İslamoğlu'nun Abese Mealini Kendisi Tekzip Etti

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Allah tan affımı isterim,,hadi işine git, sebeb olmak üzereyim....Allah seni ıslah etsin, Hidayet versin...

Allah sana hidayet versin...

Geçtiğiniz birinci ayette, Peygamberimizin "rahmet" olarak gönderildiği vurgulanıyor...

İkinci ayette, Peygamberimiz'de var olan en büyük ahlaka" vurgu yapılıyor...

Üçüncü ayet de ise: "Müjde ve uyarası"na vurgu yapılıyor...

Başka, söyle de bileyim...

Bunların tamamına iman ettik...

talib

Kıdemli Üye
İslamoğlu evvelki yazdığı kitapta suratını asan olarak Peygamber Efendimizi takdim eder. Lakin bu konuda bir yanlışlık var diyemeyiz, zira bizim meallarimiz de hep böyle yazar. Diyanet Meali:

"1, 2, 3, 4. (Peygamber), âmânın kendisine gelmesinden ötürü yüzünü ekşitti ve çevirdi. (Resûlüm! onun halini) sana kim bildirdi! Belki o temizlenecek, yahut öğüt alacak da o öğüt ona fayda verecek."

Burada bir sıkıntı yok. Mealine gelince burada Hz. Peygambere bir hakaret değil, tam tersine yüzünü ekşiten olarak dahi Efendimiz aleyhisselamı görmek istemez ve başkasına isnad eder. Demek ki klasik meallerin yazdığı görüşten dönmüş... Efendimiz aleyhisselama kibirli dedi demek haksızlık olur gibi. Tam tersi yani.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Ben iman ettim, inandım,

Peygamberimiz Hz Muhammed (SAV) yaratılmışların en üstünü...

Bir de canlı ayet ya da canlı hadis görmek istiyorum, var ise, buyur yaz diyorum,

İstediğim bu...

İmanımda bir problem yoktur zaten ifade ettim...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
İslamoğlu evvelki yazdığı kitapta suratını asan olarak Peygamber Efendimizi takdim eder. Lakin bu konuda bir yanlışlık var diyemeyiz, zira bizim meallarimiz de hep böyle yazar. Diyanet Meali:

"1, 2, 3, 4. (Peygamber), âmânın kendisine gelmesinden ötürü yüzünü ekşitti ve çevirdi. (Resûlüm! onun halini) sana kim bildirdi! Belki o temizlenecek, yahut öğüt alacak da o öğüt ona fayda verecek."

Burada bir sıkıntı yok. Mealine gelince burada Hz. Peygambere bir hakaret değil, tam tersine yüzünü ekşiten olarak dahi Efendimiz aleyhisselamı görmek istemez ve başkasına isnad eder. Demek ki klasik meallerin yazdığı görüşten dönmüş... Efendimiz aleyhisselama kibirli dedi demek haksızlık olur gibi. Tam tersi yani.

Suratını asmak ifadesi ile "kibirlenmek" arasında çok uç manada farklılıklar var mıdır..?

talib

Kıdemli Üye
Suratını asmak ifadesi ile "kibirlenmek" arasında çok uç manada farklılıklar var mıdır..?

Suratını asmak çok farklı şeylerden olur. Arada dağlar kadar fark olur. Yanınıza bir adam gelir, beğenmezsiniz suratınızı asarsınız, bu kibirdendir. Kudsî hadîste, Cenâb-ı Hak, “Kibriya, Benim ridâm, azamet ise Benim izârımdır. Kim Benimle bu mevzuda yarışa kalkışır ve bunları paylaşmaya yeltenirse, onu Cehennem’e atarım.” buyurmaktadır.

Bir kavmin büyüğüne İslam'ı anlatırken ve onun İslam'ı seçmesi ile çok insanlar etkilenip hidayete yaklaşacak iken birisi şahsi bir mesele ile yanınıza gelirse, insan o büyük menfaatin gideceği endişesi ile suratı düşebilir. Burada nefsi bir şey yok, aksine insanların menfaati, kazancı endişesi var. Ama burada dahi ikaz edilmiş deniliyor.

İslamoğlu ise mealinde bunu dahi Efendimize yakıştırmamış ve yanındaki adamı işaret etmiş.

dostluk

Kıdemli Üye
Âlemlere rahmet olarak geldin
Ümmetine şefaat vaad eyledin
Güzel ahlâkı sen itmam eyledin
Salât selâm sana ya Rasülallah…

Ne büyük şeref sana ümmet olmak
Gösterdiğin doğru yola koyulmak
Kur an a sarılmak, namaza durmak
Senin öğüdündür ya Rasülallah…

Allah ın birliğine iman ettik
Dilimizle bunu ikrar eyledik
Seni kendimize rehber eyledik
Bizlere şâhid ol ya Rasülallah…

Dinimiz islâmdır elhamdülillah
Canımız fedâdır fî sebîlillah
Günahlarımız çoktur bî iştibâh
Bizlere şefaat ya Rasülallah…

hirahos

Kıdemli Üye
Suratını asmak çok farklı şeylerden olur. Arada dağlar kadar fark olur. Yanınıza bir adam gelir, beğenmezsiniz suratınızı asarsınız, bu kibirdendir. Kudsî hadîste, Cenâb-ı Hak, “Kibriya, Benim ridâm, azamet ise Benim izârımdır. Kim Benimle bu mevzuda yarışa kalkışır ve bunları paylaşmaya yeltenirse, onu Cehennem’e atarım.” buyurmaktadır.

Bir kavmin büyüğüne İslam'ı anlatırken ve onun İslam'ı seçmesi ile çok insanlar etkilenip hidayete yaklaşacak iken birisi şahsi bir mesele ile yanınıza gelirse, insan o büyük menfaatin gideceği endişesi ile suratı düşebilir. Burada nefsi bir şey yok, aksine insanların menfaati, kazancı endişesi var. Ama burada dahi ikaz edilmiş deniliyor.

İslamoğlu ise mealinde bunu dahi Efendimize yakıştırmamış ve yanındaki adamı işaret etmiş.

Talib iyi misin?

Parantez içini Ayete dahil etmiyorsun değil mi?

Güzel.

O parantezi yazan kim?

talib

Kıdemli Üye
Z18zLG.jpg

1. ve 2. ayetin muhatabı Hz. Peygamber değil diyor.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Peygamber bu dörtlüklerle sevilmiyor öyle bilirseniz aldanmanız çok yakındır...

Allah Rasülü Medine'de vekil bırakıyor, üç gün üç gece Bedir kuyularında siperde düşman gözetliyor... O kadar da dikkatli ama Ebu Süfyan kervanı onlardan da kaçırıyor bu sefer de Mekke'den büyük bir orduyla karşılaşıyor ve Sahabe O'nunla beraber fiili mücadelenin içersine giriyor...

Kelleler, gövdeler, eller, kollar, bağırsaklar havalarda uçuşuyor...

Peygamber de o merkezin içersinde...

Peygamber sevgisini kuru bir aşka çevirmeyelim...

Oldu mu canlar...

Selamlar...

talib

Kıdemli Üye
İslamoğlu'nun ilk görüşü, klasik meallerimizin yazdığı gibidir. Yani 1. ve 2. ayetlerin muhatabı Hz. Peygamberdir ve yüzünü ekşiten odur der. Ama orada asla kibirli insan demez, haşa. Zaten hiç bir müslüman böyle bir şey demez.

Son geldiği noktada ise, parantez içinde kibirli insan demiş ama bu sefer ayetlerin muhatabı Hz. Peygamber değil, bir başkası olduğunu düşünerek. Şimdi ikinci görüşü ile birinci görüşünü karıştırıp, Peygamber Efendimiz için kibirli dedi diyorlar. Bu büyük haksızlık olur. İlk görüşünde tamam muhatab Efendimiz der ama herkesin dediği gibi, yüzünü ekşiten olarak tercüme eder. Lakin ikinci görüşünde, yani son görüşünde demiyor ki bu ayetlerin muhatabı Efendimiz. Bir başkası diyor. Kibirli diye o başkasını işaret ediyor. Yani Efendimiz aleyhisselama yüzünü ekşiten ifadesini dahi yakıştırmıyor aslında.

talib

Kıdemli Üye
İslamoğlu fırıldak çeviriyor ve sen de fırıldağını yiyorsun.

Eğer resimdeki kitap tartışmalardan sonra düzmece bir görüntü ise, doğrudur bir şey diyemem. Ama zaten kitap böyle ise, bence haksızlık ediliyor demektir.

İslamoğluna uzak olduğumuz zaten bilinir.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Fırıldağı Hirahos çeviriyor sanırım...

--)))

Yakışır...

hirahos

Kıdemli Üye
Meşhurluk uğruna nerde aykırı görüş var yayarsan, üstelik tercüme hatalarıyla görüşleri yamultursan; orjinallik olsun diyerek görüş uydurursan, her bid'at mezhepten alıp yamayıp pazarlarsan sonu bu...

Çekirge bir sıçrar, iki sıçrar...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Meşhurluk uğruna nerde aykırı görüş var yayarsan, üstelik tercüme hatalarıyla görüşleri yamultursan; orjinallik olsun diyerek görüş uydurursan, her bid'at mezhepten alıp yamayıp pazarlarsan sonu bu...

Çekirge bir sıçrar, iki sıçrar...

Bir insan önceki görüşünden rücu edemez mi..???

Birçok alimde bu "ahlak" sıkça görülür...

Bu ahlak'ın çekirgenin atlamasıyla ne alakası vardır...

Bitli baklavalarınızı satmakta zorlanıyor musunuz..???

---))))

Dur bakalım... O günler yakındır hiç satamayacaksınız...

---)))

hirahos

Kıdemli Üye
Razi der ki: Müfessirler, ayette geçen "yüzünü ekşitti ve çevirdi" diye bahsedilen zatın, Hz. Peygamber aleyhi salatu vesselam; "a'ma, kör" diye bahsedilen zatın da, İbni Ümmü Mektum olduğu hususunda ittifak etmişlerdir.

Ayrıca muteber tefsirler şu Hadisi de nakletmişlerdir:

Allah'ın Resulü, artık bundan sonra, bu zatı hep taltif eder, gördüğü her yerde, 'Kendisi yüzünden Rabbimin beni kınadığı, Rabbimin bana sitem ettiği zata merhaba..." der ve ihtiyacı olup olmadığını sorardı. Aynı zamanda Hz. Peygamber aleyhi salatu vesselam bu zatı, kendisi savaşa katıldığı sırada, iki kez Medine'de, yerine bırakmış ve (Medineliler de) onun arkasında namaz kılmışlardı.

Yüz ekşitmek bir KİBİR değildir. Rasulullah efendimizinki Mekkeli zenginlere yaptığı hitaptan dolayı, tebliğ vazifesinin aksatılmasından dolayı, bir hoşnutsuzluktur.

Bu bir zelledir. Allah tarafından düzeltilen beşeriyet icabı yapılmış Peygamber noksanlıklarından biridir. Allah Teala, geçmiş gelecek bütün zellelerini affetmiştir. Bütün Peygamberlerde Allah Tealaya karşı zelleler vaki olmuştur.

Sözüm, ittifak üzerinde olunan bir konuda, (haşa) yüz ekşiten kibirli adam başka bir yabancıydı diyen İslamoğlu'na... Bilmiyorsan kendi uydurman olan meal, tefsir, nasihat işlerine girmeyeceksin. Veya gireceksen, iyi öğreneceksin. Eğer bildiğin halde bu tür numaraları yapıyorsan sen hainlik için piyasadasındır. Allah seni ıslah etsin. Islahın mümkün değilse, niyetine göre tezden müstahakını versin. Amin.