Eşinizin çalışmasına izin verir misiniz?

izin verirmisiniz

• Evet

Oy: 105 43.8%
  • hayır

Oy: 135 56.3%

• Kullanılan toplam oy
    240
  • Anket kapatılmış .

Bedrin_Aslanı

Profesör
hak-endis' Alıntı:
arkadaşlar güzel bi konu gündeme getirmişsiniz.ilk önce teşekkür etmek istiyorum.çünkü benim de çok kafamı karıştıran bi durum bu.ben bi bayanım ve tıp fakültesinde okuyorum.öss ye hazırlandıım günden beri hedefim jinokolog olup bayanları erkek jinekolog iğrençliinden kurtarmaktı.hala da amacım bu Alla h ın izniyle.sizce bunda yanlşlık var mı?varsa nedir?selametle...

Kardeşim Allah C.C emirleri dışına çıkmadıktan sonra herşey olabilir. Senin kendin muhasebe yapman gerekiyor. Acaba bu işi yaparak dinimi yaşayabilecekmiyim. Erkeklerin iğrençliklerinden birçok kişiyi kurtaracaksın ama kendin bunlardan kurtulabilecekmisin.

hak-endis

Üye
Erkeklerin iğrençliklerinden birçok kişiyi kurtaracaksın ama kendin bunlardan kurtulabilecekmisin.
inşallah dualarınız sayesinde başarırım kardeşim...selametle...

melde

helina_roje
bir bayan olarak evet :)
ama erkek olsam şahsen şu anki zamanda kesinlikle izin vermem erkekler bu konuda hayır diyorlarda çok haklılar bence

Enes

İhvan Forum Üye
hak-endis' Alıntı:
arkadaşlar güzel bi konu gündeme getirmişsiniz.ilk önce teşekkür etmek istiyorum.çünkü benim de çok kafamı karıştıran bi durum bu.ben bi bayanım ve tıp fakültesinde okuyorum.öss ye hazırlandıım günden beri hedefim jinokolog olup bayanları erkek jinekolog iğrençliinden kurtarmaktı.hala da amacım bu Alla h ın izniyle.sizce bunda yanlşlık var mı?varsa nedir?selametle...

tebrik ediyorum... Allah sayılarınızı arttırsın...

duy sinem duuuy derya sen de duuuy :)

başka doktor adayı varmı bilmiyorum... ama tüm "bizim cephenin" bayan doktorları duysun

"haTTat"

Paylaşımcı
hak-endis' Alıntı:
Niyetiniz halisane. Bu noktada sizi tebrik ediyorum. Ancak bir mesele var ki bu forumda da tartışıldı. Amacınız insanlığa hizmet, Rızay-ı ilâhî, ancak bu uğurda verilecek tavizler sizi maksadınıza ne kadar yaklaştırır?
Hakk uğruna batıla ortak olmamanız dileğiyle..
Allah yolunuzu açık etsin..

ebrar))

Paylaşımcı
Ce: Eşinizin çalışmasına izin verirmisiniz?

Kararını eşime bırakırdım.İsterse çalışabilir

selametle..

Re: Eşinizin çalışmasına izin verirmisiniz?

Erkek olsaydim izin vermezdim ama bu demek degildir ki hic bir iste, isterse Kuran Kursunda mesela ögretici olabilir bunlar güzel hizmetlerdir. Ama onun disinda bir yerde calismasini istemezdim...
Allah kimseyi zor duruma düsürmesin...

BAMTELİ

Üye
Bayanlar (çok istisnalar dışında) çalışmamalı diye düşünüyorum.Ben öyle yapıyorum.

seher

Doçent
ben erkek olsam saygı duyardım seçimine ama bir bayan olarak islamiyete uygun olduğu sürece ancak çalışabilir yoksa çalışmamalı hem bence çalışmayan bayanlar illaki evde boş duracak diye şart yok herhangibir alanda kendine ve çevresine faydalı işler yapabilir. yeter ki faydalı olunmak istensein ;)

saide

Asistan
tabi benim esim calissin hatta kesinlikle calissin hatta calismassa varmam ona:O

Hasan

Kardeşiniz
Eğer mümkünse bir kadının en iyi yaptığı meslsk annelik tir.Çünkü bir çocuk için annenin yerine koyulacak birşey yoktur.Ama hayat şartları ne getirir olaylar nerye varır bilinmez ama bide şöyle bakmak lazım.Madem işe yollamıycaz ozaman niye başörtüsü içinünivesiteli kızlarımızın protestolarına destek veriyoruz?Diplomalı ev kadınlar maemlekete faydalı evlat yetiştirir belki ama diplomasızıda yetiştirir , yani sizin anlıyacağınız iki ucu keskin bıçak. Burda öçümüz olan kuran ve sünnetin dışına çıkmadığımız sürece bence sorun yok .Ama yine sınırlarda gezmeden mümkün olduğu kadar takvaa olarak. sağlıcaklave selamatle.:)

hıfz-ı lisan

perekli..
eşim çalışmalı mecbur yani :O

benim çalışmama gelince 'BEN BİLMEM BEYİM BİLİR' :D bu kural yeterince açıklayıcı sanırım :wacko[1]:

Uveys El Konevi

Paylaşımcı
Bir erkek olarak; benim eşim çocuklarıma İslam'ı öğretsin onlarla ilgilensin de ben 5 saat yerine 10 saat çalışayım...Yeter ki hakkını versin..

Hem sonra böle pislik dolu bir zamanda ve haramlara girerek eşimin yuvasını terketmesine nasıl izin verebilirim...
Not: 20 yıl çalışmış ve emekli olmuş bir annenin evladı olarak bütün kardeşlerime kadının (zaruri ve %100 helal haller haricinde) çalışmasının her zaman karşısında olduğumu ifade etmek isterim..Ayrıca zararlarını da hepinize ispat etmeye hazırım...

aydanur

Üye
arkadaşlar ben çalışan bir bayanım ve evliyim babama ait bir sürücü kursunda direksiyon usta öğretici olarak ders veriyorum.(sadece bayanlara) siz konyada yaşasaydınız işçiliğin ne kadar ucuz olduğunu görürdünüz eşim sigortasız bir işte asgari ücrete çalışıyor ve benim birtane de kızım var siz biliyormusunuz ki
çocuğunuz sizden bir şeyler istedide yapamamanın ezikliğini bir defa istiyor yapamadınız ikinciyi yapamadınız üçüncüyü yapadınız bacak kadar şeyler sizden hesap soruyor beyler hepiniz iki katı çalışın ozaman hepiniz oturduğunuz bilgisayarın başından kalkında biraz daha çalışın ozaman çok kızdım şimdi

ibrahimi

Has Uşak
arkadaşlar ben çalışan bir bayanım ve evliyim babama ait bir sürücü kursunda direksiyon usta öğretici olarak ders veriyorum.(sadece bayanlara) siz konyada yaşasaydınız işçiliğin ne kadar ucuz olduğunu görürdünüz eşim sigortasız bir işte asgari ücrete çalışıyor ve benim birtane de kızım var siz biliyormusunuz ki
çocuğunuz sizden bir şeyler istedide yapamamanın ezikliğini bir defa istiyor yapamadınız ikinciyi yapamadınız üçüncüyü yapadınız bacak kadar şeyler sizden hesap soruyor beyler hepiniz iki katı çalışın ozaman hepiniz oturduğunuz bilgisayarın başından kalkında biraz daha çalışın ozaman çok kızdım şimdi

kızmayın abla niye kızıyorsunuz:)
sakin olun...
kişilerin dediğine diil Kuranın dediğine bakın Efendimizin sözlerine ve tatbiklerine bakın siz... bu konuya cevap vermiştim aynı cevapı buraya tekrar taşıyorum :)

İslami hükümlerin tatbik olduğu cemiyetlerde kadın,kanuni bir işi veya ticareti, İslama göre herhangi bir sınırlanma olmadan yapabilir.Fakat İslami hükümlerinin olmadığı toplumlarda kadın , mutlak surette İslam ahlakına ve tabii ki islamın kadınlar için koyduğu hükümler dahilinde ticaretle uğraşabilir, öğretmenlik , doktorluk , eczacılık , muhasebecilik gibi işler yapabilir.

Nitekim Hz. Muhammed s.a.s ‘e ilk biat eden kadınlardan olan Kureyşli Şifa
hatun,Devr-i Saadet kadınlarının ileri gelenlerindendi.Halife Hz. Ömer r.a. fikirlerine önem verip değerini takdir ettiği Şifa Hatun’un hatrını sorar ve çok kere çarşı ve pazarları kontrol vazifesini ona verir ve onun uhdesine tevdi ederdi.

Ancak şu gerçeği de unutmamak gerekir ki
EN İYİ EN VERİMLİ NETİCE HERKESİN YARATILIŞINA UYGUN İŞLER GÖRMESİYLE ELDE EDİLİR.Kadınlar ev işlerini de görmekle MÜKELLEFTİRLER.Onlar tarla ve bahçe gibi harici işlerde çalışmak zorunda değillerdir ve bunları yapmaya zorlanamazlar.Eğer kendi istekleri ile kocalarına yardımcı olursa manen büyük mükafatlara nail olurlar.Aile de eğer sevgi ve saygı var ise kadın kendiliğinden kocasına yardım eder ki muhakkaktır.
Saadet asrında Ashab’ın hanımları ev işlerini gördükleri gibi kocalarına harici işlerinde yardımcı olurlardı.
(İSLAMDA evlilik mahremiyetleri ve aile ansikloedisinden alıntıdır.
..)