Diyalogun Önemi Nedir? Diyalog Bir İhtiyaç mıdır Yoksa Olmasa da Olur mu?

ORHANCAN

Ordinaryus
Her 100 yılda bir gelen müceddittir, müctehid değil. Mücedditlik istismar edilen bir kurumdur. Herkes kendi liderini müceddit olarak görmektedir. Liderini Mehdi olarak görenlerin olduğu bir yerde, belki buna dahi şükretmek lazım. Belki bu zamanda bir tek müceddit aramaktansa bazı büyük ulemayı bu noktada bu kuruma dahil edebiliriz. Abdulfettah Ebu Gudde gibi..

Müceddit olarak gösterilen kişiler arasında geçmişte de bir fikir birliği yoktur. Nasıl ki bu taassub asrında olsun? Ömer bin Abdulaziz, İmam-ı Rabbani, Halid-i Bağdadi gibi isimler en çok zikredilen isimlerdir. Belki 2. bin yılın mücedditi olan İmam-ı Rabbani ve onun talebeleri olan Nakşi silsilesine dahil olmakla en salim yolda oluruz. Diğer yollarda güzeldir ama...

Fethullah Hoca'nın ABD den neden gelmediği değildir asıl mesele. Lafı buraya getirmek, kaçamak cevap vermek gibi geliyor bana. Ülkesine dönemeyebilir bazı sebeplerden dolayı. Kutsal mekanlara gitmemesi ve oraya yerleşmemesi konusunda gayet güzel edebi cevaplar verilmiş ki konumuz edebiyatta değil.

Sorun, şu anda müslümanların en büyük düşmanı olan ABD de kalmasıdır. ABD nin yaptığı zulmü anlatmaya kalksak herhalde uzun bir süre yazmam gerekir. Ne kadar müslüman kanı döktü, ne kadar bacımızın ırzına geçti -ki bunu söylerken dahi çok büyük rahatsızlık yaşıyorum, nerde kaldı orda yaşabilemek-, müslümanların şerefiyle oynadı vs. Oysa ehven olan daha pek çok yer vardı. Avusturalya, Kanada, Uzak Doğu vs.
Her işte bir hikmet vardır dense, bize susmak ve hüsnü zan beslemeye çalışmak düşerdi belki.

KARDEŞ ACİZANE KAÇ KEZ SİZİN SON CÜMLENİZE YAZDIM..

AMA KARDEŞLERİM DEVAMLI SORGU MELEĞİ GİBİ SORUYORLAR..ANLATIYORUM ANLAMIYORLAR VEYA ANLAMAK İSTEMİYORLAR..

GERÇEKTEN RABBİMDEN (CC) İZİNSİZ BİR YAPRAK BİLE KIMILDAMAZKEN..KENDİ ADI VE HABİBİ (SAV) ADINA YAPILAN BU HİZMETLERDE HABERSİZ OLMADIĞI AŞİKARDIR..

AYRICA BU BİR SEVK-İ İLAHİDİR DEDİK OLMADI...BEYAZ EVLE İLGİLİ HADİS VAR BİLİYORMUSUNUZ DEDİM BİLEN ÇIKMADI..BİR KARDEŞİMİZ NEDEN 5-6MÜSLÜMAN LİDERLERİN ABD DE OLDUĞUNU SORDU..ÖĞRENİNCE YAZIN BEN DE ÖĞRENEYİM DEDİM YAZAN OLMADI..

BİRŞEYLERE SORGULAMAK ÇOK KOLAY AMA ONU AÇIKLAMAK ÇOK ZOR GERÇEKTEN...

A.TAŞGETİRENDEN M.TALÜ YA., DİĞER MESLEK VE MEŞREBDEN İNSANLARIN DİYALOG LA İLGİLİ YAZILARINI ALDIM KARDEŞLERİM GÖRMEZLİKTEN GELDİ...

AVRUPA MİLLİ GÖRÜŞÜN WEB SAYFALARINDA DİYALOG LAZIMDIR-YAPILMALIDIR YAZILARINI ALDIM ANLATAMADIM..

BU İŞ BİTMİŞTİR...15-20 SENEDİR DİYALOG YAPILDI SIRADA TEBLİĞ VARDIR VE YARILANMIŞTIR..

YAKINDA KİTLELER HALİNDE VE GRUPLAR HALİNDE MÜSLÜMANLIĞA GEÇECEK İSEVİ KARDEŞLERİMİZİ GÖRÜNCE -*YUSUF İSLAM*- GİBİ GÖZLERİNİZİ ŞAŞIRACAKSINIZ...

NEYSE SİZLER YAZMAYA DEVAM EDİN BİZLER VE KARDEŞLERİMİZ DE HİZMETLERE DEVAM ETSİNLER....

talib

Kıdemli Üye
NEYSE SİZLER YAZMAYA DEVAM EDİN BİZLER VE KARDEŞLERİMİZ DE HİZMETLERE DEVAM ETSİNLER....

Herhalde anlaşamayacağız.. Oysa açık ve net yazdığımıda inanıyordum lakin kendi adıma bu inancımı kaybettim. Dikkat çekmek istediğim noktalar yine sarf-ı nazar edilerek umuma cevaplar verilmiş.

Hocalarını müceddit ve mehdi; hizmet adınada sadece kendilerini görenler ile anlaşmak imkanı yoktur gibi geliyor. "Asr-ı taassub" dense yeridir bu zamana..

Selametle... :shake2[1]:

ORHANCAN

Ordinaryus
Hocalarını müceddit ve mehdi; hizmet adınada sadece kendilerini görenler ile anlaşmak imkanı yoktur gibi geliyor. "Asr-ı taassub" dense yeridir bu zamana..Selametle... :shake2[1]:

SAĞOLASIN KARDEŞİM..... İNŞALLAH RABBİM (CC) HEPİMİZİ SAHİL-İ SELAMETE ÇIKARSIN..

AMA YUKARIDAKİ HOCAEFENDİNİN -*MEHDİLİKLE*- CÜMLENİZLE İLGİLİ BİR ALINTI YAPARAK İSPATLARSANIZ MEMNUN OLACAĞIM..

BİR DE SADECE HİZMET ADINA KENDİMİZİ GÖRME GİBİ BİR AÇIKLAMA VE BEYANATIMIZ OLMADIĞI MEYDANDADIR...

BİZLER SADECE KISIR DÖNGÜLERLE YAPILAN SALDIRILARI CEVAPLIYORUZ.. ALEYHİMİZDE DİNSİZ, ATAİST VE KOMİNİST İNSANLARIN ATTIĞI ÇAMURLARDAN ETKİLENEN KARDEŞLERİMİZİN SORULARINI VE ANLAYAMADIĞI KISIMLARI CEVAPLAYARAK ARAMIZA ATMAYA ÇALIŞTIKLARI FİTNELERİ ENGELLEMEYE AZMETMİŞİZ...

BUNU ANLAYAMAYARAK SALDIRAN KARDEŞLERİMİZE DE İYİMSER OLARAK YAKLAŞIP İŞİN DOĞRUSUNU ANLATMAYA UĞRAŞIYORUZ...

SELAM VE DUALARIMLA HAYIRLI AKŞAMLAR...

Hudalfa

Asistan
Her 100 yılda bir gelen müceddittir, müctehid değil. Mücedditlik istismar edilen bir kurumdur. Herkes kendi liderini müceddit olarak görmektedir. Liderini Mehdi olarak görenlerin olduğu bir yerde, belki buna dahi şükretmek lazım. Belki bu zamanda bir tek müceddit aramaktansa bazı büyük ulemayı bu noktada bu kuruma dahil edebiliriz. Abdulfettah Ebu Gudde gibi..

Müceddit olarak gösterilen kişiler arasında geçmişte de bir fikir birliği yoktur. Nasıl ki bu taassub asrında olsun? Ömer bin Abdulaziz, İmam-ı Rabbani, Halid-i Bağdadi gibi isimler en çok zikredilen isimlerdir. Belki 2. bin yılın mücedditi olan İmam-ı Rabbani ve onun talebeleri olan Nakşi silsilesine dahil olmakla en salim yolda oluruz. Diğer yollarda güzeldir ama...

Fethullah Hoca'nın ABD den neden gelmediği değildir asıl mesele. Lafı buraya getirmek, kaçamak cevap vermek gibi geliyor bana. Ülkesine dönemeyebilir bazı sebeplerden dolayı. Kutsal mekanlara gitmemesi ve oraya yerleşmemesi konusunda gayet güzel edebi cevaplar verilmiş ki konumuz edebiyatta değil.

Sorun, şu anda müslümanların en büyük düşmanı olan ABD de kalmasıdır. ABD nin yaptığı zulmü anlatmaya kalksak herhalde uzun bir süre yazmam gerekir. Ne kadar müslüman kanı döktü, ne kadar bacımızın ırzına geçti -ki bunu söylerken dahi çok büyük rahatsızlık yaşıyorum, nerde kaldı orda yaşabilemek-, müslümanların şerefiyle oynadı vs. Oysa ehven olan daha pek çok yer vardı. Avusturalya, Kanada, Uzak Doğu vs.

Her işte bir hikmet vardır dense, bize susmak ve hüsnü zan beslemeye çalışmak düşerdi belki.
yanarımda yanarım etrafına beş on tane mürid toplayanlar. müritleri tarafından müceddid gavs görülür. vallahi billahi bizim kasabada biri var. bu adam biraz ehl-i kamil sayılır. işinden dolayı sosyal statüsüde vardır. şeyh değil bir şeyin kasabamızın temsilcidir. müridi (akrabam) onun Allah ile konuştuğunu söylüyor. kafayı yedirterecek şeyler bunlar..

müceddid dini çagın gereklerine göre yeniden yorumlayan kişiye denir. yüzyılda bir gelmesi şartıda yoktur.

mutlak müçtehid olmayıp bir mezhebe ait bilgileri tazeleyen, bilgilerin kaynaklarıyla, nedenleriyle beraber açıklama derecesinde ilm sahibi. hurafeleri, bidatleri, yanlış inançları düzeltme işini dine bir şey ilave etmeden eski haline döndürerek yapan kişidir.

kimdir mesala: ilk müceddid ömer bin abdulaziz
imam rabbani
ibn-i teymiyye
halidi bağdadi..
said nursi
belki bana göre imam hümeyni..
ilerde bir müceddid vardır denilecekse fethullah gülendir. yukardaki yorumlara bağlı olarak..

Satuk Buğra

Profesör
Orhan Cihangir Kardeş. Kol kırılır yen içinde kalır düsturunca müslümanların kendi aralarındaki meseleleri, laikler, ateistler, saldıragan ve zalim gayri mlüslimler sofrasında gündeme getirmelerinin sizleride üzdüğünü görmek bizi ziyadesiyle mesrur etmiştir. f. gülene samimiyetle bir müceddi gözüyle tanıyan müslüman kardeşlerimizin çoğunun samimiyetindende kuşkumuz olmadığını bilmenizi isteriz. Size şunu sormak isterim. Bildiğiniz gibi f.gülenin ortaya koyduğu mülahazalarda onun İran İslam İnkılabından başka kin güttüğü ve düşman olduğu başka bir olgu olmadığı anlaşılıyor. Ve etrafında sırf islamdan dolayı kendisini takip eden insanlara bunu sirayet ettirdiğide onu seven bütün insanların istisnasız İran İslam İnkılabına düşman olmasından bellidir. f. gülenin hizmetlerinden değil, onun bu konudaki tavrından dolayı sorgulamak istiyorum. Neden İrana düşman.

Hudalfa

Asistan
Orhan Cihangir Kardeş. Kol kırılır yen içinde kalır düsturunca müslümanların kendi aralarındaki meseleleri, laikler, ateistler, saldıragan ve zalim gayri mlüslimler sofrasında gündeme getirmelerinin sizleride üzdüğünü görmek bizi ziyadesiyle mesrur etmiştir. f. gülene samimiyetle bir müceddi gözüyle tanıyan müslüman kardeşlerimizin çoğunun samimiyetindende kuşkumuz olmadığını bilmenizi isteriz. Size şunu sormak isterim. Bildiğiniz gibi f.gülenin ortaya koyduğu mülahazalarda onun İran İslam İnkılabından başka kin güttüğü ve düşman olduğu başka bir olgu olmadığı anlaşılıyor. Ve etrafında sırf islamdan dolayı kendisini takip eden insanlara bunu sirayet ettirdiğide onu seven bütün insanların istisnasız İran İslam İnkılabına düşman olmasından bellidir. f. gülenin hizmetlerinden değil, onun bu konudaki tavrından dolayı sorgulamak istiyorum. Neden İrana düşman.
abi irana keskin bir düşmanlığı olduğunu söyleyemezsiniz. tamam bazı beyanatlarında irana tavır aldığı ayan beyan ortada fakat bütün muşahede ve mucadelesini irana karşı yapmıyor.. cemaatte bir çok şia var, hümeyni hayranı olanların olduğunu tahmin etmekte zor değil ve bu insanlara bir şeyde denilmiyor. yani ben hocama hümeyni hakkında bir şey sorsam bildiğini söyler. bana demezki o odamın itakadı bozukturş işte etkilenme demez. nitekim birne sordum bende hayranıyım dedi. fakat takmıyorum kafama senin gibi dedi.. hiç bir sürette cemaat iran aleyhtarlığı için kullanılmıyor.

ORHANCAN

Ordinaryus

ES-SELAMU ALEYKÜM...

HAYIRLI CUMALAR MÜBAREK KARDEŞİM....

ÖNCELİKLE ÖNCEKİ KONULARIN ÜZERİNDE BİR UZLAŞMAMIZ VAR MIDIR DEVAM EDELİM Mİ DİYECEĞİM..ÇÜNKÜ ELİMDE DAHA DA GÜÇLÜ DELLİLERİM VARDIR Kİ HER DOĞRUNU SÖYLENEMEYECEĞİ KONUSUNDA ÜSTADIN İKAZI OLDUĞUNDAN AÇIKLAMAK İSTEMİYORUM..

DİĞER DEĞİNDİĞİNİZ KONU ÜZERİNDE SİZLERE İNANIRMISINIZ YEMİNLE SÖYLEMEK İSTERİM Kİ NE HİZMETİN İÇİNDE BULUNDUĞUM 23-24 YILDIR VE NE DE BU KİŞİLERİN ABİLERİN (ÜSTADIN TALEBELERİ DE DAHİLDİR) HİÇ BİRİNİN İRANLA VE İMAM HUMEYNİ İLE İLGİLİ OLUMSUZ BİR GÖRÜŞÜNÜ DUYMUŞ DEĞİLİM...AYRICA NE DE OLUMSUZ BEYANLARINI İŞİTTİM....

AKSİNE HOCAEFENDİNİN TALEBELERİNDEN M.Ö. İLE BERABERLİĞİMİZ BOYUNCA 7-8 SENEDİR OLUMLU ÇOK ŞEYLER DİNLEDİM AMA OLUMSUZLUK YOKTUR KARDEŞİM....

OLUMLU OLARAK MESELA İSRAİLİN GEMİSİNİN NASIL BATIRILDIĞINI VE FÜZE TEKNOLOJİSİYLE BİRLİKTE YAHUDİLERLE SADECE SİLAH YÖNÜYLE MÜSLÜMANLARDAN SADECE İRANIN OLABİLECEĞİNİ ANLATMIŞTIR....

ŞİMDİ BU SİTE VE BENZER SİTELERDE BİRÇOK İSTİHBARAT DOLAŞTIĞI VE HATTA GRUP VE ZÜMRELERE VE FARKLI MESLEK VE MEŞREBDEN KARDEŞLERİMİZİ BİRBİRİNİ DÜŞÜRMEK İSTEDİKLERİ MUHAKKAKTIR....BİR KİŞİ A GRUBUNDAN GÖRÜNÜP B GRUBUNA VERİP VERİŞTİRİP O GRUP ÜZERİNDE OLUMSUZ ÖN YARGILARA SEBEB OLABİLMEKTEDİR...DAHA DİKKATLİ VE RİKKATLİ OLMAK GEREK...

....GERÇEKTEN SAMİMİ VE DÜRÜST VE MUHABBET FEDAİSİ KARDEŞLERİN BİLGİLERİNİ ALMAMIZ GEREKMEKTEDİR...

...SELAMLARIMLA VE DULARIMLA....HAYIRLI CUM'A LAR KARDEŞİM...

Satuk Buğra

Profesör
Saygıdeğer Orhan Cihangir Kardeş, tebliğ, ilişki, diyalog. Bütün bunlar eğer küfre değilde İslama hizmet ediyorsa edecekse zaten aklı başında bir müslümanın buna karşı çıkmayacağı muhakkak. fethullah hocanın diyalog hareketinin böyle bir sonuca hizmet etmediğini görüyoruz maalesef. İsterseniz bir örneğini aktaralım:

İMAMIN OĞLU HIRİSTİYAN OKULA DEKAN OLDU

" Müslümanlığı yaymak için ABD'ye göç eden (Nurcu) Türk imamın oğlu ERGUN CANER , radikal Hıristiyanların kalesi olarak bilinen LİBERTY ÜNİVERSİTESİ'ne dekan seçildi. Bu sapık, İslam karşıtı kitabıyla ünlendi. ABD'de geleceğin önemli dini liderlerinden biri olarak görülüyor.

ABD'ye İslam'ı yaymak için göç eden bir Nurcu imamının oğlu olan Ergun Caner “EVANJELİK Hıristiyanlar'ın kalesi” olarak sayılan bir üniversitede “İLHİYAT DEKANI” oldu.

Ergun Caner, Virginia Eyaleti'ndeki Liberty Üniversitesi'nin “BABTİST TEOLOJİ” bölümünün başına getirildi.Bildiğiniz gibi Liberty Üniversitesi'nin İlahiyat bölümü 1971 yılında kurulmuştu. Bu göreve gelen ilk Müslüman asıllı kişi Ergun Caner oldu. Ergun Caner aynı zamanda islamı yerden yere vuran, Kuran'ın İncil'den çalınmış olduğunu söyleyen, Müslümanların cahil yobaz barbar olduğunu anlatan ( sadece bir cemaatın İsa Mesih'i Hiristiyanlar gibi beklediğini söyleyen) bir kitap yazmıştı. Acaba bu cemaat kim?? Vel hasıl İlahiyat doktoru oldu sonunda da BABTİST TEOLOJİ bölümünün başına dekan oldu.
Arkadaşımız ( Türkoğlu Türk) Mehmet Hakan ALTAN'ın ABD'de röportajına göre ERGUN CANER, şöyle konuştu.

E.Caner: ----ben Ohio'ya Türkiye'den göç etmiş bir ailenin evladıyım. Ailem müslümandı. Hatta babam imamdı ( Nur talebesi) Babam da bize kardeşimle ( Emir Fethi) birlikte İslam'ı anlatırdı. Hayatım bir kilise ziyareti ile değişti. Çünkü, kiliseye gidip vaaz dinleyince bunların aslında bana öğretilmeye çalışılan şeyler olduğunu gördüm. Zaten Hıristiyanlarla hoşgörü ve dialog yapmamız bize öğretiliyordu. Bir baktım ki öğrendiğim her şey İncil'de yazıyor. 1982 yılında Hıristiyan olmaya karar verdim. Ailem beni red etti. Fakat aynı öğreti ile yetişen kardeşim ( Emir Fethi)'de Hıristiyanlığı seçti. Bunlar gizli bir şey değil. Ben zaten 2002 yılında UNVEILING İSLAM kitabını yazdım. Bu kitapta, İslam'a bakışımı anlatıyorum.

(Dikkat bu kitap İslam karşıtı kitaptır, ve içi saldırılarla doludur.)

ŞİMDİ SORUYORUM :

Soru 1: Dinlerarası hooşşşgörücüler ve sen Pensilvanya fatihi MF GÜLEN daha kaç Müslüman çocuk sizin yüzünüzden hoşgörü belanızdan, Light çizginizden dolayı Hıristiyan olacak ve kainaatdaki tek hak din İSLAM'a küfredecek???????

Soru 2: Hoşgörücü ve dialogçular Allah'ınız Kitabınız varsa söyleyin, sayenizde kaç kişi, kaç Hıristiyan, kaç Evanjelik, kaç Katolik, kaç Ortodoks, Müslüman oldu? Ve bunlardan kaçı Hıristiyanlık aleyhine kitap yazdı da biz görmedik veya MF GÜLEN bunlardan kaçını kolejlerinin başına geçirdin???? Kaçı İslamı savunuyor???

Soru 3: Pensilvanya Fatihi, Evanjeliklerin bir başka kalesi Pensilvanya'da ne arıyorsun??? Orada kaç kiliseyi nurlandırdın??? Kaç Hıristiyanı Müslüman ettin???
Bakın Size Yine Çok Enteresan Bir şey Söyleyeceğim. Meşhur Evanjelist, Protestan vaiz JERRY FALWELL, Ergun Caner için şöyle konuştu.

J.Farwell : “İnançlarımızı savunan Ergun Caner, konuştuğunda, dinleyiciler elektrikleniyor. Tanrı'ya şükürler olsun ki, Caner'i Liberty Üniversitesi'ne yolladı. Dr. Caner, Müslümanlar, Budistler, Hindular ve Bahailer ile karşı karşıya gelip tartışarak evanjelik Hıristiyanlığın sesi haline geldi. Ona dost demekten gurur duyuyorum.”

Demekki öyle diyalog yapmışlarki, sonunda yetişen bu çocuktan gurur bile duyuyorlar.

Caner, yeni görevi için, “Hıristiyanlar'ın eğitilmesi için, okulu, önde gelen ve lider bir evanjelik kurum haline getireceğim. Hoşgörücü ve Light Müslümanları kazanmaya çalışacağım. Öğrencilerimizi sadece teori ile eğitmek olmaz. Karşımızda, ulaşılması gereken ve 140 dini barındıran bir dünya var” şeklinde konuştu.

1967 doğumlu Ergun Caner, din çevrelerinde, ABD'de geleceğin önemli evanjelik liderlerinden biri olarak görülüyor. " deniyor.

Orhan kardeş, birde ben bizzat Bartelemeosun ağzından kendim duydum. fethullah hocanın hristiyanlığında tanrıya ulaştıran hak yollardan birisi olduğunu söylediğini belirtti." Böyle bir şey islama uygun olurmu?

Hudalfa

Asistan
olabilir; adam hristiyan olmuş ise bunu fethullah gülene bağlamamak gerekmiyormu? nitekim aileside çocuğunu reddetmiş. hz nuh un oğluda kafir olarak öldü deyip konuya bayatlık kokusuda vermek istemiyorum.

belkide soruları tersyüz haliyle sormak gerekiyor?

Soru 1: Dinlerarası hooşşşgörücüler ve sen Pensilvanya fatihi MF GÜLEN daha kaç Müslüman çocuk sizin yüzünüzden hoşgörü belanızdan, Light çizginizden dolayı Hıristiyan olacak ve kainaatdaki tek hak din İSLAM'a küfredecek???????
dinler arası diyalog sayesinde müslüman olanların sayısı bir hayli fazladır. ''diyalogun meyveleri adlı belgesel çalışmalarda'' etkin hristiyanların müslüman olduğu yazıldı, çizildi, gösterildi..ve sen göster kaç kişi hristiyan olmuş?
Soru 2: Hoşgörücü ve dialogçular Allah'ınız Kitabınız varsa söyleyin, sayenizde kaç kişi, kaç Hıristiyan, kaç Evanjelik, kaç Katolik, kaç Ortodoks, Müslüman oldu? Ve bunlardan kaçı Hıristiyanlık aleyhine kitap yazdı da biz görmedik veya MF GÜLEN bunlardan kaçını kolejlerinin başına geçirdin???? Kaçı İslamı savunuyor???

Soru 3: Pensilvanya Fatihi, Evanjeliklerin bir başka kalesi Pensilvanya'da ne arıyorsun??? Orada kaç kiliseyi nurlandırdın??? Kaç Hıristiyanı Müslüman ettin???
adam evinden dışarıya çıkmıyor. sen hangi klisede gördün. hristiyanlardan gelen yardım tekliflerini bile kabul etmiyor..
Bakın Size Yine Çok Enteresan Bir şey Söyleyeceğim. Meşhur Evanjelist, Protestan vaiz JERRY FALWELL, Ergun Caner için şöyle konuştu.

kardeş bildiğin bir şey varsa aydınlat. ne olur. kaç kişi hristiyan olmuş.. :wallbash[1]: :wallbash[1]:

Hudalfa

Asistan
[yt]PJcE3B-5CPw[/yt] [yt]MfpDnrPLi5o[/yt] [yt]MvE1ow-G9Yg[/yt]

[YT]H3gx-u1eByM[/YT] [YT]8tVX2M0-b_E[/YT] [YT]PPGOUw1mCUI[/YT]

[YT]cpDdAuqyUeA[/YT] [YT]DUBfWxZdO9A[/YT] [YT]MroiPPpvW-U[/YT]

[YT]-coVObfZ8Rc[/YT] [YT]Hf5rspcJQq8[/YT] [YT]TI_Ttkb7Dbc[/YT]

[YT]mNqUg4Ahfpc[/YT] [YT]1K__f1OjlbE[/YT] [YT]0zSCcWKIb0o[/YT]

Filmleri İzlemek İçin Üzerini Tıklamanız Yeterli

Diyalog Çalışmalarını İster İmaknları Kullanma, İster Presüdür Fyadası Sağlama İsterseniz Bir Sızma HAreketi Olarak Algılayın..

Hudalfa

Asistan
Yeni Papa 16. Benediktus İslam'la diyalogdan yana değil.İslam dini ve Hz. Muhammet'le ilgili söylediği son derece anlamsız sözlerinden ötürü hiç geri adım atmadı, özür dilemedi. Hatta daha vahimini söyleyeyim. Vatikan'da bir dinlerarası diyalog sekretaryası var. Başında benim de yakın dostum olan Monsenyör Fitzgerald bulunuyordu. Yeni Papa'nın ilk icraatlarından biri onu görevden almak ve bu sekretaryayı dinlerarası diyaloğa karşı olan bir kardinale bağlamak oldu.
O kardinalin, 'İslam'la diyalog Hıristiyanlığın aleyhine oldu. Diyalogdan İslam kazandı, biz kaybettik' diye demeci var.

Bu Papa niye diyaloga karşı? Bir din adamı olarak, Hıristiyan- İslam kavgasından nasıl bir fayda umuyor? Nasıl bir dünya istiyor?

Tabii ki bir Katolik Hıristiyan dünya istiyor. Her din mensubunun da amacı odur zaten. Monsenyör Fitzgerald beş sene önce Vatikan'da sohbet ederken, bana, 'Fethullah Gülen'in amacı bütün dünyayı Müslüman yapmak mı yoksa gerçekten samimi olarak diyalogdan yana mı?' diye sordu. Ben de ona cevaben 'Siz Vatikan'ın dinlerarası diyalog sekretaryasının başındasınız. Sizin amacınız bütün dünyayı Hıristiyan mı yapmak yoksa samimi olarak diyalogdan yana mısınız' dedim. 'Hem evet, hem hayır' diye cevap verdi. Ben de 'Fethullah Gülen için de cevap hem evet, hem hayır' dedim. Bütün din adamlarının arzusu bütün dünyayı kendi inançlarından yapmaktır. Hepsi o ütopya içindedir. Aksi mümkün değildir.

Niyazi Öktem (röportajı için http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=205705)
user_offline.gif

kemalali

Profesör
Şey Bu Arada Hayrettin Karaman Çoğu Alimlerce Müçtehidliği Kabul Edilmiş Biridir. Bilindiği (!) Üzere Sadece Müçtehidler Ayet ve Hadis lerde Hüküm Çıkarabilir. Günümüzde Özellikle Bu Kavramın İyi Bilinmesi Gerekiyor Zira; Müçtehid Olmak Öyle Kolay Değil.. Her Alimim Diyende Müçtehid Değildir. Hükmü Emirdir...

Yorumsuz

''Hayrettin Karamanın cinlerle ilgili hatalı görüşü''.

http://www.avnullahozmansur.com/eser5.htm#_Toc21474334

ORHANCAN

Ordinaryus
Saygıdeğer Orhan Cihangir Kardeş, tebliğ, ilişki, diyalog. Bütün bunlar eğer küfre değilde İslama hizmet ediyorsa edecekse zaten aklı başında bir müslümanın buna karşı çıkmayacağı muhakkak. fethullah hocanın diyalog hareketinin böyle bir sonuca hizmet etmediğini görüyoruz maalesef. İsterseniz bir örneğini aktaralım:
İMAMIN OĞLU HIRİSTİYAN OKULA DEKAN OLDU
" Müslümanlığı yaymak için ABD'ye göç eden (Nurcu) Türk imamın oğlu ERGUN CANER , radikal Hıristiyanların kalesi olarak bilinen LİBERTY ÜNİVERSİTESİ'ne dekan seçildi. Bu sapık, İslam karşıtı kitabıyla ünlendi. ABD'de geleceğin önemli dini liderlerinden biri olarak görülüyor.
ABD'ye İslam'ı yaymak için göç eden bir Nurcu imamının oğlu olan Ergun Caner “EVANJELİK Hıristiyanlar'ın kalesi” olarak sayılan bir üniversitede “İLHİYAT DEKANI” oldu.
Ergun Caner, Virginia Eyaleti'ndeki Liberty Üniversitesi'nin “BABTİST TEOLOJİ” bölümünün başına getirildi.Bildiğiniz gibi Liberty Üniversitesi'nin İlahiyat bölümü 1971 yılında kurulmuştu. Bu göreve gelen ilk Müslüman asıllı kişi Ergun Caner oldu. Ergun Caner aynı zamanda islamı yerden yere vuran, Kuran'ın İncil'den çalınmış olduğunu söyleyen, Müslümanların cahil yobaz barbar olduğunu anlatan ( sadece bir cemaatın İsa Mesih'i Hiristiyanlar gibi beklediğini söyleyen) bir kitap yazmıştı. Acaba bu cemaat kim?? Vel hasıl İlahiyat doktoru oldu sonunda da BABTİST TEOLOJİ bölümünün başına dekan oldu.
Arkadaşımız ( Türkoğlu Türk) Mehmet Hakan ALTAN'ın ABD'de röportajına göre ERGUN CANER, şöyle konuştu.
E.Caner: ----ben Ohio'ya Türkiye'den göç etmiş bir ailenin evladıyım. Ailem müslümandı. Hatta babam imamdı ( Nur talebesi) Babam da bize kardeşimle ( Emir Fethi) birlikte İslam'ı anlatırdı. Hayatım bir kilise ziyareti ile değişti. Çünkü, kiliseye gidip vaaz dinleyince bunların aslında bana öğretilmeye çalışılan şeyler olduğunu gördüm. Zaten Hıristiyanlarla hoşgörü ve dialog yapmamız bize öğretiliyordu. Bir baktım ki öğrendiğim her şey İncil'de yazıyor. 1982 yılında Hıristiyan olmaya karar verdim. Ailem beni red etti. Fakat aynı öğreti ile yetişen kardeşim (Emir Fethi)'de Hıristiyanlığı seçti. Bunlar gizli bir şey değil. Ben zaten 2002 yılında UNVEILING İSLAM kitabını yazdım. Bu kitapta, İslam'a bakışımı anlatıyorum.
(Dikkat bu kitap İslam karşıtı kitaptır, ve içi saldırılarla doludur.)
ŞİMDİ SORUYORUM :
oru 1: Dinlerarası hooşşşgörücüler ve sen Pensilvanya fatihi MF GÜLEN daha kaç Müslüman çocuk sizin yüzünüzden hoşgörü belanızdan, Light çizginizden dolayı Hıristiyan olacak ve kainaatdaki tek hak din İSLAM'a küfredecek???????
Soru 3: Pensilvanya Fatihi, Evanjeliklerin bir başka kalesi Pensilvanya'da ne arıyorsun??? Orada kaç kiliseyi nurlandırdın??? Kaç Hıristiyanı Müslüman ettin??? Bakın Size Yine Çok Enteresan Bir şey Söyleyeceğim. Meşhur Evanjelist, Protestan vaiz JERRY FALWELL, Ergun Caner için şöyle konuştu.
J.Farwell : “İnançlarımızı savunan Ergun Caner, konuştuğunda, dinleyiciler elektrikleniyor. Tanrı'ya şükürler olsun ki, Caner'i Liberty Üniversitesi'ne yolladı. Dr. Caner, Müslümanlar, Budistler, Hindular ve Bahailer ile karşı karşıya gelip tartışarak evanjelik Hıristiyanlığın sesi haline geldi. Ona dost demekten gurur duyuyorum.”
Demekki öyle diyalog yapmışlarki, sonunda yetişen bu çocuktan gurur bile duyuyorlar.
Caner, yeni görevi için, “Hıristiyanlar'ın eğitilmesi için, okulu, önde gelen ve lider bir evanjelik kurum haline getireceğim. Hoşgörücü ve Light Müslümanları kazanmaya çalışacağım. Öğrencilerimizi sadece teori ile eğitmek olmaz. Karşımızda, ulaşılması gereken ve 140 dini barındıran bir dünya var” şeklinde konuştu.
1967 doğumlu Ergun Caner, din çevrelerinde, ABD'de geleceğin önemli evanjelik liderlerinden biri olarak görülüyor. " deniyor.
Orhan kardeş, birde ben bizzat Bartelemeosun ağzından kendim duydum. fethullah hocanın hristiyanlığında tanrıya ulaştıran hak yollardan birisi olduğunu söylediğini belirtti." Böyle bir şey islama uygun olurmu?

kardeş kusura bakma sınavlarım vardı ..yaptım geldim ancak oldu.....

Olaya sağ duyuyla bakarak öyle yorumlayalım...

" Müslümanlığı yaymak için ABD'ye göç eden (Nurcu) Türk imamın oğlu ERGUN CANER , radikal Hıristiyanların kalesi olarak bilinen LİBERTY ÜNİVERSİTESİ'ne dekan seçildi.

şimdi bu adamın neci olduğunu bilmiyorum her ne kadar nurcu deniyorsa da 25 grup nurcu varmış....en son medzehra-zehra-tahsis ci kardeşlerimiz de çıktı baya da çoğaldık...

yani imamlık yapan abimizin nereden ve nasıl olduğunu araştırmak lazım..bakarsınız başka bir gruptandır...veya sizdendir..veya olayı yayınlayanların yalanıdır..

Aynen papaz okuluna 2 milyon yardım meselesinin yalan olup burada düzenlenecek veya islamiyet adına yapılacak phd ve dr. tezleri ile sempozyum, seminer ve kongreler için harcanacağının çıktığı gibi...haberi fasık bir gazete başka türlü çarpıtmıştı...

ŞİMDİ SORULARINIZI CEVAPLIYORUM:

AL-CEVAP-1:

Güzel kardeşim bu hizmet aynen A.Yeğin Abinin Almanya da yaptığı çalışmanın bir çeşididir... önce farklı dinden olan insanlşarın inanışta benzer yönlerini ele alarak bu konularda müzakere etmesi sonra da islamiyetin anlatılarak müslümanlığa geçişlerin sağlanmasıdır..şimdi A.Yeğin Abi bu hizmeti nerelerde yapıyor..bildiğim kadarıyla kiliselerde bir abimiz açıyor 28. sözü cennet ve cehenneme anlatıyor...başka yerde RAbbimizi, peygamberleri ve meleklere anlatıyor ...yani zaten amantü de aynı şeyleri düşünüyoruz ve o kısımlar ele alınıyor...

Kilise de hristiyanlar bu konuları ilk kez akla ve mantığa uygun olarak dinledikten sonra -*demek ki müslümanlık da haşa dinmiş ve bizi de benziyor*- deyip yakınlaşıyor, bilinlerde 2006 da 4000 kişinin müslüman olması gibi islamiyete giriyor....

Hocaefendinin ABD de yaptığı da benzer şeylerdir..eğer bu bilgileri siz karşı cepheden öğrenmeyip tartışmayı açmazsanız bu bilgilerle yaşayacaktınız...niye bir de müslüman olarak bildiğiniz sitelerden direk okumadınız diye düşünüyorum.. veya hüsn-ü zann ederek acizane bilenlere -*halimce*- sormaktan kaçıyorsunuz anlayamadım...

Biz kainatta tek din İSLAMİYET değildir demedik ve demeyiz..eğer diyen varsa da KILINÇLARIMIZLA hizaya getirir ve peşinden ayrılırız..Üstadın dediği gibi tereyağı gibi olan Müslümanlıktan çıkan bozulur ve zehir gibi olur...onu yiyen de zehirlenir ki katli de vaciptir.... Fetih suresinin son ayetlerinde -*inned dine indallahil islam*- kelimelerine bizler de çok iyi bilenlerdeniz..merak etmeyin..

AL-CEVAP-2:

kOLEJLER MESELESİNE GELİNCE, kardeş sen Üstadın Rus polisiyle görüşmesine biliyorsun...hani medresemin planını çiziyorum dediği..şimdi orada kocaman bir Üniversite var ve yanı başındaki 110 dönümlük tarla da alınırsa kampüsü daha da büyüyecek..buraya bir işaret edildi..kim koştu gitti 1923-4 lerdeki bu beşareti yerine getirdi... Van gölünü yanında dar-ul funun yapılmak üzere Patişahdan altın alan Üstadımız yapamadı ama yapılmasını istedi ve orada SERHAT KOLEJLERİvar kaya gibi....

Hakeza Ortaasyada Tatar köyünde 2-2,5 yıl esarette iken -*buralara benim talebelerim gelecek..onlar buraya göre sıcak yerlerden gelecek..eldiven-şapka-çorap örün bekleyin*- dedi de kim koştu gitti...... koministlikten 75 yıl canı çıkan bir kaç nesli birden dinsiz yetiştiren bir ülkede KGB nin ortasında sana güvenmeseler veya onlardan birini müdür yapmazsan okula çtırıp TÜRKÇE yi öğret, İSTİKLAL MARŞINI ezberlet derler mi kardeşim... evet maslahata binaen Şevartnaze daha cumhurbaşkanı olmadan Prof esör olan annesi KOLEJLERE müdür yapılmış..oğlu 3-5 sene sonra Cumhurbaşkanı olunca da okulun hizmetleri artmış ve hatta bu ülkenin tüm bürokratlarını çocukları buradan TÜRKÇE öğrenerek türk kültür , gelenek ve terbiyesinden esintilerle mezun olmuştur...ben gazi de okurken 17 yıl önce kaldığımyerde TATARİSTAN MİLLİ BAKANININ OĞLU Hayrat Beyle beraberdik,,HUKUK da DOKTORA yapıyordu ve bizlere ve müslümanlara çok zıt olmasına rağmen 6-7 ayda oruç tutmaya ve müslümanlığa düşünmeye başladı...ve niceleri...artık bu hizmetler başlayalı 2-25 sene olduysa TEKER EN AZ 4-5 KEZ DEVİR ETTİ. ..yani bu okullardan mezun olanlar şimdi başka ülkenin kolejlerinde öğretmenlik yapıyorlar....

Yani merak etmeyin FASIKLARIN söylediği kadar müslümanlıktan çıkan olmadığı gibi MÜSLÜMANLIĞA geçişler çığ gibi büyümekte ve devamlı artacak İNŞAALLAH-U RAHMAN..

AL-CEVAP-3:

Mübarek kardeşim bu konuda ilk önce DİYALOĞUN MEYVELERİNİ bir izlemenizi rica edeyim... şimdi yapılanlar sadık - kudsi bir işarete veya göreve binaen yapılıyor..asrın imamının hedeflerine yönelik çalışmalardır..evet gerçekten diyalog bitmek üzeredir ve Hocaefendinin ömrü vefa ederse tam sonucunu görecektir..eğer bizler tam müslümanlığa yaşasak, onlara islamiyetin temsilini yapabilsek, lisan-ı halimizle hizmet etsek bizden sonraki kişinin işleri daha kolay olacaktır... Üstad Hazretlerinin dediği gibi:

NASRANİYET, YA İNTİFA, YA İSTİFA BULACAK, İSLAM’A KARSI TESLİM OLUP TERK-İ SİLAH EDECEK, MUKERREREN YIRTILDI, PURUTLUĞA TA GELDİ, PURUTLUKTA GORMEDİ ONA SALAH VERECEK. PERDE YINE YIRTILDI, MUTLAK DALALE DÜŞTÜ. BIR KISMI, LAKİN BAZI YAKINLAŞTI TEVHİDE, ONDA FELAH GORECEK. HAZIRLANIR ŞİMDİDEN YIRTILMAYA BAŞLIYOR, SÖNMEZSE SAFVET BULUP İSLAM’A MAL OLACAK. BU BİR SIRR-I AZİMDİR; ONA REMZ VE İŞARET: FAHR-I RUSÜL DEMİŞTİR: İSA ŞER’İMLE AMEL EDECEK.”

demektedir..bir sohbette şöyle ifadeler geçmekte:

Baktık ki biraz yeis var burada; hemen dünyadaki Nur hizmetlerinden, Rusya’dan, Amerika’dan, Malezya’dan başladık anlatmaya… Şaşkınlıkla, hayretle, merakla ve tebriklerle dinlediler. Daha sonra Hutbe-i Şamiye’den hitâm-ı misk olsun diye okuduk, işte burada film koptu, adam birden bire, yüz hâleti değişti. İmam ciddi bir eda ve acip bir hâlet-ı ruhiye ile; bize: “bakin, bu kitaplar ala külli hal Filipinler lisanına tercüme edilmeli, sizde burada kalacak kardeşlerinizi mutlaka göndermelisiniz, sizin diliniz de İslam’ı anlatıyor, haliniz de.. bizim halimizi görüyorsunuz, perişanız, anlatamıyoruz, istesek de anlatamıyoruz, İslami bir eğitimleri yok bura Müslümanlarının, ayine olamıyoruz, okuduğunuz gibi İslamiyet’e layık güzellik fiillerimizde okunmuyor, hal böyle olduğu halde, görüyorsunuz ki insanlar fevc fevc İslam’a koşuyorlar, bu nurları okusalar, sizin bu halinizi görseler, nasıl İslam’a koşmazlar, nasıl Müslüman olmazlar, biz sizin ecdadınızı biliyoruz, biz Osmanlı’yı ve Sultan Muhammed Fatih’i biliyoruz, şu muazzam tarihin sahibi olan sizler ne olur gelin, bize sahip çıkın, şimdi biz hasretle ve iştiyakla ve merakla sizden gelecek haberleri bekliyoruz.”

bu ve buna benzer çok havadisler vardır.....inşaallah Hazreti Üstadın hedefleri tüm kardeşlerimizle gerçekleştirilecek..

Satuk Buğra

Profesör
Orhan kardeş, sizi yanıltan şey Üstadın talebelerinide üstad gibi zannetmenizdir. Üstadın talebelerindende f. güleni teyid edenler olunca bazi zevahire bakarak hakkında samimi bir şekilde olumlu düşünüyorsunuz. Ancak üstadın talebeleri Üstadın vehbi ilmine sahip değildirler ve nur talebelerini kendi yanılgıları doğrultusunda yanılmaktadırlar. Bunu ben ukalalığımla söylemiyorum, bende Üstadın talebelerine dayanarak söylüyorum. Sizde bilirsinizki hareketler keyfiyetlerine göre değerlendirilir, kemiyetlerine göre değil. Bu sebeple bir hareketin doğru şunu yapıyor bunu açıyorlarla değil. Bu konuda böyle şu konuda şöyle söylüyor, inanıyor, düşünüyordan hareket edilir. Bu konuda f. gülenin hareketi incelenerek anlaşılabilir, zaten bir çok ipucu vermiyor değil zaten. O zaman size şunu söylüyoruz;

F.gülene göre, bu günkü yahudilik ve hristiyanlıkta hakmıdır? Onlarda Allaha götüren hak yollarmıdır? Cevapları yahudi ve hristiyanlarla paylaşacağımız için ona göre söylenmesi gerekiyor, saklama yok.

Takiyye kavramı, Hazreti Ammarla gündeme gelen, bir müminin, malını, canını, dinini korumak için tehlike anında koruması için farklı görünmesidir. Köküde takvadan gelmektedir. Yani bu bir mümin eylemidir. Soruyorum, f. gülen islam düşmanları için neden bu kelimeyi kullanma gereği duymaktadır. Ki islam düşmanlarnının farklı görünmesinin adı nifaktır.

f. gülen, şii azerileri ve sünni farsları kaybetmemek için, şiaya dil uzatırken, fars şiiliği diye şiaya saldırmaktadır. Halbuki şianın arabı, farsı azerisi yoktur. Bu kin ve garezinin kaynağı nedir?

Mazlumsa ve çocuksa acınmaya müslümanların coçukları daha ehaktır. Peki buna rağmen abd. uçakları, tankları ve silahları ile şehid edilen müslüman çocuklara düşen füzeler bağrını yaralamzekn, siyonistlerin çocuklarına düşen füzeler neden f. gülenin bağrını delmektedir?

arşivist

Profesör
Web sitesi
www.smf123.net
Orhan kardeş, sizi yanıltan şey Üstadın talebelerinide üstad gibi zannetmenizdir. Üstadın talebelerindende f. güleni teyid edenler olunca bazi zevahire bakarak hakkında samimi bir şekilde olumlu düşünüyorsunuz. Ancak üstadın talebeleri Üstadın vehbi ilmine sahip değildirler ve nur talebelerini kendi yanılgıları doğrultusunda yanılmaktadırlar. Bunu ben ukalalığımla söylemiyorum, bende Üstadın talebelerine dayanarak söylüyorum. Sizde bilirsinizki hareketler keyfiyetlerine göre değerlendirilir, kemiyetlerine göre değil. Bu sebeple bir hareketin doğru şunu yapıyor bunu açıyorlarla değil. Bu konuda böyle şu konuda şöyle söylüyor, inanıyor, düşünüyordan hareket edilir. Bu konuda f. gülenin hareketi incelenerek anlaşılabilir, zaten bir çok ipucu vermiyor değil zaten. O zaman size şunu söylüyoruz;

F.gülene göre, bu günkü yahudilik ve hristiyanlıkta hakmıdır? Onlarda Allaha götüren hak yollarmıdır? Cevapları yahudi ve hristiyanlarla paylaşacağımız için ona göre söylenmesi gerekiyor, saklama yok.

Takiyye kavramı, Hazreti Ammarla gündeme gelen, bir müminin, malını, canını, dinini korumak için tehlike anında koruması için farklı görünmesidir. Köküde takvadan gelmektedir. Yani bu bir mümin eylemidir. Soruyorum, f. gülen islam düşmanları için neden bu kelimeyi kullanma gereği duymaktadır. Ki islam düşmanlarnının farklı görünmesinin adı nifaktır.

f. gülen, şii azerileri ve sünni farsları kaybetmemek için, şiaya dil uzatırken, fars şiiliği diye şiaya saldırmaktadır. Halbuki şianın arabı, farsı azerisi yoktur. Bu kin ve garezinin kaynağı nedir?

Mazlumsa ve çocuksa acınmaya müslümanların coçukları daha ehaktır. Peki buna rağmen abd. uçakları, tankları ve silahları ile şehid edilen müslüman çocuklara düşen füzeler bağrını yaralamzekn, siyonistlerin çocuklarına düşen füzeler neden f. gülenin bağrını delmektedir?

orhan kardeşim bu soruların cevabını defalarca vermesine rağmen bu soruları sorman niye

H

hod-ray

Guest
arşivist kardeş,belki de amaç üzüm yemek değil bağcı dövmektir:)

fakiri

Kıdemli Üye
İçimizdeki diyalogçuların bir türlü akledemediği veya bilmek istemediği en önemli husus şudur ki;

Tebliğ ve İslâma ısındırmak için öncelik sırası "SeNoLL" kardeşimizin mesajlarının altında çıkan "önce kendini,sonra aileni,sonra çevreni düzelt" dini kuralını uygulamamalarıdır.

Sizin anlayacağınız önce kendisini, ailesini, hısım ve akrabalarını düzeltme işimiz bitmiş gibi, taaaaaaaa Amerikalara ve Avrupalara güya tebliğ yapıyorum altında diyalog için gitmek ancak mükâşif (!!!!????) insanlara özgü bir hâl olsa gerektir.

Çünkü, insan bir kere medyum olmaya dursun, ne keşifler icad eder; Ne keşifler !!!!!

Yâ Rabbi ! Bizi akıl ve izan nimetini kullanmaktan uzaklaştırma...

arşivist

Profesör
Web sitesi
www.smf123.net
hocaefendinin birkaç akrabasını tanırım gayet iyi efendi insanlar görebildiğim kadarıyla dindar dinini yaşayan insanlar.

amerika meselesi'ni de herhalde yaşınız çok genç bilmiyorsunuz. gitmek ve sürgün edilmek arasında ki farkı bilecek kadar da bilginiz olduğuna eminim.