Hür Adam

ismail

Yeni
Hür Adam'ın oyuncusundan Said-i Nursi itirafı

''Hür Adam: Bediüzzaman Said Nursi'' filminin baş rol oyuncusu Mürşit Ağa Bağ, Said Nursi'yi filme başladıktan sonra tanıdığını belirterek, ''Üstadı oynamaya çalışsam başarılı olamazdım." dedi, yaptığı çalışmayı anlattı.

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneğince Timaş Yayınevinde düzenlenen toplantıya konuk olan Bağ, sanatçının eleştiriye açık olması gerektiğini vurgulayarak, bu filmin konusunda bir ilk olmasının eleştirilmeyeceği anlamına gelmeyeceğini kaydetti.
Bağ, oyuncu olarak filmin bir malzemesi olduğunu ifade ederek, filmde kendisini yönlendirecek yönetmen ve senaryonun bulunduğunu ve bu yönlendirmelere göre davrandığını anlattı.
Yönetmen Mehmet Tanrısever'in, filmin konusunun ciddiyetine göre davrandığını belirten Bağ, kendisinin yönlendirmelerin dışında bir müdahalede bulunmadığını ve elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığını kaydetti.
Bağ, bu filmin, insanlara Şeyh Said ile Said Nursi arasındaki farkı öğrettiğini ifade ederek, ''Said Nursi'yi filme başladıktan sonra tanıdım. Ben üstadı oynamaya çalışsam başarılı olamazdım. Onun gibi yaşamaya çalıştım. Sabırlı olmaya çalıştım. Sahnenin dışında bile duruşum aynı oldu'' dedi.
Said Nursi'nin toplumun imanını korumak için çabaladığını söyleyen Bağ, hürriyeti savunurken hiçbir sebep olmadan yaşlı halde mahkeme mahkeme gezdiğini anlattı.
Bağ, filmin çekimlerine ilişkin bilgiler de verdi.
Toplantıya, Said Nursi'nin öğrencilerinden Mehmet Fırıncı da katıldı.
AA

hacifersat

Doçent

selam ... hiçte yakışmamış yani :) filmi izlemedim ama bediüzzaman gibi hoş görülü bir alimi belinde kamalı omuzunda armalı göstermekte neyin nesi. utanmasalar beline çifte beylik tabancada koyarlardı herhalde !!!!

üstad hakkaten böyle adammıydı !!! acaba bu pozdaki armalar silahlar kime karşı kuşanmış merak ettim doğrusu !!! varmı nette filmi izleyeceğim bir adres. 5 sene vardır film izlemediğim... 5 sene sonra ilk izleyeceğim filmde hür adam olsun .... selam

ismail

Yeni
Hür Adam ne kadar izlendi?

7 Ocak 2011 tarihinde gösterime giren "Hür Adam" ne kadar hasılat yaptı:

[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]7 Ocak 2011 Cuma günü ülke çapında 243 salonda ve 13 Ocak`ta da 8 Avrupa ülkesinde gösterime giren "Hür Adam", 27 Ocak Perşembe gecesine ait hasılat rakamları itibarıyla, 21 günde ülke içinde toplam 831 bin 835 kişi tarafından izlendi. [/FONT]
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]Bu rakama, filmin geride bıraktığımız 18 gündeki (13 Ocak-30 Ocak arası) yurt dışı hasılatı ve 28-30 Ocak hafta sonu rakamları da eklendiğinde, toplam izleyici sayısı bir buçuk milyon kişi sınırına dayanmış durumda...

Öte yandan, "Hür Adam" ile aynı dönemde gösterime giren bazı filmler izleyici ilgisizliği nedeniyle gösterimden kaldırılır ya da en azından salon sayıları azaltılırken, Özen Film ise "Hür Adam"ın işletmesini toplam 235 kopya / 243 salonda hiç bir azaltmaya gitmeden aynı hızla sürdürüyor.
[/FONT]

[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]Buna karşılık, şirketin geride kalan 3 haftada ülke genelindeki salon performanslarını inceleyerek, yanı sıra filmi ısrarla talep eden bazı kentlerin bu isteklerini de dikkate alarak, kimi bölgeler ve salonlar arasında bazı kopya kaydırmaları yaptığı öğrenildi.

2011 yılının en çok gişe hasılatı elde eden ikinci filmi konumundaki "Hür Adam", en yakın rakibi "Kutsal Damacana-3: Dracoola"ya gişede yaklaşık 9 kat fark atmış durumda...
[/FONT]

[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]Yılın şimdilik gişe lideri filmi ise "Eyyvah Eyvah-2" oldu. "Hür Adam" ile aynı tarihte gösterime giren bu film, geride kalan 3 haftada toplam 2 milyon 725 bin 527 kişi tarafından izlendi.

Anadolu kentlerinde yalnızca sinema salonları tarafından değil, belediyeler, dernekler ve vakıflara ait kültür merkezlerinde düzenlenecek özel gösterimler kapsamında da sıklıkla talep edilen "Hür Adam"ın ticarî açıdan başarılı sayılan bu performansıyla en az 10 hafta gösterimde kalması ve toplamda da 3 milyon izleyiciye ulaşması bekleniyor.
[/FONT]

[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]Söz konusu hedef gerçekleştiği takdirde, "Hür Adam" Türk sinema tarihinin en çok izlenen 5 filmi arasına girmiş olacak. [/FONT]
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]Yeni Şafak [/FONT]

Ne kadar güzel haberler verdiniz bizlere..teşekkür ederiz paylaşımlarınız için:)

ORHANCAN

Ordinaryus

HÜR ADAM Flimi gösterime girdiğinde sanki bir izlenme patlaması olacağı düşünülüyordu..

ve hatta senaristi hayal kırıklığına uğramıştı.. ve mikrofonu fırlatmıştı..

zamanla görülecek ki bu flim uzun soluklu olacak ve aylara yayılarak izlenecek..

yani hadi izleyelim dense zaman ve yer bulmak sıkıntısı vardı..

hatta çoğu kolej ve dershaneler planlama yaptılar ama zamana yaydılar..

gruplar halinde gidildiği için normal halka da bazen yer kalmıyordu..

ama inşaallah tasarlanan ve planlanan dan da fazla izleyici kitlesine ulaşacağını inanıyorum..

çünkü bizim insanımız hemen gidip izleyemez.. zamanını olursa gider..

ve gişe hasılatı yanında izlenme rekoruyla ilk üçe gireceğini inanıyorum..

ORHANCAN

Ordinaryus
Bu arada hacı kardeşime eleştirdiği fotoğraf için bir bilgi vereyim..

Bediüzzaman hz.leri gönüllü alay komutanı olarak savaştığı zamanlara ait bir canlandırma olabileceğini düşünüyorum..

yani savaştasınız.. doğu halkını ermeni zulümünden korumak için talebelerinile birlikte silahlanmış ve savunmadasınız..

bu durumda herhalde fotoğraftaki durum haricinde giyim ve cephanesiz olamazsınız..

Daha sonrasında ise Üstad hz.leri ilim ve irfan yolunu seçmiştir.. din ilimleri ile fen ilimlerinin birlikte okutulacağı medreset-ül zehra planını ortaya koymuş ve gerçekleştirmeye çalışmıştır..

ve hatta bilinmeyen 100 e yakın projesinin olduğunu talebeleri aktarmaktadır..

bunlardan biri sadece medreset-ül zehra eğitim projesidir..

maddi ve manevi alanında ki bu projeler hayata geçirilmiş olsaydı ülkemiz daha da farklı yerlerde olacaktı.. ama nasip olmadı..

Yeni-OSMANLI

Yasaklı

HÜR ADAM Flimi gösterime girdiğinde sanki bir izlenme patlaması olacağı düşünülüyordu..

ve hatta senaristi hayal kırıklığına uğramıştı.. ve mikrofonu fırlatmıştı..

zamanla görülecek ki bu flim uzun soluklu olacak ve aylara yayılarak izlenecek..

yani hadi izleyelim dense zaman ve yer bulmak sıkıntısı vardı..

hatta çoğu kolej ve dershaneler planlama yaptılar ama zamana yaydılar..

gruplar halinde gidildiği için normal halka da bazen yer kalmıyordu..

ama inşaallah tasarlanan ve planlanan dan da fazla izleyici kitlesine ulaşacağını inanıyorum..

çünkü bizim insanımız hemen gidip izleyemez.. zamanını olursa gider..

ve gişe hasılatı yanında izlenme rekoruyla ilk üçe gireceğini inanıyorum..

bence filim güzel degil abi.Ailece gittik,komsularda geldi ve hic etkili olmadi,hatta tam tersi,filmi izleyene "öyle abartildigi gibi biri degilmis" dedirtiyor.
Birkere camimizde said nursinin hayati hakkinda 45 dakikalik belgesel filim izlemistim,oradaki mesajlar daha etkiliydi.Böyle insanlar filim yoluyla insanlara anlatilamaz.Misal imam gazalide büyük bir islam alimi,ihya gibi hayirli calismalari var.Onun hayatini anlatmakla gazali sevdirilemez,eserini anlatacaksin,ksileri sevdiren kisilerin eserleridir.Filimde verilen mesaj yetersiz.benim hayranligim bedizzaman hazretlerinin sahsina degil eserlerindedir,yani eserinden etkileniyorum,ve tabiki yasam tarzindan,verdigi mücadeleden,bunlar iyi anlatilamamis,belhgeseller daha etkili,bir belgesel kadar bilgilendirici olmayan bir filmi ben basarisiz sayarim.

ORHANCAN

Ordinaryus
zaman bulup bizde gidemedik.. ama çocuklar rehber öğretmeni ile gittiler..

Bediüzzaman hz. lerini hiç bilmeyenler için ilk flim olabilir.. bilmeyenler sathi olarak da olsa görüş sahibi olabilir..

ama hem risale-i nurlar ve hem de Üstad hakkında ön bilgisi ve birikimi olan kuvvey-i maneviyesi güçlü kardeşlerimiz için vasat ve hatta yayvan gelebilir..

önemli olan risale-i nur hizmeti ve Üstad hz.lerinin ilk yaşantısını ve çektiği çileleri bir nebze de olsa efkar-ı umumiyeyi haberdar etmekti.. inşaallah bir miktar da olsa yeni yetişenler nesl-i ati veya nesl-i cedid ve gelecek altın neslin haberdar edilmesi adına yine de önemli bir hizmet diye düşünüyorum..

risale-i nur hizmetinin ilk YAZILMA aşamasını göz önüne getirme açısından seyredile bilinir..

şimdiki aşamasını da dizi haline gelen kardeşlerimizin hayatını ise YEŞEREN ÜMİTLER dizisinde bulabilirsiniz..

Özellikle Efendiler Efendisinin (SAV) torunlarım gelecek diye maddi ve manevi zeminleri hazırladığı hizmeti de (alt imzamdaki linkde de görüldüğü üzre) izlemek gerek..

risale-i nurun dünyaya YAYILMA veya tüm insanlığa ulaşma aşamasında çekilen çileler de bu dizide işlenmektedir..

şimdiki diyalog ve höşgörü aşamasından sonra fevc fevc ihtidaların yaşanması görülür inşaallah...

Risale-i nur hizmetinin YAŞANMA aşamasında, şahsı maneviden çıkacak beklenen zat-ı muhterem ile İnşaallah cennet asa bir bahar günleri gelecek diye düşünüyorum..

...selam ve dualarımla...

ORHANCAN

Ordinaryus
Kanal 7'de Önden Gidenler programını sunan İlahiyatçı Ömer Döngeloğlu,

Bediüzzaman Said Nursi'nin hayatını anlatan Hür Adam filmini yorumladı.

İşte Döngeloğlu'nun Hür Adam yorumu;

[video]http://video.moralhaber.net/medya/omer-dongeloglu-nun-hur-adam-yorumu/[/video]