Farklılaşan ifadeler

adams77

Kanalizasyoncu
göremiyorlar. görseler öyle olmazlardı. görmek için bakmasını bilmek gerek. bu arkadaşlar görmek için değil, kendilerini korumak için yaklaşıyorlar.

Demek ki işin için nefs var. Sorulara karşı ateşlenmeleride bu yüzden olsa gerek.

adams77

Kanalizasyoncu
ateş, nefslerinden kaynaklanıyor, evet.

Kitap Ehlinden öyleleri vardır ki, bir kantar emanet bıraksan onu sana geri verir; öyleleri de vardır ki, ona bir dinar emanet bıraksan, sen, onun tepesine dikilip durmadıkça onu sana ödemez. Bu onların 'ümmiler (zayıf ve bilgisizler veya Ehl-i Kitap olmayanlar) konusunda üzerinizde bir yol (sorumluluk) yoktur' demiş olmalarındandır. Oysa kendileri (gerçeği) bildikleri halde Allah'a karşı yalan söylemektedirler.

bi husben kitaba vakıf olmuş olsa idi sana o sözleri sarf etmezdi ama atalarında duyduklarına öyle vakıf ki hiç çekinmeden korkmadan onları taklit etmekte sakınca görmüyor.

bi husben

Kıdemli Üye
Kitap Ehlinden öyleleri vardır ki, bir kantar emanet bıraksan onu sana geri verir; öyleleri de vardır ki, ona bir dinar emanet bıraksan, sen, onun tepesine dikilip durmadıkça onu sana ödemez. Bu onların 'ümmiler (zayıf ve bilgisizler veya Ehl-i Kitap olmayanlar) konusunda üzerinizde bir yol (sorumluluk) yoktur' demiş olmalarındandır. Oysa kendileri (gerçeği) bildikleri halde Allah'a karşı yalan söylemektedirler.

bi husben kitaba vakıf olmuş olsa idi sana o sözleri sarf etmezdi ama atalarında duyduklarına öyle vakıf ki hiç çekinmeden korkmadan onları taklit etmekte sakınca görmüyor.

Hayırdır adams77 adın adams ama adamlık namına zerre kadar nasıpsızsın

maşallah iki kafadar başbaşa vermiş pazarda zerzevat satar gıbı bırbırenden alıp verıyorlar

siz kımsınız ne ayaksınız üfürükten teyyare pervaneleri

dedikodu yakışıyormu sana na admas hadı mugalata denen kızıl ınancının gereklılıgını yapıyor ya sen

kendı adına seneryo çızıp oynuyorsun

mugalata denen pkk lı pkk yı savunuyor ona meydanı boş mu bırakacam ha sende savunuyorsana sanada bırakmayız

senın bu forumdakı misyonun saçmalık üzere kurulu ne dediğini bilmez halde şaşkın şaşkın daldan dala atlıyorsun

kendıne yoldaş arıyorsan mugalata denen kızıl sana yaraşır beni polemiğinizin içine almayın adımıda anmayın benden uzak durun

Mugalata

Kıdemli Üye
Hayırdır adams77 adın adams ama adamlık namına zerre kadar nasıpsızsın

maşallah iki kafadar başbaşa vermiş pazarda zerzevat satar gıbı bırbırenden alıp verıyorlar

siz kımsınız ne ayaksınız üfürükten teyyare pervaneleri

dedikodu yakışıyormu sana na admas hadı mugalata denen kızıl ınancının gereklılıgını yapıyor ya sen

kendı adına seneryo çızıp oynuyorsun

mugalata denen pkk lı pkk yı savunuyor ona meydanı boş mu bırakacam ha sende savunuyorsana sanada bırakmayız

senın bu forumdakı misyonun saçmalık üzere kurulu ne dediğini bilmez halde şaşkın şaşkın daldan dala atlıyorsun

kendıne yoldaş arıyorsan mugalata denen kızıl sana yaraşır beni polemiğinizin içine almayın adımıda anmayın benden uzak durun

ibretlik bir mesaj olmuş bu. fikri kötü olanın zikrinin de kötü olduğunu gösteriyor. anlamadan tepkisel yaklaşmanın tipik bir örneği olmuş ayrıca. bu mesajı yazan kişinin psikolojisini yansıtıyor. az vakit ayırıp inceleyelim...

korkuyor ve kendi nefsini, egosunu saldırı altında hissediyor. bu nedenle de kızıyor. kızgınlık her zaman korkunun türevidir, korkudan kaynaklıdır.

kızgınlığının kaynağı olan korkusunun nedeni, dediğim gibi, saldırı altında hissetmesi. bunu da "dedikodu yakışıyor mu?" sorusuyla ele veriyor. oysa biz bunu arkasından gizli olarak yapmadık. ben bu kişinin adının başına @ işareti koyarak haberdar olmasını sağladık. o sayede haberdar olup konuya dahil oldu.

ama bu derece kötü tepki göstereceğini tahmin etmemiştik. korkunun nelere kâdir olduğunu gösteriyor bu da.

demek, gerçek hayatta bu şahıs gerçek bir tehlikeyle veya en ufak bir sataşmayla karşılaşsa neler yapıyordur.

sırf adı geçti diye bu tepkiyi gösterdi. biraz nefes alıp bir okusa, okuduğunu biraz anlamaya çalışsa, kendisine bir şeyler anlatılmaya çalışıldığını anlardı. oysa tipik bir olgunlaşmamış ergen tepkisi verip hemen tepki gösterdi.

ışid ve nefret savunuculuğunun ardında da kimbilir bunun gibi ne tür bir psikolojik hastalık var?..

Mugalata

Kıdemli Üye
bu arada, @Ecrin sayesinde bu kelimeyi de fark ettim; "enayi"...

enayi aslında arapçada "bencil, kendini beğenmiş" demekmiş. bizdeki anlamı ise aptal, hödük vb...

en:ben, sondaki î ise arapçadaki aidiyet takısı.

enayi kelimesindeki anlam kaymasına benzer bir başka kelime de "manyak".

halk ağzında buna benzer kelimelerde anlam kaymaları yaşanabiliyor. çünki sokak ağzında, sonradan duyulan ve o sırada henüz yabancı olan "enayi", "manyak" gibi kelimeleri, kendi ihtiyaçları doğrultusunda kullanma alışkanlığı bulunuyor.

uysa da uymasa da alıp kullanıyor ve kelimeye hem ses, hem de anlam olarak farklı bir kimlik kazandırıyor.

manyak kelimesi aslen saplantılı, deli anlamlarında. "manyak"daki "man", ingilizcedeki "mind"(akıl, zihin, vb) kelimesiyle anlamdaş. "maniac"daki -iac eki ise bizdeki -sel, arapçadaki -î aidiyet eki.

mesela "megaloman"deki ve "mantalite"deki -man da "manyak"daki -"man"la aynı kelime.

halımız bu kelimeyi alıp, kızdığı, sinirlendiği herkes için kullanmaya başlamış. mesela arabayı trafiği engelleyecek biçimde yola park etmiş, hemen: "manyak mı bu adam!"; veya ayaküstü ufak bir kavgada yine: "manyak mısın kardeşim!" gibi...

bir de vurgusu var. "mannyak mısın, nesin!"

batı dillerinde ise tabii yok bu nüanslar. adamlar kelimenin ilk sahibi tabii. o nedenle diledikleri gibi bozamıyorlar. :)

bi husben

Kıdemli Üye
ibretlik bir mesaj olmuş bu. Fikri kötü olanın zikrinin de kötü olduğunu gösteriyor. Anlamadan tepkisel yaklaşmanın tipik bir örneği olmuş ayrıca. Bu mesajı yazan kişinin psikolojisini yansıtıyor. Az vakit ayırıp inceleyelim...

Korkuyor ve kendi nefsini, egosunu saldırı altında hissediyor. Bu nedenle de kızıyor. Kızgınlık her zaman korkunun türevidir, korkudan kaynaklıdır.

Kızgınlığının kaynağı olan korkusunun nedeni, dediğim gibi, saldırı altında hissetmesi. Bunu da "dedikodu yakışıyor mu?" sorusuyla ele veriyor. Oysa biz bunu arkasından gizli olarak yapmadık. Ben bu kişinin adının başına @ işareti koyarak haberdar olmasını sağladık. O sayede haberdar olup konuya dahil oldu.

Ama bu derece kötü tepki göstereceğini tahmin etmemiştik. Korkunun nelere kâdir olduğunu gösteriyor bu da.

Demek, gerçek hayatta bu şahıs gerçek bir tehlikeyle veya en ufak bir sataşmayla karşılaşsa neler yapıyordur.

Sırf adı geçti diye bu tepkiyi gösterdi. Biraz nefes alıp bir okusa, okuduğunu biraz anlamaya çalışsa, kendisine bir şeyler anlatılmaya çalışıldığını anlardı. Oysa tipik bir olgunlaşmamış ergen tepkisi verip hemen tepki gösterdi.

ışid ve nefret savunuculuğunun ardında da kimbilir bunun gibi ne tür bir psikolojik hastalık var?..

beyni olmadiğini itiraf eden birinden alinacak hiç bişey yoktur
anlaşilan işid fena etmiş seni. Ne kuyruk acin var işidten soylede rahatla

Mugalata

Kıdemli Üye
beyni olmadiğini itiraf eden birinden alinacak hiç bişey yoktur
anlaşilan işid fena etmiş seni. Ne kuyruk acin var işidten soylede rahatla

yine aynı saldırgan dil. yine sataşmacı, savunmacı, içgüdüsel ve ilkel...

bense sana öğretme derdindeyim. nefsimi, egomu savunma amacından çok uzağım.

bak sana şöyle anlatayım: senin bu cümlelerini benim sana söylediğimi düşün. mesela şöyle (imlâ hatalarını düzelterek tabii...):

"köle-cariye edinmeyi mübah gördüğünü itiraf eden birinden alınacak hiç bir şey yoktur.
anlaşılan pkk fena etmiş seni. Ne kuyruk acın var pkk'den söyle de rahatla."

şimdi sence oldu mu bu cevap? bu cevabın bir değeri, bir ikna ediciliği, bir etkisi, bir anlamı var mı?

yok, değil mi? sen yine sensin. ben de ben. 14-15 yaşındaki çocukların futbol muhabbetine benziyor, değil mi? veya altında tartıştığımız "farklılaşan ifadeler" konusuyla ilişkilendirerek söyleyecek olursam, kavga ettiği kişiye kızgınlıkla "manyak" diyen kişinin refleksinden ne farkı var bu tarzının?

sadece daha uzun.

kaldı ki sen de dün "manyak"a benzer bir tepkiyle "embesil" demiştin. aynı işte. bakalım "embesil" ne demekmiş...

latince imbecillus "sakat", "topal" anlamına kullanılıyormuş. oradan alınmış ve bugünki "zeka özürlü" anlamında batı dillerinde ve bizde kullanılır olmuş. anlam kayması bizden önce batı'da olmuş.

bi husben

Kıdemli Üye
yine aynı saldırgan dil. yine sataşmacı, savunmacı, içgüdüsel ve ilkel...

bense sana öğretme derdindeyim. nefsimi, egomu savunma amacından çok uzağım.

bak sana şöyle anlatayım: senin bu cümlelerini benim sana söylediğimi düşün. mesela şöyle (imlâ hatalarını düzelterek tabii...):

"köle-cariye edinmeyi mübah gördüğünü itiraf eden birinden alınacak hiç bir şey yoktur.
anlaşılan pkk fena etmiş seni. Ne kuyruk acın var pkk'den söyle de rahatla."

şimdi sence oldu mu bu cevap? bu cevabın bir değeri, bir ikna ediciliği, bir etkisi, bir anlamı var mı?

yok, değil mi? sen yine sensin. ben de ben. 14-15 yaşındaki çocukların futbol muhabbetine benziyor, değil mi? veya altında tartıştığımız "farklılaşan ifadeler" konusuyla ilişkilendirerek söyleyecek olursam, kavga ettiği kişiye kızgınlıkla "manyak" diyen kişinin refleksinden ne farkı var bu tarzının?

sadece daha uzun.

kaldı ki sen de dün "manyak"a benzer bir tepkiyle "embesil" demiştin. aynı işte. bakalım "embesil" ne demekmiş...

latince imbecillus "sakat", "topal" anlamına kullanılıyormuş. oradan alınmış ve bugünki "zeka özürlü" anlamında batı dillerinde ve bizde kullanılır olmuş. anlam kayması bizden önce batı'da olmuş.

EVET PKK 30 yıldır ülkemde binlerce insanı katletti marksşit kafir solcu örgüttür ülkemin ilerlememesinin en buyuk nedeni pkk ve yandaşlarıdır
ülkenin zenginleşmesine manı olmuştur kişi başına düşen gelri pkk nedeni ile artmamıştır nedenine gelince terorle mücadeleye harcanan paralar.bu paralarla ülkem baştan inşaa edilirdi cabasıda bınlerce ana baba evlat acısı çekti neden senin gibi dinsizler yüzünden

dini olmayan bir insandan merhamaet bekleyemessin pkk kopekleri yıllarca halka kan kusturdular an oldu parkta oturan hiç bir şeyden habersiz insanları katlettiler an oldu otobule işine evıne gıdenleri monofla yaktılar senin gib dinsizlerin hoşunada gıtmştır bunlar daha sayımmı kızıl bayım

kendini bile eğitemeyen sen bana öğretme derdindesin öylemi bak kızıl en buyk bilgelik insanın rabbini bilmesidir onun indirdiklerine iman etmesidir
bunu yapamıyorsan örnek almıyorsan savunmuyorsan sen aşağıların aşağındaki kara cahilsin şimdi sen kendine beni dert etme kendi derdine yan

sen hutamede başına geleceklerin derdine gır sen cehennem odunusun cehennemın yakıtısın Allah senı cehhennem yakıtı olarak gosterıyor sen bunun derdine yan

Mugalata

Kıdemli Üye
EVET PKK 30 yıldır ülkemde binlerce insanı katletti marksşit kafir solcu örgüttür ülkemin ilerlememesinin en buyuk nedeni pkk ve yandaşlarıdır
ülkenin zenginleşmesine manı olmuştur kişi başına düşen gelri pkk nedeni ile artmamıştır nedenine gelince terorle mücadeleye harcanan paralar.bu paralarla ülkem baştan inşaa edilirdi cabasıda bınlerce ana baba evlat acısı çekti neden senin gibi dinsizler yüzünden

dini olmayan bir insandan merhamaet bekleyemessin pkk kopekleri yıllarca halka kan kusturdular an oldu parkta oturan hiç bir şeyden habersiz insanları katlettiler an oldu otobule işine evıne gıdenleri monofla yaktılar senin gib dinsizlerin hoşunada gıtmştır bunlar daha sayımmı kızıl bayım

kendini bile eğitemeyen sen bana öğretme derdindesin öylemi bak kızıl en buyk bilgelik insanın rabbini bilmesidir onun indirdiklerine iman etmesidir
bunu yapamıyorsan örnek almıyorsan savunmuyorsan sen aşağıların aşağındaki kara cahilsin şimdi sen kendine beni dert etme kendi derdine yan

sen hutamede başına geleceklerin derdine gır sen cehennem odunusun cehennemın yakıtısın Allah senı cehhennem yakıtı olarak gosterıyor sen bunun derdine yan

"odun" demişsin ya, allah söyletmiş!.. :)

ama benim için değil, senin için daha uygun düşüyor bu sıfat. kusura bakma böyle dediğim için. ama işte ben demedim, sen dedin. allah söyletmiş!.. :)

şu yazdıklarına bak! hiç durup düşünmemiş, hiç bakıp düzeltmemişsin. tepkisel yazmışsın. yosa sana daha önce birkaç kez yazdığımı biliyorum, pkk'yi savunmadığımı, mücadele tarzını ve eylemlerini onaylamadığımı açıkça belirtmiştim. ışid'in katliamlarına karşı çıkarken çifte standartlı olmak bize yakışmaz. elbette pkk'nin de geçmişte işlediği suçlara, çoluk-çocuk demeden yaptığı katliamlara da karşı çıkıyoruz.

hâlâ da pkk bu çizgisinde esaslı bir değişikliğe gitmiş değil. zaman zaman cinayetler işlemeye devam ediyor. zihniyet olarak da baskıcı, tahakkümcü bir örgüt.

ee?... bunları yazdım ama sen eminim ki yine yalan yanlış, saçma sapan yazılar döktürmeye devam edeceksin.

ağacın iyi yontulması için sertliği, yumuşaklığı önemli bir etken değil. asıl önemli olan, ağacın dokusunun pek olması. yani lifli olmaması, sağlam olması. ağacın dokusu pekse, iyi yontulur. yontulan ağaç odun olmaz, başka bir şey olur. mesela bir eser olur.

ama yontulamayan ağaçları alıp keserler ve yakacak olarak kullanırlar. başka bir işe yaramayacağı için onları ateşe atarlar.

sen de göster bize, bir ağaç mısın, yoksa bir odun musun? bu konuda bizi yanılt. odun değil, ağaç olduğunu kanıtla bize.

adams77

Kanalizasyoncu
Selam @Mugalata nasılsın

kelimelerin eski kullanımı hakkın güzel bilgiler veriyorsun.

arş ve istiva için neler söylersin. Bu kelimeler halk dilinde daha önce nasıl kullanılmış

Mugalata

Kıdemli Üye
Selam @Mugalata nasılsın

kelimelerin eski kullanımı hakkın güzel bilgiler veriyorsun.

arş ve istiva için neler söylersin. Bu kelimeler halk dilinde daha önce nasıl kullanılmış

selam adams. iyiyim, sağol. yorumun nedeniyle teşekkürler.

arş, akad'larda erşu olarak geçiyormuş. açık havada yatmak için kullanılan taht şeklinde yatak anlamında. daha sonra aramicede taht şeklinde yatak ve özellikle de baal tapınağındaki taht olarak kullanılmış. arapçada ise hem taht, hem de göğün dokuzuncu tabakası olarak kullanılmaya başlamış.

istiva ise arapça swy kökünden geliyor. eşitleme, dengeleme anlamında. seviye kelimesi de buradan geliyor. arapçada "denk idi" anlamında. bizde ise "düzey" diye "öz" türkçeleştirilmiş ve arapçasından farklı anlamda kullanılmış. arapça ve farsçadan aldığımız ve farklı kullandığımız kelimeler çok.

adams77

Kanalizasyoncu
selam adams. iyiyim, sağol. yorumun nedeniyle teşekkürler.

arş, akad'larda erşu olarak geçiyormuş. açık havada yatmak için kullanılan taht şeklinde yatak anlamında. daha sonra aramicede taht şeklinde yatak ve özellikle de baal tapınağındaki taht olarak kullanılmış. arapçada ise hem taht, hem de göğün dokuzuncu tabakası olarak kullanılmaya başlamış.

istiva ise arapça swy kökünden geliyor. eşitleme, dengeleme anlamında. seviye kelimesi de buradan geliyor. arapçada "denk idi" anlamında. bizde ise "düzey" diye "öz" türkçeleştirilmiş ve arapçasından farklı anlamda kullanılmış. arapça ve farsçadan aldığımız ve farklı kullandığımız kelimeler çok.

arş için şimdide taht ne demek bilinmesi gerek sanırım :)

Mugalata

Kıdemli Üye
"taht" yönetim merkezi değil mi?

evet, bu kelimede de anlam farklılaşması olmuş demek ki. ilk ve asıl anlamı herhangi bir şeyin altı demekmiş. ama sonradan değişmiş ve esas anlamına ek olarak yeni anlamlar kazanmış. mesela payitaht, tahtırevan, tahtırevalli...

mesela payitaht kelimesindeki pa farsça ayak anlamında. "tahtın ayağı, başkent" olarak geçmiş.

adams77

Kanalizasyoncu
evet, bu kelimede de anlam farklılaşması olmuş demek ki. ilk ve asıl anlamı herhangi bir şeyin altı demekmiş. ama sonradan değişmiş ve esas anlamına ek olarak yeni anlamlar kazanmış. mesela payitaht, tahtırevan, tahtırevalli...

mesela payitaht kelimesindeki pa farsça ayak anlamında. "tahtın ayağı, başkent" olarak geçmiş.

Elinde bilgisayarın bir arşı var mı? sence