Kainat, Yokluğun Neresindedir?

garip70

Ordinaryus
O Zaman 1.5 nedir??

0 (Sıfır) nedir?

BU sayılar yok mudur, böyle mi anlayalım

Beni susturdunuz şimdi cevap mı bekliyorsunuz? Teessüf ederim.

Ama yine de cevaplayım:

2 ekmek aldım bakkaldan. Birinin yarısını yedim 1,5 kaldı...

Daha sonra 1,5 daha yedim 0(sıfır) kaldı.

Hepsini yediğime göre demek ki ortada hiç bir şey kalmadı...

garip70

Ordinaryus

düşünen beyinleri susturamazsınız
cevap veremeyince baskın çıkıp susturmayı deniyorsunuz

insanları kukla mesabesine indirdiniz zaten
ayrıca susun demeye gerek yok

Boşverin kardeş...

Öyle bir an gelir ki, bilgi cehalet olur. Artık susmanın zamanı gelmiştir.

Arkadaşlar öğrenmek veya bilgi alışverişi yapmak için sormuyorlar. Lafları yanlış anlayıp, daha doğrusu anlamayıp, karşısındaki insanı aşağılama ve küçük düşürme yoluna gidiyorlar.

Böyle insanlara karşı en doğru hareket susmaktır.

Ahter

Kıdemli Üye

Beni susturdunuz şimdi cevap mı bekliyorsunuz? Teessüf ederim.

Ama yine de cevaplayım:

2 ekmek aldım bakkaldan. Birinin yarısını yedim 1,5 kaldı...

Daha sonra 1,5 daha yedim 0(sıfır) kaldı.

Hepsini yediğime göre demek ki ortada hiç bir şey kalmadı...

Arkadaşımız sıfırı yokluk olarak nitelendiriyor, zannınca..Oysa bu görüşü kendisinden çok önce yunan hukemasından Gorgias, yani Sofistaiyye den olan felsefeciler , sıfırın üstüne çarpı koyarak : ''Hiçtir'', yoktur.Zihnimizde hissimizde var görülen mevcut la mevcuddur, yani yoktur'' dediler.Bun lara ''inadiye, sofustaiye,safsatacılar'' lakabı verildi..Bunlara göre ne vacib nede mümkün var..zifiri karanlık..
Hıristiyanlarda vacib dairesini, mümkün dairesine kıyas ettiler, birdir, fakat bu ''bir'' de; vucud, hayat ve ilim olmak üzere üçtür.Vacibul vucud üçün üçüncüsüdür'' dediler ve bununla kafir oldular..yani vacib olan ''1'' i, mümkün olan ''1'lerden inandılar...Allah Teala birler içine girmeyen 1 dir..

Felsefi vahdeti vucudcular , sıfırdan sonra varlığını kabul ettikleri vacibul vucudu kainatın içinde tasavvur ediyorlar..İşte sapık tasaavufcuların görüşü budur.Ben oyum, o da ben.. derler..Bu da küfürden başka değildir..

Vacib, Ehad_tek adedsiz,..Kıdem başlangıçsız, muhalefetün lil havadis= şekil tağyir, artı ,eksi, hareket, sukun kabul etmeyen benzersiz, beka= daimi kalıcılıkla vasıflanan Vucuddur.Tek Vucud..

İşte pisagorun dediği , birlerin içine girmeyen ''1'' de budur..

Hakperest

Kıdemli Üye
Arkadaşımız sıfırı yokluk olarak nitelendiriyor, zannınca..Oysa bu görüşü kendisinden çok önce yunan hukemasından Gorgias, yani Sofistaiyye den olan felsefeciler , sıfırın üstüne çarpı koyarak : ''Hiçtir'', yoktur.Zihnimizde hissimizde var görülen mevcut la mevcuddur, yani yoktur'' dediler.Bun lara ''inadiye, sofustaiye,safsatacılar'' lakabı verildi..Bunlara göre ne vacib nede mümkün var..zifiri karanlık..
Hıristiyanlarda vacib dairesini, mümkün dairesine kıyas ettiler, birdir, fakat bu ''bir'' de; vucud, hayat ve ilim olmak üzere üçtür.Vacibul vucud üçün üçüncüsüdür'' dediler ve bununla kafir oldular..yani vacib olan ''1'' i, mümkün olan ''1'lerden inandılar...Allah Teala birler içine girmeyen 1 dir..

Felsefi vahdeti vucudcular , sıfırdan sonra varlığını kabul ettikleri vacibul vucudu kainatın içinde tasavvur ediyorlar..İşte sapık tasaavufcuların görüşü budur.Ben oyum, o da ben.. derler..Bu da küfürden başka değildir..

Vacib, Ehad_tek adedsiz,..Kıdem başlangıçsız, muhalefetün lil havadis= şekil tağyir, artı ,eksi, hareket, sukun kabul etmeyen benzersiz, beka= daimi kalıcılıkla vasıflanan Vucuddur.Tek Vucud..

İşte pisagorun dediği , birlerin içine girmeyen ''1'' de budur..

kaç milyon insana kafir dediğinin farkındasın umarım
öyle değil iseler bu sözün size döneceğini de bilmenizi isterim

spesifik

آزادی قید و بند
Vay canına

Demek ki bizlere de birşeyler öğretilip vahyedilebiliyormuş...

(Doğru kelime vahyedilme değil ilham olması gerekirdi)

DEmek ki Evliyaullahın ilham yolu ile birşeyler öğrenmesi mümkünmüş...

Insani yaratılış ı ile kerametleri eslestirmeyin

Ahter

Kıdemli Üye

kaç milyon insana kafir dediğinin farkındasın umarım
öyle değil iseler bu sözün size döneceğini de bilmenizi isterim

Ben ne yazdığımın farkındayım ama sen bilmediğin , anlamadığın konuda inad ediyorsun...yukardaki sözünle farkında olmadan ''kaç milyon insanın'' küfür sözünü söylediğini ima ediyorsun..''Bu söz'' sana dönmeden Tevhidi Rububiyeti ve Tevhidi uluhiyetin ne olduğunu bir akaid kitabından öğren...Derinliğini bilmediğin sularda, üstelik yüzme bilmeden ne işin var?

Hakperest

Kıdemli Üye
Ben ne yazdığımın farkındayım ama sen bilmediğin , anlamadığın konuda inad ediyorsun...yukardaki sözünle farkında olmadan ''kaç milyon insanın'' küfür sözünü söylediğini ima ediyorsun..''Bu söz'' sana dönmeden Tevhidi Rububiyeti ve Tevhidi uluhiyetin ne olduğunu bir akaid kitabından öğren...Derinliğini bilmediğin sularda, üstelik yüzme bilmeden ne işin var?

şimdi de beni de mi tekfir etmeye çalışıyorsun
tekfirci misin sen?!

yüzme bilmiyormuşum. peh peh
sen Allahın cc insanları aptal yarattığını mı düşünüyorsun

sadece akide kitapları yazarları mı akledebiliyor
sen kukla olmuşsan ben ne yapayım

cevap bulamayınca
ya küfür ederler
ya da tekfir ederler

Ahter

Kıdemli Üye
Yazımızdan tekfirciği olduğumuzu çıkarman bayağı kabiliyetli olduğunu gösteri

yor...islam bütün felsefi görüşleri kabul edecekse niye gelmiş?

Senin tekfirciliğimize delil gördüğün mesajımızdaki ilgili kısım şu:

''Felsefi vahdeti vucudcular , sıfırdan sonra varlığını kabul ettikleri vacibul vucudu kainatın içinde tasavvur ediyorlar..İşte sapık tasaavufcuların görüşü budur.Ben oyum, o da ben.. derler..Bu da küfürden başka değildir..

Şimdi sen Vacibul vucud kainatın içindedir diyenleri müslüman mı görüyorsun..Açıkca itikadını söyle!

Hakperest

Kıdemli Üye
Yazımızdan tekfirciği olduğumuzu çıkarman bayağı kabiliyetli olduğunu gösteri

yor...islam bütün felsefi görüşleri kabul edecekse niye gelmiş?

Senin tekfirciliğimize delil gördüğün mesajımızdaki ilgili kısım şu:

''Felsefi vahdeti vucudcular , sıfırdan sonra varlığını kabul ettikleri vacibul vucudu kainatın içinde tasavvur ediyorlar..İşte sapık tasaavufcuların görüşü budur.Ben oyum, o da ben.. derler..Bu da küfürden başka değildir..

Şimdi sen Vacibul vucud kainatın içindedir diyenleri müslüman mı görüyorsun..Açıkca itikadını söyle!

kaçıncı sayfadayız
nasıl düşündüğümü defalarca yazmışımdır
yanlış olanı buraya getir ve eleştir

yok "bunlar kafir" "bunlar zındık"
ancak vehhabi zihniyetli tekfircilerin işidir

yok "git tevhidleri öğren"
bunlar tekfir etme arzusundan başka nedir

bir şeyler yazacaksan
ucuz kahramanlığı ve tekfir etmeyi bırak

hangi tasavvufçu eşya Allah tan bir cüz diyor
bu konuda kaç tasavvuf ehli yazdı hiç biri böyle iddiada bulunmadı
neden onlara yamamaya çalışıyorsun ki

ardniyetin mi var

Ahter

Kıdemli Üye

kaçıncı sayfadayız
nasıl düşündüğümü defalarca yazmışımdır
yanlış olanı buraya getir ve eleştir

yok "bunlar kafir" "bunlar zındık"
ancak vehhabi zihniyetli tekfircilerin işidir

yok "git tevhidleri öğren"
bunlar tekfir etme arzusundan başka nedir

bir şeyler yazacaksan
ucuz kahramanlığı ve tekfir etmeyi bırak

hangi tasavvufçu eşya Allah tan bir cüz diyor
bu konuda kaç tasavvuf ehli yazdı hiç biri böyle iddiada bulunmadı
neden onlara yamamaya çalışıyorsun ki

ardniyetin mi var

Anlama müşkilliğimi çekiyorsun..Her yazım için sana ayrıca şerh yazmaya mecburmuyum..Anlayamıyorsan munazarayı bırak..kelam ilmine dair tek bir kitab okuma burada ahkam kes, yazılanlarıda anlamadan tenkid et, iftiraya cüret et..Kim müslüman tasaavufcular Kainat Allahtan bir cüz dedi? hangi yazımda var..? Sen daha felsefi vahdeti vucudla müslümanların vahdeti vucudcuları arasındaki farkı fark etmiyorsan, ne yapabilirim...Önüne gelen munazaaraya dalıyor..

hirahos

Kıdemli Üye
Şu yazını okuyanda senin ehli sünnete dair muteber bir eser , mutezili akaidine dair de bir kitab okuduğuna bilmeden inanabilir..Sen ne ehli sünneti , nede muteziliyi biliyorsun..sadece koç nefsini burda tatmin edip, okuyucuyu aldatıyorsun....Ehli sünnetin itikadını anlatan şerhu akaid de mueelif şunu ifade eder: Ehli hak derki, eşyanın hakikatları sabittir.Onları bilmek vacibdir.Sofistler buna muhalefet etmişlerdir'' Muellifin sofistler dediğine @Hakperest tide eklemek gerkir.Ne günlere kaldık...kafasındaki hayallerini ehli sünnet diye burada anlatanlara rastlıyoruz.Şekil A da olduğu üzere..Yok böyle kabul edersek mutezili gibi düşünmüş olurmuşuz...Arkadaş sen önce ibtidai derecede yazılmış bir kelam kitabı oku. sonra senle kaldığımız yerden devam edelim...Fe subhanallah!

Aynen, aynını biz de ifade ediyoruz. Hakperest keşke bu konuyu açmasaydı. Bendeki ihtiramını sıfırladı.

Bir iki bilgi kırıntısı, vehim ve esassız hayal sosları, felsefe bulamacı, saray ziyafeti verdiği zannı... Bu konunun özeti. Allah Teala intibah versin.

Halbuki, insan mesela bir müsteşrik; ıstılaha ve kaynaklara vakıf olmaya çalışarak çok kaliteli ve zemin teşkil eden giriş yazıları, tarifler ortaya koyabilirdi.

Hakperest

Kıdemli Üye
Anlama müşkilliğimi çekiyorsun..Her yazım için sana ayrıca şerh yazmaya mecburmuyum..Anlayamıyorsan munazarayı bırak..kelam ilmine dair tek bir kitab okuma burada ahkam kes, yazılanlarıda anlamadan tenkid et, iftiraya cüret et..Kim müslüman tasaavufcular Kainat Allahtan bir cüz dedi? hangi yazımda var..? Sen daha felsefi vahdeti vucudla müslümanların vahdeti vucudcuları arasındaki farkı fark etmiyorsan, ne yapabilirim...Önüne gelen munazaaraya dalıyor..

aptal değilim ahter
ve münazarayı da terk etmem
ha benim aptal olduğumu düşünüyorsan
ve devamlı şerh yazmak istemiyorsan
benimle tartışmazsın olur biter

Hakperest

Kıdemli Üye
Aynen, aynını biz de ifade ediyoruz. Hakperest keşke bu konuyu açmasaydı. Bendeki ihtiramını sıfırladı.

Bir iki bilgi kırıntısı, vehim ve esassız hayal sosları, felsefe bulamacı, saray ziyafeti verdiği zannı... Bu konunun özeti. Allah Teala intibah versin.

Halbuki, insan mesela bir müsteşrik; ıstılaha ve kaynaklara vakıf olmaya çalışarak çok kaliteli ve zemin teşkil eden giriş yazıları, tarifler ortaya koyabilirdi.

ben şeyhin dibinde eğilip bükülenlerden değilim
bu yüzden saygı duymayacaksan problem yok benim için

herkesin kafasındaki bilgi kırıntıları, onları kendi yapan şeylerdir
yazdığımız vehimleri de getir önümüze
ve itiraz et ya da öğret

konunun kaliteli olmasını mı istiyorsunuz
sizi tutan mı oldu
buyrun paylaşın

derginizde vs çalışan bir eleman değilim
yok konu böyle yok böyle oldu diyorsunuz
kaliteli bulmuyorsanız okumayın
ya da dediğim gibi siz kalite katın

fakiri

Kıdemli Üye
İnsanı zoraki konuşturuyorsunuz!
Kâinat YOKLUĞUN tam ortasındadır ortasında !..
Esasen, VAR olarak, sadece ALLAH vardır, O'ndan başka her şey yoktur !
Hallac-ı Mansur (k.s.) boşu-boşuna mı ENEL-HAK demişti zannediyorsunuz siz?.
Anladınız mı şimdi ?..

Ahter

Kıdemli Üye
Maalesef anlayamadık.Zira olmayan bir şeyin neyini anlayalım..

Ahter

Kıdemli Üye
Kainat zevale doğru gidiyor demek başka, kainat yoktur, mevcudat yok demek başka..İkinci şıkkı söyleyenlerin sözlerine itibar edilemz..Zira kendi mevcudiyetlerini inkar edenlerin sözlerine neden itibar edelim..kainat yoksa sende yoksun, senin sözlerinde yok..Allah sıfır yokluktan kainatı yaratmıştır..kuran haşa masal mı anlatıyor..yarattık diyor..saniyen imanın rükünlari hayal üzerine bina edilemz..

Mansurun sözleri tevil edilse dahi islam şeriatı enesini bildirene kılıcını gösterir..yani islam şeratı kalbe değil, zahire hükmeder...kendi şuuru yerinde olduğu halde enel hak diyen zırvalamıştır, sözleri merduddur, küfürdür..Şuuru yerinde değilse mazurdur..

fakiri

Kıdemli Üye
Bizim beyninde, içine balıklama dalamayacak kadar sığlıkta suyu olan havuzlarla ne işimiz olabilir ki?..
Yazımızın başında ne demişiz? Orayı iyi anlamak lazım!
Örnek olarak, kimi göstermişiz burayı çok daha iyi anlamak lazım !
Sonundaki sorumuz, hiç bir şey anlayamayacağınıza atıfta bulmak için sorulmuştu !
Eminiz, yine anlamadınız !
Her öğün menüsü kabuk yemek olanlar, akıllarının erdiği şeylerle oyalansınlar !

spesifik

آزادی قید و بند
Mutezile aklı naklin önüne almış .. Kuran mahluktur öldürülen eceliyle olmemistir savunuyor. . Herşey akla yatmaz oysa ki..