f.gülenden tartışılacak sözler..!

gumus_Tesbih

Paylaşımcı
Mühim ve müdhiş bir sual: Neden ehl-i dünya, ehl-i gaflet, hatta ehl-i dalâlet ve ehl-i nifak rekabetsiz ittifak ettikleri halde; ehl-i hak ve ehl-i vifak olan ashab-ı diyânet ve ehl-i ilim ve ehl-i tarikat, neden rekabetli ihtilâf ediyorlar? İttifak ehl-i vifâkın hakkı iken ve hilâf ehl-i nifâkın lâzımı iken, neden bu hak oraya geçti ve şu haksızlık şuraya geldi?

Elcevap: Bu elîm ve fecî ve ehl-i hamiyeti ağlattıracak hâdise-i müdhişenin pek çok esbâbından, yedi sebebini beyan edeceğiz.

BİRİNCİSİ: Ehl-i hakkın ihtilâfı hakikatsızlıktan gelmediği gibi, ehl-i gafletin ittifakı dahi hakikatdarlıktan değildir... Belki ehl-i dünyanın ve ehl-i siyasetin ve ehl-i mekteb gibi hayat-ı içtimaiyenin tabakatına dair birer muayyen vazife ile ve has bir hizmet ile meşgul taifelerin, cemaatlerin ve cem'iyetlerin vazifeleri taayyün edip ayrılmış. Ve o vezaif mukabilindeki alacakları maişet noktasındaki maddî ücret ve hubb-u câh ve şan ü şeref noktasında teveccüh-ü nâsdan alacakları (Hâşiye) mânevî ücret taayyün etmiş, ayrılmış. Müzahâme ve münakaşayı ve rekabeti intac edecek derecede bir iştirak yok. Onun için, bunlar ne kadar fena bir meslekte de gitseler, birbiriyle ittifak edebilirler. Amma ehl-i din ve ashab-ı ilim ve erbab-ı tarikat ise, bunların herbirisinin vazifesi umuma baktığı gibi, muaccel ücretleri de teayyün ve tahassus etmediği.. ve herbirinin makam-ı içtimaîde ve teveccüh-ü nâsda ve hüsn-ü kabuldeki hissesi tahassus etmiyor. Bir makama çoklar namzed olur. Maddî ve mânevî herbir ücrete çok eller uzanabilir. O noktadan müzâhame ve rekabet tevellüd edip; vifâkı nifâka, ittifakı ihtilâfa tebdil eder.

İşte bu müdhiş marazın merhemi, ilâcı ihlâstır. Yâni hakperestliği nefisperestliğe tercih etmekle ve hakkın hatırı, nefsin ve enâniyetin hatırına galib gelmekle اِنْ اَجْرِىَ اِلاَّ عَلَى اللّهِ sırrına mazhar olup.. nâsdan gelen maddî ve mânevî ücretten istiğnâ etmekle (Hâşiye) وَمَا عَلَى الرَّسُولِ اِلاَّ الْبَلاَغُ sırrına mazhar olup.. hüsn-ü kabul ve hüsn-ü te'sir ve teveccüh-ü nâsı kazanmak noktalarının Cenab-ı Hakk'ın vazifesi ve ihsanı olduğunu ve kendi vazifesi olan tebliğde dahil olmadığını ve lâzım da olmadığını ve onunla mükellef olmadığını bilmekle ihlâsa muvaffak olur. Yoksa ihlâsı kaçırır.

İKİNCİ SEBEB: Ehl-i dalâletin zilletindendir ittifakları... Ehl-i hidayetin izzetindendir ihtilâfları. Yâni ehl-i gaflet olan ehl-i dünya ve ehl-i dalâlet, hak ve hakikata istinad etmedikleri için zaif ve zelildirler. Tezellül için, kuvvet almaya muhtaçtırlar. Bu ihtiyaçtan, başkasının muavenet ve ittifakına samimî yapışırlar. Hatta meslekleri dalâlet ise de, yine ittifakı muhafaza ederler. Âdeta o haksızlıkta bir hakperestlik, o dalâlette bir ihlâs, o dinsizlikte dinsizdârane bir taassub ve o nifakta bir vifak yaparlar, muvaffak olurlar. Çünki samimî bir ihlâs, şerde dahi olsa neticesiz kalmaz. Evet ihlâs ile kim ne isterse Allah verir.

Amma ehl-i hidayet ve diyânet; ve ehl-i ilim ve tarîkat, hak ve hakikata istinad ettikleri için ve herbiri bizzat tarik-ı hakta yalnız Rabbisini düşünüp, tevfikıne itimad ederek gittiklerinden, manen o meslekten gelen izzetleri var. Zaaf hissettiği vakit; insanların yerine Rabbisine müracaat eder, meded ondan ister. Meşreblerin ihtilâfıyla, zâhir meşrebine muhalif olana karşı muavenet ihtiyacını tam hissetmiyor... İttifaka ihtiyacını göremiyor. Belki hodgâmlık ve enaniyet varsa, kendini haklı ve muhalifini haksız tevehhüm ederek; ittifak ve muhabbet yerine, ihtilâf ve rekabet ortaya girer. İhlâsı kaçırır, vazifesi zîr ü zeber olur.

İşte bu müdhiş sebebin verdiği vahîm neticeleri görmemenin yegâne çaresi, "dokuz emirdir."

1 - Müsbet hareket etmektir ki; yâni: Kendi mesleğinin muhabbetiyle hareket etmek. Başka mesleklerin adâveti ve başkalarının tenkisi, onun fikrine ve ilmine müdahâle etmesin; onlarla meşgul olmasın.

2 - Belki daire-i İslâmiyet içinde hangi meşrebde olursa olsun, medâr-ı muhabbet ve uhuvvet ve ittifak olacak çok râbıta-i vahdet bulunduğunu düşünüp ittifak ederek...

3 - Ve haklı her meslek sahibinin, başkasının mesleğine ilişmemek cihetinde hakkı ise: "Mesleğim haktır, yahud daha güzeldir." diyebilir. Yoksa başkasının mesleğinin haksızlığını veya çirkinliğini îmâ eden, "Hak yalnız benim mesleğimdir." veyahût "Güzel benim meşrebimdir." diyemez olan insaf düsturunu rehber etmek.

4 - Ve ehl-i hakla ittifak, Tevfik-ı İlâhînin bir sebebi ve diyanetteki izzetin bir medârı olduğunu düşünmekle...

5 - Hem ehl-i dalâlet ve haksızlık -tesanüd sebebiyle- cemaat sûretindeki kuvvetli bir şahs-ı mânevînin dehasiyle hücumu zamanında; o şahs-ı mânevîye karşı, en kuvvetli ferdî olan mukavemetin mağlup düştüğünü anlayıp ehl-i hak tarafındaki ittifak ile bir şahs-ı mânevî çıkarıp o müdhiş şahs-ı mânevî-i dalâlete karşı, hakkaniyeti muhafaza ettirmek.

6 - Ve hakkı, bâtılın savletinden kurtarmak için...

7 - Nefsini ve enaniyetini...

8 - Ve yanlış düşündüğü izzetini...

9 - Ve ehemmiyetsiz rekabetkârane hissiyatını terketmekle ihlâsı kazanır, vazifesini hakkiyle ifa eder.

AdigeBatur

Profesör
Web sitesi
www.blogcu.com
F.Gülen'in Böyle Bir Açıklama Yapacağını Düşünmüyorsunuz...

Onu Peygamber olarak gördüğünüzden olabilir mi?

Hani Fethullah Gülen peygamber(haşa)...

Ve Peygamberlerin günahı yok ya herhalde bundan kaynaklanıyor onu bu derece savunmanız... :uzgunum[1]:

Kardeş sen hakikaten komiksin ya:clap2: Komedyenlik yapmayı düşünürmüsün. Büyürsen yani... :O
kusura bakma bende seni ciddiye alıp bir sürü cevap yazdım. bileydim komedyen oldugunu yazarmıydım hiç....:clap2:

.

agbi

Yasaklı
Kardeş sen hakikaten komiksin ya:clap2: Komedyenlik yapmayı düşünürmüsün. Büyürsen yani... :O
kusura bakma bende seni ciddiye alıp bir sürü cevap yazdım. bileydim komedyen oldugunu yazarmıydım hiç....:clap2:

.

Meşhur bir halk deyimi vardır ALAKAYA SELLEKTÖR

Ve Peygamberlerin günahı yok ya herhalde bundan kaynaklanıyor onu bu derece savunmanız

İşte bu sorular ALAKAYA SELLEKTÖRDÜR

Bugün F.GÜLEN in söylevlerini , kitaplarını okuyanlar onun nasıl bir peygamber sav aşığı olduğunu bilir.En cahili bile bunu anlar.

Bu sorular hangi maksatla hangi düşünce ile yazılmış hele bunu yazan bir Mümin ise ben bunu yadırgarım.

agbi

Yasaklı
Allahım herkes kendince Alim olmuş bir başkasını yargılar seviyeye gelmiş.

Benim ne günahım varki ya Rab bana bu ilmi vermemişsin.

Ben kimseyi yargılayamıyorum kendimi yargılamaktan başka

S

Sidar

Guest
Allahım herkes kendince Alim olmuş bir başkasını yargılar seviyeye gelmiş.

Benim ne günahım varki ya Rab bana bu ilmi vermemişsin.

Ben kimseyi yargılayamıyorum kendimi yargılamaktan başka

Allah razı oLsun Azizim .. :good[1]:

ama fazLa takıLmamak Lazım bu AlimLere ...

unutma ki

İt Ürür Kervan Yürür ...

Erhan

Profesör
Web sitesi
www.softajans.com
Sidar abi ne gözel dedin azına sağlık bende fazla takılmak istemiyorum bazılarına ama illa konuşturuyorlar işte sözün muhteşemdi.....:D

S

Sidar

Guest

Ve Peygamberlerin günahı yok ya herhalde bundan kaynaklanıyor onu bu derece savunmanız... :uzgunum[1]:

Sen Kaç Kez Hocaefendinin vaazını dinLedin ..
Şimdiye kadar Hocaefendinin ağzından veya Nur TaLebeLerinden ; Hocaefendi Peygamberdir Sözünü duydun mu hiç ???

Hocaefendi bir vaazında şöyLe bağrıyor ; İnsafff İnsaff İnsafff

Bende sana diyorum ki ; yeter artık İNSAFFF !!!

Bide şu yazıLarında ''üzgünüm'' smiLeyi koyma çünkü hiç inandırıcı değiL .. ;)
Sen dewamLı sırıt tamam mı ? ne oLduğunu biLen biLiyor ...

SeLametLe

Ahmedihsan

Paylaşımcı
kimseye yüklenmeyin cemaat ve tarikat severler birbirinize muhtaçsınız,ayıptır

DJ MESNEVI

Doçent
muhabbet fedaileriyiz husumete vaktimiz yoktur...

ırak savası basladıgında türkiyeden Iraka Gidenler oldu cihat icin hocanında cemaatindende gidenler olunca hoca aynen bu sözü söyledi

''Biz Muhabbet Fedaileriyiz husumete Vaktimiz Yok''

Gitmeyin sizene dercesine imalı bu sözleri ne yada nasıl kullandı bilmiyorum.. ama sunu iyi biliyorum benim din kardesim orada feryad ederken benim evimde rahat etmem Normal değil Normalse Fethullah hoca normal diyorsa Ben FEthullah hocanın Kisiliğinden Süphe ederim.. Allaha emanet..

agbi

Yasaklı
kimseye yüklenmeyin cemaat ve tarikat severler birbirinize muhtaçsınız,ayıptır

Allah razı olsun İhsanbey kardeşim Srbes kürsüde Yahudiler ve İsrail ile ilgili yazılarımız var.

Bu İsrail ve Yahudiler aramıza öyle fitneler sokmuşlar ki Aynı anadan babadan olma aynı tarikatta olup yalnızca İmamları değişik birbirine düşmanları gördüm.

Bizlerin birlik olması lazım

S

Sidar

Guest
ırak savası basladıgında türkiyeden Iraka Gidenler oldu cihat icin hocanında cemaatindende gidenler olunca hoca aynen bu sözü söyledi

''Biz Muhabbet Fedaileriyiz husumete Vaktimiz Yok''

Gitmeyin sizene dercesine imalı bu sözleri ne yada nasıl kullandı bilmiyorum.. ama sunu iyi biliyorum benim din kardesim orada feryad ederken benim evimde rahat etmem Normal değil Normalse Fethullah hoca normal diyorsa Ben FEthullah hocanın Kisiliğinden Süphe ederim.. Allaha emanet..

Lime tekuLüne mâ Lâ tef’aLûn ... Neden yapmadığınız şeyi söyLüyorsunuz ???

Kardeşim eLeştirebiLirsin ama bu konuda sükut etmeLisin çünkü
Senin Din kardeşin feryad ederken sen ; müzikLe iLgiLeniyordun ;) ;) ayrıca bende senin kişiLiğinden şüphe ediyorum ..
SanaL MücahidLik yapma ;) SeLametLe

DJ MESNEVI

Doçent
kimsenin sanal mücahidlik yaptıgı yok bizim pc gerisinde ne islerle ugrastıgımızı allah biliyor... ben müzikle ugrastıysam burdanda gidenler oldu gitmeyin sizene filan demedim en azından.. Keske elimden gelsede bende gitsem..götürdülerde benmi gitmiycem dedim sanki töbe töbe..biraz fazla uçmuşsun sidar kardesim bu hakaretlerini hakedecek birşey yapmadım.. vursak öldürdü diyorsunuz.. yazık yahu..

Humeyra

Üye
Afff bana bir sürü sey yazmisiniz ama kusura bakmayin hic gözüm kesmiyor okumayi:) Hele su 'mubarek' nurcularin yazilarini hic okuyasim gelmiyor. Illa entel dantel sözlerle süslemenize gerek yok. Soyle iki-üç satir yeterliydi ve herkesin anliyabilecegi Türkce olsaydi cok memnun olurdum.
Neyse benden bukadar.

ebced_9

Üye
artık bir hadis bile okusam bile acaba merfu(uydurulmuş)

bir hadismi diyebiliyorum hiç bir şeye güvenemeyecekmiyiz

bu sözü hakkında pek bir şey düşünemiyorum

wesselam...

ben şahsen H.E NİN böyle şeyler söylediğine inanmıyorum.Bu devirde iman elde tutulan ateş gibidir.Tutsanız eliniz yanar, bıraksanız imanınız gider.O yüzden bir yerlere bağlanmak lazım.(cemaatlere)

islamveinsan

Doçent
ben şahsen H.E NİN böyle şeyler söylediğine inanmıyorum.Bu devirde iman elde tutulan ateş gibidir.Tutsanız eliniz yanar, bıraksanız imanınız gider.O yüzden bir yerlere bağlanmak lazım.(cemaatlere)

Ya bağlandığınız cemaat ateş ise ???
Bi düşünün...

AdımcA

Akşam ... Yine Akşam ...

bence bu devirde, bir cemaate bağlanmamak lazım.
alacaksın eline bi Kur'an-ı Kerim bi de ilmihal. :)
bu ikisi sana yeter.
oku, uygula.
cemaat falan filan bence hikaye.

forumda örneklerini görüyoruz: şeyhlerini uçuruyorlar mübarekler.:(
bir insana bu kadar da bağlanılmaz; nuh değil, peygamber değil o insanlar.

kul emir

Profesör
bence bu devirde, bir cemaate bağlanmamak lazım.
alacaksın eline bi Kur'an-ı Kerim bi de ilmihal. :)
bu ikisi sana yeter.
oku, uygula.
cemaat falan filan bence hikaye.

forumda örneklerini görüyoruz: şeyhlerini uçuruyorlar mübarekler.:(
bir insana bu kadar da bağlanılmaz; nuh değil, peygamber değil o insanlar.

allah razı olsun abicim işte bu kadar ya işte bu bunu tam manasıyla anladığımız zaman bitti iş