İsraile Otorite Denmesine Karşı Olanlara Cevaplar

talib

Kıdemli Üye
Şaşırttınız beni. Orhancan, agbi vs ile aynı yerlerden beslendiğinizin ispatı oldu bu yazı benim için. Anlamak noktasında farkınızın olmadığını görmüş oldum. Eğer bilerek bir çarpıtma yok ise.

Bu cevaplarınız ile nurculardan olduğunuza ya da yakınlarından olduğunuza kanaatimiz oluştu.

Yoksa böylesi bir cevabı başkalarından almak münkün değildir :)

agbi

Yasaklı
Şaşırttınız beni. Orhancan, agbi vs ile aynı yerlerden beslendiğinizin ispatı oldu bu yazı benim için. Anlamak noktasında farkınızın olmadığını görmüş oldum. Eğer bilerek bir çarpıtma yok ise.

Bu cevaplarınız ile nurculardan olduğunuza ya da yakınlarından olduğunuza kanaatimiz oluştu.

Yoksa böylesi bir cevabı başkalarından almak münkün değildir :)

Çok merak ediyorum anlayış kapasitenizi.

Önce ilk mesajımı okuyun ve de Konu açma anafikrimi DÜŞÜNÜN

Bu konuda bir mesajınızda KONU OTORİTE yi sevme meselesi demişsiniz yani İSRAİL i İSPATLA bir mesajım demicem bir hecemi göster.

Evet Otoriteyi severim MÜSLÜMANLARIN DÜNYA ÜZERİNDE DÜNYEVİ OTORİTE OLDUĞU ZAMAN ı

İki saplantın var

Biri devir tarikat devri değildir SÖYLENDİĞİ ZAMAN için konu açtım ama KAÇIYORSUNUZ HALA

İkinciside OTORİTE konusu Konunun ana fikrine göre BİR MESAJINIZ DAHİ yok.

talib

Kıdemli Üye
Belki de biz yazdık ama siz her nasıl oluyorsa gözden kaçırabiliyorsunuz. Biz de bu duruma şaşırmıyor değiliz :swoon:

SaddbinMuaz

Profesör

Yoksa böylesi bir cevabı başkalarından almak münkün değildir

'Anlamak noktasında' sizin şahsımdaki algılama yorumlarınızı dinlemek isterim... Ama ön yargılarınız devam ediyor kanaatindeyim kardeşim... Meselelere odaklanmak daha faydalı sanıyorum... Malcolm X'in güzel bir sözü vardır :

Gerçekle yüzyüze gelemeyecek kadar vatanseverlikle kör olmamalısınız.
Yanlış yanlıştır, kimin söylediği önemli değil

Ehl-i Sünnet

Kıdemli Üye
OTORİTE İSRAİL İSE, HİZMETİNİZ KİMEDİR? Allah'a mı Siyonizme mi?

SaddbinMuaz

Profesör
OTORİTE İSRAİL İSE, HİZMETİNİZ KİMEDİR? Allah'a mı Siyonizme mi?

Kardeşim İmam Rabbani hazretlerinin çok muhim bir sözü vardır 'İnsanların zehirlerini temizlemeden İslam öğretir isen daha çok zehirlemiş olursun' ! Ah şu zehirler yok mu ! Ümmeti perişan ediyor !

talib

Kıdemli Üye
'Anlamak noktasında' sizin şahsımdaki algılama yorumlarınızı dinlemek isterim... Ama ön yargılarınız devam ediyor kanaatindeyim kardeşim... Meselelere odaklanmak daha faydalı sanıyorum... Malcolm X'in güzel bir sözü vardır :

Gerçekle yüzyüze gelemeyecek kadar vatanseverlikle kör olmamalısınız.
Yanlış yanlıştır, kimin söylediği önemli değil

Sadece bir noktaya değineyim, sonra sizi anlayışlı ağabeylerinizle başbaşa bırakacağım.

Nursi Efendi'nin sözü ile onun takipçisi olduğunu iddia edenler ve kendilerine makam biçilen abilerden bazılar tarikatı inkar etmektedirler buna ne dersiniz demişim, siz bana yüksek aklınız ve anlayışınızla sözü nasıl anlayalım diye izahatta bulunmuşsuz. İzaha muhtaçmışız gibi :)

Biz zaten sözü doğru anlarız. Sözümüz sözün nasıl anlaşılmasına dair değil. Bu söz ile bazı büyük! abiler tarikatları inkar etmekte ve hazreti ahir zamanda gelecek büyük Mehdi olarak görmekteler dedik. Bu fitne olmuyor mu dedik? Biz bu anlayışı değerlendirin dedik. Gayet de açık söyledik. Sözün eksik izahını istemedik sizden.

Bir de mehdi kelimesinin köküne inmek istemişsiniz :) Neme lazım ise. Hazret için denilen ahir zamanda gelecek olduğu bildirilen büyük Mehdi olduğudur. Bu ise dava meselesi yapılmış bazı nurcu cemaatler tarafından. Açık da adres verdik iki tane. Yeni Asya cemaati ve Kırkıncılar. Hadi şimdi izah et bu durumu. Fitne midir yoksa davalarında haklılar mıdır ;)

SaddbinMuaz

Profesör
Sadece bir noktaya değineyim, sonra sizi anlayışlı ağabeylerinizle başbaşa bırakacağım.

Nursi Efendi'nin sözü ile onun takipçisi olduğunu iddia edenler ve kendilerine makam biçilen abilerden bazılar tarikatı inkar etmektedirler buna ne dersiniz demişim, siz bana yüksek aklınız ve anlayışınızla sözü nasıl anlayalım diye izahatta bulunmuşsuz. İzaha muhtaçmışız gibi :)

Biz zaten sözü doğru anlarız. Sözümüz sözün nasıl anlaşılmasına dair değil. Bu söz ile bazı büyük! abiler tarikatları inkar etmekte ve hazreti ahir zamanda gelecek büyük Mehdi olarak görmekteler dedik. Bu fitne olmuyor mu dedik? Biz bu anlayışı değerlendirin dedik. Gayet de açık söyledik. Sözün eksik izahını istemedik sizden.

Bir de mehdi kelimesinin köküne inmek istemişsiniz :) Neme lazım ise. Hazret için denilen ahir zamanda gelecek olduğu bildirilen büyük Mehdi olduğudur. Bu ise dava meselesi yapılmış bazı nurcu cemaatler tarafından. Açık da adres verdik iki tane. Yeni Asya cemaati ve Kırkıncılar. Hadi şimdi izah et bu durumu. Fitne midir yoksa davalarında haklılar mıdır ;)

Öncelikle her müslüman nefsi öğüde muhtaçtır kanaatindeyim... Bu itibarla nefsimi muhakeme etmeme yardımcı olur... ! İzahlarınızıda öğütlerinizide büyük bir ciddiyet içinde değerlendirmeye gayret ederim... Tarikat ve Cemaat hakkında detaylı açıklama yaptığımı sanıyorum..., anlaşılması nettir kanaatindeyim... Bahsettiğiniz kişilerin 'Tarikat İnkarı' na ait sözleri yahut mülahazaları eklerseniz inceleme yapabiliriz... !

Büyük Mehdi kavramını incelemek farklı bir şeydir... Bediüzzaman Hazretlerinin 'Asrın Evliyası' kabul etmek ayrı bir şeydir... Ahir zaman Mehdi'si denince akla gelen 3 mehdi'den Birincisi demek farklı bir şeydir... ! Ve Tüm bunlar İspat'a İlmi şekilde değerlendirmeye muhtaç şeylerdir kanaatindeyim... !!! Bunlarıda Münazara edecek Olan İlmi derinliği olan Alimler olsa gerek !

Bu Konuda farklı farklı İlmi düzeyde çalışmalar mevcuttur ! Benim kanaatimi soruyorsanız Molla Muşi Ali Doğan'ın çalışmaları acizane kanaatime göre daha hakikatlidir...(Bu benim şahsımın naciz ve kaale alınmayabilir olan yorumudur !!! )

talib

Kıdemli Üye
:) O zaman evliyaullahın icmasına bakın ;)

Geri kalan sözlerinizin bir anlamı yok bizim için.

SaddbinMuaz

Profesör
:) O zaman evliyaullahın icmasına bakın ;)

Geri kalan sözlerinizin bir anlamı yok bizim için.

'Evliyaullah' Allah c.c. dostları demektir... Buna her müslüman derece derece girer... Eğer Ahir zaman hadislerini incelersek karşımıza 'Allah'ı hakkıyla tanıyan' kavramına 'Talikan' yani Afganistan ve Mehdi a.s.'ın yardımcıları gelebilir mi ???

talib

Kıdemli Üye
Ben Mehdi'yi tanımıyorum. Nurcular aranızda istişare edin onu. Kimdir çok aday var. Dilediğinizi seçin.

Bize mütevazi müslümanlar lazımdır. Mahviyet ve mahfiyet ehli.

Herkesin kendine makam biçebildiği bir çağda, makam peşinde koşanların peşinde değiliz biz.

Yalnız makam biçilse iyi, o biçtikleri makamın ardından diğer müslümanları düşük göstermenin peşinde olanlar var. Hele ki Allah Dostu mürşidi kamillerin, Rasulullahın varislerinin irşadını inkar edenler.

SaddbinMuaz

Profesör
Ben Mehdi'yi tanımıyorum. Nurcular aranızda istişare edin onu. Kimdir çok aday var. Dilediğinizi seçin.

Bize mütevazi müslümanlar lazımdır. Mahviyet ve mahfiyet ehli.

Herkesin kendine makam biçebildiği bir çağda, makam peşinde koşanların peşinde değiliz biz.

'Mütevazi Müslümanlar' konusunda hüsnü zannımca her Müslüman hemfikirdir... Uygulamada teşhircilik, Taassub, Yaftalamak, Çekememezlik gibi fitnelere maalesef düşmesinler isteriz ! Lakin Müslüman olarak gücümüz yettiğince Hataları örtmek Hakkı söylemek bunu yaparkende edep ve ahlak ölçüsünü baz almak, izanlı, vefalı ve birazda Merhametli davranmak icab etmez mi ???

'Nurcular aranızda' kelimenizi acizane ön yargı olarak değerlendirmem gerekir... ! Topyekün bir şekilde hedef alma ne kadar doğru bir yaklaşım olabilir ?

Ayrıca seçim konusunda birini seçmemize gerek yoktur... 'Kun feyekun' misali oluverir... !

http://dervisan.com/kitap/kiyamet/buyuk.htm

talib

Kıdemli Üye
'Kun feyekun'

Bunu kendi cemaatinizin, abilerinizin ve dahi kendinizin iradesi altında olduğunu zannetmeyin ;) Ona göre bunu yazarken hassas olun. Makam dağıtmak sizin kârınız değil.

SaddbinMuaz

Profesör
'Kun feyekun'

Bunu kendi cemaatinizin, abilerinizin ve dahi kendinizin iradesi altında olduğunu zannetmeyin ;) Ona göre bunu yazarken hassas olun. Makam dağıtmak sizin kârınız değil.

Kardeşim ben acizane bir Müslümanım ve Rahman'ın ayetini yazıyorum... Lütfen Merhamet edinde biraz Allah c.c. ol der oluverir ! Kavramını farklı bir şeye yormayın ! Bu Taassubunuz 'Nurcu Taassubu' ile aynı değil midir ?

talib

Kıdemli Üye
Peygamber Efendimizin haber verdiği, müjdelediği; geldiği vakit naibi Rasulullah olan meşayih efendilerimizin tabi olun diyeceği zatı bekliyoruz biz.

Asla bu Saidi Nursi Efendi değildir. Muhterem bir zat olması başkadır. Mehdilik davası güdenler, tarikatların münkiri konumundadırlar bugün. Hiç bir cemaat, tarikat kendilerini desteklememektedir. Böyle davalar güderek fitneye kapı açmaya gerek yoktur. Kulluğuna baksın herkes.

Birinci, beşinci, sekizinci mehdilik bir şey yoktur.

SaddbinMuaz

Profesör
Birinci, beşinci, sekizinci mehdilik bir şey yoktur.

“El Burhan Fî Alamat-i Mehdî-yi Ahirizzaman” ve “El-İşaa Lieşrat-is Saat” isimli kitaplarda ahirzamanda üç tane Mehdî’nin gelip vazife yapacağı isbat edilmiştir.(Molla Muşi Ali Doğan)

İbni Münavi kitabında şöyle anlatıyor:

Süfyan’lar ve Mehdi’ler 3 tanedir. 1.Süfyan için 1.Mehdi, 2.Süfyan için 2.Mehdi, 3.Süfyan için 3.Mehdi gelecektir.

El-Kavlu’l Muhtasar Fi Alamatil Mehdiyy-il Muntazar, 64

Muhtelif ülkelerden birçok alim, birbirlerinden habersiz şekilde Mehdi’yi aramak üzere yollara çıkacak ve herbirisine 310 kadar insan refakat edecek. Sonunda hepsi de Mekke’de buluşurlar ve birbirlerine, buraya ne için geldiklerini sorduklarında hepsi de:
“Bu fitneyi önleyecek ve Konstantiniyye’yi fethedecek olan Mehdi’yi arıyoruz, çünkü biz onun babasının, anasının ve ordusunun isimlerini öğrendik. Şeklinde cevap verdiler.
Kitab-ül Burhan Fi Alamet-il Mehdiyy-il Ahir Zaman 52
El-Kavlu’l Muhtasar Fi Alamatil Mehdiyy-il Muntazar, 42
Kıyamet Alametleri, 169

Naim b. Hammad, İbni Mesud’dan tahric etdi:
Ticaret ve yolların kesildiği ve fitnelerin çoğaldığı zaman, muhtelif beldelerden yedi alim her birinin beraberinde üçyüz on küsur kişi olduğu halde, birbirlerinden habersiz bir şekilde Mekke’de bir araya gelirler. Biri diğerine “Burada ne arıyorsun?” diye sorar. Ona şöyle derler: “Biz O şahsı aramak için geldik ki, fitneler Onun eliyle sönebilir. Konstantiniyye O’nunla fethedilir. Biz O’nun Mekke’de olduğunu da biliyoruz. “Bu yedi alim bu konuda birleşirler. O’nu ararlar ve Mekke’de bulurlar. Ve kendisine “Sen falan oğlu falansın” derler. O ise “Ben sadece Ensar’dan birisiyim” der. Onların elinden kurtulur. O’nu tanıyan ve bilenlere anlatırlar, bunun üzerine “aradığınız sahibiniz O’dur ve Medine’ye gitmiştir” denilir. Bu defa O’nu ararlar, halbuki O tekrar Mekke’ye dönmüştür. O’nu tekrar Mekke’de bularak yine, “Sen falan oğlu falansın, annen de filan kızı filanedir, sende şu şu alametler vardır, birinci defa bizden kurtuldun uzat elini sana biat edelim” derler. Bunun üzerine O “Ben aradığınız değilim” der ve tekrar Medine’ye gider . Medine’de yine aranınca tekrar Mekke’ye döner. Mekke’de kendisini Rükün da bularak şöyle derler: “Eğer biatlarımızı kabul etmezsen, bizi aramakta olan ve başında Haddam’dan birisinin bulunduğunu Süfyani ordusuna karşı korumazsan, günahlarımız Senin üzerine ve kanlarımız da boynuna olsun” derler. Bunun üzerine Mehdi, Rükun ile Makam arasına oturur ve elini uzatarak biatları kabul eder.​

Dani, Katade’den tahric etti:
Fitne içindeki insanlar kan akıtıldığı bir zamanda evinde oturmakta olan Mehdi’ye gelir ve “Bizim için kalk artık”der. O ise kabul etmez, ancak ölümle tehdit edildikten sonra onlar için kalkar. Ondan sonra artık kan dökülmez.
Naim b. Hammad, Zühri’den tahric etti:
Hz.Fatima’nın soyundan gelen Mehdi, Mekke’de meydana çıkarılır ve istemediği halde kendisine biat edilir.
Kitab-ül Burhan Fi Alamet-il Mehdiyy-il Ahir Zaman 52,53​

talib

Kıdemli Üye
Mehdilik davasının bir eri daha çıktı meydana :) Bir de şahıscılık ve makam peşinde koşmanın yanlışlığını okursunuz hesapta. Neyse uyku vaktidir, hayırlı geceler. Yarın bakılır inşaallah..

SaddbinMuaz

Profesör
Yok kardeşim ben sadece sşzşn yorumunuza karşı 'nakil' yaptım savundum demedim ! Siz gerçi benide 'Nurcu' yaptınızya helal olsun...

SaddbinMuaz

Profesör
Ayet-ül Kübra 2. Bab 5. hakikat

Sonra, o seyyah-ı âlem asırlarda gezerken, Müceddid-i Elf-i Sâni İmam-ı Rabbânî Ahmed-i Farûkî'nin medresesine rast geldi, girdi, onu dinledi. O imam, ders verirken diyordu:

"Bütün tarikatlerin en mühim neticesi hakaik-ı imaniyenin inkişafıdır" ve "Birtek mesele-i imaniyenin vuzuhla inkişafı, bin kerâmâta ve ezvâka müreccahtır."

Hayırlı geceler kardeşim...