Eşinizin çalışmasına izin verir misiniz?

izin verirmisiniz

• Evet

Oy: 105 43.8%
  • hayır

Oy: 135 56.3%

• Kullanılan toplam oy
    240
  • Anket kapatılmış .

BADUH

Asistan
SA,

Şöyle bir bakın. Etrafınızda kaçtane kendi söküğünü diken koca gördünüz.
Veya akşam yemek yeyip sofrayı bizzat kendisi topladıktan sonra çay demleyip karısına çay ikram eden kaç tane koca gördünüz.
Allah göstermesin hele birileri görürse vay halimize. Değil mi?

Okul hayatımdan tanıdığım benden bir yaş büyük bir arkadaşı okuldan sonra gördüğümde bana şöyle tavsiyede bulunmuştu: "Evleneceksen sakın benim gibi çalışmayan biriyle evlenme.
İnan geçim derdi çok büyük bir dert." Bu arkadaş gayet mütedeyyin bir arkadaştı ve çalışmayan biriyle evlenmesinde de dini gerekçeleri vardı.

Çocuğum inşallah bu ay hasta olmaz diye cebindeki 10 YTL ile son 5 günü nasıl geçirebilirim diye bekleyen kişinin halinden; ekmek elden su gölden misali babasının cebinden geçinenlerin anlaması mümkün değildir (bilhassa bu şekilde okuyanları kasdediyorum).

Bayanların ister evli olsun ister bekar hem okumaları hem de çalışmaları daha adilane olacaktır.

Hem ne o öyle: Erkek afedersin eşek gibi çalışsın, kadın evde 11'e kadar uyusun, 3'e kadar çaya gitsin TV seyretsin, sonra 1-2 saat ev işleri yemek. Oh kebap. Yok öyle yağma.

Hepsi bir yana ben kadının ekonomik bağımsızlığını elde etmesinden yanayım. Ancak o zaman gerçek kimliğini elde edecektir. O zaman erkeklerin kadınlara bakış açısı netleşecektir.

Ashab-ı Kiram Rasulullah'a (S.A.V.) eşleri ve kadınlarla ilgili soru sormaya çekinirlermiş. Zira ne zaman soru sorsak hep onların lehine bize cevaplar verirdi diyorlar.

Erkekler maalesef eşi daha ziyade hizmetçi olarak görmekteler.

Aslında bu meselenin çok detaylı tartışılıp netleştirilmesi lazım.

(Bu adam da ne kılıbıkmış diyeceksiniz ama ne yapalım hanım çalışıyor. Yani tarafım bu konuda.)

İyi çalışmalar.

Risale-i Nur Talebesi

Diyar-ı Bekirli
Hem ne o öyle: Erkek afedersin eşek gibi çalışsın, kadın evde 11'e kadar uyusun, 3'e kadar çaya gitsin TV seyretsin, sonra 1-2 saat ev işleri yemek. Oh kebap. Yok öyle yağma.

İslam dininde geçim kocanın üstündedir.Ve bunu adil bulan islamsa fazla söze ne hacet!

Bedrin_Aslanı

Profesör
Çalışmasına kimse karşı olamaz, çamaşır bulaşık çocuklar çalışacak tabi ki. Onun haricinde Kuran okumasını namaz kılmasını genç bayanlara veya yaşlılara evde öğretebilir. Başkada olmaz... :)

ezfer

Asistan
ben çalışırdım banane:D ya şuda varki ihtiyaç yoksa çalışmam dahilinde olabilir..

Risale-i Nur Talebesi

Diyar-ı Bekirli
ben çalışırdım banane:D ya şuda varki ihtiyaç yoksa çalışmam dahilinde olabilir..

Vallahi çalış yorul eve gel çocuk çamaşır bulaşık yıpran ve ilmi ubudiyeti okumayı ikinci plana at sonra yat.Ve kalk gene yorul
Ve yıpran...
Sonra çalışırım de...

ezfer

Asistan
Vallahi çalış yorul eve gel çocuk çamaşır bulaşık yıpran ve ilmi ubudiyeti okumayı ikinci plana at sonra yat.Ve kalk gene yorul
Ve yıpran...
Sonra çalışırım de...
:clap2: ben yorulmam ilmi ubudiyeti niye ikinci plana atiim ki .......
hem daha yaşım kaç ki daha gencim ben :D:D

nur_Sahra

Asistan
simdi dogruyu söyluyoruzda yani calismamasi gerekiyo hanimin!! ama bide kendime sordum yani evde cocuklarla, yemek, ev isi felan bilmiyorum bi tuhaf geliyo yani belki yasamadigim icin bilemiyorum :)

S

SaLtan

Guest
kadının çalışmasına katılmıyorum. bana göre bu kadının ezikliğidir. ha evde yan gelipte yatsında demiyorum. yüreğinin ve aklının bir tarafı kocası için atsın, kendini geliştirsin, büyüsün.. siz bunları duygu asenaya danışın..
kadının ev içerisinde sürekli bir gayret içinde olmasıda çalışmadır
evde çalışmasıyla zamanını paraya çevirmez ancal eşini motive ederek daha sağlıklı gelişimlere kapı aralayabilir. katma değerler bu şekilde oluşabilir..
kadının istemediği sektörde çalışmasını istemek o kadına haksızlıktır bi kere..

Nur Cennet

Profesör
S.a

Kalbin rahat mı ?
Vicdanın bişeyler fısıldıyor mu ?
Tavizler örtüyle başlamadı mı ?
Razı mı ? Mevla...?

Selametle...
Ama Neden Kalbi Rahat Olmasın..O Da Ülkeye Hayırlı Evlatlar Yetiştiriyor...
Bn Bu Düşünceyi Savunmuyorum..Bn Çalışmak İsterim..Boşuna Mı Mürekkep Yalıyoruz???Biz De Ülkeye,İnsanlara Hayırlı Olmalıyız...

eğer islama uygun çalışa bileceği bir ortam olursa tabiki izin veririm ama günümüzde ona uygun pek ortam yok galiba yani tavizsiz çalışa bileceği yer varsa kendisi bilir

şifa

Üye
yine herkes kendi düşüncesini soylemiş ve bir orta yol bulunamamış.bulunamadığı gibi ortam yumuşamış bile birileri kesinlikle calişmalı derken birileri kesinlikle calişmasın diyor(nadiren eşim bilir diyenlerde var) tabiki kişinin kendine ve ailesine kalmiş bir kara ama bence caliştirmam diyanler bu kadar kesin yargili olmasınlar..soruyorum onlara diyelim ki eczacı biriyle evlendiler eşinin kendi eczanesinde boşöryüsüle calişmasınıda mi istemezlerdi.bence hala bayanların yapabileceği güzel meslekler var.

Uveys El Konevi

Paylaşımcı
eğer islama uygun çalışa bileceği bir ortam olursa tabiki izin veririm ama günümüzde ona uygun pek ortam yok galiba yani tavizsiz çalışa bileceği yer varsa kendisi bilir

evet bu devirde Şeriat'a uygun çalışma ortamları yok...O nedenle gerek yok..Ve ayrıca onun mutluluğu sıcak yuvasında...;)

rubaii

Üye
erkek olsaydım asla izin vermezdim üniversite mezunuyum evliyim ve çalışmıyorum ortalık perişan ve gün geçtikçede uygun olmadığınada daha iyi kanaat getiriyorum allah hiç kimseyi rızıksız bırakmaz

gumus_Tesbih

Paylaşımcı
ben çalışmasına izin vermezdim.
bence bayanların yerleri yuvaları....

üstat bediüzzaman said nursi hz. dediğiği gibi

Kadınlar Yuvalarından Çıkıp Beşeri Yoldan Çıkarmış; Yuvalarına Dönmeli
Lemaât​

BADUH

Asistan
evet bu devirde Şeriat'a uygun çalışma ortamları yok...O nedenle gerek yok..Ve ayrıca onun mutluluğu sıcak yuvasında...;)

SA,

Erkekler için de aynı şey geçerli.

Ayakkabı boyacılığı yapmak bile şer'i dairede mümkün değil. Bir şekilde, bir yerlerde çıkılıyor dairenin dışına.

İyi çalışmalar.