Kadın ve şeriat isimli uluslar arası kadınlar konferansı

Mugalata

Kıdemli Üye
İsteyen istediği sonucu çıkarmıyor mu? Kendin yukarda dedin: " uzun cevapları olan sorular... kısaca bir, özden sapma yüzünden, iki, kasıtlı çarpıtmalardan, üç kuran'ın örtülü dili nedeniyle... "

Kuran ayetlerini isteyen kasıtlı çarpıtabiliyor ve Kuran dili buna izin veriyor.

yani isteyenin istediği sonucu çıkarmaması gerekir demek istiyorum. kasıtlı çarpıtmalar da oluyor, ama olmamalı demek istiyorum.

not: forumda "en sabırlı üye" yarışması açılmasını istiyorum. :)

lafons7275

Kıdemli Üye
yani isteyenin istediği sonucu çıkarmaması gerekir demek istiyorum. kasıtlı çarpıtmalar da oluyor, ama olmamalı demek istiyorum.

Tamam bunu ben de diyorum ve istiyorum ama Kuranın ayetleri bu suistimale izin veriyor diyorum. Bunu da bir imtihan olarak görüyorum.

Mugalata

Kıdemli Üye
Tamam bunu ben de diyorum ve istiyorum ama Kuranın ayetleri bu suistimale izin veriyor diyorum. Bunu da bir imtihan olarak görüyorum.

her metin suistimale imkan verir. ama kuran tabii biraz daha müsait. örtülü ifadeler nedeniyle... ama açık ifadelerde de suistimal oluyor. o dönemin şartları düşünülmüyor, insanların adetleri, o zamanki zihniyet, kültür, yaşam tarzları düşünülmüyor, vb.

lafons7275

Kıdemli Üye
mesela evrim teorisine karşı çıkan dindarların bir kısmının kullandığı, "senin atan maymundan mı geliyor yani?" şeklinde alaylarında ifadesini bulan bir "maymundan insan" çarpıtmasına imkan verdi. :)

Bunu söyleyenler Darwinin kitabından bir cümleyi alıp da söylemiyor. Ama Kuranı çarpıtanlar Kurandan bir ayeti alıp da söylüyor.

Mugalata

Kıdemli Üye
Bunu söyleyenler Darwinin kitabından bir cümleyi alıp da söylemiyor. Ama Kuranı çarpıtanlar Kurandan bir ayeti alıp da söylüyor.

evet ama bu çok önemli değil. sonuçta iki metini de alıp çarpıtıyorlar. darwin bütün canlıların ortak türden geldiğini ileri sürdüğü halde "maymundan insan" şeklinde basitleştirenler de çarpıtıyor, kuran'daki bir ayeti alıp bağlamından kopararak veya asıl anlamını gözardı ederek onu yanlışlamaya çalışanlar da çarpıtıyor.

lafons7275

Kıdemli Üye
evet ama bu çok önemli değil. sonuçta iki metini de alıp çarpıtıyorlar. darwin bütün canlıların ortak türden geldiğini ileri sürdüğü halde "maymundan insan" şeklinde basitleştirenler de çarpıtıyor, kuran'daki bir ayeti alıp bağlamından kopararak veya asıl anlamını gözardı ederek onu yanlışlamaya çalışanlar da çarpıtıyor.

maymundan insan ile primatlardan insan arasında ne fark var?

Mugalata

Kıdemli Üye
maymundan insan ile primatlardan insan arasında ne fark var?

ortak ata, artık bulunmuyor. maymun ise var. ortak ata çeşitli türlere doğru evrimleşip gidince özgün hâli kaybolmuş. maymun ise ortak atadan gelen türlerden biri.

maymundan gelinmiş gibi algı yaratılınca diğer maymunların neden insan olmadığı sorusu sorulup duruyor. tabii bunlar da eskidi, artık bunları soranlar kalmamıştır.

Ahter

Kıdemli Üye
Darwin insan maynundan geliyor dememiş deniyor..Peki ne demiş..İnsan ve maymun ortak bir atadan gelmiş...Yani maymunlar insanların kuzenleriymiş...Değişen dedir?Evolusyon ile islamı bağdaştırmak mümkün değildir..Evolusyon materyalist bir alt yapıya dayanır..

Mugalata

Kıdemli Üye
Darwin insan maynundan geliyor dememiş deniyor..Peki ne demiş..İnsan ve maymun ortak bir atadan gelmiş...Yani maymunlar insanların kuzenleriymiş...Değişen dedir?Evolusyon ile islamı bağdaştırmak mümkün değildir..Evolusyon materyalist bir alt yapıya dayanır..

ama bütün bilimler materyalist altyapıya dayanır.

Mahpeyker

Kıdemli Üye
islamda kadinin calismasi haram veya yasak olsaydi, peygamberimizin hanimlari "meslek sahibi" olmazdi. mübarek annelerimizin hayatini inceleyen her birinin - bugünkü tabir ile- meslegi oldugunu görür.
uygun ortam olmak sartiyla kadinin calismasi haram degildir !!!

haramdir diyenler ayet veya hadisten delil getirmek zorundalar

Mugalata

Kıdemli Üye
Nerden anladın? batı modernizmi seni de mi etkiledi..

modernizmle bunun bir ilgisi yok ki. bilimlerin temelinde maddenin ve maddî olanın belirleyiciliği vardır. bütün bilimler araştırmalarında, çalışma yöntemlerinde hep maddî açıklamalar ve deneyler yaparak ilerler. evrim teorisi de kafadan uydurulmamıştır. gözlemlerle, maddî araştırmalarla ileri sürülen bir teoridir evrim.

elbette o dönem ileri sürüldüğüne göre şimdi çok daha ilerlemiştir. evrime dâir çok yeni bulgular ve dna gibi keşifler bulunmaktadır.

Ahter

Kıdemli Üye
modernizmle bunun bir ilgisi yok ki. bilimlerin temelinde maddenin ve maddî olanın belirleyiciliği vardır. bütün bilimler araştırmalarında, çalışma yöntemlerinde hep maddî açıklamalar ve deneyler yaparak ilerler. evrim teorisi de kafadan uydurulmamıştır. gözlemlerle, maddî araştırmalarla ileri sürülen bir teoridir evrim.

elbette o dönem ileri sürüldüğüne göre şimdi çok daha ilerlemiştir. evrime dâir çok yeni bulgular ve dna gibi keşifler bulunmaktadır.

yahu atma din kardeşiyiz..DNA nın keşfinin evolusyonla ne alakası var...Evolusyonun ilerlediğini sana kuşlar mı söyledi?Açıkca bilmiyorum diyemiyormusun da, biliyormuş gibi yapıyorsun..Bu konuyla ilgili tek bir kitab okudun mu?

Mugalata

Kıdemli Üye
yahu atma din kardeşiyiz..DNA nın keşfinin evolusyonla ne alakası var...Evolusyonun ilerlediğini sana kuşlar mı söyledi? Açıkca bilmiyorum diyemiyormusun da, biliyormuş gibi yapıyorsun..Bu konuyla ilgili tek bir kitab okudun mu?

evolüsyonun ilerlerdiğini kuşlar da söyler bize tabii ki. kuşların dinazorlardan evrimleşip geldiğini biliyor muydun? :)

ilginç ama öyle diyor bilim bize. tabii ben bilimin yalancısıyım. bilim dünyasında belge, bulgu, ispat, maddî kanıt geçerlidir. diğer canlılarla büyük ölçüde ortak bir dna yapısına sahip olduğumuzu da bilim söylüyor bize ve tabii bilimin bunu söylemesi demek, gen haritamızı uzun uğraşlar sonucu ortaya çıkarması ve bu yolla ortak köklerimizi göstermesi demek. bir fareyle bile %90 ortak bir dna haritamız varsa evrim "teorisi" üzerinde daha ciddi düşünmemiz gerekmez mi?