işte bu anlayana

lafons7275

Kıdemli Üye
4712... Aişe (r.a.)'den (rivayet edilmiştir): Dedi ki: Ben (Hz. Peygam*bere) i "Ey Allah'ın rasulü mü'minlerin çocukları (nın âhiretteki durumu nedir; onlar cennetlik midirler yoksa cehennemlik midirler)? diye sordum da: "Onlar babalanndandır" buyurdu.
"Ey Allah'ın rasulü amelsiz olarak mı (babalarıyla birlikte cennete ya da cehenneme gidecekler)?" dedim.
"Allah onların (dünyada yaşadıkları takdirde) nasıl amel edecekleri*ni en iyi bilendir" buyurdu. Bunun üzerine: "Ey Allah'ın rasulü, müşrik çocuklarının âhiretteki durumu nedir)?" dedim.
"Onlar babalarındandır" cevabını verdi.
"Amelsiz oldukları halde mi?" dedim.
"Allah onların (dünyada yaşadıkları takdirde) nasıl amel edecekleri*ni en iyi bilendir" buyurdu.[483]

Kim iftira ediyormuş...

Aha bu hadisi okuyup da aklı yerinde olan biri derhal susar ve müşrik çocukların akibetini Allah bilir der.

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
Dinde vâcib ve sünnet-i müekkede olan emirleri kasden, bilerek ve özürsüz terk etmek tahrîmen mekruhtur. Günâhı, harama yakındır. Tahrîmen mekrûhu bilerek işleyen âsî ve günahkâr olur. Tövbe etmezse, Cehennem'e gitmesine sebeb olur. Tahrîmen mekrûh işlenerek kılınan namazın iâdesi vâcibdir, mutlaka lâzımdır. Eğer unutarak işlerse, sehv (unutma) secdesi yapar. (İbn-i Âbidîn)

Tahrîmen mekrûhu işlemek, küçük günâh olur. (Tahtâvî)

Abdest bozarken kıbleye önünü ve arkasını dönmek mekruhtur. (Halebî)
http://sozluk.ihya.org/dini-terimler/tahrimen-mekruh.html

Herkes de bunu diyor zaten

Özür varsa durum müsait değilse diyor

Kaptan

Mecra Yazarı
Heh şimdi oldu bu hadis 2.görüşü destekleyen hadis de, başımın üstünde yerin var, hiç olmazsa üstünü kapatmaya çalışmak gibi bir yola tevessül etmezsin.

O zaman ben de şunu sorarım müslüman çocuğu akıl baliğ değil, henüz seçme yetisi yok, hüküm yetisi yok, müslüman anne babadan geliyor diye biri cennete gidiliyor, biri cehenneme? Nasıl iş bu, aynı çocuk bunlar. Çocuk doğdu kendini bile bilemeden 2 yaşında diri diri gömüldü, haşroldu hadi bakalım sen müşrik çocuğusun doğru cehenneme...
2 yaşındaki çocuk...
Sizin kafa güzel mi kardeş, bir peygambere Kur'ana rağmen böyle bir şey söyledi diye iftira eden birinin Allah katında durumu nedir.

Hem de Allah'ü teâlânın "diri diri gömülen kız çocuğuna hangi günahından ötürü gömüldüğü sorulunca" diye kızın masumluğu Allah katında tescilli iken, peygamber böyle bir şey söyleyecek bi aklımızı kullandığımız için suçlu biz olacağız.
Ne ala...
Bunu anlamak bu kadar mi zor.

Yahayy

Kıdemli Üye
4712... Aişe (r.a.)'den (rivayet edilmiştir): Dedi ki: Ben (Hz. Peygam*bere) i "Ey Allah'ın rasulü mü'minlerin çocukları (nın âhiretteki durumu nedir; onlar cennetlik midirler yoksa cehennemlik midirler)? diye sordum da: "Onlar babalanndandır" buyurdu.
"Ey Allah'ın rasulü amelsiz olarak mı (babalarıyla birlikte cennete ya da cehenneme gidecekler)?" dedim.
"Allah onların (dünyada yaşadıkları takdirde) nasıl amel edecekleri*ni en iyi bilendir" buyurdu. Bunun üzerine: "Ey Allah'ın rasulü, müşrik çocuklarının âhiretteki durumu nedir)?" dedim.
"Allah onların (dünyada yaşadıkları takdirde) nasıl amel edecekleri*ni en iyi bilendir" buyurdu.[483]

Kim iftira ediyormuş...
Bu durumuyla sen açıkca Allah'a Allah'a iftira ediyorsun, her müşrik çocuğu müşrik ölecekti idiyse peygambere iman edenler kimlerdi? Müşrik çocukları değiller miydi?
Sizin kafa gidik vesselâm, söylediklerine bak yahuu.

2 yaşında ölen bir sabii çocuk babası müşrik diye cehennemi boylayacakmış, benden uzak ol kardeş.

Sonra ehli kitap filan sizinle dalga geçince bir kendinize bakın biz de de suç var mı diye, Yusuf İslâm boşuna dememiş İslami Müslümanlardan tanısam kesinlikle müslüman olmazdım diye.

lafons7275

Kıdemli Üye

Son.Fedai Nickli Üyeden Alıntı 4712... Aişe (r.a.)'den (rivayet edilmiştir): Dedi ki: Ben (Hz. Peygam*bere) i "Ey Allah'ın rasulü mü'minlerin çocukları (nın âhiretteki durumu nedir; onlar cennetlik midirler yoksa cehennemlik midirler)? diye sordum da: "Onlar babalanndandır" buyurdu.

lafons7275

Kıdemli Üye
Ben demiyorum

Yazdıklarına dikkat et, Hz. Rasulallah SAV böyle diyor

Bence fazla yazma yazdıklarının ucu farklı yerlere gidebilir

Allah CC muhafaza...

Adamlar Peygamberimizin sav. hadislerini, benim peygamberim öyle şey demez, dememiştir diyerek inkar ediyor. Yoksa bizzat kulaklarıyla duyup da inkar etmiyorlar.

Tabi bu onları kurtarır mı?

İnşaAllah...

Kaptan

Mecra Yazarı

An ahbarana an...an...an...an kale Resulullah diye baslayan bir sozu/hadisi mi yoksa Allah'in su sozunu mu esas alacagiz;

"Hic kimse bir baskasinin gunah yukunu tasimaz"
"Bugun herkese kazandiginin karsiligi verilir. Bugun haksizlik yoktur"

Hangisi lafons? Dusunme lafons, bir musluman tereddut dahi etmez.

Ayrica Buhari'nin naklettigi su hadis celiskinizi ortaya koymasi acisindan ibretliktir;

"Her dogan cocuk islam fitrati uzeri dogar"

Dikkat et "her dogan" diyor, mumin-kafir ayrimi yapmiyor,

lafons7275

Kıdemli Üye

An ahbarana an...an...an...an kale Resulullah diye baslayan bir sozu/hadisi mi yoksa Allah'in su sozunu mu esas alacagiz;

"Hic kimse bir baskasinin gunah yukunu tasimaz"
"Bugun herkese kazandiginin karsiligi verilir. Bugun haksizlik yoktur"

Hangisi lafons? Dusunme lafons, bir musluman tereddut dahi etmez.

Ayrica Buhari'nin naklettigi su hadis celiskinizi ortaya koymasi acisindan ibretliktir;

"Her dogan cocuk islam fitrati uzeri dogar"

Dikkat et "her dogan" diyor, mumin-kafir ayrimi yapmiyor,

Amenna, ben de zaten bu konuda 3 farklı görüş olduğunu ve müslümanın bu konuyu Allah bilir diyip munakaşaya girmesinin gereksiz olduğunu söylemeye çalıştım.

Sen bizim en son getirdiğimiz hadis için bir iki kelam eder misin?

"Ey Allah'ın rasulü, müşrik çocuklarının âhiretteki durumu nedir)?" dedim.
"Allah onların (dünyada yaşadıkları takdirde) nasıl amel edeceklerini en iyi bilendir" buyurdu.

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
Adamlar Peygamberimizin sav. hadislerini, benim peygamberim öyle şey demez, dememiştir
İyi de o zaman hem dinden, hem kurandan,hem hadislerden hem de Hz. Rasulallah SAV ın sünnetinden işine geleni, aklına uyanı almış olmuyor mu?

Allah CC bize işinize geleni, aklınıza uyanı alın gerisini isterseniz inkar mı edin demiş?

Bu ne çarpık anlayış ya HU...

lafons7275

Kıdemli Üye
İyi de o zaman hem dinden, hem kurandan,hem hadislerden hem de Hz. Rasulallah SAV ın sünnetinden işine geleni, aklına uyanı almış olmuyor mu?

Allah CC bize işinize geleni, aklınıza uyanı alın gerisini isterseniz inkar mı edin demiş?

Bu ne çarpık anlayış ya HU...

Malesef öyle.

Size nefislerinizin hoşlanmayacağı bir emirle gelen her peygambere kafa mı tutacaksınız? Kibrinize dokunduğu için onların bir kısmına yalan diyecek, bir kısmını da öldürecek misiniz?

Yahayy

Kıdemli Üye
Dinde vâcib ve sünnet-i müekkede olan emirleri kasden, bilerek ve özürsüz terk etmek tahrîmen mekruhtur. Günâhı, harama yakındır. Tahrîmen mekrûhu bilerek işleyen âsî ve günahkâr olur. Tövbe etmezse, Cehennem'e gitmesine sebeb olur. Tahrîmen mekrûh işlenerek kılınan namazın iâdesi vâcibdir, mutlaka lâzımdır. Eğer unutarak işlerse, sehv (unutma) secdesi yapar. (İbn-i Âbidîn)

Tahrîmen mekrûhu işlemek, küçük günâh olur. (Tahtâvî)

Abdest bozarken kıbleye önünü ve arkasını dönmek mekruhtur. (Halebî)
http://sozluk.ihya.org/dini-terimler/tahrimen-mekruh.html

Herkes de bunu diyor zaten

Özür varsa durum müsait değilse diyor

Tahtavi'yi kaynak gösteriyorsun ama tahtavi sizi yanlışlıyor.
Tahtavi hanefi fıkhının babalarından değil mi? Evet.
@lafons7275

"Tahtâvî'ye göre, ayakta bevl et*mekte bir sakınca yoktur.[298]"

Ne oldu şimdi siz devamlı yapılması haramdır yani tahrimen mekruhtur diyorsunuz, Tahtavi herhangi bir sakınca yoktur diyor.
Ne oldu şimdi si Allah adına haram icad ettiniz Tahtaviye göre?
Buyrun bakalım.

lafons7275

Kıdemli Üye
Adamlar Peygamberimizin sav. hadislerini, benim peygamberim öyle şey demez, dememiştir diyerek inkar ediyor. Yoksa bizzat kulaklarıyla duyup da inkar etmiyorlar.

Tabi bu onları kurtarır mı?

İnşaAllah...

Ha bazısı şunu derse, bu hadisleri eğer gerçekten Peygamber demişse bile, ben yine de inkar ederim, böyle bir dini kabul etmem ve paşa paşa cehenneme de girerim derse o vakit küfre gireceği açıktır.

lafons7275

Kıdemli Üye
"Tahtâvî'ye göre, ayakta bevl et*mekte bir sakınca yoktur.[298]"

Ne oldu şimdi siz devamlı yapılması haramdır yani tahrimen mekruhtur diyorsunuz, Tahtavi herhangi bir sakınca yoktur diyor.
Ne oldu şimdi si Allah adına haram icad ettiniz Tahtaviye göre?
Buyrun bakalım.

Eğer Tahtavi şunu kitabında demişse sen haklısın ve özür dilerim:

"Tahtâvî'ye göre, (devamlı) ayakta bevl etmekte bir sakınca yoktur.[298]"

Eğer böyle demişse buyur getir.

Yahayy

Kıdemli Üye
Ben demiyorum

Yazdıklarına dikkat et, Hz. Rasulallah SAV böyle diyor

Bence fazla yazma yazdıklarının ucu farklı yerlere gidebilir

Allah CC muhafaza...
Resulullah diyor demen senin hadis kaynaklarına şeksiz Resulullah dedi diye iman etmeden kaynaklanıyor.
Halbuki İmam-ı Azam gibi kaale Resulullah ile gelen bir nakil Kur'an ile örtüşmüyorsa bu Resulullah'ı değil bu haberi getireni tenkid etmek olur demen gerekmez mi.
Bak hadis kitaplarına nasıl İsrailliyat bulaştığını en başta arkadaş yazmış zaten, bunların rivayet edilmesini yasaklayan bizzat Ebu Bekir, Ömer Ra'lardır hatta Kaab'ı sürgün ile tehdit etmişler.
Siz kafanızı kuma gömün.
Hepsini kabul ettik derken, Kurana iftira edilmiş olduğu gerçeğini nefsinize kabul ettiremiyorsunuz.
Ölen bir çocuğun akıbetini Allah bilir demek yerine cehenneme yollayıp Allah'a nasıl iftira edersiniz.