Evlenme Yaşı Kaç Olmalı?

Kaç olmalı

• 15-20

Oy: 20 11.0%
  • 20-25

Oy: 125 69.1%
  • 25-30

Oy: 32 17.7%
  • 30-35

Oy: 1 0.6%
  • 35-40

Oy: 0 0.0%
  • 40-45

Oy: 1 0.6%
  • 45-50

Oy: 0 0.0%
  • 50-55

Oy: 2 1.1%

• Kullanılan toplam oy
    181
bayan 20_25 erkek 25_30 erkekler bayanlardan daha geç olgunlaşıyor sanırım.yapıylada alakalı ama.aslında aradığınızı bulduğunuzda ewlenin gitsin...

S

s_s

Guest
selamun aleyküm....heriki tarafta kendini hazır hissettiği zaman ..bayan 17_24=====erkek 23_30 ideal diye düşünüyorum erkekle bayan arası çok aşırı fark olmamalı ama az azda olmamalı..hatta en ideali bayan 18 erkek 24;) selametle

Gülçehre

Asistan
selamun aleyküm....heriki tarafta kendini hazır hissettiği zaman ..bayan 17_24=====erkek 23_30 ideal diye düşünüyorum erkekle bayan arası çok aşırı fark olmamalı ama az azda olmamalı..hatta en ideali bayan 18 erkek 24;) selametle

katılıyorum... :) :dancing:

ferda

Üye
bay ve bayan olarak yaş gurubu ayırt edilmeli.20-25 bayan,25-30 erkek olmalı ama ölümle evliliğin yaşı belli olmuyo kader olması gerektiği gibi tecelli ediyor.

Abdulhamidhan

Asistan
24 25 civarı iyidir tabiki bu kader kısmet işidir hiç belli olmaz ama bu yaş herhalde ortalama gibi bir şey olabilir

zelal

Asistan
50-55 Çok geç olur her halde :D

Uveys El Konevi

Paylaşımcı

Arkadaşlar bence evlenme yaşı iyice küçülmelidir...
Ama maalesef devrimizde bi sürü lüzumsuz eğitim engeli ile oyalandığımız için bilhassa okuyan kardeşlerimiz evlenme yaşını baya ileriye atıyorlar..İşe girdimdi askerlikti, biraz para biriktiriyim filan derken yaş oluyor 30...

Bu gerçekten çok kötü bir durum bence...Özellikle de imanlı ve takva sahibi genç müslümanlar için..Çünkü çevrenizde bi sürü genç flört ediyor onla bunla bazı ihtiyaçlarını tatmin ediyor, gerçek veya yalan sözde aşklar yaşıyor ve sizin de bir nefsiniz var...Hem de fakültede okuyorsunuz ne kadar büyük bir imtihan düşünsenize...

Ahh keşke bunu bizler düşüneceğimize büyüklerimiz, devlet adamlarımız,anne ve babalar düşünse de gençlere yardımcı olsalar...Onlara helal yolda kalmaları için destek olsalar..

Arkadaşlar bu bahsettiğim gerçekten gençlik için büyük bir sorun..Çünkü insan 15-30 arası yaşlarda her konuda çok hassas ve çok tehlikeli oluyor...Her an bir günaha meyl etme tehlikesi var..Ve de psikolojik olarak kendine destek olacak, derdiyle dertleneceği bir zevc veya zevce arıyor..Ama ekonomik şartlar olsun, toplumun bazı genel kabulleri olsun özellikleri erkekleri geç evlenmeye itiyor..Bu ise gençte başka ruhsal ve bedensel problemlerin meydana gelmesine sebep oluyor...Günahların haramların ve haram olan yanlış ilişki tarzlarının mıknatıs misali çekiciliği bir yanda , gencin psikolojik yanlızlığı bir yanda gerçekten çok büyük zorluklar çekiliyor..

Eski toplum yapımız böyle değildi..Gençler erkenden hayata atılır erkenden kendi hayatlarını kurarlardı... Okumak ve eğitim almak da bu konuda problem değildi..Aileler gence destek olur, onun aile kurmasına yardım eder ve genç hem aile hayatı yaşar hem de okurdu..Ama günümüz dünyasında Anadolu insanı
Batılı hayat tarzına göre değerlendirildiği için hayata oldukça geç atılıyor ve ona bu konuda destek olunmuyor..Aile kurması da büyük problem.."Yok şu kadar paran olacak bu kadar çeyiz hazırlayacan" filan feşmekan..Nikah yolu son haddine kadar zorlaştırılmış..Halbuki bu bizim hayat tarzımıza uymaz..Avrupalı gençler için bir sorun olmayabilir..Çünkü onlar nikahsız yaşamayı uygun görebilirler...Ve Evlenmeden önce 5-10 sene flört ederek bir çok ihtiyaçlarını maddi manevi karşılayabilirler..Ama Müslüman Asya insanı böyle değil..Anadolu insanına böyle bir hayat dayatıldığı için bir çok gencimiz yanlış yollara sapmışlar..Haramlara girmişler..Bir çoğu da girmek üzereler veya psikolojik olarak bunalımdalar..

Onun için diyeceğim bu soruna bir an önce bir el atılmalı..Yoksa ilerde çok daha kötü bir toplum yapısına gidilebilir..Çünkü toplumun en önemli parçası ve çekirdeği ailedir..Aile düzen bozuk bir toplum bozuk fertler üretir ve bozuk fertler de toplumu bataklığa götürür...

Sonuç olarak; kim ne derse desin, bütün çağdaş aydınlara muhalefet ederek şunu diyorum:
Evlenme yaşı mutlaka aşağıya doğru inmeli...Haramların yolu helallerle kapatılmalı...Helaller zorlaştırılmamalı...Bi sürü maddi külfetle evlilik imkansız hale getirilmemeli..Aksine teşvik edilmeli...
Dine hizmet etmek evliliğe mani görülmemeli....(istisnai durumlar hariç.)
Efendimiz (asm) ""Evlenen kimse dinin yarısını korumuşolur. Artık diğer yarısında da Allah'a karşı gelmekten sakınsın"buyurmuştur. (Beyhaki)
Bu konuda sizden de yorum bekliyorum...

Ha evlilik yaşı konusunda da 18-25 arası en uygun diye düşünüyorum..Tabi bu işin genel yönü..Yoksa herkes için değişken bir durumdur bu yaş...

meyve

Asistan
Taife-i Nisada 20-25,
Taife-i Ricalde ise 25-30 en müsait vakit olduğukanaatindeyim.
Ama istisnai durumlar olabilir elbet :)

ayşirin

Şairane
islamiyete göre daha küçük yaşlarda evlatların evlendirilmesi uygundur ....yaşları büyüdükçe fitnede çoğalırmış evde ve çevrede...günümüzde malesef yaş sınırı evlenmede mecburi nedenlerden dolayı büyümeye devam ediyor...buda iyi sonuçlar doğurmuyor....malesef...herkesin herşey gönlünce ve dilediği yaşta olur inşallah...

pisicik

Üye
Yaşin Ufak Olmasi Uygun Ancak Ilim Almak Isteyen Bir Bayan Için Pek Iyi Olmuyor Kendimce
Bayan=22
Bay=27

UBEYDUN

Ordinaryus
evlenmenin belli bir yaşı yoktur zamanı vardır
evlenmek gerektiğinde evlenilmelidir ve geçiktirlmesinde kerahat vardır
bunuda insanın kendisi belirler
mesela buluğa ermiştir ama akıl baliğ olmamıştır
ailelerde çocuklarının namaz kılmasına gösterdiği hassasiyeti çocuğunun harama düşmemesi içinde göstermeli ona ön ayak olmalıdır

türkü

Kıdemli Üye
bu anketten ortak bir yaş ortalaması çıksa o yaşta mı evlenilecek ya hu nedir bu?:D
zaman,zemin,şartlar,uygunluk-denklik,ihtiyaç bilmem ne..vs..belirler evlilik yaşını de mi?:eek:leyo: