Eşinizin çalışmasına izin verir misiniz?

izin verirmisiniz

• Evet

Oy: 105 43.8%
  • hayır

Oy: 135 56.3%

• Kullanılan toplam oy
    240
  • Anket kapatılmış .

şehidan

Asistan
...

Bende kesinlikle çalışmasını istemezdim.

SELAM VE DUA İLE

Byrocktar

Profesör
ben isterdim kardeşim benm anlamadığım kadın erkek die yırtınır tüm kadınlar hadi çalış diincede "yaa sen erkeksin senin çalışman lazım ben nie çalışıcam???" die sorular sorarlar :D çalışsın
işleyen demir pas tutmaz
boş duranı Allah sevmez :D

H

hod-ray

Guest
Ben de eşimin benim çalışmamamı istemesini isterdim:O

ibrahimi

Has Uşak
İslami hükümlerin tatbik olduğu cemiyetlerde kadın,kanuni bir işi veya ticareti, İslama göre herhangi bir sınırlanma olmadan yapabilir.Fakat İslami hükümlerinin olmadığı toplumlarda kadın , mutlak surette İslam ahlakına ve tabii ki islamın kadınlar için koyduğu hükümler dahilinde ticaretle uğraşabilir, öğretmenlik , doktorluk , eczacılık , muhasebecilik gibi işler yapabilir.

Nitekim Hz. Muhammed s.a.s ‘e ilk biat eden kadınlardan olan Kureyşli Şifa
hatun,Devr-i Saadet kadınlarının ileri gelenlerindendi.Halife Hz. Ömer r.a. fikirlerine önem verip değerini takdir ettiği Şifa Hatun’un hatrını sorar ve çok kere çarşı ve pazarları kontrol vazifesini ona verir ve onun uhdesine tevdi ederdi.

Ancak şu gerçeği de unutmamak gerekir ki
EN İYİ EN VERİMLİ NETİCE HERKESİN YARATILIŞINA UYGUN İŞLER GÖRMESİYLE ELDE EDİLİR.Kadınlar ev işlerini de görmekle MÜKELLEFTİRLER.Onlar tarla ve bahçe gibi harici işlerde çalışmak zorunda değillerdir ve bunları yapmaya zorlanamazlar.Eğer kendi istekleri ile kocalarına yardımcı olursa manen büyük mükafatlara nail olurlar.Aile de eğer sevgi ve saygı var ise kadın kendiliğinden kocasına yardım eder ki muhakkaktır.
Saadet asrında Ashab’ın hanımları ev işlerini gördükleri gibi kocalarına harici işlerinde yardımcı olurlardı.
(İSLAMDA evlilik mahremiyetleri ve aile ansikloedisinden alıntıdır.
..)

şehidan

Asistan
...

gonzalez' Alıntı:
ben isterdim kardeşim benm anlamadığım kadın erkek die yırtınır tüm kadınlar hadi çalış diincede "yaa sen erkeksin senin çalışman lazım ben nie çalışıcam???" die sorular sorarlar :D çalışsın
işleyen demir pas tutmaz
boş duranı Allah sevmez :D

Kadının mecbur kalmadığı sürece çalışması doğru değildir. ^^Ayrıca işleyen demir pas tutmaz^^:eek:fftp:

S

SaLtan

Guest
dünya nufusunun yarısı kadınlar.hepis çalışırsa tamda ekonominin dikine,kötüye gittiği zamanda işşiz erkekler ne yapsın.içinde bütün kötülüklerin bulunduğu ve pandoranın merakını yenemeyerek açıp, bunları dünyamıza saçtığı kutu gibi.kadınlar çalışırsa-tabi kastettiğim bütün kadınlar-öyle olur

zerefşan

sustum...
bir kadının çalışması ev işlerindede erkeği ortak etmesi anlamına gelior...bir erkek ne kadar süre ev işlerinde hanımına yardı eder...hımm düşünelimm şu cicim aylarında yardım eder..
peki bu meşhur cicim ayları geçince erkek artık pes eder..''bunlar kadın işleridir ben niye yapıyorum ''dierek işlerden elini çeker..

eee erkekler bunu bile bile bayanlarınızın çalışmasını istermisiniz..

ama bazı alanlardada bayanlarımıza ihtiyacımız var..
mesela en basiti bayan doktorlara ihtiyacımız var..

ama şuda bi gerçekkii yaşadığımız toprakta eğer islamı, dinimizi yaşamamıza engel olunmasaydıı bi çok bayanımız neyi nerde yapacağını çok iyi bilirdi..
çalışacak bayanlar hangi alanda çalışacağını çok iyi bilirdide...

ama her zaman savunduğum düşüncee erkek çalışacak,eve getirecek,kadında onu yetirecek...
duayla......

Byrocktar

Profesör
şehidan' Alıntı:
Kadının mecbur kalmadığı sürece çalışması doğru değildir. ^^Ayrıca işleyen demir pas tutmaz^^:eek:fftp:
kardeşim ne demek mecbur kalmadığı sürece sen hangi devirde kaldın bundan 3-5 yıl önce deseydin bunları sana hak verirdim hatta bende istemiordum karımın çalışmasını ama o zmanlar ekmek aslanın ağzındaydı şimdi ise miğdesinde hatta bağırsaklarına doğru gidior... ki bu durumda ister istemez zorunlu oluor ... saygılar
::::::::::::::::GonzaleZ ByrocktaR::::::::::

şehidan

Asistan
gonzalez' Alıntı:
kardeşim ne demek mecbur kalmadığı sürece sen hangi devirde kaldın bundan 3-5 yıl önce deseydin bunları sana hak verirdim hatta bende istemiordum karımın çalışmasını ama o zmanlar ekmek aslanın ağzındaydı şimdi ise miğdesinde hatta bağırsaklarına doğru gidior... ki bu durumda ister istemez zorunlu oluor ... saygılar
::::::::::::::::GonzaleZ ByrocktaR::::::::::[/QUOTE

Şu anda yaşadığımız devir bir bayanın sokağa tek başına dışarıya çıkmasına bile uygun değildir. Sende ordan kalkmış diyosun ki bayanlar çalışsın, işleyen demir pas tutmaz...

S

SaLtan

Guest
aslinda statulere bagli bir durumimkanı olanlar kızını okutur.meslek kazandırır felan..

Byrocktar

Profesör
kardeşim bilmem anlatabiliormuyum belki senin maaşın yerinder yüksektir veya sen garanti istanbulda yaşıosundur kayseri öle değiil ve genelinin maaşı dşük yani senin ilk mesajına göre çalışmasın mecburii ne yapsın açmı kalsın adamlar ...
ayrıca söledim yine sölüorm İŞLEYEN DEMİR PAS TUTMAZZZZ...

Bedrin_Aslanı

Profesör
gonzalez' Alıntı:
::::::::::::::::GonzaleZ ByrocktaR::::::::::

Haklısın kardeş Cennet hiçde kolay değil. Allah C.C rızasını kazanmak hiçde kolay değil. Allah C.C vereceği rızktan korkup karınıda çalıştırmak hakkın. He rızk senin ayağına gelir mi dersen gelir geliyorda. Yeterki sen İslamdan ödün verme. Rızkının kesildiği yerde Mevlana kavuşursun. Hem karşısına çıktığında ben senin emirlerine uyarak yaşamaya çalıştım. Diyebilirsin inş. Ama öbür türlü rızkımı arıyordum ve ekmek aslanın midesinde olacağı için ve benim param yetmiyeceği için eşimide başını açarak çalışmasına izin verdim. Yani rızkımı caiz olmayan bir yoldan kazandım yoksa ölecektim açlıktan dersin. Zaten bir gün her nefis ölümü tadacak. Bırak bu dünyada ezilen taraf olalım ama dinimizden ödün vermeyelim. Efendimiz S.A.V :::
Bu dünya kafirin cenneti, müminin ise cehennemidir. diyor.
Ki dinin emirlerine sadık kaldıkça, dininden taviz vermedikçe ve zamanın getirdiklerine kanıp dini değiştirmek ve bozmak istiyenlere inat yaşamaya çalışınca Allah C.C senin rızkını daima geniş tutar. Allah C.C emanet ol...

zerefşan

sustum...
aslında kadın çalışsınmı çalışmasınmı die sormayalım birbirimizeee...çünkü islamı yaşayamayan bir ülkedeyizz.....onun için dinimizden taviz verirmiyiz vermezmiyiz demeliyiz...işte kilit nokta bu.....

ben taviz vermem ve bi bayan olarakta bu ülkede çalışmakla taviz vermiş olurum...

duayla...

Bedrin_Aslanı

Profesör
ruveyda' Alıntı:
aslında kadın çalışsınmı çalışmasınmı die sormayalım birbirimizeee...çünkü islamı yaşayamayan bir ülkedeyizz.....onun için dinimizden taviz verirmiyiz vermezmiyiz demeliyiz...işte kilit nokta bu.....

ben taviz vermem ve bi bayan olarakta bu ülkede çalışmakla taviz vermiş olurum...

duayla...

Allah C.C razı olsun. İnşaAllah tüm kardeşlerimiz senin gibi Allah C.C yolundan hiç ayrılmaz. Gerekirse ölür ama davasını sulandırmaz...

zerefşan

sustum...
Limriemvrm' Alıntı:
Allah C.C razı olsun. İnşaAllah tüm kardeşlerimiz senin gibi Allah C.C yolundan hiç ayrılmaz. Gerekirse ölür ama davasını sulandırmaz...

inşallah...inşallah...inşallah...inşallah...inşallah..inşallah..

hak-endis

Üye
arkadaşlar güzel bi konu gündeme getirmişsiniz.ilk önce teşekkür etmek istiyorum.çünkü benim de çok kafamı karıştıran bi durum bu.ben bi bayanım ve tıp fakültesinde okuyorum.öss ye hazırlandıım günden beri hedefim jinokolog olup bayanları erkek jinekolog iğrençliinden kurtarmaktı.hala da amacım bu Alla h ın izniyle.sizce bunda yanlşlık var mı?varsa nedir?selametle...

Zeynep Özmen

Kevok_84
çoğunluk çalışmamasını istiyor

hagiarif

Doçent
Web sitesi
www.uABilgi.com
Ben evi rahatlıkla geçindirebildikten sonra istemezdim.. Neden derseniz, çalışmasın diye değil, boşuna yorulmasın diye.. Ama hayat şartları benim işim durumum iyi olmasa, her ikimiz de çalışmalıyız.. ;) To survive..

Vuslat Rana

Edep Ya Hu
Web sitesi
vuslatirana.blogcu.com
hak-endis' Alıntı:
arkadaşlar güzel bi konu gündeme getirmişsiniz.ilk önce teşekkür etmek istiyorum.çünkü benim de çok kafamı karıştıran bi durum bu.ben bi bayanım ve tıp fakültesinde okuyorum.öss ye hazırlandıım günden beri hedefim jinokolog olup bayanları erkek jinekolog iğrençliinden kurtarmaktı.hala da amacım bu Alla h ın izniyle.sizce bunda yanlşlık var mı?varsa nedir?selametle...

Sevgili Hak- endis düşünceniz ve tercihiniz için teşekkür ve tebrik ediyorum :) Çok yerinde ve doğru adım atmışsınız.Rabbim hayırlısıyla muvaffak eylesin
Dua ile vessela...

Bu arada nasipte evlilik olursa eşim elbette çalışmalı :)