Evlenme Yaşı Kaç Olmalı?

Kaç olmalı

• 15-20

Oy: 20 11.0%
  • 20-25

Oy: 125 69.1%
  • 25-30

Oy: 32 17.7%
  • 30-35

Oy: 1 0.6%
  • 35-40

Oy: 0 0.0%
  • 40-45

Oy: 1 0.6%
  • 45-50

Oy: 0 0.0%
  • 50-55

Oy: 2 1.1%

• Kullanılan toplam oy
    181

Hakperest

Kıdemli Üye
Günümüz ekonomik sosyolojik şartları, biyolojik yaşa baskın çıkmış; gençleri farklı şekillerde tatmine yöneltmektedir. Bu şekilde tabulaşan cinsellik, bilince baskı kurmakta, psikolojik rahatsızliklara yol açabilmekte; yaşamdan alınan hazzı yok edebilmekte; toplumu antisosyal bir çizgiye çekmektedir. Nihayetinde batı toplumları gibi parçalanmış aile vakaları doruk yapacaktır.

Lenovo A3000-H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

spesifik

آزادی قید و بند
yalnız 15 bir geçiş dönemi
17 daha uygun...
yöresel büyüme farklılıkları da mevcut tabi ki...

kübranur

Paylaşımcı
kız için 18-22 erkek için 20-25 en ideal yaş zanırım tabi yetişme tarzlarına göre de değişir.

İlim Talebesi

Yasaklı
قال ابن عبد البر في (الاستيعاب): كَانَ سنها يوم تزويجها خمس عشرة سنة وخمسة أشهر ونصفًا، وكانت سن عليّ إحدى وعشرين سنة وخمسة أشهر

İbn Abdilber ve Mesbehi der ki : Hz.Fatıma ve Hz.Ali evlendiğinde , Hz.Fatımanın yaşı 15 buçuk , Hz.Ali'nin yaşı 21 idi.

تَزَوَّجَ عَلِيُّ بْنُ أَبِي طَالِبٍ فَاطِمَةَ بِنْتَ رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ فِي رَجَبٍ بَعْدَ مَقْدَمِ النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ الْمَدِينَةَ بِخَمْسَةِ أَشْهُرٍ ، وَبَنَى بِهَا مَرْجِعَهُ مِنْ بَدْرٍ

İbn Sa'd da der ki : Ali ra Fatıma ile , Peygamber sav'in Medineye gelişinden 5 ay sonra evlendi.Ali onunla Bedirden dönüşünde zifafa girdi.O zaman Fatımanın yaşı 18 idi.

Zehebi de , onların Bedr savaşından sonra evlendiğini söylemiştir.Bu sırada Hz.Fatımanın yaşının 15 veya daha fazla olduğunu söylemiştir
.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Günümüzde evlilik yaşı aşağılara düşürülmelidir...

Okul ve üniversiteler evliliğe mani olmamalıdır...

abdullah birisi

Kıdemli Üye
hah bu yorumunun altına imzamı atarım...

toplumda kaç çeşit insan var
kimisi @Yahayyın dediği gibi vahyi okumadan atadan görme ameliyeler
ki onlar faizi rahatlıkla yiyebiliyor namazı terk edebiliyor
yaşadıklarını din gibi görebiliyor

kimisi @abdullah birisinin dediği gibi bir cemaatin bünyesin de delillere binaen amellerini ifa ediyor
hata var mıdır olabilir..insanız..

kimisi @çelebiler gibi mezhep yoktur kafasında..
bunlar da tuvalete girdikleri çorap üzerine mesh yapabiliyorlar
oysa mesh su geçirmez adam üşeniyor mesh giymeye necis çorapla namaza duruyor

ictihadi farklılıklar yüzünden sahabenin birbirini öldürdüğüne inanırım ben
kabil habili öldürdükten sonra...

senelerce tarikatlar şeyhe rabıtadan dolayı müşrik addedildi
oysa çarşafı sisteme kabullendiren süleymancılar
bunu duyduğumda kınadım kendimi...
onlar da Kutuba Mevdudiye vs alimlere bakışlarından dolayı
kınasınlar kendilerini

şuan ki belli camia ile çalışanların uyguladıkları metod aynı
belli neşriyatlarla dini amele döküyor her gurup
herkesin birbirini eleştireceği noktalar var
ama bu farklılıkları müşrikliğe götürmek çok acımasızca kabilce..
biz bunu yapmamalıyız kafire karşı birlikte olmalıyız
yau cennet yedi katman ..
tamam en tepesinde siz olun inş
ben de bir altınızda ki kattan size el sallayım inş :)

hasılı kelam fıkıh tartışmaktansa Agatha Cristine okumak daha evla sanırım :)
buna, salt cemaat denmez, başını İmam Şafii gibi bir Müçtehidin bulunduğu fıkıh ekolu, ve bu ekole mensup Müçtehid ve yüzbinlerce alim ve milyonlarca tabii Müslümanın bulunduğu, Bir fıhkı mezheb.... alim değilsem ki değilim, haliyle, ilmihal müslümanıyım...ve gönlümde çokk rahat..... diğerleri, yellenip dursunlar,, nasılsa önemli olan, iç temizliği..:)

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Bak işte buyur zan üstüne zan...
Ben öyle bir şey demedim, abdestin özü ile ilgili hükmü olmasa toprakla da olur demezdi değil mi, aslolan psikolojik arınma artı kısmi de olsa bedensel bir ferahlamadır.

Abdesti okursun, iki cümle ile Allah koskoca külliyatı anlatıyor zaten.
Ayak yolundan geldiyseniz diyor Allah'ü teâlâ, bunu başkası tevil etmese de, ayak yolu ile ilgili fiillerden sonra abdestini tazeleyeceğini anlar, açık...
Akletmek farzdır, emirdir, Kuranı kıraat etmek tedebbür üzere okumak farzdır, namaz gibi emirdir.

Başkası anladı nasıl olsa bana anlattı tembelliğin, aklını inkar etmenin katmerlisidir.

Yok illa sen ısrar edeceksen, beni Kuran ilgilendirmez, büyüklerimi hangi yol üzerine buldu isem ona uyarım diyorsan sıkıntı yok, sen bilirsin, seni bağlar.

Sonuna kadar eleştirme hakkına da sahipsin, tasvip etmediğin, doğru bulmadığın her şeyi dile getir, hakeza biz de.

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

bir tek ayak yolundamı, yellenir insan.... birde, delil aldığın ayeti kerimeyi bir aktarsana...

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Medenî kanun olarak Japonya'da evlenme yaşı 16, Güney Kore'de 13'tür.. Eminim bunu ilk defa duyuyorsunuz değil mi? Çünkü dünya gündeminde müslümana saldırı var. Japonlar ve Koreliler bu konuları tartışmaya dahi açmıyor. Argümanları ise gelenekleridir. Bizde modernizim Kemalizmin tarif ettiği şekilde ele alınıyor ve islama ve anânelerine savaş açma enstrümanı olarak kullanılmaktadır. Modernizim batılılaşmak değildir. Modernizim kültür köklerini kurutmak değildir. Modernizim dine savaş açmak değidir. @Büşra bile yukarıda yazdıklarıma şaşırmıştır. Modernizmi savunan insanları kemalist ve avrupa hayranı olarak değerlendirmeyin. Batı Modernizmini modernizm kavramıyla karıştırmamak gerekir. Vaktim olursa bi ara modernizmin ne üdüğünü ve islamla bağdaşıp bağdaşamıyacağını da yazarız inşallah.. Şu kadarını söyleyim: Biz, kendi modernizmimizi ortaya koyamadığımız için batı modernizmini alternatifsiz bir değer olarak algılıyoruz. ve bu yüzden batı modernizmi ümmeti asimile ediyor.. Gene kızacaksınız, olsun, ne derseniz deyin bu işte âlimlerimizin büyük kabahati vardır.. Binlerce örnek içinden küçük bir örnek: Domates'e Frenk Patlıcanı adını verip mekruh diye fetva verirsen, sonra modernizim gelir, kendi markasıyla onu sana sokar, ve sen, onun beraberinde getirdiği başka değerler altında ezilmeye mahkum olursun. Matubatı saymıyorum bile. Bisiklete verilen fetvaların kaynağını arıyorum, var olduğunu biliyorum, şimdi bir şey yazmak istemiyorum.. Tarihi süreçleri dikkatli incelemek zorundayız arkadaşlar. Ben bu oluş süreçlerine bakınca islamı güncel hayattan çıkaran elin bizzat ulemânın eli olduğunu görüyorum. Bu işin onlarda farkında olmadılar çünkü geniş zaman zarfında oldu bu.. Kendi elleriyle işledikleri iyi niyetli cinayetin ileride birike birike toplumda nasıl bir tepkiye sebep olacağını onlar görmeyecekte kim görecek? Ya, işte felsfe bilselerdi ferasetleri güçlenir, yapılan işlerin ileride ki etkilerini hesap edebilirlerdi... Bir âlimin dünyayı bilmesi çok önemli, çok..

spesifik

آزادی قید و بند
Gene Kitap,Kuran bu işlerin yanlışlığını anlatmakta yetersiz mi kaldı?

LG-D682TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
evlenemez hükmü hangi ayette
evlenebilir diye de yok tamam da fıtraten kaldıranlar var işte
ne olacak fıtratı kaldırana helal kaldıramayana haram mı olacak ?

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Batı modernizminin evlilik ve aile anlayışı nesil bereketsizliğine sebeptir. Bir toplumu yaşlandırmak istiyorsanız evlilik yaşını yükseltmeniz yeterlidir. Bu algıyı yerleştirdiğiniz zaman o toplum kendiliğinden nesil bereketsizliğine doğal olarak düşer..

Sosyologlar şu tespitte yanılıyorlar. Şehirleşme, beraberinde az çocuk yapmayı getiriyor, diyorlar. Buna sebep olarak da sorumluluk anlayışı ve geçim sıkıntısını gösteriyorlar. Bence bu tespit tamamen yanlıştır. Doğrusu şudur ki; şehirlerde batı modernizminin evlilik anlayışı vardır. İleri yaşlarda yapılan evliliklerden dolayı az çocuk yapılıyor. Köy ile şehir insanı arasında geçim sıkıntısından ziyade anlayış farkı vardır..

adams77

Kanalizasyoncu

Fıkıh mı önemli yoksa Fıtrat mı? yada okuyamadığınız mesaj mı?

Birileri sizin okuma yazma bilmiyor olmanızdan faydalanarak kendilerini alim ve allame olduğunu göstermek için oluşturdukları büyü sisitemi ile sizi etkileyip üzerinizdeki etkisini çözmek için sihirli sözler söylerler. Bir nevi sihir kuşatması altındasınız. Bunun adına sihirbazlık denir. Sihirbazlarını nasıl çalıştıklarını biliyor olmanız gerekiyor. Ayrıca şeytanların size göremeyeceğiniz yerden yaklaştığını hatırlatmama da gerek yok yani şeytan size bilmediğiniz yerden bilgeliğiniz ve henüz bilinçlenmediğiniz yaklaşır yani derse hiç çalışmadığınız yerden çıkan soru gibidir. Doğruluğundan ve doğruluğunu teyit etmeden işaretlenen seçenek yada verilen cevap gibi bir durum ya tutarsa :)

Firavun 'un büyücüleri, sihirbazları vardı. Bunların görevi halkı belli bir seviyede tutmak ve uyanmalarını engelleyip köleleştirmekti. Bunu makam ve mevki uğrana yani ücret karşılığında yapıyorlardı ve halen yapıyorlar :)

Okuyacağınız fıkıh olmamalı okuyacaksanız el-kitabı okuyun okuyamıyorsanızda, okuyamadığınızı beyan edip aksi durumda hareket etmemelisiniz.

Neden böyle bir soruda fıkıh devre dışı kalırsa diye bir link verip beni etiketlediniz ki?

Evlenme yaşı 40 'tır fakat sizler 40 'ın ne olduğunu bilmezsiniz. Sizin saydığınız gibi değil :)

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Ekabir'le cahil bir anlamda aynıdırlar, aralarında bir fark yoktur. --))

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Evlenme yaşı, isteğe bağlıdır, ne bileyim talibi çıkmaya bağlıdır ve bir de anne ve babaya bağlıdır, ama şu kesinlik kazanmalıdır.

Erkek de kız da ergenlik çağına ulaşmış olmalıdır.

Kız ise hayız görmelidir (baliğa) erkek ise çocuk yapabilecek yaşta (baliğ) olmalıdır.

Kız razı, erkek razı, iki tarafın anne ve babaları yani aile tarafları razı, hadise bitmiştir, evlilik helaldir ve de normaldir.

Kız 14 yaşındaymış erkek 16 yaşındaymış...

Sana ne..!!!! Bana ne..!!! Ona ne..!!!!

Şimdi bir şey diyecem de olmayacak...

İşinize bakın...!!!

adams77

Kanalizasyoncu
Evlenme Yaşı Kaç Olmalı?

Kişilerin Evlenme yaşını biz mi belirleyeceğiz?
Her kişi kendi belirleyebilir herkes işine baksın :D

Ne oldu sünnete , hadislere , alimlerin ictihadlarına felan filan haa birde kutuplara :) yalnız bu kutuplar hangi kutuplar ?

İnsan 'ı başı boş bırakılacağını mı sandınız? Ne olduda nefsinize göre hareket edip istediğinize karar kılıyorsunuz?

adams77

Kanalizasyoncu
Evlenme yaşı, isteğe bağlıdır, ne bileyim talibi çıkmaya bağlıdır ve bir de anne ve babaya bağlıdır, ama şu kesinlik kazanmalıdır.

Erkek de kız da ergenlik çağına ulaşmış olmalıdır.

Kız ise hayız görmelidir (baliğa) erkek ise çocuk yapabilecek yaşta (baliğ) olmalıdır.

Kız razı, erkek razı, iki tarafın anne ve babaları yani aile tarafları razı, hadise bitmiştir, evlilik helaldir ve de normaldir.

Kız 14 yaşındaymış erkek 16 yaşındaymış...

Sana ne..!!!! Bana ne..!!! Ona ne..!!!!

Şimdi bir şey diyecem de olmayacak...

İşinize bakın...!!!

Hakkatten sanane

sünnet ve hadis var. Alimler var alimcikler var. Başka işin yok mu senin