Hayatı Allahla Yaşamak/ Yalçın İçyer

lafons7275

Kıdemli Üye
Peygambere bakalım ne yaptı?

Mekkeli müşriklerin meclisine girip Allah 'ın vahyini bu meclis üzerinden mi tebliğ etti?
.

Evet bizzat müşriklerin bulunduğu meclislere girdi ve orada İslam'ı tebliğ etti.

Ukaz Panayırı:

İslâm’dan önce, câhiliye döneminde ve İslâm’dan sonra düzenlenen panayırlar olmuştur.
Çevrede bulunan halkın çok fazla rağbet ettiği, Arapların ictimâî ve iktisâdî hayatında çok büyük bir yeri olan bu panayırların içerisinde en meşhur olanı, en çok tanınanı hiç şüphesiz Ukaz panayırıdır.

Ukaz, taşlık alanlarla su kaynaklarının bulunduğu geniş bir vadidir. Bu vadi Mekke’ye 30, Tâif’e 15 mil uzaklıktadır.
Habeşistan’ın Yemen valisi Ebrehe’nin Kâbe’yi yıkma teşebbüsünün başarısızlıkla neticelenmesinin ardından Araplar Kâbe’ye ve hac ibadetine daha fazla değer vermeye başlamışlardı.

Bunu gören Kureyşliler etrafta bulunan bazı kabilelerle anlaşarak, Mekke’ye hac yapmak, Kâbe’yi görmek üzere gelenlerden maddî ve manevî yönden daha çok faydalanmak maksadıyla kendilerine bir takım imtiyazlar tanıyıp kural ve kaideler koydular.

Bu imtiyazlar Mekke ekonomisine, Mekke’de yaşayan Kureyşlilerin ve etraftaki kabilelerin iktisadî hayatına hatırı sayılır ölçüde katkı sağladı.

Bu sayede Mekkeliler o zamana kadar Arabistan içinde yaptıkları ticareti düzenli bir hale getirip müesseseleştirdiler.

Ukaz panayırı, yalnız Mekke ve Tâif civarında yaşayanların değil, hac yapmak maksadıyla Arap yarımadasının çeşitli bölgelerinden gelen putperest Arap kabileleriyle Hîre ve Kinde gibi komşu devletler tarafından gönderilen ticaret kervanlarının da katıldığı çok geniş bir kitleye hitap eden bir panayır idi.

Uzak mesafelerden her türlü malın, çeşitli ticaret eşyasının getirildiği Ukaz panayırına Kureyş kabilesinin yanında etrafta bulunan ve Kâbe’yi mâbed kabul eden bütün Arap kabileleri iştirak ediyordu.

Panayır alanında Her kabilenin kendilerine mahsus bayrak ve işaretlerle belirlenmiş özel yerleri vardı.

Ukaz panayırında zaman zaman kavgalar ve kavgaların büyümesi neticesinde savaşlar da çıkıyordu.

Bir kimsenin Arapların en şereflisi olduğunu iddia etmesi üzerine Kinâne ve Havâzin kabileleri arasında meydana gelen Birinci Ficar ve Kinâne kabilesine mensup bazı gençlerin Benî Âmir b. Sa’saa kabilesinden bir kadını rahatsız etmesi neticesinde çıkan İkinci Ficar savaşları Ukaz panayırında meydana gelmiştir.

Panayıra Gazze ve Busrâ’dan şarap, Suriye’nin diğer şehirlerinden yağ, üzüm ve silah, Tâif’ten deri, Yemen’den giyecek, diğer yerlerden de çeşitli ürünler gelir, dericilik sektörünün en seçkin numuneleri burada sergilenirdi.
Arabistan ve çevresinde ki ülkelerin hükümdarları, memleketlerinin başta gelen mahsullerini Ukaz’a gönderip ticarî faaliyetlere katılır, silah, at ve giyecek çeşitleriyle panayıra iştirak eden kabilelerin ileri gelenlerinin ilgisini çekerek bölgede bulunan nüfuzlu kabilelerle ilişki ve irtibatlarını güçlendirmeye çalışırlardı.
Ukaz panayırına, mallarını satmak, mal almak için gelen tüccarların yanında, hükümdarların yolladığı hediyelerden ve ticarî kazançtan faydalanmak için kabilelerin eşrafı, ileri gelenleri de katılırdı.
Ukaz panayırında yalnız ticarî faaliyetler yürütülmez, ticaretin yanı sıra çeşitli ictimâî ve harsî-edebî faaliyetler de gerçekleştirilir, burada akrabalıklar kurulur, antlaşmalar yapılır, ihtilaflar çözülürdü. Şairler kırmızı deriden kurulan çadırlarda en güzel şiirlerini okur, birbirleriyle yarışırlardı.
Edebî bir kongre mahiyetinde olan ve fasih Arapçanın korunmasına önemli bir katkı sağlayan Ukaz panayırı sözlü edebiyatın en güzel örneklerinin dile getirildiği bir sanat merkeziydi.
Ukaz panayırında yapılan edebî yarışmalar, Arap edebiyât dünyasında en güzel şiirlerin seçilmelerine katkı sağlar, “muallakât” adı verilen seçilmiş şiirler keten bezinden yapılan tomarlara altın suyu ile yazılırdı. Bu şiirlerin Kâbe duvarına asıldığı hususunda rivayetler vardır.
Ukaz panayırı, şiirden başka Hz. Ömer’in de r.a. katıldığı güreş müsabakalarının yapılmasının yanında, ictimâî ve dinî muhtevâlı mevzuları hutbeleriyle geniş halk kitlelerine ulaştırmayı hedef alan kimselerin de en güzel mekanıydı.

İsmi Hanîfler(*) arasında zikredilen Kus b. Sâide’nin İslâmiyetten önce Ukaz panayırında Peygamber efendimizin de dinlediği, bir Peygamberin geleceğini haber veren hutbesi meşhurdur.
Peygamber efendimiz, bi’setin (Peygamber olarak gönderilmesinin) dördüncü yılından itibaren Hz. Ebû Bekir r.a. ve Hz. Bilâl-i Habeşî r.a. gibi ilk Müslümanlarla birlikte haram aylarda panayırlara katılarak tebliğ faaliyetinde bulunmuştur.

adams77

Kanalizasyoncu
onların meclisi panayır mı? yahu ne zaman düşünerek hareket edeceksin güzel kardeşim

menzil5453

Doçent
Biz şeriat getiremedik maalesef ama kendisinin öyle bir amacı olmadığı gibi başka ülkelere de lâiklik ihraç etmeye çalışanlara da destek vermeyerek safımızı belli ettik. Hz. İbrahim (a.s.) için 1 damla su taşıyan karınca gibi olmaya çalışıyoruz. Siz sonuca bakıyorsunuz biz sonuç olmasa da doğru tarafta yer almanın derdindeyiz. Bu dünya hiç ümmeti olmayan nice Peygamberler gördü hiç biri de üç beş kişi tarafıma geçsin diye tavizler vermedi çünkü iman bunu gerektiriyordu.

Siz kolay yoldan oy vererek meseleyi halledin.. (80 yıldır bu yolla bir sonuç alındığı da yok. 3 nesil bu hikayelerle uyutuldu) Allah (c.c.) rızası için kafanızdaki tüm düşünceleri , ön yargılarınızı bir kenara bırakın.Aşağıdaki âyet ve hadisler üzerinde biraz düşünün bakalım.

Oy kullanmadınız şeriat geldi tebrikler. Kafir bir yönetim gelirse de dini yasaklar koyarsa, tesettür yasaklar koyarsa o zaman sızlanmaya başlarsınız. Siz şuan evet tarafınızı belli ettiniz. Müslümanları sahipsiz bırakmaktır tarafınız. Ben demiyorum illa A partisine verin gidin müslüman gördüğünüz B partisine verin. Ama oy verin. Ülkeyi sahipsiz bırakmayın. Müslümanları sahipsiz bırakmayın. Sizin katılmadığınız her seçim hdp'ye şarjör chp'ye islamı engellemek adına destek olarak geri dönüyor. Yani yapmaya çalıştığınız hayır kantara konulduğunda şer kısmını geçemedi. Onun için her şerde hayır her hayır şer olabilir denilmiştir.

lafons7275

Kıdemli Üye
onların meclisi panayır mı?

Evet onların biraraya gelip kararlar aldıkları meclis panayırlardır.

Ukaz panayırında yalnız ticarî faaliyetler yürütülmez, ticaretin yanı sıra çeşitli ictimâî ve harsî-edebî faaliyetler de gerçekleştirilir, burada akrabalıklar kurulur, antlaşmalar yapılır, ihtilaflar çözülürdü. Şairler kırmızı deriden kurulan çadırlarda en güzel şiirlerini okur, birbirleriyle yarışırlardı.

Ha bu arada adams sana ne getirsek boştur, bunları misafirlere yazıyorum.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
İslami olmayan bir yönetimi değiştirmek o yönetimi İslami bir yönetim haline getirmek her bir müslümana farzdır. Oy atmak demek, "Görevimi yaptım, cihad ettim, sorumluluğum da bitii" kabilinden değildir. Öyle şey olur mu..?

Oy atmak, mücadelenin içinde bir "nokta"dır. Ki bu da seçmekle alakalıdır. Madem birileri ülkeyi yönetecek, bizler de el mahkum bu ülkede yaşıyoruz, fiili cihad da edemiyoruz, o halde oylarımızla insan hak ve özgürlüklerini benimseyen, İslam'ı seven ve sayan ve bizim gibi düşünen insanları tercih edelim, demektir oy atmak.

Oy atmakla ya da birilerini seçmekle Şeriat'in gelmesi zor gibidir zaten. Çünkü, seçilenlerin bu noktada kıvılcımı, sende de ateşe döner ister istemez, dolayısıyla bu topyekün müslümanların fiili mücadelesiyle olay şeydir son tahlilde.

Oy atmak, bir anlamda seçmektir. Ben de iyi niyetimle, insanlara madden ve manen hizmet edenleri seçmek istedim oyumla hepsi budur.

Yani, oy atsan da oy atmasan da İslami yönetim Bedir'siz, Uhut'suz, Handek'siz imkansız gibidir... Hatta imkansızdır...

Osmanlı (Devlet-i Aliye) 3 kıtaya hakim olmuşsa bu güzel hal kendilerine atılan oy'ların neticesinde değildir...

Cephelerde siper edinerek 3 kıtaya hakim olunmuştur...

Selamlar...

menzil5453

Doçent
Siz şeriata karşımısınız? Siz şeriat getireceğiz dedinizde biz mi oy vermedik?

Siz din nedir bilmiyormusunuz? Allah 'ın bizim için seçip beğendiği dinden başka bir din mi var?

Tamam siz müslümanları kurtardınız. Ben şeriata karşı olmam mümkün mü? Ben müslümanım. Ama şu an zaruret hali. Siz ve sizin gibi sandığa gitmeyenler bunu ne zaman anlayacaksınız. Peki sen oy vermeyerek şeriatı getirebilieceğini sanmıymıyorsun herhalde. Sen sadece oy vermeyerek şeriatın geleceğini inanıyorsan ve onun haricinde hiçbirşey yapmayıp müslümanları chp ve hdp gibi marksist komunist islam düşmanı bir partinin iktidarına teslim ediyorsan sende zerre kadar ümmet bilinci oluşmamıştır. Evde oturarak ihfanforuma üç beş mesaj yazarak ve de oy kullanmayarak şeriatın gelmeyeceğini henüz anlamamışın. Bu yaptığınız saf belli etmek değil, tekrar söylüyorum inananları inançız siyasetçilere yem etmektir.

adams77

Kanalizasyoncu
Tamam siz müslümanları kurtardınız. Ben şeriata karşı olmam mümkün mü? Ben müslümanım. Ama şu an zaruret hali. Siz ve sizin gibi sandığa gitmeyenler bunu ne zaman anlayacaksınız. Peki sen oy vermeyerek şeriatı getirebilieceğini sanmıymıyorsun herhalde. Sen sadece oy vermeyerek şeriatın geleceğini inanıyorsan ve onun haricinde hiçbirşey yapmayıp müslümanları chp ve hdp gibi marksist komunist islam düşmanı bir partinin iktidarına teslim ediyorsan sende zerre kadar ümmet bilinci oluşmamıştır. Evde oturarak ihfanforuma üç beş mesaj yazarak ve de oy kullanmayarak şeriatın gelmeyeceğini henüz anlamamışın. Bu yaptığınız saf belli etmek değil, tekrar söylüyorum inananları inançız siyasetçilere yem etmektir.

Senin demokrasiyi benimsiyor olman senin dışında ne kadar ses varsa çıkmasına olanak vermen demendir. Kusura bakma ben oy verip senin partini başa getirsem bile senin partin diğer partilerin görüşlerine ve yaşamlarına saygı duyacağını hatta onların istek ve arzularını gözetmesi gerektiğini biliyorsun değil mi? Onlara yaşam alanı açması gerektiğini de biliyorsun değil mi?

Bu kim kim halka hizmet ediyorsa para veriyorsa onun kazandığı bir sistem mevcut. İşi ehline vermiyorsun tanımadığın birine gemiyi emanet ediyorsun.

boşuna kendinizi kurtarmak için çaba sarf etmeyin hatalı yoldan hatalı yere gidilir.

adams77

Kanalizasyoncu
izmir 'de fuar oluyor mu halen? sende git orada tebliğ et yada oy verdiğin parti ankara 'yı bıraksın panayırlarda tebliğ etsin :)

ya rabbi sen görüyorsun.

lafons7275

Kıdemli Üye
Senin demokrasiyi benimsiyor olman senin dışında ne kadar ses varsa çıkmasına olanak vermen demendir.
.

Bütün müslümanlar oy vermese chp ve hdp şunu diyecek:

Bu müslümanlar oy vermiyorsa biz de artık müslüman oluyoruz ve şeriati istiyoruz.

Ne kadar safsınız...

adams77

Kanalizasyoncu
adı üstünde demokrasi :)

Hayır; gerçekten insan, azar. Kendini müstağni gördüğünden.Şüphesiz, dönüş yalnızca Rabbinedir.

Sen savaşmak yerine börtü böcük çicek dağıtarak 10 yılda olmadı 20 yılda olur oda olmadı 50 yılda olur oda olmaz ise 100 yılda olur hiç olmazsa mehdi geldiğinde olur :) ne güzel iş vallah böylece cennete gireceğini sanıyorsun sen senden öncekilerin çektiğini çekmeden nasıl olur da cennete gireceğini sanarsın şaşkın önce bi 48 saat güneşin altında bekletil bakalım :)

döndüğümüzde görüşürüz.

ummuhan

Kıdemli Üye
Amman oy kullanmayın cihadı da oturduğunuz yerden ahkam keserek halledin sizi yönetmeye tağut düzeni az bile :crying:

adams77

Kanalizasyoncu
mars cephesinden, senin için mars 'tan dünya 'ya hicret ettim fakat senin yaptığına bak.

adams77

Kanalizasyoncu
bir elin nesi var iki elin sesi var. Yalnız bıraktığın insanlar sizden hesap soracak, siz Allah 'a güvenmiyormusunuz? Rızkı veren O değil mi? Sana verdiği aklı oy pusulasının içine koyup sandığımı attın tühh :)

yazık yahu bunların dinden anladıkları oy kullanmak olmuş. Sahabede peygambere böyle demişmidir acaba "hangi cephede savaşıyorsun"

Osmanlıyı ne çabuk unuttunuz Abdulhamit 'i yıkan sisteme destek olur mu?

paşa göynün bilir bende mars 'a geri dönderim.

hirahos

Kıdemli Üye
Oy kullanmadınız şeriat geldi tebrikler. Kafir bir yönetim gelirse de dini yasaklar koyarsa, tesettür yasaklar koyarsa o zaman sızlanmaya başlarsınız. Siz şuan evet tarafınızı belli ettiniz. Müslümanları sahipsiz bırakmaktır tarafınız. Ben demiyorum illa A partisine verin gidin müslüman gördüğünüz B partisine verin. Ama oy verin. Ülkeyi sahipsiz bırakmayın. Müslümanları sahipsiz bırakmayın. Sizin katılmadığınız her seçim hdp'ye şarjör chp'ye islamı engellemek adına destek olarak geri dönüyor. Yani yapmaya çalıştığınız hayır kantara konulduğunda şer kısmını geçemedi. Onun için her şerde hayır her hayır şer olabilir denilmiştir.

7,5 milyon kişi sandığa gitmedi. Mhp kadar sayı. Eğer bunlar oy vermeye gitse HDP barajı aşamazdı.

Oy verdirmeyen zihniyet, DOĞRUDAN HDP'ye çalışmış gibi oldu. Geçmiş olsun. Bu vebali, kendiniz temizleyin şimdi.

adams77

Kanalizasyoncu
Ey Musa! Onlar orada bulundukları müddetçe biz oraya asla girmeyiz; şu halde, sen ve Rabbin gidin savaşın; biz burada oturacağız dediler.

bunu diyen arkadaş hangi cephede savaşıyorsun? Yada hangi düzene hizmet ediyorsun :) izmir 2. bölge bilmem kaçıncı sandık :)

Yazdıklarından haberi olmayanlara ne anlatmaya çalışıyoruz.