Kainat, Yokluğun Neresindedir?

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
Sizler ne kadar çok şey biliyorsunuz? Fakat iş sorulara gelince nedense cevap veremiyorsunuz?

Bu konularda bu kadar bilgili iseniz buyurun ayağın kaydığı yeri gösterin.
Neden cevap vermeyelim kardeşim

Biz cevap veriyoruz da belki siz anlamıyorsunuz

Yukarıda sorulan bazı soruları siz gerçekten uygun buluyor musunuz?

spesifik

آزادی قید و بند
Allah cc kainatı 6 günde yarattığını ve hala genişlettiğini bize haber vermektedir.
Bunları anlamakta ve kabul etmekte bir sorunumuz yoktur.

Fakat çözülmesi gereken sorular vardır.
1. yokluğun içindeki varlığın mekansal koordinatları nedir
zira eğer mekan var ise onun bir yeri olmalıdır.

2 oluşan bu maddenin kaynağı nedir. onu oluşturan, sadece komut ve temassız kudret midir?
yoksa bir kaynaktan gelen bir enerji ile mi kaimdir?

3 birinci şıktaki sorunsalda; eğer yokluğun içinde madde/mekanı kabul ederseniz; başka yaratıcıların aynı bilgi ve kudret ile başka yoklukta kendi evrenlerini inşa edebileceklerini kabul edilebilir bir hale sokarsınız.
zira yokluğu mutlak hale sokup çoğul hale getirmiş oluruz.
zaten temas ve enerji vermeden sadece ol emri ile oluşan bir evren
bu bilgiyi çalan başkalarına ilahlık kapısı açacaktır.(Haşa)

4. Allah cc 6 gün yaratma sonunda arşa istiva etmesi ve Allah cc yerlerin ve göklerin nurudur izahını nasıl anlamalıyız?
eğer bu kainata bir mekan tayin ederseniz ve bu mekana istiva etmiş bir ilahada mekan tayin etmiş olmaz mısınız?
ya evrenin yokluk içinde bir mekana sahip olmasını red etmelisiniz
ya da Allah cc arşa istiva etmesini yorum kalıplarında eritmelisiniz.

şimdilik sorunsallarımız bu kadar olsun
evet bunlara adım adım cevap arayışında olmak isteyen
cevaplar vererek ya da soru sorarak yardım edebilir

not: maddeyi elbette inkar etmiyorum
amacım onu yaratan Yüce Güç ile ilişkisi nedir
ve mekana tabi midir sorusuna cevap aramaktır.

Kun fe ye kun...
Yokluk içinde varlığı neden sorguluyoruz ki.. İman edeceğiz..
Bana Nur süresi 35.ayeti hatırlattınız..

Allah göklerin ve yerin nurudur. O'nun nuru, içinde kandil yanan bir projektöre benzer, kandil bir fanus içindedir ve bu fanus sanki inci gibi parıldayan bir yıldızdır. Bu kandil yakıtını, bereketli bir zeytin ağacının yağından sağlar. Ağaç, ne doğuya ve ne de batıya bakmayan ve bu yüzden sürekli güneş alan bir arazide yetiştiği için yağı, hiç ateşe değmese bile kendiliğinden tutuşup ışıyacak kadar saftır. O nur üzerine nurdur. Allah dilediği kimseleri bu nura iletir. Allah insanlara somut örnekler verir. Allah herşeyi bilir.

adams77

Kanalizasyoncu
Neden cevap vermeyelim kardeşim

Biz cevap veriyoruz da belki siz anlamıyorsunuz

Yukarıda sorulan bazı soruları siz gerçekten uygun buluyor musunuz?

Uygun olmayan ne var? Senelerce bize şu uygun değil bu uygun değil halbuki işin aslında bize anlatıldığı gibi olmadığı çok açık ve net ortada millet artık kuru sözlere kanmıyor.

Arşa istiva 'nın konuşulması sakıncalımı ?

lafons7275

Kıdemli Üye
Merak ettim, bu konu mu yoksa secdede topukların birleştirilip birleştirilmeyeceği konusu mu daha önemli?

talib

Kıdemli Üye
ALLAH her yerde hazır ve nazır değildir. Sonsuz kâinatta herşey ALLAH’da hazır ve nazırdır. :thinking:

Münir Derman Efendi

lafons7275

Kıdemli Üye
ALLAH her yerde hazır ve nazır değildir. Sonsuz kâinatta herşey ALLAH’da hazır ve nazırdır. :thinking:

Münir Derman Efendi

Allah gaybı bilmez çünkü Allah için gayb olan bir konu yoktur. (kim söyledi bilmiyorum ama beğendim)

Hakperest

Kıdemli Üye
Sabaha kadar konuyla kavga ettim durdum sağol ya Hako Dayı ...
Sabah arabada son provaları yapıyordum ...
Masa başına oturunca tüm iştahım kaçtı iyimi ...
uykum var çünkü ...

ilk kez zamansızlık ve kaderde şok yaşamıştım
kusura kalma abicim :gl

Bence siz bir bilen bulmadan, o bilen size anlatmadan fazla vahdeti vücudla ilgilenmeyin

Çünkü sizin ilgilendiğiniz vahdeti vücud ayakların kaydığı yerdir

O da öyle alimlerin, öyle zatların ayakları kaymıştır ki bizim gibiler şurada dursun

vahdeti vucudu yıllar önce okudum
onunla bir problemim yok
yani çıkış noktamız değil

Kun fe ye kun...
Yokluk içinde varlığı neden sorguluyoruz ki.. İman edeceğiz..
Bana Nur süresi 35.ayeti hatırlattınız..

Allah göklerin ve yerin nurudur. O'nun nuru, içinde kandil yanan bir projektöre benzer, kandil bir fanus içindedir ve bu fanus sanki inci gibi parıldayan bir yıldızdır. Bu kandil yakıtını, bereketli bir zeytin ağacının yağından sağlar. Ağaç, ne doğuya ve ne de batıya bakmayan ve bu yüzden sürekli güneş alan bir arazide yetiştiği için yağı, hiç ateşe değmese bile kendiliğinden tutuşup ışıyacak kadar saftır. O nur üzerine nurdur. Allah dilediği kimseleri bu nura iletir. Allah insanlara somut örnekler verir. Allah herşeyi bilir.

doğuya ya da batıya yönü olursa mekan tayin edersiniz
evreni mekana hapsederseniz
Arşa istiva eden Allah cc a haşa yön,yer tayin edersiniz

yokluğa gelince
yokluk var mıdır?
aslında yokluk hiç olamayabilir (kavramsal olarak olması başka)
bunu da sonra detaylı konuşabiliriz

Ya hu kardeşim

Size bize göre öyle

Diyelim Allah CC birisine kudreti ile tecelli etti.

Yani O kişinin kudretinin özü aslında Allah CC ın kudreti

Yani bu sözünüze göre HAŞA "Alah CC ın kudretinden insanın kudreti oluştuysa, ya da insanın kudreti Allah CC ın kudretinde geliyorsa HAŞA Allah CC ın kudreti azalabilir ya da çoğalabilir" mi demeliyiz?

Böyle mantık olabilir mi?

Cevher ve tecellisi farklı şeylerdir
Kudret, Nur, Ruh Cevherin sıfatlarıdır
Muhal olan yeni Cevherin meydana gelmesidir
yoksa yaratılış değil

buna ilerde nasıl baktığımı
ve nasıl çözüme ulaşacağımız ile ilgileniriz
(vahdeti şuhud, temel basamak olabilir)

Hakperest

Kıdemli Üye
@Hakperest.

Yazı çok kısır kalmış, konuya sonradan vakıf olacak insanlar için açık değil. Bu konulara hakim değilim, bu yazıyı anlamam için yokluk, mekan, yaratılış gibi kavramları açıklaman gerekir.

1,2 ve 4 bir nebze anlaşılabilir olsa da 3. sorunda ki kanıya nasıl vardın onu çözemedim.

Dünya bu soruların peşinde :) Herhangi bir teori bile ünlü dergilerde yayınlanacak kıvamda olabilir.

Selamlar.
Düşünen ve düşündürenlere teşekkürler.
Ve A.selam
ben teşekkür ederim usta

herşeyi henüz mükemmel anlatıma dökecek kadar ilerlemedim bu konuda
burda amacım önce öğrenmektir
bir de kainata ve Yüce Yaratıcıya bakış açısı ve yakınlığı artırmaktır

konu ilerledikçe
kayda değer bilgileri ilk mesaja derlerim, eklerim bir ihtimal

Kaçak

Yeni
kainat sonsuz değildir diyemeyiz , tıpkı kainat sonsuzdur diyemeyeceğimiz gibi ...

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
Uygun olmayan ne var? Senelerce bize şu uygun değil bu uygun değil halbuki işin aslında bize anlatıldığı gibi olmadığı çok açık ve net ortada millet artık kuru sözlere kanmıyor.

Arşa istiva 'nın konuşulması sakıncalımı ?
Kardeşim

Konuşmak başka, sakat sorular sormak bambaşka

Soru şu

Kainatı nerede, koordinatları nedir?

Bu sorunun birkaç soru ötesi HAŞA "Allah CC Kainatı nerede yarattı, kainat Allah CC ın sağında mı, solunda mı" ya gider ki bu da Allah CC ya mekan isnat etmektir, sonu kötüdür

Diğer fikir de şu

Mekan varsa yeri de olmalıdır

Kainat yokken varedilmişse ve varsa o zaman bu fikre göre bir yeri olmalı. Yani Kainat bir mekan içinde yaratılmalı. BU da insanı HAŞA Allah CC ya mekan isnad etmeye görürür

Mantıklı, olabilecek şeyleri sormak, tartışmak ayrı ama olmayacak şeyleri düşünmek tartışmak ayrıdır

Bu tür konulara yanınızda bir bilen olmadan girerseniz çamura saplanırsınız da kendinizi gökte geziyor sanırsınız

Yüzde bir

Doçent
17989106-lg.jpg

Tüm arkadaşlara merhaba;

Akar sular hep denizi arar, bazen düşer, bazen coşar, bazen sakin sakin akar ama tüm harıltı gürültü hep denize ulaşıncaya kadar … “Arayişlar” konusunda Selam efendiden anlatılanlarda da bahse konu olan bu husus, aslında insanın da her daim bir arayış içre olmasıdır … Ki bu; neyi, nerede aradığını bilenler için çok ama çok hoş … Yoksa ki bize faydası olmayan bir iş gibi görünüyor … Aslında boş bir iş de yoktur ya neyse … Sayın adams77’nin sayın Hirahos’dan yaptığı alıntıyı gösterince gönlümüze gelenleri paylaşmak istedik … Devrelerin yanması hususunda; aceb devrelerin yanması devrelerin bulunduğu cihazın kalitesi ile alakalı olabilir mi dedik … Sonra gördük ki hep gözden kaçırdığım gibi bir etken vardı bu öylesine önemli bir etkendi ki devreleri bile yakabiliyordu elektrik gibi … Ve bu elektrik genellikle barajlardan elde ediliyor ve şalt sahasında yüksek gerilime indirgenip oradan evimize gelinceye kadar birçok trafolardan geçtikten sonra kullanabileceğimiz bir voltajda kapımıza dayanıyordu … Yetiyor muydu, hayır yetmiyordu; ne olur olmaz evimizin de bir sigortası da olması lazım … Oradan da geçtikten sonra ustanın; uygun tesisat ve devrelerden tesis ettiği ve çevirdiği anahtarının neticesinde evimiz aydınlanıyor … Yahu bu nasıl uzun ve cefalı bir işmiş ya … Yoo bunlara ne gerek var benim evimin devreleri iyi yanmaz deyip barajdaki elektriği direkt evimizin tesisatına bağlarsak maksat hasıl olur mu ... olmaz, istenilen aydınlık sağlanamadığı gibi evimizde yanar … neuzubillah … saygılarımla …