îtikadda mezhep tekdir

Kaptan

Mecra Yazarı
Allah'in her emri, namaz kilmayanlarin ayaklarinin altinda degil herhalde, baslarinin ustunde elbette ama tembellikten kilamiyorlar iste. Yani bu konuyu aciklamaya yetmiyor.

İlim Talebesi

Yasaklı
Selam

Bir alt cümleyi de okursanız orada sonuç zaten var...

Bunlar kendi Amellerini unutmuş başkalarıyla uğraşıyorlar Fakr kardeş , milleti küfür bataklığına atma,insanlara kafir deme derdine mi girmişler burda cedelleşme derdine mi girmişler belli değil .

Çok iyi bir tesbit yaptın.O zamanın şartlarını göze aldığımızda durum genel açıdan görülebiliyor.

Yahayy

Kıdemli Üye
İlimden nasibi olmamış adamlara cevapları verince nasılda tekfirciliğe başlıyorlar.

Selefilerin aşırı sapık ve tekfirci olanlarından bir örnek...

İçlerinde mütedil olanlarını tenzih ediyoruz.

Onlar bile bunlar gibi değil.

Bu ilimden nasibi olmamış, arapça bilmiyor filan dediğin dediğin şahıslardan biri de müçtehid Ahmed Bin Hanbel herhalde...
Şimdi kıvırıp bükmez isen Hanbel bir adım daha ileri gidip mürted olarak öldürün demiş Farz namaz terkedeni değil mi? Malik ve Şafii mürted saymayalım ama kelleyi keselim demiş?

Öyle herşey senin bir ayetten cımbızladığın gibi değil, namazsızlıkla ilgili tüm ayetleri toğladığında Allah'ın neredeyse küfründen söz ettiği birini görürsün. Ben selefi gibi haşa Allah gibi hüküm verici ve tevbeyi engelleyici kılıç gibi cezasını öngörmüyorum, ama sıkıntı büyük.

Allah rızası için Hanbel için de dermisin dediğini ilimden nasibini almmamış cühelalae diye... Nasıl işinize gelince kendi hak dediklerinizi, allame müçtehid dediklerinizi bile dilinize doluyorsunuz.
@lafons7275 de kelime şahadet getirerek İslama girilip çıkıldığını sanıyor :) İslami filmlerden mi öğreniyosun nerden öğreniyosun kardeş sen, boşuna demiyorum bu adamla sohbet kahvehane sohbetinden ileri gitmez diye

Kaptan

Mecra Yazarı
Selam

Allah'ın emrini baş üstüne koyan tembellik yapmaz.Tembellik yapıyorsa başının üstüne koymuyor ,baş üstüne koyuyarsa emri yerine getiriyordur...

Selametle...
Tamam iste biz de bu durumu bir baska sekilde dile getirdik, yani gevelemeden oldugu gibi.

İlim Talebesi

Yasaklı
Bu ilimden nasibi olmamış, arapça bilmiyor filan dediğin dediğin şahıslardan biri de müçtehid Ahmed Bin Hanbel herhalde...
Şimdi kıvırıp bükmez isen Hanbel bir adım daha ileri gidip mürted olarak öldürün demiş Farz namaz terkedeni değil mi? Malik ve Şafii mürted saymayalım ama kelleyi keselim demiş?

Öyle herşey senin bir ayetten cımbızladığın gibi değil, namazsızlıkla ilgili tüm ayetleri toğladığında Allah'ın neredeyse küfründen söz ettiği birini görürsün. Ben selefi gibi haşa Allah gibi hüküm verici ve tevbeyi engelleyici kılıç gibi cezasını öngörmüyorum, ama sıkıntı büyük.

Allah rızası için Hanbel için de dermisin dediğini ilimden nasibini almmamış cühelalae diye... Nasıl işinize gelince kendi hak dediklerinizi, allame müçtehid dediklerinizi bile dilinize doluyorsunuz.
@lafons7275 de kelime şahadet getirerek İslama girilip çıkıldığını sanıyor :) İslami filmlerden mi öğreniyosun nerden öğreniyosun kardeş sen, boşuna demiyorum bu adamla sohbet kahvehane sohbetinden ileri gitmez diye

İmam Ahmedden böyle bir görüş olduğu doğrudur.Fakat -racih- olan görüş yani Alimlerin çoğunluğunun üzerinde durduğu görüş kafir olmadığı yönündedir.

مناظرة بين الشافعى وأحمد ابن حنبل رضى الله عنهما

(İMAM ŞAFÎ İLE İMAM AHMED B. HANBEL (R.ANHUMA) ARASINDAKİ MÜNAZARA)

حكي أن أحمد ناظر الشافعي في تارك الصلاة ، فقال له الشافعي : يا أحمد ، أتقول إنه يكفر ؟ قال : نعم.

قال : إذا كان كافرا ، فبم يسلم ؟ قال : يقول : لا إله إلا الله ، محمد رسول الله ، صلى الله عليه وسلم.

قال الشافعي : فالرجل مستديم لهذا القول لم يتركه ، قال : يسلم بأن يصلي ، قال : صلاة الكافر لا تصح ، ولا يحكم بالإسلام بها.

فانقطع أحمد وسكت.

حكى هذه المناظرة أبو علي الحسن بن عمار ، من أصحابنا ، وهو رجل موصلي من تلامذة فخر الإسلام الشاشي.

Subkî, "Tabakat'uş-Şâfiiye" adlı kitapta şöyle yazmıştır: "Şafiî ile Ahmed (rahimehullah) namazı terkeden hakkında tartıştılar:

Şafiî, Ahmed'e: "Ey Ahmed, namazı terkeden kâfir mi olur diyorsun?"
Ahmed: "Evet," dedi.
Şafiî: "Peki kâfir olduğu zaman ne ile müslüman olur?"
Ahmed: "La ilahe illAllah Muhammedun Rasûlüllah ile," der.
Şafiî: "Adam bu sözü henüz terketmiş değil."
Ahmed: "Müslüman olduğunu namaz kılmakla gösterir."
Şafiî: "Kafirin namazı sahih olmadığına göre onun müslümanlığına hüküm verilemez." deyince,
İmam Ahmed susmuştur."
(İmam Subkî,Tabâkâtuş-Şâfîye, 2/48 ; Muhammed b. Râfi,Târihul lil Hâkim)

Subkî, naklettikten sonra şöyle dedi :
Bu Munâzarayı arkadaşlarımızdan Aliyyu'l Hasan b. Ammâr nakletti. O Musul'ludur. Ve o İslamın gururu olan Şâşî'nin öğrencilerindendir.

Kaptan

Mecra Yazarı
Yahayy, buna cevap veremezler. Sana, bana gelince "hadi oradan", "muteber alimler" soyleyince kem kum, tevil de tevil, kivir da kivir. Asena'yi gececekler yakinda.

Ya ben ne guzel disardan seyrediyordum forumu.

Yahayy

Kıdemli Üye

İmam Ahmedden böyle bir görüş olduğu doğrudur.Fakat -racih- olan görüş yani Alimlerin çoğunluğunun üzerinde durduğu görüş kafir olmadığı yönündedir.

مناظرة بين الشافعى وأحمد ابن حنبل رضى الله عنهما

(İMAM ŞAFÎ İLE İMAM AHMED B. HANBEL (R.ANHUMA) ARASINDAKİ MÜNAZARA)

حكي أن أحمد ناظر الشافعي في تارك الصلاة ، فقال له الشافعي : يا أحمد ، أتقول إنه يكفر ؟ قال : نعم.

قال : إذا كان كافرا ، فبم يسلم ؟ قال : يقول : لا إله إلا الله ، محمد رسول الله ، صلى الله عليه وسلم.

قال الشافعي : فالرجل مستديم لهذا القول لم يتركه ، قال : يسلم بأن يصلي ، قال : صلاة الكافر لا تصح ، ولا يحكم بالإسلام بها.

فانقطع أحمد وسكت.

حكى هذه المناظرة أبو علي الحسن بن عمار ، من أصحابنا ، وهو رجل موصلي من تلامذة فخر الإسلام الشاشي.

Subkî, "Tabakat'uş-Şâfiiye" adlı kitapta şöyle yazmıştır: "Şafiî ile Ahmed (rahimehullah) namazı terkeden hakkında tartıştılar:

Şafiî, Ahmed'e: "Ey Ahmed, namazı terkeden kâfir mi olur diyorsun?"
Ahmed: "Evet," dedi.
Şafiî: "Peki kâfir olduğu zaman ne ile müslüman olur?"
Ahmed: "La ilahe illAllah Muhammedun Rasûlüllah ile," der.
Şafiî: "Adam bu sözü henüz terketmiş değil."
Ahmed: "Müslüman olduğunu namaz kılmakla gösterir."
Şafiî: "Kafirin namazı sahih olmadığına göre onun müslümanlığına hüküm verilemez." deyince,
İmam Ahmed susmuştur."
(İmam Subkî,Tabâkâtuş-Şâfîye, 2/48 ; Muhammed b. Râfi,Târihul lil Hâkim)

Subkî, naklettikten sonra şöyle dedi :
Bu Munâzarayı arkadaşlarımızdan Aliyyu'l Hasan b. Ammâr nakletti. O Musul'ludur. Ve o İslamın gururu olan Şâşî'nin öğrencilerindendir.
Ya bırak copy paste ile bulaştırma, de ki demin dediğin gibi Hanbel ilimden nasibi yok arapça bile bilmeyen...

Dedinya Hanbel'e diyemiyorsun, neden?
O müçtehid...?

Ahter

Kıdemli Üye
Ahned Bin hanbel bu görüşünde tek değil. sayısı yanılm ıyorsam 40 civarında olan sahabe namaz kılmayanın tekfiri görüşündedir.<bu konuda ictihadları nassa dayanıyor.Yani hadisleri zahirine hamlediyorlar, diğerleride tevil ediyorlar...

İlim Talebesi

Yasaklı
Ya bırak copy paste ile bulaştırma, de ki demin dediğin gibi Hanbel ilimden nasibi yok arapça bile bilmeyen...

Dedinya Hanbel'e diyemiyorsun, neden?
O müçtehid...?

Müctehid çıkıp hüküm verir.Sen ,Ben yada bir başkası hüküm veremez.Anlayamadığın nokta bu.

Hüküm verir fakat bu hüküm Cumhurun yanında şaz kalıyorsa , Cumhurun görüşü tercih edilir.

Ahter

Kıdemli Üye

iman esaslarında asıl/nass esastır
ictihad edilmez sadece alim açıklamaya çalışır
bu böyledir diye kati kaideler (ameli mezhepler gibi) koymamalı

zira bu esaslara, orjinal kelimleri üzerinden iman göstermek icab eder
yoksa iman taklidi olur
ki atalarımızı bunun üzerinde bulduk ile
alimleri bunun üzerinde bulduk arasında metodsal bir fark yoktur

Eğer bu yazınızı benim aktardıkalrım üzerine hamlediyorsanız, hala aradaki ilgiyi merak ediyorum...Ama sadece tesbit için diyorsanız, mesele yok..

Ahter

Kıdemli Üye
Selam

Konuyu bütün olarak değerlendiremeyenler elindeki ile avunmak zorunda kalırlar.Allah bütünüyle değerlendiren kullarından eylesin...

Selametle...

Körlerin fili tarifini duymuşsunuz.Herkes kendi tarifini filin tamamı olarak değerlendiriyor..

Kaptan

Mecra Yazarı
Durun, soruyu ilkokul seviyesine yani anladiklari tek seviyeye indirip oyle soralim aksi halde cevap gelmeyecek.

RedveKabul; namaz kilmamak kufurdur
Ahmed b. Hanbel ; namaz kilmamak kufurdur.

RedveKabul, ilimden nasibi olmayan tekfirci
Ahmed b.Hanbel...? Eee, seyyy, kem, kum, Asena...

Yahayy

Kıdemli Üye

Müctehid çıkıp hüküm verir.Sen ,Ben yada bir başkası hüküm veremez.Anlayamadığın nokta bu.

Hüküm verir fakat bu hüküm Cumhurun yanında şaz kalıyorsa , Cumhurun görüşü tercih edilir.
Öyle mi sen her görüşünde Cumhur dediğin sanal birlikteliğe göre sorgulama yapıyor musun, yoksa mezhebin ne dedi ise onu mu yapıyorsun, O zaman Cumhur abinin dedikleri tek görüş kabul edilecekse, neden hala 4 mezhep hak diyorsunuz, cumhur ne dedi ise tek mezhebe indirgeyip kabul etmeniz gerekmez mi?

Çelişkilere bak diz boyu

İlim Talebesi

Yasaklı
Selam

Konuyu bütün olarak değerlendiremeyenler elindeki ile avunmak zorunda kalırlar.Allah bütünüyle değerlendiren kullarından eylesin...

Selametle...

Tekfir edince içleri rahatlıyor Asenaların :)

Kendileri ne halde göremiyorlar bile :)

İlim Talebesi

Yasaklı
Gelir gelir daha çok beklersin :) Müziği çalıorum sen şimdiden kıvır.

Kaptan

Mecra Yazarı
Hah soyle, maskeni cikar bakim. Kac tane nik-maskeyle giriyorsun sen onu soyle. Bir nikinle galiz kufurler savur diger nikinle melek rolune soyun. Munafikligi birak adam ol, maskeni cikar.

İlim Talebesi

Yasaklı
:) Sen git Cumadan cumaya giden insanları tekfir et , o tekfirler sana dönüp geldiğinde münafıklığı mı yoksa kafirliği mi görürsün bilmem artık :D