Kadın ve şeriat isimli uluslar arası kadınlar konferansı

Mugalata

Kıdemli Üye
Bunun toprakla değil zamanla alakası var. Her peygamber vefat ettikten sonra zamanla insanlar dinlerini bozmuştur.

bozulma başka bir şey. evet, zamanla bozulma olur ve asıl özü unutulup geriye şekiller ve ritüeller kalır. sadece islam dini için değil, bütün diğer dinler, kamcılık (şamanizm), büyücülük, ideolojiler, inaç sistemleri vb için de bu geçerlidir.

peygamberin getirdiği din, sanıyor musun ki, "hard" idi? hayır, günlük hayatını sürdüren sıradan insanların uygulayabileceği, gayet pratik ve makul bir dindi. sonradan özü boşaltıkça, insanların bir kısmı hardlığa, bir kısmı ise lightlığa yöneldi. ikisi de aslında yanlıştır.

lafons7275

Kıdemli Üye
peygamberin getirdiği din, sanıyor musun ki, "hard" idi? hayır, günlük hayatını sürdüren sıradan insanların uygulayabileceği, gayet pratik ve makul bir dindi. sonradan özü boşaltıkça, insanların bir kısmı hardlığa, bir kısmı ise lightlığa yöneldi. ikisi de aslında yanlıştır.

Tamam somut bir örnek ver bana.

Peygamberimizin sav. uygulamalarından hangisinin içi boşaltıldı ve lightlaştırıldı?

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Bunun toprakla değil zamanla alakası var. Her peygamber vefat ettikten sonra zamanla insanlar dinlerini bozmuştur.
Lafons hala ordamısın sen! Fıkıh kaidelerinin farklılığı dini bozmaz. Din tevhidtir yahu. Tevhid bozulunca din bozulur. Tevhid bozulunda da yeni bir peygamberin gelmesi hak olur. Hiçbir din yoktur ki tevhid bozulmuş olmadan peygamber gelsin. Şeriatin tatbiki, farklı yorumları ve ihtliafları asla ve asla dini bozmaz. Bu dinde ''biz zikri koruyacağız'' derken orada zikirden kastedilen şey Allah'ın birliğine olan iman temelidir. Tevhidi koruyacağız demektir o. Kur'an ayetlerinde geçen ZİKİR kelimelerinden kasıt Kur'an değil tevhidtir. Zikir, unutulan bir şeyi hatırlatma işi, bahsetmek, bildirmektir. Tevhid etrafında görülen tüm detaylar, merkezde ki milin bilyeleri gibidir. Asla merkeze geçemez.

Artık bu şablonu benimseyin. Şu an millet yehova şahitlerine kapılıyor. Bu şablonu kimse onlara söylemediği için İslamdan haberleri yok milletin. Siyasal İslamdan ve bilmem kaç çeşit örgütlenmeden İslamı soyutlamak gerek artık. Millet İslam deyince örgütler ve şeriat akıllarına geliyor, kaçıyor hristiyan oluyorlar. Çok basit yahu anlayın artık. İslam denince akla tevhid gelmeli. Başka bir şey değil. Şu basit denkemle kaç yehova şahidini susturdum ben!!! İslam budur, farkı da bu. Tevhidi içinde barındıran, içinde tevhidin korunduğu tek din İSLAM.. Hak din olması da buradan gelir. Başka hiçbir şeyden değil..

Mugalata

Kıdemli Üye
Tamam somut bir örnek ver bana.

Peygamberimizin sav. uygulamalarından hangisinin içi boşaltıldı ve lightlaştırıldı?

mesela namaz, mesela dua, mesela zekat vb... bunların özü, anlamı, amacı unutuldu ve şekil düzeyine indirgendi. oysa mesela namazın nasıl kılınacağına dâir kuran'da açıklama bile yoktur. çünki asıl önemli olan, onu kılarken dünyadan kopmak, kıldığın namazın amacına yoğunlaşmaktır. oysa artık cep telefonlarını bile kapatmadan namaza gidilir oldu. :)

dua da böyle. anlamını bilmediği, öğrenmediği, üzerinde düşünmediği duaları yarım yamalak tekrarlamak yeterli görülür oldu. kuran'ı bir "ölüler kitabı" düzeyine indirdi insanlar. zaten kuran da bunu önceden söylüyordu, "çoğunuz beni anlamayacaksınız" diye.

lafons7275

Kıdemli Üye
mesela namaz, mesela dua, mesela zekat vb... bunların özü, anlamı, amacı unutuldu ve şekil düzeyine indirgendi.

Somut bir uygulama istedim senden. Peygamberin yaptığı ama sonra ümmetin bunu terkettiği.

Sen ise huşudan bahsediyorsun. Biz kimsenin kıldığı namazını anlayamayız. Dediğim gibi bana terkedilen somut bir eylem bulmalısın ki o vakit sana hak vereyim.

Mugalata

Kıdemli Üye
Somut bir uygulama istedim senden. Peygamberin yaptığı ama sonra ümmetin bunu terkettiği.

Sen ise huşudan bahsediyorsun. Biz kimsenin kıldığı namazını anlayamayız. Dediğim gibi bana terkedilen somut bir eylem bulmalısın ki o vakit sana hak vereyim.

özden uzaklaşmaya "somut bir örnek" istemen çelişkili. özden somut eylemle uzaklaşılmaz. somut olarak bağlı kalınıyor gibi görünür. ama aslında, yani soyut düzlemde uzaklaşılmaktadır.

lafons7275

Kıdemli Üye
özden uzaklaşmaya "somut bir örnek" istemen çelişkili.
.

Ben özden uzaklaşmaya somut örnek istemedim, ben İslamdan uzaklaşmaya somut bir örnek istedim.

Peygamber şunu yapardı ama şimdiki Müslümanlar bunu yapmıyor dediğin bir tanecik örnek istedim. Ama veremedin.

Mugalata

Kıdemli Üye
Ben özden uzaklaşmaya somut örnek istemedim, ben İslamdan uzaklaşmaya somut bir örnek istedim.

Peygamber şunu yapardı ama şimdiki Müslümanlar bunu yapmıyor dediğin bir tanecik örnek istedim. Ama veremedin.

Güldürdün beni. Allah da güldürsün seni. :)

lafons7275

Kıdemli Üye
Güldürdün beni. Allah da güldürsün seni. :)

Dediğime geldin, ben dini tebliğ eden Peygamberlerin vefatından sonra dinin hep inişe geçtiğini söyledim. Sen ise : " insanların bir kısmı hardlığa, bir kısmı ise lightlığa yöneldi. ikisi de aslında yanlıştır." dedin. Ben senden lightlığa örnek istedim. Örneği veremedin ve güldün.

Mugalata

Kıdemli Üye
Dediğime geldin, ben dini tebliğ eden Peygamberlerin vefatından sonra dinin hep inişe geçtiğini söyledim. Sen ise : " insanların bir kısmı hardlığa, bir kısmı ise lightlığa yöneldi. ikisi de aslında yanlıştır." dedin. Ben senden lightlığa örnek istedim. Örneği veremedin ve güldün.

öyle olmadı. dikkatli olursan göreceksin. demek yolda ayrışmışız. ben başka yere, sen başka yere yönelmişsin.

ben başından beri insanların dinin özünden uzaklaşmasından söz ediyordum. insanların bir kısmının hardlığa, bir kısmınınsa lightlığa yönelmesine örnek vermedim.

Mugalata

Kıdemli Üye
Kuran hakkında çok çok farklı yorumlar yapılmasının sebebi nedir?

Binlerce farklı görüşün tek bir kitaptan ilham almasıının sebebi nedir?

uzun cevapları olan sorular... kısaca bir, özden sapma yüzünden, iki, kasıtlı çarpıtmalardan, üç kuran'ın örtülü dili nedeniyle...

Mugalata

Kıdemli Üye
Kuranın örtülü bir dili mi var yoksa her isteyenin kendi yaşantısına göre kendisini haklı çıkartabileceği ayetler mi var?

hayır, isteyen kafasına göre istediği sonucu çıkaramaz. öyle olursa anlamı kaçar.

kimi yerlerde örtülü bir dil var.

lafons7275

Kıdemli Üye
hayır, isteyen kafasına göre istediği sonucu çıkaramaz. öyle olursa anlamı kaçar.

İsteyen istediği sonucu çıkarmıyor mu? Kendin yukarda dedin: " uzun cevapları olan sorular... kısaca bir, özden sapma yüzünden, iki, kasıtlı çarpıtmalardan, üç kuran'ın örtülü dili nedeniyle... "

Kuran ayetlerini isteyen kasıtlı çarpıtabiliyor ve Kuran dili buna izin veriyor.