"Kâfire kâfir demek müminin vazifesi değil. Kafir demek insanın insanlığına saygısızlıktır." (fethullah gülen)

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
"Gayr-i müslimlere kafir demek doğru değildir. Çünkü bu onlara eziyettir. Kör adama, hey kör denmediği gibi, gayr-i müslim'e de kafir denmez. Çünkü eziyettir. Eziyetten nehiy var.Dinimiz bunu yasaklamıştır. Peygamberimiz bir hadis-i şeriflerinde; "Kim zimmî olan birine eziyet ederse ben onun hasmı olurum." diye buyurmuştur. " demişsiniz. gayet mantıklı bir cümleye benziyor.

peki olaya tersten baksanız. empati yapabiliriz sanırım.

biz müslüman olduğumuz için hristiyanların gözünde kafir değilmiyiz. yani onların inancına göre biz kafiriz değil mi. şimdi onların bana kafir demesi beni neden rencide etsin. bilakis benim için bu gurur kaynağıdır. ölçü budur.

veri

Yasaklı
kafire kafir demek müminin vazifesi değilse kimin vazifesi. islamda ruhban sınıfı yoktur. kimse islamı protestanlaştırmaya kalkmasın.

kafire kafir diyemeyecekmiyiz arkadaş. Allah (cc) kuran da demiş ben niye diyemeyecekmişim.

birilerine şirin gözükmek için yaptıklarına bak yahu...

kur'an demiyorsa ne yapcaz.
kafirin kaç manası var git onu öğren.....

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
Yahudi ve Hristiyanların bozuk inançları yüzünden imansız durumuna düşmeleri hakkında Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyurulur:

"Şüphesiz ki: "Allah ancak Meryemoğlu İsa Mesih'tir", diyenler kâfir olmuşlardır. Ey Muhammed! Deki: "Allah, Meryemoğlu İsa Mesih'i, anasını ve bütün yeryüzündekileri helâk etmek istese, O'na kim engel olabilir? Göklerin, yerin ve ikisi arasındakilerin mülkiyeti yalnız Allah'a aittir. O, dilediğini yaratır. Allah her şeye kadirdir." (Mâide, 5/17)

"Şüphesiz, Meryemoğlu Mesih (İsâ), Allah'ın kendisidir." diyenler kâfir olmuşlardır. Halbuki bizzat Mesih şöyle demiştir: "Ey İsrailoğulları, benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan Allah'a kulluk edin. Çünkü kim Allah'a eş koşarsa, şüphesiz Allah ona cenneti haram kılar."

"Allah, şüphesiz üçün (üç Tanrının) biridir." diyenler kafir olmuştur. Halbuki bir tek ilâhtan başka hiç bir ilâh yoktur."
(Mâide, 5/72, 73).

Yahudi ve Hristiyanların ilâh inancının, inkârcıları taklitten ibaret olduğu şöyle belirtilir:

"Yahudiler; "Uzeyr Allah'ın oğludur." dediler. Hristiyanlar da: "Mesih (İsa) Allah'ı n oğludur." dediler. Bu, onların ağızlarıyla geveledikleri sözler olup, güya bununla, daha önce yaşayan inkarcıların sözlerini taklit ediyorlar." (Tevbe, 9/ 30).

veri

Yasaklı
eklediğim yazıyı oku.
yahudiler oğludur demese hristiyanlar oğludur demese
durum ne olucaktı.
birkaç ayet ile değil kitabımızın tamamıyla amel etmeye çalışıyorum.

kafir'in manasını öğren lütfen
ayrıca kafirlere eziyet amaçlı olarak saldıranlara
peygamberimizin kefilliğini hatırlatırım.

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
eklediğim yazıyı oku.
yahudiler oğludur demese hristiyanlar oğludur demese
durum ne olucaktı.
birkaç ayet ile değil kitabımızın tamamıyla amel etmeye çalışıyorum.

kafir'in manasını öğren lütfen
ayrıca kafirlere eziyet amaçlı olarak saldıranlara
peygamberimizin kefilliğini hatırlatırım.

ne yani muhammedun resulullah demese biz kafir demeyecekmiyiz. güzel bir konuya değişmişsin. peki ne diyeceğiz.?

esasen bu ifadeniz sizin dalalete düştüğünüz konuya güzel de bir örnek olmuş.

alanyali07

Kıdemli Üye

ne yani muhammedun resulullah demese biz kafir demeyecekmiyiz. güzel bir konuya değişmişsin. peki ne diyeceğiz.?

Bir an yasaklı üye Co. yu okur gibi oldum kardeş..Ama o kendine "Allahın sadık köpeği" derdi, sen iyi bir nick bulmuşsun..
Bir geldin pir geldin yani..:)

veri

Yasaklı

dersen dersin ama ben demem sana da deme derim.
abdullah de. hem dua olur.

agbi

Yasaklı
@Erdem

@‎Büşra Betül

Lütfen Konu sahibin mesajlarını okuyun DAHA BİLMEDİĞİ BİR ŞEYİ KONU başlığı olarak yazıyor

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
@Erdem

@‎Büşra Betül

Lütfen Konu sahibin mesajlarını okuyun DAHA BİLMEDİĞİ BİR ŞEYİ KONU başlığı olarak yazıyor

agbi efendi bu konuyu da mı kapattırmaya çalışıyorsun. neden rahatsız oluyorsun anlamadım.

sayın yöneticiler lütfen bu konuyu kapatmayın.

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
http://www.mehmetalidemirbas.com/detay_alfabetik.asp?Aid=5778

Kâfir kime denir?
Sual: Kâfir Allah’ı inkâr eden demek olduğuna göre, Allah’ın varlığına inanan ehl-i kitaba, kâfir denir mi?
CEVAP
Müslümanlığa göre insanlar ikiye ayrılır:
1- Müslüman olanlar,
2- Müslüman olmayanlar.

Müslüman olmayanlara gayrimüslim veya kâfir denir. Kâfirler de ikiye ayrılır:
1- Kitaplı kâfirler,
2- Kitapsız kâfirler.

Hıristiyanlarla Yahudiler kitaplı kâfirdir. Ateist, müşrik, Budist, Mecusi ve daha başka dine inanalar kitapsız kâfirdir. Kitaplı ve kitapsız kâfirler de cehennemliktir.

Kitap ehli kâfirler, yani Hıristiyan ve Yahudilerin hepsi cehennemliktir. Birkaç âyet-i kerime meali:
(Elbette, ehl-i kitaptan [Yahudi ve Hıristiyan] olsun, müşriklerden olsun bütün kâfirler Cehennem ateşindedir, orada ebedi kalırlar. Onlar yaratıkların en kötüsüdür.) [Beyyine 6]

(Allah, Meryem oğlu Mesîh’tir diyenler kâfir olmuştur. Hâlbuki Mesîh demişti ki: Ey İsrail oğulları, Rabbim ve Rabbiniz olan Allah’a kulluk edin. Bilin ki, Allah, kendine ortak koşana cenneti haram kılar; artık onun yeri ateştir ve zalimler için yardımcı yoktur.) [Maide 72]

(Ey iman edenler, Yahudi ve Hıristiyanları dost edinmeyin! Onlar, [İslam düşmanlığında] birbirinin dostudur. Onları dost edinen de onlardan [kâfir] olur. Allah, [kâfirleri dost edinip kendine] zulmedenlere hidayet etmez.) [Maide 51] [Ehl-i kitap hak olsa, onlara dost olana kâfir denir miydi?]

(Kendilerine kitap verilenlerden, Allah'a ve ahiret gününe inanmayan, Allah'ın ve Resulünün haram ettiği şeyi haram tanımayan ve hak dini [İslamiyet'i] din edinmeyen kimselerle; zelil bir halde kendi elleriyle [boyun eğerek] cizye verinceye kadar savaşın.) [Tevbe 29]

(Âyetlerimizi yalanlayanlar kâfirdir, onlar cehennemliktir, orada ebedî kalırlar.) [Bekara 39] (Müslüman olmayanların hepsi âyetleri inkâr edip kâfir oluyor)

(Âyetlerimizi inkâr edip kâfir olanları yarın ateşe sokacağız.) [Nisa 56]

Enfüsî

Asistan
zemzemle yıkamadığınız bir mustafa islamoğlu kalmıştı.
Seni Allah'a havale ediyorum.
neyse bu iş bozacının şahidi şıracıdır a dönmeye başladı.
kör ve sağırlar birbirinizi ağırlamaya devam edin.

(halkın bunu ayırt edecek bir ilmi de yoktur)
O ilmi az çok, karınca kararınca tesis etmezseniz başınıza geleceklerden sorumlu değilim! Belki sen ve senin gibiler olmayacağına hiç de emin değilim!

Enfüsî

Asistan
yani kuran diyor. ben de derim.
Hayır hayır acele bir işle ne yaptığını bilmeyip de saptıranlardan olma! hiristiyanım diyene kafir deme!

"En son tahrif etttiğiniz yerde kuranın dediği isa ve meryem e ulaştıysanız size kafir demeyeceğim" de!​

Enfüsî

Asistan
NOT:

Ben yukarda şöyle bir şey mi dedim:
Ben hırıstiyan ve yahudilere kitaplarınızı değiştirin mi dedim ?
Ağzımdan öyle bir önerme mi çıktı!
Sonra insanlara öyle iteleyin/kakalayın mı dedim? hayır!
(Demedik mi kuşların ötmesini notalara aktarmak? özne nesne irtibatı?)

Ağzımdan çıkan tavsiye, "incil ve tevrattaki yanlışları teslim etmeleri ile beraber, doğru olan kur'an'a insan gözüyle bakıp tasdik etmeleri"dir.

(Ve dahi geçmişteki tahrif edicilere dahi birazcık insan gözüyle bakarak düşünmeleri;
İnsanın kötü yanları da olabileceğini hatırlamak gibi!
Önemli olanın yanlış yapmak değil;
"insanların birbirlerin hatalarını ha bire ve bile bile destekleyerek belki hiiç ses çıkarmayarak veya bu durumdan memnuniyetsizlik bile duymayarak teyid etmeleri"dir. (Sonuçta, yazılısından doğrudan beslenen, "tasavvurda tahrifi" şedit bir zulüm haline getirmeleridir)).

[Hatta ki bu, islamda cemaat sırrının bozulmasına analojistik delâlet eder ki, "müslümanların hiristiyan ve yahudilere benzemeleri" mefhumu bu şekilde gerçekleşmekte olur! Yoksa papalara sarılmalarla falan olmaz! 1000 kere papalara muhabbet etse ve sarılsa bir islam alimi, onlara benzemiş olmaz(ama normal avam insana yansımaları belki olur). her ne kadar alimin yaptığı böyle şey anlamsız ve siyasi görünümde olsa da, genel "dünya kitlesinde olumlu mesaj vermesi açısından" toplamda urettiği fayda tükettiği zarardan daha fazladır kanaatindeyiz. =birkaç avamın öylece "hiristiyanım" demesi << dünya kitlelelerinde hased ve kinin fitnesinden, mutlak değer olarak, çok çok daha küçüktür!]

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!

O ilmi az çok, karınca kararınca tesis etmezseniz başınıza geleceklerden sorumlu değilim! Belki sen ve senin gibiler olmayacağına hiç de emin değilim!

bu kadar yorulmana gerek yoktu. bir kez söylesen biz anlardık. bizim amacımız Allah (cc) ın rızasını kazanmaktır. gerisi için lütfen imzamızı okuyun.

fethullah gülen ve mustafa islamoğlu ile ilgili bu forumda daha önce konular açılldı ve etraflıca dalalete düştükleri konular tartışıldı. işte linkleri. bi zahmet okuyuver.

http://www.ihvanforum.org/showthread.php?t=115863
http://www.ihvanforum.org/showthread.php?t=116106

bu asrın fitne hareketi olma ve/veya dalalet içinde olmalarına çeşitli örnekler verildi.

islam adına konuşanın şu sözü doğrudur, şu sözü yanlıştır (dalalete düşmüştür) deme lüksümüz yok. ayrıca halkın böyle bir ilmi de yok. örneği hatırlatayım; bir sürahi zemzeme bir damla zehir akıtsan, o sürahi zehir olur.

not: dalalete düşmek, ehli sünnet vel cemaatin dışına çıkmak, ... (diğer anlamları için, sözlüğe bakabilirsiniz) anlamındadır.

bahse konu kişiler tez elden tövbe etmelidirler.

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
Hayır hayır acele bir işle ne yaptığını bilmeyip de saptıranlardan olma! hiristiyanım diyene kafir deme!

"En son tahrif etttiğiniz yerde kuranın dediği isa ve meryem e ulaştıysanız size kafir demeyeceğim" de!​

(Âyetlerimizi yalanlayanlar kâfirdir, onlar cehennemliktir, orada ebedî kalırlar.) [Bekara 39] ayetinden ne anlıyorsun.

efendiler efendisi de Allah (cc) nin ayetlerinden değilmidir. efendiler efendisi ile ilgili ayetler yokmudur.

siz "manyetizma" ve/veya "ispitizma" altındamısınız?

peki kafir demeyeceksen ne diyeceğini söyle de biz de öğrenelim.

veri

Yasaklı
(Âyetlerimizi yalanlayanlar kâfirdir, onlar cehennemliktir, orada ebedî kalırlar.) [Bekara 39] ayetinden ne anlıyorsun.

efendiler efendisi de Allah (cc) nin ayetlerinden değilmidir. efendiler efendisi ile ilgili ayetler yokmudur.

siz "manyetizma" ve/veya "ispitizma" altındamısınız?

peki kafir demeyeceksen ne diyeceğini söyle de biz de öğrenelim.

abdullah de