Evlenme Yaşı Kaç Olmalı?

Kaç olmalı

• 15-20

Oy: 20 11.0%
  • 20-25

Oy: 125 69.1%
  • 25-30

Oy: 32 17.7%
  • 30-35

Oy: 1 0.6%
  • 35-40

Oy: 0 0.0%
  • 40-45

Oy: 1 0.6%
  • 45-50

Oy: 0 0.0%
  • 50-55

Oy: 2 1.1%

• Kullanılan toplam oy
    181

Edibe Ziyâi

Agâh ol ey nefsim..
Dinimize göre hemen evlendirmek gerekir.. Fakat kapilatisr düşünen günümüz müslümanlarına göre işini eline alsın kendini sabitlesin , askerliğini yapsın , şu bitsin , bu bitsin... herkesin bir haklılık payı var

bana kalırsa : Bayanların annelik durumu olacağı için ve de birkaç çocuk isteyen annelerin durumları tehlikeye girmemesi için 20-25
belli bir olgunluğa ulaşması için erkeklerin 25-30 arası olması gerekir.

I

IsHakPasa

Guest
Islamiyete goremi yoksa maddiyata goremi evlilik`?

bir sey soracam Peygamberimizin hukmu ne evlilikde? bilen varmi yasim kucuk ogrenmek istiyorum 25-30 yasindami diyor peygamberimiz?

erken yasta anne baba olanlar anne baba olmuyorlarmi veya ne biliyim anne baba olabilmek icin 30 yasimi yada25 yasimi gerekiyor.

bu konuda islami hukumu aciklarsaniz memnun olurum abilerim ablalarim

AynAlı

Kıdemli Üye
Islamiyete goremi yoksa maddiyata goremi evlilik`?

bir sey soracam Peygamberimizin hukmu ne evlilikde? bilen varmi yasim kucuk ogrenmek istiyorum 25-30 yasindami diyor peygamberimiz?

erken yasta anne baba olanlar anne baba olmuyorlarmi veya ne biliyim anne baba olabilmek icin 30 yasimi yada25 yasimi gerekiyor.

bu konuda islami hukumu aciklarsaniz memnun olurum abilerim ablalarim
yaş verilemezi.yalnızca bunu biliyorum.evlenebilenler hemen evlensinler,evlenemeyenler oruç tutsun.oruç tutmanın amacı nefsi yenmektir..edibei ziyai yaş sınırı koymuş bana göre bu doğru değil.genç yaşta evlenmenin iki nedeni var:birincisi yapabileceği günahlardan kaçmak(zina gibi),ikincisi iyi bir ailede müslüman çoçuklar yetiştirmek.

sır

Üye
ahir zaman,fitne devri, kişinin Rasullahsaw'in '' kim bana iki çenesi ile iki bacağının arasındakine söz verirse ,bende ona cenneti sözveririm'' hadisine sâdık kalmanın ziyadesi ile zorlaştığı devir ....hemen evlenmek daha uygun değil mi böyle bir durumda...Allah bilir en doğrusunu ...

I

IsHakPasa

Guest
ahir zaman,fitne devri, kişinin Rasullahsaw'in '' kim bana iki çenesi ile iki bacağının arasındakine söz verirse ,bende ona cenneti sözveririm'' hadisine sâdık kalmanın ziyadesi ile zorlaştığı devir ....hemen evlenmek daha uygun değil mi böyle bir durumda...Allah bilir en doğrusunu ...
bende onu sordum :). 30 yasi vs yas grupu evlenebilir yanlis yani. elinize saglik

spesifik

آزادی قید و بند
bir kişi 50 -55 demiş oy oy ne güldüm
esasında 17-25 bayan için ideal
erkek için de sanırım 23-26 ideal fıtraten 17-19 başlangıç iyi
ama kapitalist sistem 17 sin de beyni
sorumluluk kulvarından çıkardı malesef

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Evlenmeden öte, evleninceye dek kızlarımızı ve erkeklerimizi zina ahlaksızlığından koruyucu ve kollayıcı tedbirler alması gerekir devletimizin. Hem de çok acilen.

Erkeklerde her 100 kişiden 90'nı zinayı yaşamakta. Anketlere daha da fazlasını ifade etmekte. (Buna 100'de 100 diyenler de var, nazarımda 100'de, 95 civarındadır)

Kadınlarda da bu rakam 70, 80'lere dayandı...

Sanılmasın ki, bu ahlasızlık ötekilerin sokaklarında olan hadiseler değildir...

Öyle bir toplum olmalı ki, zinya imkansız nispetinde ulaşmak zor olmalı evliliğe ise ulaşmak o derecede kolay olmalıdır.

Bugün ize evliliğe yol almak imkansız gibi zordur,

Zinaya yol almak ise, o derece kolay ve zahmetsizdir.

NOT

Bu bağlamda da hadisleri ve alimleri lağvedenler zıvanadan çıkmışlardır. Zaten bunların zıvanadan çıkmadıkları bir konu yoktur.

Derler ki devlet buna karışmaz, herkes ahlakını ferden korumalıdır..!

Be hey şaşkın, o zaman hastaneye, okula, polise, emniyete ne gerek var.

Yahayy

Kıdemli Üye
Evlenmeden öte, evleninceye dek kızlarımızı ve erkeklerimizi zina ahlaksızlığından koruyucu ve kollayıcı tedbirler alması gerekir devletimizin. Hem de çok acilen.

Erkeklerde her 100 kişiden 90'nı zinayı yaşamakta. Anketlere daha da fazlasını ifade etmekte. (Buna 100'de 100 diyenler de var, nazarımda 100'de, 95 civarındadır)

Kadınlarda da bu rakam 70, 80'lere dayandı...

Sanılmasın ki, bu ahlasızlık ötekilerin sokaklarında olan hadiseler değildir...

Öyle bir toplum olmalı ki, zinya imkansız nispetinde ulaşmak zor olmalı evliliğe ise ulaşmak o derecede kolay olmalıdır.

Bugün ize evliliğe yol almak imkansız gibi zordur,

Zinaya yol almak ise, o derece kolay ve zahmetsizdir.

NOT

Bu bağlamda da hadisleri ve alimleri lağvedenler zıvanadan çıkmışlardır. Zaten bunların zıvanadan çıkmadıkları bir konu yoktur.

Derler ki devlet buna karışmaz, herkes ahlakını ferden korumalıdır..!

Be hey şaşkın, o zaman hastaneye, okula, polise, emniyete ne gerek var.
İşin gücün, tüm düşünce yapın iftira üzerine kurulu.

Sor bakalım ferden herkes kendi kafasına göre takılsın diyen kaç kişi var burada?

Her konuyu dolandırıp, getirip cinsi münasebetlere getirmen de ayrı bir düşünce yansıman.

Doktora gidersin orada bile yarım sayfa gördüğün travestilerin çıtı pıtı göründüklerini anlatırsın.

Parka kitap okumaya gidersin, erkek arkadaşıyla konuşan kızlar daha neler neler yapmışlardır diye kafanda hayal dünyasına dalarsın.

İtiraz bunların islah edilmesine, toplumun Allah'ın hükümleri gereğince nizama sokulmasına değil.

Sizin bu yöntemleri anlamadaki ilkelliğiniz, haktan uzaklığınız, ihtilafın konusu budur, iftira atıp durma Müslümanlara.

Hemen bizim yolumuz Allah ve Resulünün yoludur, mürted bildiğimizi katlederiz, namaz terkedenin boğazını keser çukura gömeriz, zina edeni recmederiz... Bunlar sizin zanlarınız, hiçbiri vahiy merkezli çıkarımlar değildir, tamamı zamanı ve toplumu okumayı becerek aklınız olmadığından uydurduklarınız.

Bu mantıkla size göre günümüzde deve ile seyahat edilmeli, şifa olarak deve sidiği içilmeli, ağız sağlığı diyince sadece misvak kullanılmalı, kadınlar sünnet edilmeli... Uzar gider.

Yok akletmeyince insan boğazına kadar pisliğe batar, en bariz örneklerinden birisin syn demokratik T.C İmamı

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

spesifik

آزادی قید و بند
Parka kitap okumaya gidersin, erkek arkadaşıyla konuşan kızlar daha neler neler yapmışlardır diye kafanda hayal dünyasına dalarsın.

syn @Yahayy bu da zan değil mi
geçen haberlerde verdiler sokak ortasında sex diye
af buyurun öpüşme sokakta
erkekle kızın konuşmasına bu kadar mülayim bakarken neden müslüman kardeşlerinizin
alimlerin verdiği içtihadlara ıslah yoluyla bakmıyoruz
eleştirdiğiniz insandan ne farkınız var o zaman
ahlakı bozuk insanları ıslah edeyim derken Allah tan korkmaya çalışan insanlara karşı bu öfke niye ?
biz müslümanlar bu yüzden kaybediyoruz
aynı şey karşı taraf içinde geçerli
hükümleri mecraından çıkardılar diye müslüman... kardeşine lağvedici konuşmamalı
ümmeti tuzağa düşürmek isteyenlerin oyununa gelmeyelim ...

Yahayy

Kıdemli Üye
syn @Yahayy bu da zan değil mi
geçen haberlerde verdiler sokak ortasında sex diye
af buyurun öpüşme sokakta
erkekle kızın konuşmasına bu kadar mülayim bakarken neden müslüman kardeşlerinizin
alimlerin verdiği içtihadlara ıslah yoluyla bakmıyoruz
eleştirdiğiniz insandan ne farkınız var o zaman
ahlakı bozuk insanları ıslah edeyim derken Allah tan korkmaya çalışan insanlara karşı bu öfke niye ?
biz müslümanlar bu yüzden kaybediyoruz
aynı şey karşı taraf içinde geçerli
hükümleri mecraından çıkardılar diye müslüman... kardeşine lağvedici konuşmamalı
ümmeti tuzağa düşürmek isteyenlerin oyununa gelmeyelim ...

Zan değil, bizzat "Bunlar acaba başka şeyler de yapıyorlar mı, bence çok daha fazlasını yapıyorlar, hatta bakir değiller bence " falan feşmekan diye bu arkadaş kendisi telaffuz etti, nasıl zan oluyor, zan bu arkadaşın o baktığı insanlara yaptığına denir.

Benim kinim falan filan yok kimseye, tenkidim varsa o da Allah içindir.
Ben herkes her istediğini yapsın, saldım çayıra düzeni olsun demedim.
Söylediğim şudur ıslah yollarını, teknolojiyi, trendi takip ederken hemen kolayca te'vil yoluna gidiliyor, ama ıslah metodlarına, zamansallığa, toplumsal niteliklere ilişkin veriler tamamen gözardı edilip özün önceliği atlanıyor, fıtrat tamamen göz ardı ediliyor, insani kavramlar alaşağı ediliyor, rahmet peygamberi diye tebliği yapılan peygamber, ve O'nun tebliğ ettiği müthiş fıtrat dini Işid gibi barbarların seviyesinde konuşuluyor, oymuş gibi gösteriliyor.

Hiç öyle bir şey yok demeyin, bu arkadaşın sürekli alimlerimiz alimlerimiz dediği uygulama formları,

Namaz terkinde kelleyi baltayla kesilmesi gerek diyen,
Adi suçlarda bile yüksekten atıp öldürme cezası,
Yakarak öldürme cezası veren,
Mürted diye etiketlerini istedikleri gibi öldürme hakkı veriyor.

Işid mışid diye geçiştirmeyin, bu fetvaların hepsi arkadaşın alimlerimiz, alimlerimiz diye veryansın ettiği Hanbeli, Maliki, Şafii'nin görüşleri, öyle ışid mışid diye kimseyi kandırmaya gerek yok.

Sizin de ıslah yöntemleriniz bunlarsa, kuru o kuracağınız Hilafet devletini, Allah'ın gazabına maruz kalın, ufacık ufacık fırkalar birbirinizi yiyin, sonuç budur, çünkü... Ben şahsen kimliğime sizin devletinizin dinini de, tabiyetini de yazdırmam.

Allah kendine yapılan iftirayı karşılıksız bırakmaz, elbette bu emirler Allah'tan dır diyenler için acıklı bir intikam hazırlamıştır.
Tıpkı şuanki Ortadoğu gibi.

Sent from my iPad using Tapatalk

spesifik

آزادی قید و بند
Bizzat şahit olup okumadım ben telaffuzlarına
öyle olsa dahi kabahatler örtülmeli Nebi böyle yapmıştır.
İslam nasıl Işidden ibaret değilse
Müctehidlerin ictihadlarının görmezden gelinir olduğunu göstermez
siz de Kuran adına konuşuyorsunuz
sizin fikirlerinizin iftira olmadığına inancınız kadar müctehidlerin yaşamışlığı var..
müctehidler de Kuran adına konuşmuşlar
biz hüküm merciinde değiliz...

leylinur

ARŞ.YAZAR,RADYO PROG
Allah aşkına alimlerin İslamdan çıkardıkları hükümleri ne kadar kolay reddediyor ve aşağılıyorsunuz?! peki cumhuriyeti kurarak, beşeri kanunlar ile ne hırsızlığın önünü kesen, ne katlin, ne tecavüzün önünü kesen, sadece zenginleri refah içinde yaşatan, Uyuşturucu yaşından tutunda, enses ilişkiye kadar toplumun ahlaki yapısını çökerten kapitalist sistem yönetim şekli demokrasiye niye laf söyleyemiyorsunuz?! savaşta bile kadın çoluk çocuk dinlemeden, namus kirleten, acımasız vahşi abd yöneticilerine ve onlarla birlikte hareket edenlere neden laf söyleyemiyorsunuz?. alimlerin çıkardığı hükümler ile adil bir şekilde yöneten, kadının yerini aslıyla bulduğu, Osmanlının zirve zamanı ve en önemlisi raşid halifeler dönemi var! bu hükümler uygulanmış ve suç oranı çok aza inmiştir, camiye asılı duran bir kese altını kimsenin almadığı çünkü herkesin refah içinde yaşadığı dönemler bu hükümler sayesinde olmuştur. peki sizin iddianız ile oluşacak toplumun örneği var mıdır?! insanlara islam akidesini öğrecek olan, toplumun Allah'ın emirleri ile yönetecek olan hilafete karşı dururken savunduğunuz sistem nedir?!(altını çizmek isterim ki işid hilafeti fıkıha göre hilafet değildir, ama sizin mantıkla bakınca hükümlere, hilafettir) yinede işid'e bugün kızdığınız kadar 1948 yılında İsrail filistini işgal ettiğinde kızdınız mı?! kamuoyu yaptınız mı? mücadele ettiniz mi? böyle aşağılayıcı ifadelerle konuştunuz mu onlar aleyhine? samimiyetinizi en önemlisi inancınızı sorgulayın... kimi niye eleştiriyor, neye hizmet ediyorsunuz bir bakın.
şartların evlenme yaşını belirlemesi ne acı bir durum, oysa evlilik imanın yarısının tamamlanmasıdır buyuruyor rasul .

Yahayy

Kıdemli Üye
Bizzat şahit olup okumadım ben telaffuzlarına
öyle olsa dahi kabahatler örtülmeli Nebi böyle yapmıştır.
İslam nasıl Işidden ibaret değilse
Müctehidlerin ictihadlarının görmezden gelinir olduğunu göstermez
siz de Kuran adına konuşuyorsunuz
sizin fikirlerinizin iftira olmadığına inancınız kadar müctehidlerin yaşamışlığı var..
müctehidler de Kuran adına konuşmuşlar
biz hüküm merciinde değiliz...

Kusura bakmayın o mercii dedikleriniz benim için otorite değil, bu emirler Kur'an metkezli diyorsunuz, Kur'an açık neresinde gösterin biz de görelim. Böyle atalarımız yücedir, vardır bir bildikleri mood'u herkese göre değil. Onlar çoban değil, ben de koyun değilim.
Çıkarsamasını ortaya koyar, delilini koyar, Kur'an, akıl, fıtrat süzgecinden geçirir insanlar alır, almaz, kimsenin sözü Allah'ın sözü gibi addedilemez. Yahudilik bir din değil, bir sistem. Yahudileşmeyin, din adamlarını rabler edinmeyin.

Hâlâ Kur'anı gizli kapaklı, sadece bazılarının anlayacağı bir kitap gibi lanse etmeye çalışmanız ne kadar üzücü.
Bu aşama geçilmeden hiçbir mesele halledilemez, kıyamete kadar bin tane fırka birbirini yiyip durur, çünkü herkes kendi toplumunun algısına göre hüküm bina etmiş. Bir fiilin, 5 ayrı hükmü var hepsi birden nasıl Allah'ın hükmü oluyor.

Ehli sünne olmayan mürted, herkesin bir ehli sünnet tanımı var, isa'nın nüzülünün imanla alakası olduğunu düşünmeyen biri bile mürted buradakilere göre.
Allah'ın adına birini öldüreceksiniz, ama bunun için Allah'ın 6000 küsür cümlesinden bir delil gösteremeyeceksiniz.
Nasıl mübin bir kitap ki, Allah adına öldürmeyi bile anmayacak, eksik bırakacak.
İthamlarınız o kadar ağır ki, güya Allah'ın hükmüne koşulsuz itaat etiketi altında en temel başkaldırışları ve ithamları yapıyorsunuz.
Gerçekten Allah'a karşı çok cesursunuz.

Yahayy

Kıdemli Üye
Allah aşkına alimlerin İslamdan çıkardıkları hükümleri ne kadar kolay reddediyor ve aşağılıyorsunuz?! peki cumhuriyeti kurarak, beşeri kanunlar ile ne hırsızlığın önünü kesen, ne katlin, ne tecavüzün önünü kesen, sadece zenginleri refah içinde yaşatan, Uyuşturucu yaşından tutunda, enses ilişkiye kadar toplumun ahlaki yapısını çökerten kapitalist sistem yönetim şekli demokrasiye niye laf söyleyemiyorsunuz?! savaşta bile kadın çoluk çocuk dinlemeden, namus kirleten, acımasız vahşi abd yöneticilerine ve onlarla birlikte hareket edenlere neden laf söyleyemiyorsunuz?. alimlerin çıkardığı hükümler ile adil bir şekilde yöneten, kadının yerini aslıyla bulduğu, Osmanlının zirve zamanı ve en önemlisi raşid halifeler dönemi var! bu hükümler uygulanmış ve suç oranı çok aza inmiştir, camiye asılı duran bir kese altını kimsenin almadığı çünkü herkesin refah içinde yaşadığı dönemler bu hükümler sayesinde olmuştur. peki sizin iddianız ile oluşacak toplumun örneği var mıdır?! insanlara islam akidesini öğrecek olan, toplumun Allah'ın emirleri ile yönetecek olan hilafete karşı dururken savunduğunuz sistem nedir?!(altını çizmek isterim ki işid hilafeti fıkıha göre hilafet değildir, ama sizin mantıkla bakınca hükümlere, hilafettir) yinede işid'e bugün kızdığınız kadar 1948 yılında İsrail filistini işgal ettiğinde kızdınız mı?! kamuoyu yaptınız mı? mücadele ettiniz mi? böyle aşağılayıcı ifadelerle konuştunuz mu onlar aleyhine? samimiyetinizi en önemlisi inancınızı sorgulayın... kimi niye eleştiriyor, neye hizmet ediyorsunuz bir bakın.
şartların evlenme yaşını belirlemesi ne acı bir durum, oysa evlilik imanın yarısının tamamlanmasıdır buyuruyor rasul .

Sizin gibi düşünmüyoruz diye bu saydıklarınızı onaylıyormuş havası oluşturmaya çalışmayın rica ederim.
Çok basit oynuyorsunuz, ne zaman bu söylediklerinizi destekledik acaba?
Bu kafayla akledenlere hitap edemezsiniz, ordan burdan Gaz vererek yapılan bir şişirme miting algısını geçmez.