FARKLILIKLARI FARKEDEBiLMEK

fakiri

Kıdemli Üye
Herşeyi, heryerde , herkese karşı bilmiş sıfatlarla açıklama ihtiyacı hissedenler "ağzı olan konuşuyor" hitabına kısa zamanda muhatab olurlar.

:lac:

Satuk Buğra

Profesör
Birde adamın tabi olduğu düşüncenin aksine bir şey duymaya görsün, vay efendim, filan düşmanı, falan düşmanı, sen zaten şusun, busun. Rengini belli ettin. Tekke düştü kel göründü. Alır başını gider. Ne lüzumu var bunlara. Kardeşim sizin bu düşünceniz bizim şu alimlerimizin ictihadına uygun değildir. Biz katılmıyoruz dersiniz olur biter. Feverana gerek yok.

Sabr-el-Hayat

Profesör
farkliliklari birbirimize farkettirmek her birimizin görevi degil mi?
her insan farklari ayni sekilde algilamayabilir.
"sen bana, ben sana" farki fark oldugunu göstermeliyiz.

"agzi olan konusuyor" kategorisine girenler, ehil olmadigi ve bilmedigi konularda konusmasidir, netice itibari ile bos konusmasidir ...vesselam

albay_hasan

Paylaşımcı
Birde adamın tabi olduğu düşüncenin aksine bir şey duymaya görsün, vay efendim, filan düşmanı, falan düşmanı, sen zaten şusun, busun. Rengini belli ettin. Tekke düştü kel göründü. Alır başını gider. Ne lüzumu var bunlara. Kardeşim sizin bu düşünceniz bizim şu alimlerimizin ictihadına uygun değildir. Biz katılmıyoruz dersiniz olur biter. Feverana gerek yok.

Senin din anlayışın bu olabilir buna bişey demem. Ama bizim inandığımız din, Allah'a ve sevdiklerine küfür edenleri, hakaret edenleri gerektiği şekilde ikaz etmeyi ve aşırılığında da susturmayı emrediyor. Tabii sizin için bunlar önemli diil çünkü kafa aynı kafa olduğu için farketmiyor. Ortamı bu anlayışa bıraksak sevinirsin eminim.

Bizim alimlerimize katılmayan görüşlerle değil meselemiz. Meselemiz kendi batıllıklarının hak olduğunu ispat etmeye çalışanların bunu beceremeyince hakaret etmeleridir. Karşı olduğumuz budur. Bir zamanlar kafadan sallanılan kelamları ispata davet ettiğimiz halde aralarda kaybolanların mantık sahibini olmalarını beklemiyoruz zaten. Ama sana bir sorum var;

Eğer bunca hakaretler (Din büyüklerine) senin ailenden birine yapılsaydı yine de susarmıydın? Ya da ben bu küfürlere katılmıyorum devam edebilirsin dermiydin?

Delikanlı gibi ama...

fakiri

Kıdemli Üye
alıntı-kemalabdullah:
"Tabii sizin içinde geçerli bu..."

Allah Razı Olsun Kardeş,
Bizler kendimizi, müslüman camaatten farklı bir konumda görmekten Rabbimize sığınırız.

AşK_€r

arabeskçi
Birde adamın tabi olduğu düşüncenin aksine bir şey duymaya görsün, vay efendim, filan düşmanı, falan düşmanı, sen zaten şusun, busun. Rengini belli ettin. Tekke düştü kel göründü.

vay be...:D
satuk abi...eski günleri çabuk unuttun herhal...bize ve başkalarına rejim köpekleri dediğin günleri..:)

Satuk Buğra

Profesör
Senin din anlayışın bu olabilir buna bişey demem. Ama bizim inandığımız din, Allah'a ve sevdiklerine küfür edenleri, hakaret edenleri gerektiği şekilde ikaz etmeyi ve aşırılığında da susturmayı emrediyor. Tabii sizin için bunlar önemli diil çünkü kafa aynı kafa olduğu için farketmiyor. Ortamı bu anlayışa bıraksak sevinirsin eminim.

Bizim alimlerimize katılmayan görüşlerle değil meselemiz. Meselemiz kendi batıllıklarının hak olduğunu ispat etmeye çalışanların bunu beceremeyince hakaret etmeleridir. Karşı olduğumuz budur. Bir zamanlar kafadan sallanılan kelamları ispata davet ettiğimiz halde aralarda kaybolanların mantık sahibini olmalarını beklemiyoruz zaten. Ama sana bir sorum var;

Eğer bunca hakaretler (Din büyüklerine) senin ailenden birine yapılsaydı yine de susarmıydın? Ya da ben bu küfürlere katılmıyorum devam edebilirsin dermiydin?

Delikanlı gibi ama...

Hasan usta, Allaha ve sevdiklerine haşa kimsenin küfür ettiği yok. Ettiğin iftira ile seni başbaşa bırakıyorum. Bize batıl diyorsan, sırf böyle demenden dolayı batıla giriyorsun bunu bilesin. Biz elhamdulillah hak ehliyiz ve bizden farklı düşünen müslümanlarında hak ehli olduğuna inanıyoruz, aradaki farklılıklarıda ictihad farklılığı olduğuna inanıyoruz. Ama senin kafan basmıyorsa bizim yapacak bir şeyimiz olmaz. Kafanı sallayarak ortaya dökmülmenle meseleleri anlayacak gücün yok. Biz kimseyı yapmadığı bir şeyle suçluyor değiliz. Yaptıkları kötülükleri babamız bile yapsaydı onada sen bu kötülükleri yaptın derdik. Küfürde nereden çıktı. Senin sıkıntın muaviyenin imam hasanı öldürdüğünü söylememizdir. Bu yalanmı yani. Bizde muaviye imam hasanı şehid etti demişiz. Bunu gerek duyduğumuz her zaman söylerizde söylemişizde. Yeterki söylediğimiz olmuş bir şey olsun iftira olmasın. Sende kim oluyorsun. Burası bir forum. Evet bana ait değil. Size aitse dersiniz ki kardeşim sizin fikirlerinizi bu forumda istemiyor, mesele biter. Öyle ucuz kabadayılığa gerek yok. Ne kadar delikanlı olduğun unutma ki bu forumlarda belli olmaz. Sizin gibi çok delikanlılar gördüğümüzüde hatırlatmak isterim. Size tavsiyem adam gibi yazmanız adam gibi konuşmanızdır. Bu tavır sizin hayrınıza görünmüyor.

albay_hasan

Paylaşımcı
Hasan usta, Allaha ve sevdiklerine haşa kimsenin küfür ettiği yok. Ettiğin iftira ile seni başbaşa bırakıyorum. Bize batıl diyorsan, sırf böyle demenden dolayı batıla giriyorsun bunu bilesin. Biz elhamdulillah hak ehliyiz ve bizden farklı düşünen müslümanlarında hak ehli olduğuna inanıyoruz, aradaki farklılıklarıda ictihad farklılığı olduğuna inanıyoruz. Ama senin kafan basmıyorsa bizim yapacak bir şeyimiz olmaz. Kafanı sallayarak ortaya dökmülmenle meseleleri anlayacak gücün yok. Biz kimseyı yapmadığı bir şeyle suçluyor değiliz. Yaptıkları kötülükleri babamız bile yapsaydı onada sen bu kötülükleri yaptın derdik. Küfürde nereden çıktı. Senin sıkıntın muaviyenin imam hasanı öldürdüğünü söylememizdir. Bu yalanmı yani. Bizde muaviye imam hasanı şehid etti demişiz. Bunu gerek duyduğumuz her zaman söylerizde söylemişizde. Yeterki söylediğimiz olmuş bir şey olsun iftira olmasın. Sende kim oluyorsun. Burası bir forum. Evet bana ait değil. Size aitse dersiniz ki kardeşim sizin fikirlerinizi bu forumda istemiyor, mesele biter. Öyle ucuz kabadayılığa gerek yok. Ne kadar delikanlı olduğun unutma ki bu forumlarda belli olmaz. Sizin gibi çok delikanlılar gördüğümüzüde hatırlatmak isterim. Size tavsiyem adam gibi yazmanız adam gibi konuşmanızdır. Bu tavır sizin hayrınıza görünmüyor.

Sn SatukBuğra

Yazmışsın ama yine soruma cevap yok. Yine bir sürü demogoji kokan yazılar, yine serzenişler, yine laf ebelikleri...

Ben sana bir tavsiyede bulunayım bak. Bırakalım bu işleri...Harbi olalım! Net cevaplar verelim.

Sorum gayet açık bir soru. Ne yapardın? Susarmıydın?

Küfür konusuna gelince.. Bu başlığa sen geldin laf değdirdin bize demi? Şimdi o zaman kaçmayacaksın. Cevap vereceksin haliyle..Küfür konusuna gelice ;

Aradaki farklılıkları içtihad olarak algılıyoruz demişsin ya. Bu lafın eğer dürüstce söylenmiş bir lafsa.. O zaman sana geri dön ve bir sahabe hakkında yazdıklarına bir bak. Ben onları alıp da buraya gelmiyeyim istersen.. Sonra utanırsın.

Ucuz kabadayılığa gelince.. Kabadayılık ucuz birşey değildir. Her babayiğidin harcıda değildir. Velhasıl zordur kabadayı olmak. (mafia bozuntularını katmıyorum) Kabadayı adam delikanlı adamdır. Ve delikanlı adam imdat çağrılarında bulunmaz.

Satuk Buğra

Profesör
Burada kimseyi rahatsız etmeyelim öyleyse olmazmı? Siz bir çizgi roman figürüne benziyorsunuz yukarıdaki ifadelerinizle. Başka bir zeminde paylaşalım kozlarımızı olmazmı? Çünkü sağlıklı bir insana benzemiyorsunuz, deli gibi ortalığa düşerek.
Ne yazıkki onca taş kalpliliğinize, taş kafalılığınıza rağmen müslümansınız. Sizin için yapılabilecek pek bir şey yok gibi görünüyor. Duam odurki toparla kendini, şeytan çarpmış gibisin.

albay_hasan

Paylaşımcı
Benzetmelerine kızmıyorum buna inan. Tüm kalbimle söylüyorum güldürdün beni..:)

Şunu anlamanı isterdim. Ben eğer senin değerlerine küfür etmiyorsam sende etmeyeceksin. Kalkıpta alim kabul ettiğiniz zatlardan görüşler ortaya koyarsın. Bizde o konuda Ehl-i Sünnet alimlerinden görüşler ortaya koyarız.. Aralara kendi fikirlerimizi serpiştiririz. Ama bunu yaparken kullandığımız kelimeler önemli değilmi? Sen bizim Ulemamızın demediği, hatta ehl-i sünet ulemasının haricindekilerin bile demediği kelamlarla, iftiralarla yazarsan... O zaman ne beklersin?

Sonuç olarak bu konunun başlığından yola çıkarsak..

Farklı olmak mesnede dayanır.. farklı olmak akıla dayanır.. farklı olmak din sevgisine dayanır.. (kasdedilen farklı olmak din adına olan görüşler içindir)

Bu farkların ortaya konması ise.. Terbiyeye dayanır, edebe dayanır, saygıya dayanır. Sunuşlarda karşı tarafın değerleri göz önüne alınır.

Birisi bunları aşıyorsa.. o zaman o değerlere inananan ve savunan insanlarında cevaplarına hazır olmalıdır. Bunun başka yolu yok.. Ne ekersen onu biçersin!

Satuk Buğra

Profesör
Arkadaşım, küfür namına neyi kastediyorsan, şu forumdaki mesajlarımda hepsini bir araya getir bana bir göster. Acaba küfür etmenin manasımı değişti acaba. Bin kimseye küfür ettiğimi sanmıyorum. Belki olmuşsa ilk hiciv şeklinde başlayan hakaret ve aymazlıklara misli ile karşılık vermiş olabilirim. Sizi bekliyorum, sizin hangi değerinize küfretmişim bi göster bakalım?

albay_hasan

Paylaşımcı
Hangi maskenin düştüğünden bahsediyorsunuz. Biz Şiayı tanımasakta Allahın bize verdiği bir akıl vardır. Muaviyeye gelince, Muaviye İmam Hasanın katili, Hucr Bin Adiy adlı büyük sahabinin katili, Hazreti Ebu Bekir oğlu Hazreti Muhammed Bin Ebubekirih katili, Hazreti Malik Bin Eşterin katili, Yezid gibi bir habisi müslümanların başına bela etmiş olan bir gasıp, İmam Ali gibi meşru Haliyefeye isyan eden bir asi, hilafete gelme arzusu ile haksız yere binlerce sahabi tabiin ve müslümanın kanına girmiş bir canidir. Bu benim görüşümdür

Ehli Sünnetin muaviyeyi savunmak olduğunuda sanmıyorum. Çok isteyen Muaviyenin gittiği yere gidebilir ahirette. Allah Teala onu sevenleri onunla kılsın. Ama islam tarihini akil ve insafla okuyup bilmeden onu sahabe zannederek sevenlere onu tanıma fırsatı versin diyede dua edebiliriz.

Sora bunların doğruluğunu varsaysak bile, bu onun cinayetlerini temize çıkarırmı. Bu kul hakkı değilmi? Bir müslümanı öldüren ebedi cehennemlik değilmi? Bu gerçekleri değiştirirmi?

Sn.SatukBuğra

Şimdi kafanı iki elinin arasına al ve şu kırmızıladığım yerleri iyi oku ve düşün!

Hangi ehl-i sünnet alimi Hz. Muaviyeye CANİ demiştir? Bu şahsi görüşünmüş belirtmişsin. Peki sen benim gözümde değerli bir zata bu kelamı nasıl kullanıyorsun? Ne hakla? Diğer kelamları saymayayım zaten.

Ehl-i Sünnetin Muaviye efendimizi savunmak olmadığınız yazmışsın. Oysa bizim bildiğimiz Ehl-i Sünnet savunur. Hatalıydı, Hak Hz.Ali efendimizindi derler ve kötü konuşmayıp her yerde savunurlar. Yoksa sen bu görüşteki Ehl-i Sünnet alimlerinin görüşlerini hiçe sayarak başka bir ehl-i sünnetmi ortaya koyuyorsun?

Muaviye Efendimiz sahabe değilmidir? Delilin nedir? Bu nasıl bir iftira böyle? Bu ona SAHABE diyen ehl-i sünneti zan altına bırakmak değilmidir?

Son kelamını yazayımmı? İstersen sen biraz daha düşün. Bu kimin fetvası? Seninmi? Biz hiç bir din kitabında böyle bir şey okumadık duymadık. Şimdi bir müslümanı öldüren ebedi cehennemlikmidir?

Bak senin yazılarına bakmadım daha.. ama çok istersen onlarada bakayım ve çıkarayım istersen? İstermisin?

Bütün bunları yazdıktan sonra kalkıpta bana yok efendim sen şunu bunu diyorsan... Ben de sana derim ki;

Herkes haddini bilecek! Bilmeyene bildirmek bizim görevimizdir. Çünkü haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır!

Bilmem anlatabiliyormuyum?

Satuk Buğra

Profesör
Bunların küfürle ne alakası var. Bir adam bir müslümanı öldürürse cani olmazmı? Üstelik bu mlüslüman Rasulullahın ciğerparesi torunu, müslümanların 5. halifesi meşru imamı olursa cani olmazmı? Bunu ehli sünnet alimlerinden kimse söylememiştir sözü doğrumudur. Tarihin zorbalar tarafından yazıldığını unutuyor gibisin. Nice ehli sünnet uleması bu zorba tarih anlayışına uygun düşmediği için şehid edilmemişmidir.
Biz Allaha nasıl hesap vereceğiz acaba. Ehli sünnet alimlerinin fıkıhta amelde usulde bütün konularda ictihadını isabetli bulup katlit ediyoruz. Bu demek değildir ki, her şeyini isabetli bulacağız. Sizler Rasulullahın evladının katiline sahabe ünvanını yakıştırarak sahabelere hakaret etmiş olmuyormusunuz? Rasulullaha ne cevap vereceksiniz. Rasulullah sormayacakmı benim bakmaya kıyamadığım evladımı nasıl öldürürsünüz dediği zaman.
Allaha aklımızlamı hesap vereceğiz, yoksa ehli sünnet adı konmuş, zorbaların elleriyle yazdırılmış tarihten bize ulaşan masum kabul etmediğimiz alimlerin ictihadlarına göremi. Küfür olmayan konuları küfür olarak göstermekde daha başka acayip bir şey. Müslümanı öldürenin ebedi cehennemlik olduğun benmi söylmüyorum ki. Bu islamın evrensel kuralı, bir ayetin meali değilmidir? İşte bu bizim düşüncemiz, size düşen katılmazsanız katılmazınız o kadar. Biz öyle düşünmüyor diyebilirsiniz. ONDAN SONRADA YOLUNUZA GİDERSİNİZ.

albay_hasan

Paylaşımcı
Bak nasıl işine gelmediği zaman hep aynı şeyleri yapıyorsun? E verecek cevap olmayınca kelamlar hep demogoji dolu oluyor.

Bir önceki kelamında biz bunların içtihadi mesele olduğuna inanırız demiştin hatırlıyormusun? Bende sana bunda gerçekten samimisin demiştim.. Bak işte çıktı ortaya. Yazık! Çok yazık!

Yazdığın yazıyla dahada batmışsın. Hakkı kabul etmek yerine çabaladıkçada batacaksın. Çünkü bu işler böyledir.. Gerçeğin karşısında tutunamayanlar batmaya ve acz içinde iftira atmaya mahkumdurlar.

Madem içtihadi bir mesele var neden içtihada tabi olmuyorsun? Ehl-i Sünnet alimlerinin içtihadında hatalı bulduklarına tabii olmayacağını söylemişsin.. Güzel! Güzel ama bu hataları neye göre değerlendiriyorsun? Yani onlar sana göremi hata, yoksa başka bir ehl-i sünnet alimine göremi hata? Anlaşılan burda sen kendi içtihadına tabi oluyorsun. Tarihin zorbalar tarafından yazıldığına bu derece inanırsak o zaman bizler siyer-i nebiden tutta ne varsa inanmayalım. Mutlaka çarpıtmalar hatalar vardır ama tarihin z or balar tarafından yazıldığını söylemek başka bir iftira olsa gerek. O zaman sen hangi tarihi okuyosun yaz da bilelim. Ki bizde zorbaların kitaplarını okumayalım.

Bak ben sana ne diyorum iyi anla!

----Hangi Ehl-i Sünnet alimi Hz.Muaviyenin konusunda kendisine CANİ demiştir ve bunda icma etmiştir? bana isim ver ve dediklerini yaz. Kafandan yazarsan o zaman bende seni başka birşeyle suçlayacağım.

---HangiEhl-i Sünnet alimi Muaviye (r.anh) efendimize SAHABE DEĞİLDİR DEMİŞTİR? bunada delil getirmezsen bende sana başka bir şey yazacağım.

---Hangi ayetin mealinde BİR MÜSLÜMANI ÖLDÜRENİN EBEDİ CEHENNEMDE KALACAĞI vardır. Hele ki buna cevap vermezsen sana daha ağır yazacağım. Nerde bu ayet ve bu ayetin tefsirini hangi ulema yapmıştır? Ortaya delil koy! Kim demiş buna islamın evrensel kuralı? Hangi şahıs? Sen şahsi görüşlerini ve ayet anlayışlarınımı islamın evrensel kuralı diye bize yutturmaya kalkıyorsun? Cevap bekliyorum...Yoka bu da ayetlere iftiramı?

Küfür,gerçeği örtmektir. Ve birde hakaret vardır tabii..

Evet bekliyorum satukbuğra! Yukardakilere cevap ver. Eğer ortaya koyduğun hak ise ben senin inandığına inanacağım. Değilse sen ne yapacaksın?

kemalali

Profesör
Ehli Sünnet Yezid münafığı sevmez iftira atmayınız. Aleviliği Şiiliği eleştirdiğinizde Yezid yanlısı olmakla şuçlarlar biz Ehli Beyt aşığıyız.

zebih

Kıdemli Üye
hazreti muaviye radıyallahu anh ve hazreti ali radıyallahu anh sahabedir. onların şereflerini tahkir edici cümlelerden sakınmamızı tavsiye ederim.

zira bize bu hususta taraf olmak bir vecibe değil; amaonların kadrini bilmek vecibedir.

bu ölçü, ukbada bize yoldaşlık eder; ama orada taraf tutanı bertaraf edebilir her iki sahabi

zira imam ahmed bin hanbel'e

muaviye mi haklıydı ali mi (radıyallahu anhum) diye soruldu.

imam buyurdu ki:

sen ensar mısın?

hayır!

sen muhacir misin?

hayır!

öyleyse defol meclisimden, senin sorunda hayr görmüyorum. demiştir.

bize ensar ve muhacirin şerefini şerefimizden üstün tutmak gerektir.

muhabbetle

Satuk Buğra

Profesör
Ben hesabımı İmam Ahmed Bin Hanbele veya bir başka kimseye verecek değilim. Allaha vereceğim. bu konudada masum olmayan, yanılması muhtemel olan alimlere değil kendi görüşüme itibar ediyorum. Ve Rasulullahın yüce torunu İmam Hasanı, büyük Sahabi Hucr Bin Adiyyi ve Hazreti Ebu Bekirin oğlu Hazreti Muhammed Bin Ebu Bekiri hunharca öldüren birisinin sahabeliğe liyakati olmayan bir günahkar olarak görüyorum. Kimseyede hesap vermek zorunda değilim. Düşüncemin karşılığını yüce Allahtan beklemekten başka. Kimseye verilemiyecek cevap ve hesabımızda yoktur. Hazreti Osmanı öldüren sahabelere münafık diyebilipte Muaviyeye cani diyemeyenlerde varsın hesabını Allaha versinler, biz kimseyi cani demeye zorlamıyoruz, kimsede bizim yaptıklarından ötürü cani dememizi engelleyemez o kadar.

albay_hasan

Paylaşımcı
Orda dur bakalım satuk efendi!

Herşey o kadar değil...

Hani sorularımıza cevap nerde? Ben sana ne yazdım yukarda? Sen bunca şeyi kafandan uyduracaksın mesnet getimeyeceksin.. Ondan sonra da ben buyum bu kadar diyeceksin. Yok öyle üç köfte yirmibeş!

Başın sıkıştığı zaman yönetime sığınıp ispiyonculuk yaparak, aslı olmayan iftiralarda bulunacaksın, kendin aslı olmayan yazılar ve yalanlar yazdığında ''o kadar'' diyeceksin ha! Olur.. Şimdi bizde yönetime bu yazdığın yalan, iftira ve hadsizlikleri şikayetmi edelim senin gibi..

İnsanda biraz yüz olur! Sen Allah'ın ayeti diye bir kelamı hiç bir mesnede dayanmadan ve olmadan vardır dedin. Meali budur dedin! Hesabı Allah'a vermeden önce burda bize vereceksin. Eğer bu ayeti bulup getirmezsen yandın sen!

o zaman bender bir yazı yazacağım. Görelim bakalım olmayan bir kelamı AYET diye yazmanın ve bundan dönmemenin hükmü nedir? Takkelerin nasıl düştüğünü seyrediyoruz...

Satuk Buğra

Profesör
.................................................

:dik:

Kaba ve kırıcı üsluptan ne zaman vazgeçmeyi düşünüyoruz..