Kapitalizm Ölüm Saçıyor

veri

Yasaklı
http://www.rasidihilafet.org/kitaplar/Saglikli_Kalkinma/index.htm

okuyun fikirde derinleşin görüşelim :)
yani kapitalizmde islamda parçalar olması yada kominizmde islamda parçalar olması gibi düşünceler malesefki islamın anlaşılmamasındandır ...
saygılar....:Cool:

ilgi alanım değil
ben daha nefsimi kurtaramadım onun tasasındayım.
fikrim olsa ne olucak
güç ve kuvvet arkanızda olmadıkça ancak ölümünüzü hızlandırır fikir dediğiniz

agbi

Yasaklı

Akılcı veri,yine tosladın.
Kominizm hiç olmazsa" herkes eşittir der".kapitalizm ise "gücü olan haklıdır" der.90'lı yıllarda kominzm çökmesiyle batı dünyası"artık kominizm çökmüştür yeni tehlike artık kırmızı değil,yeşildir,yani islamdır."demişlerdir.Ve şu 20,30 sene içerisinde onca islam ülkelerine girilmiştir.

islamdan başka her akım ayaklarımızın altındadır ama şer güçlerin doğu avrupa ve ortadoğu ve afrikaya girmelerinin tek engeli kominizmdi ve çöktüken sonra islam alemine saldırılar iyice artmıştır.Çünkü dünya tek kutuplu oldu ve enbüyük düşmanını bertaraf etti amerika.

Şimdi kominist gençlerin filistin davasına nasıl sahip çıktıklarını görmüşsündür veri.yeşil kominzm tabiri iyiden iyiye kendine yer edinmeye başladı.Sen hangi akla göre kapitalizmi savundun hele anlat bakalım....:)

Riya değil sana değer veriyorum ama bıkkınlık getirmeye başladın artık.

KOMİZİM in diğer silahı ATE dir çünkü kapitalizm sisteminde halka iniş te ATE lik yoktur.

KÖLE lik Dünya var olduktan sonra vardı vede Kıyamete kadar olacaktır.

Haa versionları değişecek diyelim Örnek Almanyadaki Türk işçileri veya Türkiye deki Yabancı işçiler ANA FİKİR olarak sınıf değişmiş köle dir.

veya

Bugün Yabancı şirketlerde çalışan İşçilerimiz de köledir tek farkı SINIF DEĞİŞMESİ

BAKIŞ okudunmu ?

neyseki islamı kabul ediyosunuz. tartışmaya konu olmamış ne güzel bakın bu paydada birleşebiliyoruz :)

Siz kendinizi ne sanıyorsunuz ki

neyseki islamı kabul ediyosunuz BU SÖZLERİ SÖYLEME HAKKINI KENDİNİZ de buluyorsunuz

Neyseki İslam ı kabul ediyorsunuz u demek BANA GÖRE ABESLE İŞTİGALDİR bu Forum da üyelere söylemek.

leylinur

ARŞ.YAZAR,RADYO PROG
kapitalizmin çarkları arasında nekadar kurtarırsan nefsini kar sayıyosun:confused1: ben ise sistemin değişmesi için azmederek nefsimi en temize çıkarmanın azmini yaşıyorum..:Cool:
mesele ahiretteki kazanç olunca kusura bakmayın aza kanaat edemiyorum....???!!!

agbi

Yasaklı
kapitalizmin çarkları arasında nekadar kurtarırsan nefsini kar sayıyosun:confused1: ben ise sistemin değişmesi için azmederek nefsimi en temize çıkarmanın azmini yaşıyorum..:Cool:
mesele ahiretteki kazanç olunca kusura bakmayın aza kanaat edemiyorum....???!!!

Azimi yaşıyorsanız o zaman birlşeyler yapıyorsunuz demektir.

Bizlerede anlatın ki

Bilgilenelim.

Kapitalizmin çarklarından kurtulmak için

Neler yapıyor neleri boykot ediyor neleri boykot yaptıklarınızın karşılığında yaşama geçiriyorsunuz.

Her ikiside iğrenç sistemler ikiside faşizmi doğuran sistem inşaAllah...
Komünizmi savunmak kapitalizme karşı bile olsa iğrençliktir yada cahilliktir, çünkü kimse herşeyini paylaşmak istemez heralde ister misiniz?...

Ayaz594

Doçent
olaya kapitalizm değilde liberalizm olarak baksak, çünkü insanlara kapitalizm öyle empoze edilmişki korkulası bi öcü sanki, halbuki sosyalizm yada ilk mesajlarda bi kominizm gördüm onunla kıyasladığımız zaman liberal devletlerin ve halkının refah düzeyinin çok daha ileride olduğu aşikar. bugün kapitalizmi başta ABD gibi tırnak içinde 'zalim gördüğümüz' devletler uyguladığı için bu sistem tamamen zararlıymış gibi kabul görüyor malesef. halbuki İLİM ÇİN'de de OLSA ALIN hadisin tam metnini hatırlayamadım ama bu manaya geliyordui Peygamberimiz (sav) bu öğüdü (en doğrusunu Allah cc. bilir) 'nü unutmamak gerek kanısındayım. kapitalizm yada diğer bir değişle liberal ekonomi başarısını kanıtlamıştır. bunun biincine son 8 yılda vardık sanırım ve sosyalizme yakın karma ekonomi uygulayan devletimiz ağırlığı liberalizme verdi. refah düzeyi yeterince iyileşmemiş olan halkını mağdur etmemek için ise eğitim ve sağlığı bu politikanın çok uzağında tuttu.

reis

Kıdemli Üye
Kapitalizm, Sosyalizm, Faşizm, Nazizm, Darwinizm, Komünizm, Nihilizm, Kemalizm, Laisizm, şu izm, bu izm...;
Bütün karanlıklar aynı siyahtan dokunmuştur...

leylinur

ARŞ.YAZAR,RADYO PROG
olaya kapitalizm değilde liberalizm olarak baksak, çünkü insanlara kapitalizm öyle empoze edilmişki korkulası bi öcü sanki, halbuki sosyalizm yada ilk mesajlarda bi kominizm gördüm onunla kıyasladığımız zaman liberal devletlerin ve halkının refah düzeyinin çok daha ileride olduğu aşikar. bugün kapitalizmi başta ABD gibi tırnak içinde 'zalim gördüğümüz' devletler uyguladığı için bu sistem tamamen zararlıymış gibi kabul görüyor malesef. halbuki İLİM ÇİN'de de OLSA ALIN hadisin tam metnini hatırlayamadım ama bu manaya geliyordui Peygamberimiz (sav) bu öğüdü (en doğrusunu Allah cc. bilir) 'nü unutmamak gerek kanısındayım. kapitalizm yada diğer bir değişle liberal ekonomi başarısını kanıtlamıştır. bunun biincine son 8 yılda vardık sanırım ve sosyalizme yakın karma ekonomi uygulayan devletimiz ağırlığı liberalizme verdi. refah düzeyi yeterince iyileşmemiş olan halkını mağdur etmemek için ise eğitim ve sağlığı bu politikanın çok uzağında tuttu.
ah bu kavramlar :(.isim değiştirince yada isim ekleyince hiç bir şey düzelmiyor kardeşim...
refah düzeyi yeterince iyileşmiş halk mı?!siz halk olarak kimi görüyosunuz sadece iş adamları ve çevresini mi?
kapitalizm başarısını kanıtlamış öylemi?!dünyadan bir kaç haber:
Türkiye’ye gelince 16 10 2010 tarihli devlet başkanı ve başbakan yardımcısı ali Babacanın, CNBC-e'nin 10. kuruluş yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Geleceği Görmek: Ekonomide 1000 günde neler olacak?” konulu konferansta yaptığı konuşmada “Önümüzdeki dönemde maalesef merkez bankalarının daha aktif olmak zorunda kaldıklarını göreceğiz. Hükümetler paralize olunca, parlamentolar hareket edemeyince, adımlar atmakta güçlük çektikçe merkez bankalarına 'Haydi sen bir şey yap' denilecek. Merkez bankalarıyla ilgili de soru işaretleri oluşmaya başladığında istikrarın kaynağı ne olacak, bu bizi gerçekten ürkütüyor. Son birkaç ayda hem FED hem Avrupa Merkez Bankası'nın uzun vadeli devlet kağıtlarını ve büyük miktarlarda alıyor oluşu önemli bir endişe kaynağı. Böylesine kritik bir dönemde ülkelerin hükümetlerine büyük görev düşüyor. Hiçbir ülke hak etmediği refahı yaşamamalı.”
"Avrupa Birliği'nde borç krizi yaşayan çok sayıda ülke var. Ekonomik kriz bitmedi, yeni bir safhaya girdi. 'Kim kimi nasıl kurtaracak?' sorusunun cevabı yok.”
15 12 2010 tarihinde haberlerde; Yunanistan'ın başkenti Atina'da, hükümetin bütçe açığının daraltılması için uygulamayı kararlaştırdığı reformları protesto eden göstericiler şehri birbirine kattı.atinada sokaklar kan gölüne döndü şeklinde haberler ile ülkede gerginliğin hala devam ettiği anlaşılmaktadır
Dünyanın iki dev ekonomisi Rusya ve Çin, ruble ve yuanla ticaretin önündeki engelleri kaldırdı. Dolarla ticarete alternatif olarak geliştirilen yerel para birimleri ile ticarete Rusya Başbakanı Vladimir Putin ve Çinli meslektaşı Wen Jiabao tam destek verdi. Daha iyi ekonomik koşullar oluşturmak ve ikili ticaretin önünü açmak için çok önemli bir adım olarak görüyoruz." diyen Putin, St. Petersburg'da gerçekleşen toplantıda ruble ve yuanla ticaretin hemen başlayacağını açıkladı.

Yenilenen Mart 1992 tarihli 'Rusya ve Çin İkili Ticaret Anlaşması'na Rusya adında Maliye Bakan Yardımcısı Aleksey Savatyugin, Çin adına da Ticaret Bakan Yardımcısı Gao Hucheng imza koydu. Törende açıklamada bulunan Putin, "Bundan sonra, ruble yabancı para birimi olarak Çin'de, yuanda yabancı para birimi olarak Moskova'da kullanılabilecek." dedi. Anlaşma aralık ayının başından itibaren uygulamaya girecek.23 11 2010

bataklıktan çıkma çabaları ekonomi haberi izleyen herkesce malumdur vesselam...

Ayaz594

Doçent
ah bu kavramlar :(.isim değiştirince yada isim ekleyince hiç bir şey düzelmiyor kardeşim...
refah düzeyi yeterince iyileşmiş halk mı?!siz halk olarak kimi görüyosunuz sadece iş adamları ve çevresini mi?
kapitalizm başarısını kanıtlamış öylemi?!dünyadan bir kaç haber:
Türkiye’ye gelince 16 10 2010 tarihli devlet başkanı ve başbakan yardımcısı ali Babacanın, CNBC-e'nin 10. kuruluş yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Geleceği Görmek: Ekonomide 1000 günde neler olacak?” konulu konferansta yaptığı konuşmada “Önümüzdeki dönemde maalesef merkez bankalarının daha aktif olmak zorunda kaldıklarını göreceğiz. Hükümetler paralize olunca, parlamentolar hareket edemeyince, adımlar atmakta güçlük çektikçe merkez bankalarına 'Haydi sen bir şey yap' denilecek. Merkez bankalarıyla ilgili de soru işaretleri oluşmaya başladığında istikrarın kaynağı ne olacak, bu bizi gerçekten ürkütüyor. Son birkaç ayda hem FED hem Avrupa Merkez Bankası'nın uzun vadeli devlet kağıtlarını ve büyük miktarlarda alıyor oluşu önemli bir endişe kaynağı. Böylesine kritik bir dönemde ülkelerin hükümetlerine büyük görev düşüyor. Hiçbir ülke hak etmediği refahı yaşamamalı.”
"Avrupa Birliği'nde borç krizi yaşayan çok sayıda ülke var. Ekonomik kriz bitmedi, yeni bir safhaya girdi. 'Kim kimi nasıl kurtaracak?' sorusunun cevabı yok.”
15 12 2010 tarihinde haberlerde; Yunanistan'ın başkenti Atina'da, hükümetin bütçe açığının daraltılması için uygulamayı kararlaştırdığı reformları protesto eden göstericiler şehri birbirine kattı.atinada sokaklar kan gölüne döndü şeklinde haberler ile ülkede gerginliğin hala devam ettiği anlaşılmaktadır
Dünyanın iki dev ekonomisi Rusya ve Çin, ruble ve yuanla ticaretin önündeki engelleri kaldırdı. Dolarla ticarete alternatif olarak geliştirilen yerel para birimleri ile ticarete Rusya Başbakanı Vladimir Putin ve Çinli meslektaşı Wen Jiabao tam destek verdi. Daha iyi ekonomik koşullar oluşturmak ve ikili ticaretin önünü açmak için çok önemli bir adım olarak görüyoruz." diyen Putin, St. Petersburg'da gerçekleşen toplantıda ruble ve yuanla ticaretin hemen başlayacağını açıkladı.

Yenilenen Mart 1992 tarihli 'Rusya ve Çin İkili Ticaret Anlaşması'na Rusya adında Maliye Bakan Yardımcısı Aleksey Savatyugin, Çin adına da Ticaret Bakan Yardımcısı Gao Hucheng imza koydu. Törende açıklamada bulunan Putin, "Bundan sonra, ruble yabancı para birimi olarak Çin'de, yuanda yabancı para birimi olarak Moskova'da kullanılabilecek." dedi. Anlaşma aralık ayının başından itibaren uygulamaya girecek.23 11 2010

bataklıktan çıkma çabaları ekonomi haberi izleyen herkesce malumdur vesselam...

ısınan ekonomiyi liberalizmin üzerine atmak doğru olmaz. çok uzun zamandır yapılan yanlışların (kağıt ekonomisi) patlak vereceği an'a doğru hızla yaklaşıyoruz ve ciddi değişimler beklentisi içindeyim. lakin şahsi kanaatimdir, bu beklenilen yeni krizin ardından liberalizme olan eğilim daha da artıcaktır. halk ekonomiyi kendisi idare etsin, işletmeleri kendisi çalıştırsın ister.

leylinur

ARŞ.YAZAR,RADYO PROG
ısınan ekonomiyi liberalizmin üzerine atmak doğru olmaz. çok uzun zamandır yapılan yanlışların (kağıt ekonomisi) patlak vereceği an'a doğru hızla yaklaşıyoruz ve ciddi değişimler beklentisi içindeyim. lakin şahsi kanaatimdir, bu beklenilen yeni krizin ardından liberalizme olan eğilim daha da artıcaktır. halk ekonomiyi kendisi idare etsin, işletmeleri kendisi çalıştırsın ister.
afedersiniz ama biz deneme tahtasımıyız o olmadı bunu deneyelim o olmadı şunu deneylimm..daha önceden uygulanmış ve başarı elde edilmiş bir ekonomik sistem var neden ona geri dönülmüyor..islamın iktisadi siyasetine:confused1:...yani sadece bazı çevrelerin beslenmesi engenlenmiyor.:confused1:.o çevrelerce zaten harşey aynı..tabanda ne değişti...şekere ve yağa yeni zam yapıldı hayatımızdaki yerini biliyormusunuz?!:confused1:rica ediyorum yani ekonomi konusunda zaten çok doluyum bide bana gelip bu ekonomiyi övmeyin...buraya atacağım haberlerle diliniz uçuklar ama tabi siz ekonomi deyince belli kesimin ekomomisini anlamıyorsanız:Cool:doların ve altının düşmesi ve çıkması hala amerikan ekonomisine yada bilmem hangi sömüren ülkeye bağlı:(üzgünüm ama kapitalizm ipini kendi çekiyor devam da edecek ve ölecek Allahın izni ile...:Cool:

veri

Yasaklı
yine bilmediğin konularda konuşuyorsun.
epey zaman önce dünya bankası başkanı müslümanlardan ekonomik sistemleri hakkında bilgi istedi
sonuç fiyasko
ortada sistem yok

Ayaz594

Doçent
afedersiniz ama biz deneme tahtasımıyız o olmadı bunu deneyelim o olmadı şunu deneylimm..daha önceden uygulanmış ve başarı elde edilmiş bir ekonomik sistem var neden ona geri dönülmüyor..islamın iktisadi siyasetine:confused1:...yani sadece bazı çevrelerin beslenmesi engenlenmiyor.:confused1:.o çevrelerce zaten harşey aynı..tabanda ne değişti...şekere ve yağa yeni zam yapıldı hayatımızdaki yerini biliyormusunuz?!:confused1:rica ediyorum yani ekonomi konusunda zaten çok doluyum bide bana gelip bu ekonomiyi övmeyin...buraya atacağım haberlerle diliniz uçuklar ama tabi siz ekonomi deyince belli kesimin ekomomisini anlamıyorsanız:Cool:doların ve altının düşmesi ve çıkması hala amerikan ekonomisine yada bilmem hangi sömüren ülkeye bağlı:(üzgünüm ama kapitalizm ipini kendi çekiyor devam da edecek ve ölecek Allahın izni ile...:Cool:

ve kabullenmemiz gerek bir husus daha varki oda KÜRESEL EKONOMİ GERÇEĞİ. bireysel devlet diye birşey yok artık. elbetteki ABD, AB vb. ne olursa bizi etkileyecek. orda kulağı ağrıyan bi lider burda doları fırlatacak, burda dişi sızlayan bi patron orda borsayı sarsacak. küresel ekonomi bi gerçek ve ona adapte olmak durumundayız. mevcut sıkıntıları aşmanın yoluda sosyalizmin tersine hareket etmek, devletleri sadece denetleyici konumunda tutmak.

Ayaz594

Doçent
şekere ve yağa yeni zam yapıldı hayatımızdaki yerini biliyormusunuz?!:

e doğal olarak biliyorum, bende herkes gibi tüketiyorum bunları, ücretleri filan tartışacak değilim bu konuda söylenecek herşeyide kabul ederim ama bu apayrı bi konu. zamanla aşılacak sorunlar olarak görüyorum bunları. sizin için söylemiyorumda kimileri sırf hükümeti eleştirmek adına batılı devletlerde verilen maaşları övüyor, lakin göz ardı ettikleri şey İtalyada %21, Almanya'da %23 ABD'de %25 olan KDV oranları!! üstelik buranın halkı bunları ödüyor, mükafatınıda gerek yatırımlar gerek maaş zamları olarak alıyor. biz %18' i ödemiyoruz,yarımızdan fazlası vergi kaçırıyor, teröristten ne farkı kaldı şimdi bunların!!! batıyı eleştiriyoruz ama BENCE ne kadar Türk şirket var devret gitsin yabancıya, böyle dediğim zaman kızıyorlar lakin en azından vazifelerinden kaçmıyorlar. maaşa zammı, ödensin vergiler o zaman. vergide indirimmi, ödensin o zaman vergiler.

leylinur

ARŞ.YAZAR,RADYO PROG
ve kabullenmemiz gerek bir husus daha varki oda KÜRESEL EKONOMİ GERÇEĞİ. bireysel devlet diye birşey yok artık. elbetteki ABD, AB vb. ne olursa bizi etkileyecek. orda kulağı ağrıyan bi lider burda doları fırlatacak, burda dişi sızlayan bi patron orda borsayı sarsacak. küresel ekonomi bi gerçek ve ona adapte olmak durumundayız. mevcut sıkıntıları aşmanın yoluda sosyalizmin tersine hareket etmek, devletleri sadece denetleyici konumunda tutmak.

bu böyle devam edemez etmicek Allahın izniyle sizde bunu göreceksiniz...arjantindeki patlama sadece bir örnek..siz kabullenin koyun gibi güdülün ama bendende yada başkalarındanda koyun olmasını beklemeyin...yukarda verdiğim haberler sizin dediğiniz gerçeğe karşı duruş sergileyerek kalkınmak isteyen ülkelerdendir..ve dünyanın bir çok yerinde bu ekonomiyi kurtarmak adına çabalar sürüyor.veri ne demiş bak dünya bankası müslümanlardan yardım istemiş ne kadar doğru bilmiyorum kaynağıyla haberi atsaydı daha iyi olurdu:( ama uygulayamazlar öncelikle faizi kaldırmaları lazım çünkü:Cool:hangi banka kabul eder..bide veri fiyasko diyo uygulamadan nerden bilcekler :Cool:beşeri çözümleri hepsi fiyaskoyla sonuçlanacak
"zalimler nasıl bir inkılab ile devrileceklerini yakında görecekler"

veri

Yasaklı
burası arjantin değil...
oranın yerli halkı mı desem göç edip artık oranın sahipleri sanan zevat mı desem dedeleri zatenhırsız dı müslümanlarla karıştırmayın.

dünya bankası başkanı açıklamam yerinde.
cevabı da üç aşağı beş yukarı belli.

ha tut faizi kaldırdın buyur kaldır.
faizi kaldırmak ekonomik model midir hayır

ortada islami veya bir başka dinin olsun ekonomik modeli yok.

Ayaz594

Doçent
bu böyle devam edemez etmicek Allahın izniyle sizde bunu göreceksiniz...arjantindeki patlama sadece bir örnek..siz kabullenin koyun gibi güdülün ama bendende yada başkalarındanda koyun olmasını beklemeyin...yukarda verdiğim haberler sizin dediğiniz gerçeğe karşı duruş sergileyerek kalkınmak isteyen ülkelerdendir..ve dünyanın bir çok yerinde bu ekonomiyi kurtarmak adına çabalar sürüyor.veri ne demiş bak dünya bankası müslümanlardan yardım istemiş ne kadar doğru bilmiyorum kaynağıyla haberi atsaydı daha iyi olurdu:( ama uygulayamazlar öncelikle faizi kaldırmaları lazım çünkü:Cool:hangi banka kabul eder..bide veri fiyasko diyo uygulamadan nerden bilcekler :Cool:beşeri çözümleri hepsi fiyaskoyla sonuçlanacak
"zalimler nasıl bir inkılab ile devrileceklerini yakında görecekler"

konudan konuya atlıyoruz ya hadi hayırlısı :) faiz meselesi başka, aslında o faiz değil RİBA'dır. faiz arapçada kazanç manasına gelir ve HELAL'dir. bizim bildiğimiz anlamda faizin gerçek adı ise RİBA'dır ve HARAM olan o dur. dinin emir ve yasaklarını sorgulamaya kimsenin hakkı yok, haramsa haram itirazda yok. bizim tartıştığımız konunun burada liberalizm mi,sosyalizm mi olması gerek. müslüman toplumlarda liberal olabilir. liberalizm ekonominin bireye dayalı olduğu bir sistemdir. çalışan kazanır, kazanan patron olur, daha çok çalışan daha çok kazanır, rekabet esastır ve bu halk açısından oldukça olumlu bir şeydir, tekelleşme olmaz. bunda ne sakınca var?

leylinur

ARŞ.YAZAR,RADYO PROG
konudan konuya atlıyoruz ya hadi hayırlısı :) faiz meselesi başka, aslında o faiz değil RİBA'dır. faiz arapçada kazanç manasına gelir ve HELAL'dir. bizim bildiğimiz anlamda faizin gerçek adı ise RİBA'dır ve HARAM olan o dur. dinin emir ve yasaklarını sorgulamaya kimsenin hakkı yok, haramsa haram itirazda yok. bizim tartıştığımız konunun burada liberalizm mi,sosyalizm mi olması gerek. müslüman toplumlarda liberal olabilir. liberalizm ekonominin bireye dayalı olduğu bir sistemdir. çalışan kazanır, kazanan patron olur, daha çok çalışan daha çok kazanır, rekabet esastır ve bu halk açısından oldukça olumlu bir şeydir, tekelleşme olmaz. bunda ne sakınca var?

kusura bakmayın o sizin düşünceniz islam öyle demiyor islamın bütün kurum ve kuruluşları için kendine ait şeri uygulamaları vardır ..şeri anlamıyla riba örfi anlamıyla faiz :) kapitalist sitemin ekonomisinin temellerindendir?!!islamda bu haramdır islam ekonomisi alternatifini hiç konuşmuyor düşünmüyor yada yok sayıyorsunuz liberalizm mi sosyalizm mi olsun diyorsunuz...ikiside olmasın ikiside çürük islam olsun diyorum bende...
veri sende biraz araştır bakalım islamın ekonomisi yok muş muş...cehalete bak...sen islam devletinin "i" sini bilmiyorsun demiştim işte yine kanıtladın :):Cool:

veri

Yasaklı
asıl sen bilmiyorsun hizbutçu
sadece sana aferin demeyenleri suçluyorsun.

nerde bu islami ekonomik model hadi soru sordum faiz i kaldırmak mı modelmiş:)
git işine ya bildiğin konularda konuş bari de adam yerine koyalım

alanyali07

Kıdemli Üye
ekonomik terimlerden, ekonomik yönetimlerden pek anlamam..ama izlenim edindiğim kadarıyla bu ekonomik düzen hakkında "zenginler daha zengin, fakirler daha fakir oluyor" gibi bir gözlemim oldu..yani ekonomik sistem, zenginleri daha zengin yapma üzerine kurulu sanki..somut örnek olarak şunu vereyim : kredi kartları..kredi kartlarına böyle taksit, şöyle avantajlar, hediyeler, kuponlar, bedava tatiller, bedava uçak biletleri felan,bedava benzin felan.. Peki bu kredi kartlarından bu imkanları en çok kim kullanır ? elbette zenginler.. Ben hiç bir fakirin kredi kartından harcama yapıp bedava birşey kazandığına şahit olmadım..adı üstünde fakir..onu kazanması için harcamayı çok yapması lazım..
Fakat bu imkanlar zenginlere yarıyor.. Yani sadece bu küçük örnekten bile bu ekonomik sistemin zenginleri daha zengin ,fakirleri ise ya yerinde sayan veya gerileyen yapıyor..

bilmiyorum gözlemim yanlışmı hatalımı.. ??? ekonomi profesörü değilim :)

veri

Yasaklı
hangi ekonomikdüzeni getirirseniz getirin.
her model de zengin daha zengin getirir.
zaten o yüzden zekat gibi bir düzenleme var. veya buna vergi de diyenler var.

asıl mesele bu toplanan vergilerin ihtiyaç sahipleri gözetilerek harcanmaması.
yani kurallarda değil uygulamada sorun var.

özellikle malların 12 saatlik mesafeyi birkaç günde aşıp satışa sunulabilen bir ortamda
global ekonomik etkilerin fakirlere etkileri iyice arttı günümüzde.