kestirme konuşuyoruz.

Mahmut Akar

Asistan
Web sitesi
www.tefsirdersi.com
Bakın kardeş bu aziz mübarek günde sorduğum sorulara makul ve mantıklı cevaplar vereceğinize direk saldırıya geçmişsiniz ve hakaret yoluna girerek kul hakkına girdiniz...Ben hakkımı helal etmezsem acaba ahirette neylersiniz hiç düşündünüzmü...?
Afedersiniz amma hakaret bunun neresinde?
Bu dinin ilk emri OKU dur.
Tahkik etmeden sorgulamadan Taklit hiç bir müslümana yakışmaz.

Biliyorumki ben buraya hangi delilleri getirirsem getireyim ikna olmayacaksınız.. Neyse bu mübarek gecenin yüzü süyü hürmetine daha fazla sizinle münazara edipte günaha girmiyecem.
Günah anlayışınız dahi farklı sizin. Neyse siz bildiğiniz şekliyle günaha girmeyiniz en iyisimi.
Dinde zorlama yoktur. (AYet)
Rabbim ıslah etsin...Cümlemize doğru yolu göstersin
Amin.
Her gece

Mahmut Akar

Asistan
Web sitesi
www.tefsirdersi.com
Mütevâtir hadisi de inkâr ettin ya devlet islam devleti olsaydı herhangi bir mahkemede şehâdet dâhi edemezdin.. Senin gibi cahilleri 1400 yıldır ümmet fazlasıyla gördü ama şükür bununla birlikte cehâletinizi de iyi gördü.. Sen Peygamber'i (s.a.v.) yalanlamakla sözde Allah'ın (c.c.) âyetlerini tefsir ettiğini , anladığını sanıyorsun ama hakikaten gülünecek hâlin var.. 1400 yıldır kimse doğru anlamadı bir sen anladın maaşallah zekâ seviyen çok üst noktalarda.. Ama nazar değer fazla yaşamazsıın bu kadar zekâyla..
Gidiniz istediğiniz tefsir hocasına sorunuz, korunmuş olmanın niteliği nedir diye?
Hadi size daha kolay olanı söyleyeyim.
Kur'anda Hicr Suresinde geçiyor. 9 Ayet.
Bunu bir tahkik ediveriniz.
Bir de Zuhruf Suresi 44. Ayette neyi bizlere neyi işaret etmiş.
Daha sonra devam ederiz. Tabii istersen.
Sana bir soru soracam.. Allah (c.c.) aşkına söyler misin Arapça biliyor musun? Ya da Kur'an'ı tecvidli okumayı ?
Arapça bildiğimi söylesem bu sefer de yeterli derecede mi diye soracaksınız. Arapçayı yeterli derecede bilmiyorum.
Amma velakin lugatler var. Örneğin İsfehaninin Müfredatı. Tabii inanırmısın bilemem.
Kur'anı tecvidli okuyabiliyorum.
Vesselam.