Evlenme Yaşı Kaç Olmalı?

Kaç olmalı

• 15-20

Oy: 20 11.0%
  • 20-25

Oy: 125 69.1%
  • 25-30

Oy: 32 17.7%
  • 30-35

Oy: 1 0.6%
  • 35-40

Oy: 0 0.0%
  • 40-45

Oy: 1 0.6%
  • 45-50

Oy: 0 0.0%
  • 50-55

Oy: 2 1.1%

• Kullanılan toplam oy
    181

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Kusura bakmayın o mercii dedikleriniz benim için otorite değil, bu emirler Kur'an metkezli diyorsunuz, Kur'an açık neresinde gösterin biz de görelim. Böyle atalarımız yücedir, vardır bir bildikleri mood'u herkese göre değil. Onlar çoban değil, ben de koyun değilim.
Çıkarsamasını ortaya koyar, delilini koyar, Kur'an, akıl, fıtrat süzgecinden geçirir insanlar alır, almaz, kimsenin sözü Allah'ın sözü gibi addedilemez. Yahudilik bir din değil, bir sistem. Yahudileşmeyin, din adamlarını rabler edinmeyin.

Hâlâ Kur'anı gizli kapaklı, sadece bazılarının anlayacağı bir kitap gibi lanse etmeye çalışmanız ne kadar üzücü.
Bu aşama geçilmeden hiçbir mesele halledilemez, kıyamete kadar bin tane fırka birbirini yiyip durur, çünkü herkes kendi toplumunun algısına göre hüküm bina etmiş. Bir fiilin, 5 ayrı hükmü var hepsi birden nasıl Allah'ın hükmü oluyor.

Ehli sünne olmayan mürted, herkesin bir ehli sünnet tanımı var, isa'nın nüzülünün imanla alakası olduğunu düşünmeyen biri bile mürted buradakilere göre.
Allah'ın adına birini öldüreceksiniz, ama bunun için Allah'ın 6000 küsür cümlesinden bir delil gösteremeyeceksiniz.
Nasıl mübin bir kitap ki, Allah adına öldürmeyi bile anmayacak, eksik bırakacak.
İthamlarınız o kadar ağır ki, güya Allah'ın hükmüne koşulsuz itaat etiketi altında en temel başkaldırışları ve ithamları yapıyorsunuz.
Gerçekten Allah'a karşı çok cesursunuz.
yahayy, çok afedersin, yellenince, abdest alıyormusun...

leylinur

ARŞ.YAZAR,RADYO PROG
Sizin gibi düşünmüyoruz diye bu saydıklarınızı onaylıyormuş havası oluşturmaya çalışmayın rica ederim.
Çok basit oynuyorsunuz, ne zaman bu söylediklerinizi destekledik acaba?
Bu kafayla akledenlere hitap edemezsiniz, ordan burdan Gaz vererek yapılan bir şişirme miting algısını geçmez.
Bu zihniyetin eserleri hep bu minvaldedir! Aksini yaptığınıza dair deliller getirirsiniz bizde alkışlarız.

lafons7275

Kıdemli Üye
yahayy, çok afedersin, yellenince, abdest alıyormusun...

25101814.gif

spesifik

آزادی قید و بند
Kusura bakmayın o mercii dedikleriniz benim için otorite değil, bu emirler Kur'an metkezli diyorsunuz, Kur'an açık neresinde gösterin biz de görelim. Böyle atalarımız yücedir, vardır bir bildikleri mood'u herkese göre değil. Onlar çoban değil, ben de koyun değilim.
Çıkarsamasını ortaya koyar, delilini koyar, Kur'an, akıl, fıtrat süzgecinden geçirir insanlar alır, almaz, kimsenin sözü Allah'ın sözü gibi addedilemez. Yahudilik bir din değil, bir sistem. Yahudileşmeyin, din adamlarını rabler edinmeyin.

Hâlâ Kur'anı gizli kapaklı, sadece bazılarının anlayacağı bir kitap gibi lanse etmeye çalışmanız ne kadar üzücü.
Bu aşama geçilmeden hiçbir mesele halledilemez, kıyamete kadar bin tane fırka birbirini yiyip durur, çünkü herkes kendi toplumunun algısına göre hüküm bina etmiş. Bir fiilin, 5 ayrı hükmü var hepsi birden nasıl Allah'ın hükmü oluyor.

Ehli sünne olmayan mürted, herkesin bir ehli sünnet tanımı var, isa'nın nüzülünün imanla alakası olduğunu düşünmeyen biri bile mürted buradakilere göre.
Allah'ın adına birini öldüreceksiniz, ama bunun için Allah'ın 6000 küsür cümlesinden bir delil gösteremeyeceksiniz.
Nasıl mübin bir kitap ki, Allah adına öldürmeyi bile anmayacak, eksik bırakacak.
İthamlarınız o kadar ağır ki, güya Allah'ın hükmüne koşulsuz itaat etiketi altında en temel başkaldırışları ve ithamları yapıyorsunuz.
Gerçekten Allah'a karşı çok cesursunuz.

gerçekten Allah a karşı çok cesursunuz
kendi aklınızın yüceliğini bas bas bağırıyorsunuz
işinize gelen yerde uydurma rivayetleri kullanıyorsunuz
kaç defada söyledik hükümlerin uygulanabilirliği için önce devlet olmalı
Allah ın ayetlerini nefsiniz karşılığı satmayın...
Kuran evrensel bir kitap Nebi zamanında bulunmayan çok şey var günümüzde
biz klavye başında cihad ! ederken bedenleriyle islam için bedel ödeyenler var
sizin aklınız size bizim ki bize...
konuşulan bütün ayetleri kendi aklınızla tevil ediyorsunuz
yahudileşmeyin aklınızı Rab edinmeyin..

fıkıhta müctehidin özellikleri verilirken
yedi madde geçer hadi üçü sizde var diyelim
dördü ilimle alakalı
fıkıh usulü hadis üsülü tefsir usulü arapçaya vakıflık
hani zoruna gitmesin müctehidsen söyle hükmüne tabi olalım
yok usul bilmiyorsan git öğren bi zahmette
deve sidiğini içmediğimizi görebilesin :)

gidin eforunuzu müşriklere harcayın
bırakın ölmüş alimlerle uğraşmayı :)

Yahayy

Kıdemli Üye
Ne desen boş, ne desen faydasız.
Hükümleri uygulamak için devlet lâzım, hmm, zulüm devlet eliyle işlenince zulüm olmuyor mu, o daha da büyük, hatta katliam.

Güzel kardeşim, siz hem fıkhı eleştirilemez değil diyorsunuz, hem biri aksi bir fikir ortaya koyduğunda veryansın ediyorsunuz bu nasıl tenakuz.
@abdullah birisi nin söylediğine fıkhen cevap vermek o kadar gereksiz ki, neden çünkü kendi abdedti zaten hak dediği İmamlara göre de olmuyor, Hanefi'ye göre, Şafii'ye göre, malik'e göre, Hanbel'e göre abdestin rükünları arasında bir dünya tenakuz var.
Birine göre 4 hüküm farz, birine göre 7, birinde sıra şart, birinde şunu yaptın bozuldu, birinde bunu yapmadın bozuldu.

Sen uydum imama diyince kendini kurtarmış mı oluyorsun bu durumda? Kafanızı kuma gömmekten, tembellikten başka birşey değil bu, kendinizi kandırmayın.

Senin sorduğun soru ineğin rengi sorusu. Benim için abdestin tanımı da anlamı da, hissi de çok farklı belki sizin için, siz toplu iğne başı kadar yer ararken ben kulluk bilincim için yeterli tazelenmeye ulaştım mı, gönlüm namaza hazır mı vaziyete geldi mi, ona bakarım, olmadıysa, sizin gibi tuvalete gitmedim, yellenmedim bozulmadı ki demem kalkar bir daha alırım.

Siz ambalajla uğraşın, ambalajın içinde ne var aman ilgilenmeyin.

Çok farklı mecralardayız. @Büşra kusura bakma, Allah akletmeyi emrediyor, belki namazdan çok zikrediyor, ama sen akletmekten alıkoymayı dininin merkezine koymuş.

Her vardığın kanaatte yaratılış fıtratına dönüp bir sorman gerek, eğer içerde bir şeyler tırmalıyorsa mutlaka o hükümde Allah'ın indirdiği orjinallikten eser kalmamış beşerin sun'i liğine bulaşmıştır.

Örnek, İsa'nın nuzulünü örnek verdim, bu tayfa yok ben bundan emin değilim, kabul edilemeyecek şeyler var dediğinde seni mürted ilan ederek öldürme hakkına sahip olduğunu söylüyorlar, ister devlet ol, ister kral sen kimsin, senin gibi düşünmeyen birini öldürme hakkını sana Allah nasıl verir, hiç düşünmüyor musun, bu hakkı nereden aldın?
Allah kime böyle bir yetki vermiş,
Napalım akletmeyelim, aklımızı inkar edip aptal, ahmak olarak yaşamayı kabul mu edelim.

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yahayy

Kıdemli Üye
Ayrıca fıkıh ve tefsir külliyatının oluşumundaki etkiler için yapılmış doktora tezleri, profesörlük Çalışmaları, üniversite Araştırmaları var.
Bu gözünüzde ulaşılamaz, bilmem kaç türlü elemeden, kriterden geçen ulemanın karar verme boyutundaki etkileri, yaklaşımları zaman zaman okuyup, dinliyorum, öyle deliller, öyle dayanaklar var ki, komedi resmen.

Belirli bir fikri olgunluk sonrası şu kanaate varıyorsunuz arkadaşım.
Ekseri hüküm bina etmede, delil ile hükme ulaşma yerine, ulaşılmak istenen hükmü delillendirme çabası öngörülmüş, ne demek istediğim açık, biraz düşünülürse çok net anlaşılır.

Bir zaman diliminin konjektürü ya da emrin, yönetimin yaklaşımı neyi doğrulatmayı gerektirmiş ise delillendirilmiştir, inanın hadis ve rivayet kültüründe bu öyle sanıldığı kadar zor ve imkansız değil.

Kur'an ve sünnete dayalı hükümler dediğiniz hükümlerin kaynaklarının çoğu içtihat edenin fikri yapısı ile oluşuyor.

Örnek; Meni pis midir namaz olur mu diyorlar, biri vücuttan çıktığına göre pistir diyor, diğeri farklı bir içtihat yapmak (şafii) istiyor, olur mu efendim meni pis olsa, peygamberler meniden yaratılmazlardı, pis değildir efendim istediğiniz gibi namaz kılabilirsiniz diyor.
Al sana delil al sana mantık.
E o zaman ben de kan ya da idrar pis olsa peygamberlerden hasıl olmazdı diyim olur mu?
Alın size içtihat.

Biri gelip dinden bahset dese dişimi kıracağım.
1000 kişi cemaat bir ayet kıraat etmeden anlamadan 33 rekat namaz kılıyor kimse biz napıyoruz demiyor, ortada namaz yok, kıraat yok, tertil yok, millet neyle uğraşıyor.

Zeynal92

Üye
Evlenmenin yaşı vardır ancak bu yaş; CİNSİYET, BİREYSEL--BEDENSEL-ZİHİNSEL GELİŞİM, SORUMLULUK, MADDİ-MANEVİ OLGUNLUK farklılıkları gibi sebeplerle kişiden kişiye değişir.
Rivayetlerde (dönem insanı ve normları baza alınarak) evlilik için kızlarda minimum 9, erkekler içinse minimum 15 yaşı belirlenmiştir. Tarihçiler Yemen'de tabiin döneminde 20 li yaşlarda olup torununun çocuğu olan kadınlardan bahsederler. Ki bu normaldir. Günümüzde de çoğu yörede bu böyledir. Irak, Yemen gibi ülkelerde ve ülkemizde köylerde bir kızın evlenmesi için lisans mezunu olması gerekmez. İnek-Koyun sağıp ekmek pişirebiliyorsa kız evliliğe hazırdır. Bu bereketi geciktirmenin hiç bir manası yoktur. Hatta zararı bile vardır.

Şii hadis kitaplarında şöyle bir hadis vardır;

Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Bekar kızlar, ağaçtaki meyveler gibidir. Meyveler yetişir de toplamazlarsa, güneş bozar ve rüzgar dağıtır. Bekar kızlar da işte böyledir; kadınların derk ettiğini derk ettikleri zaman artık onları evlendirmekten başka bir çare/ilaç yoktur. Aksi takdirde fesada düşmeyeceklerinden emin olunamaz. Zira şüphesiz onlar da insandır. (beşeri iç güdülere sahiptir.)" http://tr.islamic-lib.com/view/ar/book/bookview/text/356/1/67

Bence aynı durum erkekler için de geçerlidir. Ve kişi evliliğe imkan buluyorsa evliliğini geciktirmenin bir manası yoktur.

spesifik

آزادی قید و بند
sen de kusura bakma @Yahayy
onların aklının erdiğine senin aklın başka eriyor
şuan bir hadis analizi bir tık uzağımızda iken
İmam Azam İmam Şafi huh diye burun kıvırdığın müctehidler
hadisi ravi edenin yaşadığı yerleri bizzat görmeye kadar irdelemiş insanlar
ki onlar geldi geçti herkes yaptıklarından sorumlu
siz de kelimelere kendi aklınızın algıladığı manayı verip amel ediyorsunuz
namaza hangi kıyafetle durulması gerektiğini beyan etmiyor Allah
istersen iç çamaşırı ile kıl banane
işe de öyle git bizi değil seni bağlar
demem o ki tü kaka bu islamdan değil Allah a iftira atıyorsun isnadında bulunurken
yahut şöyle deyim eli kanayınca abdest alan haram mı işliyor ki
ilah ediniyorsunuz deyip duruyorsunuz
iki de bir islam devletini kurarsanız kimliğinizi almam diyorsun
ölüyorduk biz de sana kimlik vermeye :)
islamı akılla deist kafalarla zehirlemektense nakli kaynaklara ehemmiyet verip süreriz akıllıları :)

spesifik

آزادی قید و بند
anasının ırzına geçen evladı
kızının ırzına geçen babayı senin miden affetmeye kaldırıyor olabilir
biz ya hadım ederiz ..kısasa binaen ya da katlederiz ...
bu kadar basit...

Yahayy

Kıdemli Üye
bu kadar basit...
Ne alaka ya hu, ne alaka bu söylediklerini hoş mu gösterdik şimdi biz, yapma etme bu kadar ucuz değil yav.

Kan akınca abdest alınmasını gerekli gören birine hak vermek ve içtihadını kabul edip uygulamak onu rab edinmek değil, sakıncalı da değil, güzel de bir şey.

Ama İsa nın nüzulunu inkar eden zinhar kafirdir , mürteddir, cezası ölümdür diyen bir adam halt yiyor, kendini Rab ilan ediyor, bu hükmü Allah adına işleyen de Allah'a bu din adamını ortak ediyor.

Sizce?

Bence bu kadar temiz olay, siz bakış açısını çar çur edip, olayları başka türlü gösteriyorsunuz.

Bugün size destek verenler yarın devlet olup güçlenince diyecekler ki, biz güçlüyüz meselâ Bulgaristan'ı işgal edecek gücümüz var, onları İslâma davet edelim gelmezlerse boyunlarını vuralım, çocuklarını köle, kadınlarını cariye yapalım.

O kılı kırk yarmışlar dediğiniz tüm müçtehitlere göre Cihad uygulaması budur, buna itiraz edersen yarın seni de mürted ilan ederler bundan emin olabilirsiniz.

O kadar Polyannacısınız ki, müslüman diyince aklınıza işte tıpkı ben gibi olmalı geliyor, ama temel konularda bile sizden ayrılan onlarca fırka olacak, sürekli birbirinizle uğraşacaksınız, Kur'an gibi bir temeliniz yok, sürekli şunlar, bunlar, O'na göre, buna göre.

Kur'an iman edip etmemek de insan özgür bırakılmıştır diyor, bunlar yok hayır benim gibi düşünmeyen ölecek diyorlar sonra temelleri Kuran oluyor, kuran devleti falan oluyorlar gülelim bari.

Siz polyannacılığa devam, kuracağınız İslâm devletinin Işidden, yaşadığınız ülkenin Şam'dan farkı olmayacak.

bu kadar basit...

spesifik

آزادی قید و بند
İsa nın nuzulü muhtelif müteşabih
yani kusura bakma Kuran Mübindir deyip durunca
son örneği vermek zorunda kaldım
teşehhüdde parmak kalkmalı mı kalkmamalı mı yı tartışmıyoruz..
Allah bu ümmete cemeli sıffıni yaşatmasın
polyannacılık değil itidalli olma çabasındayız

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
HEPİNİZ MODERNİZMİN İNSAN TARİFİNİ KABUL ETMİŞ GAFİLLER OLMUŞSUNUZ!

Anket sonuçlarını görünce beynimden vurulmuşa döndüm. Ne demek 20-25 yaş? 25 yaşından sonra siz alın onun turşusunu kurun. Allah akıl fikir versin yahu, siz kafayı mı yediniz?

En sağlıklı evlenme yaşı ergenliğe erer ermezdir. Biyolojik olarak vücut çocuk yapma çağına geldiği anda her geçen zaman riskli zamandır..

Evlenmeyi ben cinsellikle bağdaştırıyorum. Para kazanmak, ev sahibi olmak, sorumluluk taşımak gibi işler ikinci planda gelir. Evlenmek, birbirinden istifade etmektir. Siz daha bunu anlamamışsınız ki!

Şunu aklınızdan çıkartmayın! Bekarlıkta olgunluğa eren ve hayatı düzene giren bir İNSAN evlendiği zaman amerikayı yeniden keşfetmek zorundadır. Onun için en sağlıklı olan İslamın formülüdür. Hamken evlenecek, eşinle birlikte olgunlaşacaksın, eşinle birlikte hayatını düzene sokacaksın.. Evlilik, birlikte olgunlaşma sürecidir..

Neyden utanıyorsunuz? Bizim, buhran yaşayan toplumların tarifine ihtiyacımız yok. Bizim tarif edilmiş bir toplum yapımız, aile yapımız, ve kendi paradigmalarımız vardır. Bu tariflerin asfaltsız sokaklarda, gecekondularda ve sökük yamalı elbiseler içinde olmasına bakıp bunu ucuz görmeyin. Sömürüldüğü için öyle, yoksa nitelik olarak kıymetlidir..

İslam cemiyetinde bekara göre bir hayat yoktur. Sokak evlilerin sokağı, kamu evlilerin kamusudur. İslamda bekar da yoktur. İslamda evlenmiş olanlarla evlenmeye aday olanlar vardır. Günümüz modernizminin bekara göre dizayn ettiği sokaklara, dükkanlara, eğlence yerlerine bakarak etkileniyor, buna göre islamı anlamaya çalışıyorsunuz. Bu doğru değil..

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Ne desen boş, ne desen faydasız.
Hükümleri uygulamak için devlet lâzım, hmm, zulüm devlet eliyle işlenince zulüm olmuyor mu, o daha da büyük, hatta katliam.

Güzel kardeşim, siz hem fıkhı eleştirilemez değil diyorsunuz, hem biri aksi bir fikir ortaya koyduğunda veryansın ediyorsunuz bu nasıl tenakuz.
@abdullah birisi nin söylediğine fıkhen cevap vermek o kadar gereksiz ki,
fıkhen cevap vermek o gereksiz ki demiş @Yahayy, yani demek istiyorki, kendini iyi hissediyorsan, ve kulluk bilinci içindeysen, değil, yellenmeyle, büyük abdeste çıksan bile, namaz kılabilirsin...daha ilerisi varda, bu kadarı yeter sanırım.....

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Allah bu ümmete cemeli sıffıni yaşatmasın

Güzel bir dua.. Yalnız bunun olabilmesi için şöyle bir din algısı lazımdır. Cesaretin varsa böyle bir din algısını kabul et ve ettir. Ümmet topyekün bunun altına imza attığı gün Sıffin, Cemel ve Suriye yaşanmaz. Buyur: İslam(tevhide teslimiyet) öyle bir değerdir ki sahabeyi de aşar peygamberi de. Dolayısıyla şahıslar üzerinden değerlendirilemez.

Şahsen ben sahabenin içtihad yüzünden savaştıklarına falan inanmıyorum. Onu sonradan Alimler bize öyle anlatıyor. Bu savaşların tümü dinle alakası olmayan savaşlardır. İşte o ara ne olduysa araya birtakım ulema girdi, avam tabakanın her şeye din perspektifinden bakmasını sağlayıp salaklaştırmak için tarihi de dinle yorumlamaya başladılar. Çünkü Din faşizmini başka türlü yaşatamazsın. İnsanlar her şeyi dinle yorumlasın ki bu alimlerin ağzına baksın.. Vatikan gibi..

Yahayy

Kıdemli Üye
fıkhen cevap vermek o gereksiz ki demiş @Yahayy, yani demek istiyorki, kendini iyi hissediyorsan, ve kulluk bilinci içindeysen, değil, yellenmeyle, büyük abdeste çıksan bile, namaz kılabilirsin...daha ilerisi varda, bu kadarı yeter sanırım.....
Bak işte buyur zan üstüne zan...
Ben öyle bir şey demedim, abdestin özü ile ilgili hükmü olmasa toprakla da olur demezdi değil mi, aslolan psikolojik arınma artı kısmi de olsa bedensel bir ferahlamadır.

Abdesti okursun, iki cümle ile Allah koskoca külliyatı anlatıyor zaten.
Ayak yolundan geldiyseniz diyor Allah'ü teâlâ, bunu başkası tevil etmese de, ayak yolu ile ilgili fiillerden sonra abdestini tazeleyeceğini anlar, açık...
Akletmek farzdır, emirdir, Kuranı kıraat etmek tedebbür üzere okumak farzdır, namaz gibi emirdir.

Başkası anladı nasıl olsa bana anlattı tembelliğin, aklını inkar etmenin katmerlisidir.

Yok illa sen ısrar edeceksen, beni Kuran ilgilendirmez, büyüklerimi hangi yol üzerine buldu isem ona uyarım diyorsan sıkıntı yok, sen bilirsin, seni bağlar.

Sonuna kadar eleştirme hakkına da sahipsin, tasvip etmediğin, doğru bulmadığın her şeyi dile getir, hakeza biz de.

spesifik

آزادی قید و بند
Anket sonuçlarını görünce beynimden vurulmuşa döndüm. Ne demek 20-25 yaş? 25 yaşından sonra siz alın onun turşusunu kurun. Allah akıl fikir versin yahu, siz kafayı mı yediniz?

En sağlıklı evlenme yaşı ergenliğe erer ermezdir. Biyolojik olarak vücut çocuk yapma çağına geldiği anda her geçen zaman riskli zamandır..

Evlenmeyi ben cinsellikle bağdaştırıyorum. Para kazanmak, ev sahibi olmak, sorumluluk taşımak gibi işler ikinci planda gelir. Evlenmek, birbirinden istifade etmektir. Siz daha bunu anlamamışsınız ki!

Şunu aklınızdan çıkartmayın! Bekarlıkta olgunluğa eren ve hayatı düzene giren bir İNSAN evlendiği zaman amerikayı yeniden keşfetmek zorundadır. Onun için en sağlıklı olan İslamın formülüdür. Hamken evlenecek, eşinle birlikte olgunlaşacaksın, eşinle birlikte hayatını düzene sokacaksın.. Evlilik, birlikte olgunlaşma sürecidir..

Neyden utanıyorsunuz? Bizim, buhran yaşayan toplumların tarifine ihtiyacımız yok. Bizim tarif edilmiş bir toplum yapımız, aile yapımız, ve kendi paradigmalarımız vardır. Bu tariflerin asfaltsız sokaklarda, gecekondularda ve sökük yamalı elbiseler içinde olmasına bakıp bunu ucuz görmeyin. Sömürüldüğü için öyle, yoksa nitelik olarak kıymetlidir..

İslam cemiyetinde bekara göre bir hayat yoktur. Sokak evlilerin sokağı, kamu evlilerin kamusudur. İslamda bekar da yoktur. İslamda evlenmiş olanlarla evlenmeye aday olanlar vardır. Günümüz modernizminin bekara göre dizayn ettiği sokaklara, dükkanlara, eğlence yerlerine bakarak etkileniyor, buna göre islamı anlamaya çalışıyorsunuz. Bu doğru değil..
hah bu yorumunun altına imzamı atarım...

toplumda kaç çeşit insan var
kimisi @Yahayyın dediği gibi vahyi okumadan atadan görme ameliyeler
ki onlar faizi rahatlıkla yiyebiliyor namazı terk edebiliyor
yaşadıklarını din gibi görebiliyor

kimisi @abdullah birisinin dediği gibi bir cemaatin bünyesin de delillere binaen amellerini ifa ediyor
hata var mıdır olabilir..insanız..

kimisi @çelebiler gibi mezhep yoktur kafasında..
bunlar da tuvalete girdikleri çorap üzerine mesh yapabiliyorlar
oysa mesh su geçirmez adam üşeniyor mesh giymeye necis çorapla namaza duruyor

ictihadi farklılıklar yüzünden sahabenin birbirini öldürdüğüne inanırım ben
kabil habili öldürdükten sonra...

senelerce tarikatlar şeyhe rabıtadan dolayı müşrik addedildi
oysa çarşafı sisteme kabullendiren süleymancılar
bunu duyduğumda kınadım kendimi...
onlar da Kutuba Mevdudiye vs alimlere bakışlarından dolayı
kınasınlar kendilerini

şuan ki belli camia ile çalışanların uyguladıkları metod aynı
belli neşriyatlarla dini amele döküyor her gurup
herkesin birbirini eleştireceği noktalar var
ama bu farklılıkları müşrikliğe götürmek çok acımasızca kabilce..
biz bunu yapmamalıyız kafire karşı birlikte olmalıyız
yau cennet yedi katman ..
tamam en tepesinde siz olun inş
ben de bir altınızda ki kattan size el sallayım inş :)

hasılı kelam fıkıh tartışmaktansa Agatha Cristine okumak daha evla sanırım :)

Kaçak

Yeni
18 yaşımda evlendirilmeyi kabul ederim ...
25 ,33 ve 40 yaşlarında birer tane daha alabileceksem ...