Fethullah Gülen: "şehit olmaya gidiyoruz" retoriğine şiddetle karşı çıkıyor

real.ist

Doçent
Geçen gün cüneyt özdemirin programını izledim, ziyaretten çok memnun kalmışlar. Kapıda silahlı korumlara falan var zannettik, öyle bir şey yokmuş, komşularda hocaefendinin varlığından çok memnunmuş dedi. Güzel bir programdı, herkes seyretmeli onu.

arifan yolcusu

Profesör
Salisen Hocaefendinin karşı çıkıp eleştirdiği ''biz şehit olmaya gidiyoruz'' ifadesidir ki bu ifade de şehadet garantiymiş gibi algılanıyor halbuki şehadet Cenab-ı Allah'ın takdiri iledir.

ameller niyetlere göre değil mi ihvan...
ne yani gezme nityetine mi gideceklerdi...
dinimizde kalbinde şehadet niyeti olmadan ölenlerin cehalet üzere öleceği beyanları olsa gerek...
hayat iman ve cihattır diyoruz...

Cümle Mühendisi

Ordinaryus
Web sitesi
muhammedesad.blogcu.com
Muhterem kardeşim zaten Hocaefendi de aynı hüsn-ü zannı taşıdığı için taziye mesajında şehit olarak ifade etmiş ve bu taziye mesajı halen sitede mevcud.
Saniyen Mavi Marmara gemisi savaşa değil yardıma gitti ancak zalim İsrail askerleri tarafından kardeşlerimiz şehit edildiler.
Salisen Hocaefendinin karşı çıkıp eleştirdiği ''biz şehit olmaya gidiyoruz'' ifadesidir ki bu ifade de şehadet garantiymiş gibi algılanıyor halbuki şehadet Cenab-ı Allah'ın takdiri iledir.

Sonraki açıklamalar önceki açıklamayı nesheder niteliktedir. Tekzib yayınlayarak yanlış anlaşılmayı düzeltmesini bekliyoruz. Her ne kadar dile getirilmese de savaşa giden herkes ölüme gider. Sorun bunun dile getirilmiş olması mı? Dil ile ikrar edilmiş olması mı? Allah Rasulü (sas) can-ı gönülden şehid olmak isteyene yatağında ölse bile şehitlik makamının verileceği bildirmiyor mu? Aynı mantıkla ölen herkesin cenaze namazını da kılmayalım, son anda imanı muhafaza garanti mi? Allah'ın takdiri iledir.

elcevaz13

Profesör
Web sitesi
www.herkul.org

ameller niyetlere göre değil mi ihvan...
ne yani gezme nityetine mi gideceklerdi...
dinimizde kalbinde şehadet niyeti olmadan ölenlerin cehalet üzere öleceği beyanları olsa gerek...
hayat iman ve cihattır diyoruz...
İhvan-ı muhteremim elbette ameller niyetlere göredir tabi ki gezme niyetine de gitmeyecekler yardım niyetine gidecekler ve herhalde o niyetle gittiler ve bir kısım kardeşlerimiz inşaAllah şehit oldular.
Şimdi karıştırılan mevzu şudur:Şehit olmaya niyet etmek başka şehit olmaya gidiyorum demek başka yani biz şehit olmak için gidiyoruz denilse yanlış anlaşılmaz ama şehit olmaya gidiyoruz denilse o zaman sanki şehit olmaları Cenab-ı Allah tarafından bildirilmiş gibi oluyor halbuki Sahabe-i Kiram Efendilerimiz hatta Aşere-i Mübşşereden (r.a.) olanlar dahi -haşa- kendilerinin münafık olabileceklerinden ve imanla kabre giremeyeceklerinden korkmuşlardır.

Cümle Mühendisi

Ordinaryus
Web sitesi
muhammedesad.blogcu.com
Mavi Marmara'da vefat edenler ŞEHİT

vk8mglZB.jpg

Uluslararası Müslüman Alimler Birliği, tarihin en acımasız ambargosuna maruz kalan Gazze halkına yardım götürürken korsan İsrail’in saldırısına uğrayıp vefat edenlerin şehid olduğunu açıkladı.

Dünyanın birçok yerindeki Müslüman alim ve düşünür, Gazze’ye yardım götürürken korsan İsrail devletinin saldırısı sonucu ölenlerin şehid olduğunu açıkladı. Prof. Dr. Yusuf el Karadavi, Prof. Dr. Ramazan el-Buti, Prof. Dr. Vehbe Zuhayli, Prof. Dr. Selman el-Avde, Prof. Dr. Ali Karadaği gibi daha onlarca Müslüman alim Uluslararası Müslüman Alimler Birliği adı altında yayımladıkları bildiride, dünyada nizam tanımayan ve uluslararası hukuku hiçe sayan korsan İsrail’in saldırı sonucu Mavi Marmara gemisinde vurulanların şehid olduklarını ve buna kimsenin gölge düşüremeyeceğini belirttiler.

KARADAVİ: GAZZE'YE YARDIM FARZ

Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi, Mavi Marmara’da şehid olanların anısına Müslüman alimlerin de bir yardım gemisiyle Gazze’ye gitmeleri gerektiğini söyledi. Gazze’deki vahşi ambargonun kaldırılmaması halinde Müslüman Alimler Birliği’nin de Gazze’ye gemi göndereceğini ifade eden el-Karadavi, Gazze’deki ablukanın hukuki/şer’î olmadığını ve bunun kaldırılması için ümmetin elinden gelen her çabayı göstermesinin farz olduğunu bildirdi.

RAMAZAN EL BUTİ: ŞEHİDLERİN KANI YERDE KALMASIN

Prof. Dr. Ramazan el-Buti de Suriye’nin başkenti Şam’da 500’e yakın Müslüman alim, düşünür ve Hıristiyan din adamının iştirak ettiği toplantıda yaptığı konuşmada, Mavi Marmara gemisinin öncülüğündeki girişimin korsan İsrail devletinin barbarlığını bütün çıplaklığıyla ortaya koyduğunu vurguladı. Mavi Marmara’nın dünya halklarının ilgisinin Filistin’e odaklanmasını da sağladığını belirten el-Buti, “Batı devletlerinin üstünü örtmeye çalıştıkları Gazze ambargosunun kaldırılma vakti geldi geçiyor” diye konuştu.

9 Türk şehidin kanının yerde kalmaması gerektiğini belirten Ramazan el-Buti, uluslararası kurumların ikiyüzlülüğü bırakıp bu katliamı işleyen İsrailli yetkilileri derhal yargılaması gerektiğini söyledi. El-Buti, “Göreceksiniz, dünyadan yükselen bu sesler ve şehidlerin bu kanı dünyada karşılığını bulacaktır” dedi.

"BUNLAR PEYGAMBERLERİNİ DE ÖLDÜRMEDİ Mİ?"

Suudi Arabistanlı davetçi Aid el-Karni, İsrail’in Gazze’ye yardım için giden Özgürlük Filosu’na saldırısının ardından Müslüman dünyası alimlerine, liderlerine ve dünyaya bir mesaj gönderdi. El-Karni, ölenlerin ailelerine başsağlığı dileyerek: “Peygamberleri öldüren, Allah ve Resulü’ne savaş açan bir milletin böyle bir şey yapması garip değildir” dedi. Kur'an-ı Kerim'de Yahudilerle ilgili ayetler çok iyi tedkik edilmesi gerektiğini belirten el-Karni, Tevrat'taki ayetlerin bile Yahudilerin kana dökmeye ne kadar meyyal olduğunu göstermeye yettiğini söyledi.

ONLAR ÜMMETİN DENİZ ŞEHİDLERİ...

Müslüman alimler geçtiğimiz aylarda yayımladıkları ortak bildirilerinde şunlara da yer vermişti: “Bu filoyu, Özgürlük Filosu’nu İslamî ve insanî bir görev şuuruyla tertip edenlere teşekkür etmeyi, onları takdir etmeyi unutmuyoruz. Dualarımız onlarla!.. Deniz şehidi olan Müslümanları Peygamber sallallâhu aleyhi ve sellem’in şu hadisiyle müjdeliyoruz:“Denizde deniz tutup istifra edene bir şehit sevabı; boğularak ölene iki şehit sevabı vardır.” (Ebû Dâvûd)

Deniz seferinde istifra ederek veya boğularak ölene bu müjde varken Müslüman kardeşine yardım amacıyla çıktığı deniz seferinde zulümle öldürülene şehidlik makamı verilmesi daha evla değil mi?

Bizler bu zulümler ve acı olaylar karşısında Allah’ın yardımının geleceğini biliyor ve bu yardımı bekliyoruz. “Muhakkak ki bir zorlukla beraber bir kolaylık vardır.” Her karanlıktan sonra bir aydınlık doğar.”

İLİŞKİLERİ KESİN, BOYKOTA DEVAM EDİN...

Daha sonra liderlerin, kralların, Arap Birliği’nin ve Filistin Sultası’nın temsil ettiği Arap resmi makamlarına seslenilerek bu suç çeteleriyle barış diyalogları ve girişimlerinin durdurulması istendi. Bildiride: “Hiçbir barış yolu bilmeyen, orman kanunundan başka kanun tanımayan bu suç çeteleriyle barış diyalogları ve girişimleri durdurulmalıdır. Sürekli olarak işlediği bu suç eylemleriyle öldürdüğü Arap Girişimi de çekilmelidir” dendi.

Bildiride son olarak Arap ve İslam dünyasına boykot çağrıları şu sözlerle tekrarlandı: “Siyonist ürünleri de Siyonist devlete hakta ve batılda yardımcı olan Amerikan ürünlerini de boykot edin. Mazlumun en azından zalimin kazanç kaynağı olmaması gerekir. Bizler eminiz ki Filistin halkı sonunda kazanan taraf olacaktır.”

Hüssam Ğanim / Kahire / TİMETURK

korakademik

Ordinaryus

Müslüman alimler geçtiğimiz aylarda yayımladıkları ortak bildirilerinde şunlara da yer vermişti: “Bu filoyu, Özgürlük Filosu’nu İslamî ve insanî bir görev şuuruyla tertip edenlere teşekkür etmeyi, onları takdir etmeyi unutmuyoruz. Dualarımız onlarla!.. Deniz şehidi olan Müslümanları Peygamber sallallâhu aleyhi ve sellem’in şu hadisiyle müjdeliyoruz:“Denizde deniz tutup istifra edene bir şehit sevabı; boğularak ölene iki şehit sevabı vardır.” (Ebû Dâvûd)

evet üstteki hadis ten sonra ki hocamızın da aksi bir beyanı olmadığına göre bu konu kapansın artık.

korakademik

Ordinaryus
Fethullah Gülen: "şehit olmaya gidiyoruz" retoriğine şiddetle karşı çıkıyor. Böylesine bir şeyin şehitlik bile kabul edilemeyeceğini söylüyor.

yukardaki ifadede marmara gemisinden bahsediyor mu?
hayır
peki ya isra haber bunu nerden uyduruyor.

ibrahimi

Has Uşak
Başlık düzenlendi,başsağlığı dilerken şehit olarak bahsettiği taziye mesajında mevcut.
Burada da şehit değildir demiyor,konu başlığı çarpılıtmış.

K

Kaçak

Guest
Bu cümleleri sarf ettigi sırada konuşulan konu ne ?
Şunu iddia etmemiş İsra haber ..
F.Gülen bedirdekilere şehit demiyor dememiş ..
Neden mavi marmaradakilere dememiş diyor ...

ibrahimi

Has Uşak
Yazarın yorumu gibi duruyor kaçak.
Bildiğin gibi Fethullah Gülen gemiyle gitme işine de vakti zamanında karşı çıkmıştı,eleştirisi bunla ilgili olabilir.

K

Kaçak

Guest
Gidilmesin denebilir , neden şehitlikten ve şehitliklerine laf söylemekten bahsediyor ?
Ki zaten gidilmeye itiraz etti vakti zamanında "otorite" dedi zaten ..
O yolun kullanılmasına karşı oldugunu cümle alem biliyor ..
Geriye ne kaldı , o yolun değerleri ...
Bu kadar basit hadise gözümde ...

ibrahimi

Has Uşak
Varsayım üzerine konuşuyoruz ki bu bize kesin bir sonuç vermez.
Tartışmalarımızı zaten bol bol Mavi Marmara baskınından sonra yaptık.Katılanlar veya katılmayanlar oldu.Benim açımdan daha konuşulacak birşey kalmadı.
Size de öneririm,sürekli cevap verdikçe lastik gibi uzuyor tartışma.

Fethullah Gülen yöntemi yanlış buluyor,ben doğru buluyorum.
Onun düşüncesi ona,benim düşüncem bana.

oguz

Yeni
"retoriğine"bu kelimenin anlamını internetden araştırmadan anlayan bir Türk vatandaşı acaba varmı ?
Türkçenin cılkı çıktı şimdide yunanca latince kelimelermi kullanıyoruz
bu konuda yazmak istemiyordum ama yine dayanamadım
İslamda ameller elbetde niyetlere göredir ,hiç kimsenin niyetini bizler okuyamayız
bunlar şehit değildir diyenin gerekçesi elbetde Allahın ayetlerinden örnek vermek olmalıdır
çanakkale savaşında düşmana karşı mücadele eden askerlerimiz ,düşmana hucum ettiklerinde üç dakika sonra öleceklerini biliyorlardı ,bile bile hucum ediyorlardı şimdi onlarda şehit değiller bile bile ölüme gittiler demek mantıklı bir şeymidir
yada 10 bin kişilik islam ordusu 50 bin kişilik kafir ordusu ile karşı karşıya geldiklerinde bunlar sayıca bizden çok biz şimdi savaşırsak bile bile ölüme gitmiş oluruz diye düşündülermi
memleketde o kadar çok hoca varki ,önemli olan gerçek Allah dostu veli mürşit olanını bulmak ....

K

Kaçak

Guest
Müslüman alimler: Gemidekiler şehid oldu

Hüssam Ğanim / Kahire / TİMETURK

Dünyanın birçok yerindeki Müslüman alim ve düşünür, Gazze’ye yardım götürürken korsan İsrail devletinin saldırısı sonucu ölenlerin şehid olduğunu açıkladı. Prof. Dr. Yusuf el Karadavi, Prof. Dr. Ramazan el-Buti, Prof. Dr. Vehbe Zuhayli, Prof. Dr. Selman el-Avde, Prof. Dr. Ali Karadaği gibi daha onlarca Müslüman alim Uluslararası Müslüman Alimler Birliği adı altında yayımladıkları bildiride, dünyada nizam tanımayan ve uluslararası hukuku hiçe sayan korsan İsrail’in saldırı sonucu Mavi Marmara gemisinde vurulanların şehid olduklarını ve buna kimsenin gölge düşüremeyeceğini belirttiler.

KARADAVİ: GAZZE'YE YARDIM FARZ

Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi, Mavi Marmara’da şehid olanların anısına Müslüman alimlerin de bir yardım gemisiyle Gazze’ye gitmeleri gerektiğini söyledi. Gazze’deki vahşi ambargonun kaldırılmaması halinde Müslüman Alimler Birliği’nin de Gazze’ye gemi göndereceğini ifade eden el-Karadavi, Gazze’deki ablukanın hukuki/şer’î olmadığını ve bunun kaldırılması için ümmetin elinden gelen her çabayı göstermesinin farz olduğunu bildirdi.

RAMAZAN EL BUTİ: ŞEHİDLERİN KANI YERDE KALMASIN

Prof. Dr. Ramazan el-Buti de Suriye’nin başkenti Şam’da 500’e yakın Müslüman alim, düşünür ve Hıristiyan din adamının iştirak ettiği toplantıda yaptığı konuşmada, Mavi Marmara gemisinin öncülüğündeki girişimin korsan İsrail devletinin barbarlığını bütün çıplaklığıyla ortaya koyduğunu vurguladı. Mavi Marmara’nın dünya halklarının ilgisinin Filistin’e odaklanmasını da sağladığını belirten el-Buti, “Batı devletlerinin üstünü örtmeye çalıştıkları Gazze ambargosunun kaldırılma vakti geldi geçiyor” diye konuştu.

9 Türk şehidin kanının yerde kalmaması gerektiğini belirten Ramazan el-Buti, uluslararası kurumların ikiyüzlülüğü bırakıp bu katliamı işleyen İsrailli yetkilileri derhal yargılaması gerektiğini söyledi. El-Buti, “Göreceksiniz, dünyadan yükselen bu sesler ve şehidlerin bu kanı dünyada karşılığını bulacaktır” dedi.

"BUNLAR PEYGAMBERLERİNİ DE ÖLDÜRMEDİ Mİ?"

Suudi Arabistanlı davetçi Aid el-Karni, İsrail’in Gazze’ye yardım için giden Özgürlük Filosu’na saldırısının ardından Müslüman dünyası alimlerine, liderlerine ve dünyaya bir mesaj gönderdi. El-Karni, ölenlerin ailelerine başsağlığı dileyerek: “Peygamberleri öldüren, Allah ve Resulü’ne savaş açan bir milletin böyle bir şey yapması garip değildir” dedi. Kur'an-ı Kerim'de Yahudilerle ilgili ayetlerin çok iyi tedkik edilmesi gerektiğini belirten el-Karni, Tevrat'taki muharref ayetlerin bile Yahudilerin kan dökmeye ne kadar meyyal olduğunu göstermeye yettiğini söyledi.

Deniz seferinde istifra ederek veya boğularak ölene bu müjde varken Müslüman kardeşine yardım amacıyla çıktığı deniz seferinde zulümle öldürülene şehidlik makamı verilmesi daha evla değil mi?

Bizler bu zulümler ve acı olaylar karşısında Allah’ın yardımının geleceğini biliyor ve bu yardımı bekliyoruz. “Muhakkak ki bir zorlukla beraber bir kolaylık vardır.” Her karanlıktan sonra bir aydınlık doğar.”

İLİŞKİLERİ KESİN, BOYKOTA DEVAM EDİN...

Daha sonra liderlerin, kralların, Arap Birliği’nin ve Filistin Sultası’nın temsil ettiği Arap resmi makamlarına seslenilerek bu suç çeteleriyle barış diyalogları ve girişimlerinin durdurulması istendi. Bildiride: “Hiçbir barış yolu bilmeyen, orman kanunundan başka kanun tanımayan bu suç çeteleriyle barış diyalogları ve girişimleri durdurulmalıdır. Sürekli olarak işlediği bu suç eylemleriyle öldürdüğü Arap Girişimi de çekilmelidir” dendi.

Bildiride son olarak Arap ve İslam dünyasına boykot çağrıları şu sözlerle tekrarlandı: “Siyonist ürünleri de Siyonist devlete hakta ve batılda yardımcı olan Amerikan ürünlerini de boykot edin. Mazlumun en azından zalimin kazanç kaynağı olmaması gerekir. Bizler eminiz ki Filistin halkı sonunda kazanan taraf olacaktır.”

TakVa

Ordinaryus
Karşı çıkabilir, vahiymidir onu karşı çıkışı. Sizde karşı çıkmayın ve gerekçelerinizi söyleyin. Düşünce ve ifade özgürlüğü denen bir şey var.

korakademik

Ordinaryus
gerçekler ZAMAN'la anlaşılır (reklam:)

bir isra haber bu başlığı niye tercih etmiştir. haber kaynağı belli bir telefonla teyid edileblirdi.

ikincisi, her müslüman şehitler hakkındaki ayet ve hadisleri bilmesine rağmen herhangi bir hocanın marmara gemisindekiler şehid değildir, diyemeyeceğini bilinmesi ve ona göre hareket etmesi lazımdı. ilk yorumum zaten bu yönde idi.

peki ortada yanlış anlamaya ve yorumlanmaya yol açan BİR KÖŞE YAZISI (hocam bu kadar kısa bir cümle kurmaz) varsa niye bir yazı ile açıklama yapılmıyor

şimdi 4 kişi toplantıya katılmış
iki kişinin yazısına ulaşabildim.
sadece biri marmaradan konuştuk diyor bu yazar birkaç tane yazı yazdı üstelik tamamı hem kendisini savunmaya hem de hocama saldırmaya yönelik yazılardı.

sanırım ortada puslu bir hava var.
ilki hocamız niyetlerini bilmesine cüneyt özdemir'in 8 yıl, Wall Street Journal 3 yıl röportaj tekliflerinin reddedilmesine rağmen niye bu civcivli zamanda kabul edilmek zorunda bırakıldı.

tarihten bir not düşeyim başörtüsü konusundaki hürriyetin çarpıtmasını ne zaman reddetti. veya reddetmesi ne zaman yayınlandı.

biraz sabır müslümana yakışan budur.
gereken cevap hocam uygun gördüğünde verilir.
herkesin üslübu vardır
beğensemde beğenmesem de üslüb onun ve biz ona tabiyiz.

Cümle Mühendisi

Ordinaryus
Web sitesi
muhammedesad.blogcu.com
Karşı çıkabilir, vahiymidir onu karşı çıkışı. Sizde karşı çıkmayın ve gerekçelerinizi söyleyin. Düşünce ve ifade özgürlüğü denen bir şey var.

Vahye karşı çıksa zaten din dairesinden çıkmış olur ki tartışma bu kadar uzamadan kapanır...

Başlık düzenlendi,başsağlığı dilerken şehit olarak bahsettiği taziye mesajında mevcut.
Burada da şehit değildir demiyor,konu başlığı çarpılıtmış.

Başlık çarpıtılmış da ya içerik? Şehid bile sayılamayacaklarını söylemek ne anlama geliyor? Bu ifadeler Gülen'in resmi sitesinde de aynı şekilde geçmektedir.

Yazarın yorumu gibi duruyor kaçak.
Bildiğin gibi Fethullah Gülen gemiyle gitme işine de vakti zamanında karşı çıkmıştı,eleştirisi bunla ilgili olabilir.

Fethullah Gülen karşı çıkıyor ama mantıklı bir alternatif sunmuyor. "Otoriteden izin alınmalı" dedi, İHH'yı duymadığını söyledi. Şimdi de şehid bile sayılamayacaklarını söylüyor. Aslında daha önceki açıklamalarından sonra bunu söylemesini yadırgamamak gerek. Diğer bir nokta da yazarın yorumu gibi duruyorsa tekzib yayınlayarak bu yanlışı giderebilir.

korakademik

Ordinaryus
Fethullah Gülen karşı çıkıyor ama mantıklı bir alternatif sunmuyor. "Otoriteden izin alınmalı" dedi, İHH'yı duymadığını söyledi. Şimdi de şehid bile sayılamayacaklarını söylüyor. Aslında daha önceki açıklamalarından sonra bunu söylemesini yadırgamamak gerek. Diğer bir nokta da yazarın yorumu gibi duruyorsa tekzib yayınlayarak bu yanlışı giderebilir.

bir üst mesajımda elimden geldiğince cevap vermeye çalıştım.

biraz sabır demiştim.
bırakın da hocam neyi ne zaman açıklayacağını kendisi karar versin.

Cümle Mühendisi

Ordinaryus
Web sitesi
muhammedesad.blogcu.com
bir üst mesajımda elimden geldiğince cevap vermeye çalıştım.

biraz sabır demiştim.
bırakın da hocam neyi ne zaman açıklayacağını kendisi karar versin.

Deniz Baykal'a teselli mesajı yayınlamasa, niye yayınlamadı diye Fethullah Gülen'e yüklenecek değildik : ) Tekzib yayınlamazsa, yanlış anlaşılmaya devam edecektir.