Dinler Arası Diyalog Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Dinler Arası Diyalog Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

• Bir Vatikan Projesi, Müslümanlar için uygun değil

Oy: 31 73.8%
  • M.Fethullah Gülen'in Projesi.İnsanlık için faydalı

Oy: 10 23.8%
  • Kararsızım

Oy: 0 0.0%
  • Fikrim yok

Oy: 1 2.4%

• Kullanılan toplam oy
    42

GENCAKINCI

Profesör
Videoyu tekrar tekrar dinleyiniz...

Senin aksi yapıldığına dair kesin kat'i delillerin varsa islam tebliğ edilmiyor diye yorumlayalım...

Aynen öyledir...

daha iyi araştırma yapınız videoları daha dikkatli dinleyiniz... Ayrıca sizin ne gibi hizmetleriniz var bilmek isteriz ?

Arkadaş Videoda F.Gülen "Firavun'a gidip diyeceğiz"diyormuş.

Bende sana soruyorum? PAPA'ya gidip ne diyor?

Diyorsunki:"Senin aksi yapıldığına dair kesin kat'i delillerin varsa islam tebliğ edilmiyor diye yorumlayalım..."

Yani PAPA'ya islamımı tebliğ ediyorlar? Bizde saftık bu sözüne inandık.

Milli Görüşçülerin hizmetlerini bilmeyen yok.En büyük Milli Görüşçü Erbakan Hoca açtığı İmam Hatiplerle dini bütün insanlar yetiştirmiştir. Yalnız bazıları dönmüştür.

GENCAKINCI

Profesör
-

Ynt: Papa nın Elini Öpme Meselesi (hızlı cevap gelirse sevinirim) By: nesl-i cedid Date: 20 Temmuz 2007, 20:19:20 20:19*
muhterem cey_hun kardeşim,

Bahse konu video'da Papa'nın elini öpen kişi ,ne hikmetse tam yüzünü video'a dönecekken filim kesiliyor ve o şahıs Aladdin Kaya Abi'ye benzetiliyor.

Vak'a ;Sahabe-yi Kiram içinde çıkılan bir seferde 40'a yakın Sahabe esir alınır ve Esir alan Kabile Reisi , sefere çıkanların başında olan Sahabeye (zannedersem Sa'd bin Ebu Vakkas olacak) , kendi alnından öpmek şartı ile 40 Sahabeyi kendisi ile serbest bırakacağını taahhüt eder. O Sahabe gider ve Kabile reisinin alnından öper. Olay Hz.Ömer(RA) 'in Halifeliği döneminde olmuştur ve tüm Sahabeler kurtulup dönünce olay Hz.Ömer'e anlatılır. Oda hadise üzerine Sa'd bin Ebu Vakkas'ın alnından öper.

İman Kurtarma davasında olanların , Dava ve Dava kardeşlerinin can,mal ,namus ve izzetinin ayaklar altında olduğu dönemlerde , şahsi izzetlerini ikinci plana atmasını bilmeleri adına bizlere - zannedersem - önemli bir ölçü olsa gerek.

Uploaded with ImageShack.us

Resime iyi bakın. A.Kaya'nın resmi ile videoda PAPA'nın elini öpen kişiye bakın. Videonun sonuna doğru toplu resim çektiriyorlar A.Kaya üste sağ tarafta sonradan görüntüye giriyor.Kendisi ayakta.Takım elbisesine ve kravatına bakın aynı. Saçı aynı.

Hala niye inkar edip montaj diyorsun?

Sahabeden örnek veriyorsun.Sahabe diğer kardeşlerinin canını kurtarmak için bunu kabul ediyor.Yoksa kendi canını kurtarmak için değil.

Peki bende sana soruyorum.PAPA'nın elini öpen A.Kaya kimin canını kurtarmak için el öpüyor?

agbi

Yasaklı
Buna cevap vermiştim ama ya silinmiş yada çıkmamış, papa sevdalısı koyduğun videoda papanın yanında duranlardır vede onların bu forumdaki türevleri

Sen utanmıyormusun bana papa sevdalsısı diyerek iftira atmaya ve herkesin gözü önümnde yalan söçylemeye

Bumu İslamınız yaymaya çalıştığınız din yoksa bu islamı bozma çabanızın ispatımı :))))

Bak bana ulvi Hoca derler kardeşim, bana iftira atmadan önce bir düşün istersen :)))

Hoca isen

Önce Hoca nın sahip olduğu vasıfları taşı.

Müslüman adabı nı içine sindir ve yaşa

Ben ne Hocalar gördüm

Bak Beyaz Hoca da senin gibi düşünüyor ve onad ERGENEKON yolu gözüktü

GENCAKINCI

Profesör
Kur’an’ın kendi dilleriyle üzerlerine inip kendilerini muhatap aldığı, bazılarını kâfir, bazılarını müşrik,
diğer bazılarını da münafık, fasık vb. isimlerle isimlendirdiği o Arap
toplumuyla günümüz Müslümanlarının büyük çoğunluğu arasında buna Arap olan ve
olmayan dâhil gerçekten büyük bir fark bulunmaktadır. Şöyle ki, o ilk dönem
Arapları Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) tarafından ‘La ilahe illallah’
demeye davet edildiklerinde büyüklük taslıyorlar ve buna icabet etmiyorlardı.
Buna Allah-u Teâlâ’nın şu buyruğu bir örnektir:
“Muhakkak ki onlar,
kendilerine ‘La ilahe illallah (Allah’tan başka ilah yoktur)’ denildiğinde
büyükleniyorlar ve: Deli bir şair için ilahlarımızı terk mi edeceğiz?
diyorlardı.”
Saffat: 35-36
Peki, niçin büyüklük taslıyorlar ve yüz
çeviriyorlardı? Çünkü onlar çağrıldıkları bu sözün ehemmiyetinin ve içerdiği
mananın bilincindeydiler. Onlar biliyorlardı ki bu söz; Allah’a herhangi bir
şeyi eş koşmamaları ve ibadet nevinden herhangi bir şeyi Allah’tan başkalarına
yapmamaları gerektiğini ihtiva etmekteydi. Hâlbuki onlar kendilerini ve tüm
âlemleri yaratanın, rızıklandıranın ve öldürenin, koruyup kollayanın, yağmuru
yağdırıp işleri idare edenin tek olan Allah olduğuna iman ediyorlar, bunu da
ikrar ediyorlar ve böylece Allah’ı birliyorlardı. Örnek olarak Yunus 31,
Mü’minun 84-89, Ankebut 61-63, Zuhruf 87 vb. ayetlere bakılabilir. Bunlar
Allah’ın rabliğine rububiyet tevhidine mahsus şeylerdir.
Bununla beraber
onlar;

−Allah’tan başkasına(kâfire,müşriğe)
tazimde(saygıda) bulunmak,

−Onlara dua edip
sığınmak,

−Allah’tan başkası için kurban kesmek,

−Gayri meşru
vesileler ile tevessülde bulunmak,

−Anlaşmazlıklarını Allah’tan
başkasının hükmüne götürmek gibi, Allah’ın ilahlığına uluhiyet tevhidine mahsus
hususlarda Allahu Teâlâ’ya eş koşuyorlardı

Kelime-i tevhidi söyleyen
birisinin bütün bunlardan uzak kalarak bu hususlarda da Allah’ı birlemesi
gerektiğini biliyorlardı. Çünkü bunlar La ilahe illallah Muhammeden
Resulullah'ın içerdiği anlama aykırıdır

ALINTIDIR....

GENCAKINCI

Profesör
Gümüşhanevi Akaidinde yazılıdır:

Kafire, tazim (181) ederek hürmet
göstermek veya zimmiyi(kitap ehli) tazim ile selamlamak veyahut bir mecusiye
tazim ile “ya üstad” demek küfürdür.

ŞERH
KISMI

(181) Müslümanlara iyiliklerinden dolayı
(kafire) tazimde bulunmak (ise) küfür değildir. (Buradaki tazim minnet
göstermek, teşekkür etmek anlamındadır)

Ebu
Hafdı’l-Kebir, şöyle rivayet etmiştir: Nevruz gününde müşriklere, bir yumurta
hediye eden bir adam, o günü tazim ettiği için kafir olmuş ve elli yıl yaptığı
ibadeti mahvetmiştir. Fakat kafirlerin bazı davetlerine icabet etmekte mahzur
olmayabilir. Bununla efendilik yapmış olur.

ALINTIDIR.....

ulvi

Doçent
Hoca isen

Önce Hoca nın sahip olduğu vasıfları taşı.

Müslüman adabı nı içine sindir ve yaşa

Ben ne Hocalar gördüm

Bak Beyaz Hoca da senin gibi düşünüyor ve onad ERGENEKON yolu gözüktü

Kardeşim Hadisi Şerif 'te emrederki Mümin aynadır bakan kendini görür

Bence tan kendini tarif etmişsin fettullah hocaya papa elini öptü diyenler düşüncesine göre Allah Katında hesabını verir, ama karşısında olanlara hakaret edilir, hakkında yalan söylenir, iftira atılıre öylemi

Kardeşim edepsizlik sadece sizlerde var şu cevabında görüldüğü üzere, zekariye beyaz sizleri destekliyor, ne o devleti o kadar çokmu ele geçirdiniz aklınsıra aba altından soopamı gösteriyorsun hodri meydan kardeşim ben burdayım

Sen benim gibi hiç hoca görmedin kardşim, iyi araştır Ayeti Şerife de Emrederrki sizi layık olduğunuz şekilde yönetiriz

Kardeşim hırıstiyanları savunanları savunmak için bu kadar ileri gitme yazdıklarında hakaret değil ilim olsun

Bu Dini bu kadar kolay bozamazsınız

Ha bu arada yaklaşık iki senedir ben her türlü tehditi alarım şimdiye kadar kimsenin gücü yetmedi Şükür Allah 'a

Bak buda benim yzılarımdan biridir

..............................................................................................................................................................................................................

Dünyaya Uyarı ve İhtardır
Kimki benim bir Müslüman Türk ve Müslüman kardeşime bilerek ve isteyerek düşmanlık eder ve bilerek, isteyerek zarar verise. Bu durumundan vazgeçene kadar, pişmanlık duyarak üzülüne kadar karşılığını Manen alacaktır Ne zamanki yaptığının hata olduğunu anlayıp bu Müslüman Türk Kardeşimden ve Müslüman Kardeşimden özür dilerse o zaman uğradığı manevi şerri üzerinden kalkacaktır Şu andan itibaren tüm dünya insanlarına Müslüman Türkün ve Müslüman 'ın canını yakmak ve üzmek yasaktır Sayınız bir yada 9 milyar yada 1 trilyon hiç önemi yoktur Üzen üzülecektir, tüm dünya bu emre uymak zorundadır Hatip Ulvi Alptürk

...................................................................................................................................................................................................................

Kardeşim bu yazı yaklaşık olarak bir senedir gözler önündedir onun için bana sopa göstermeye çalışmayı bırakın sadece komik olursunuz :))))

Varsa haklılık yanınız ilimle ve ispatla konuşun, sen kendin gibi çok hoca görmüşsün benim gibi değil :)

Kardeşim lütfen bir daha şahsıma ve nefsime yazma ilimle yaz

Kendimi bir hırıstiyanla tartışıyor gibi hissetmiyeyim, Çünkü Kılıcını Çekerek Seni BUnla Düzeltiriz Diyen Sahabi Efendilerimiz 'e Halife Efendimiz İŞte benim tebam bu demiştir

Sizler ise bakıyorum Asrı Saadet 'ten ve İslamiyet 'ten uzaksınızki şunlar yanlış diyenlete hakaret ediyor, tahrik ediyor, hakkında yalana dayalı iftiralar atıyor, ve aba altından sopa göstererek korkutmaya çalışıyorsunuz

Kardeşim bunu hırıstiyanlarda yapıyor, bence akıllı olun, o sopalardan kimnse korkmaz bir bakarsınız etrafınızda güç sahibi kimse kalmaz :))))

BUndan sonra kardeşim haddini bil, nefsime yazma ilminle yaz

Burası özgür fikir platformu her ne kadar sizler kendinizden olmayıp karşı çıkanları aynı karşı çıktığınız ateistlerin yaptığı gibi yaparak susturmaya ve boğmaya çalışıyorsanızda

Bu arada dediklerinde hakaret olmayıp devamlı Ayet ve Hadis Olan bende hocalık adabı yok, içinde Ayet ve Hadis Olmadan devamlı hakaret eden sizlerde Hocalık adabı var öylemi , kardeş kusura bakma ben incil okumuyorum , ne kadar sizin, incil okuyanlar gibi tavırlarla tavırlanmamı beklesinizde yapamam ben Kuran Okuyorumve Onun İçin İslami Hocalık adabıyla yazıyorum

İnşaAllah da asla hırıstiyan ve hırıstiyan sempatizanı olmayacağım

Muminaga

Yeni
Müslüman Türk Kardeşimden ve Müslüman Kardeşimden ...
Müslüman Türk kardeşin ve
Müslüman kardeşin?
kavim kavimcilik kokuyor sun kardeşim :)

müslüman kardeşlerini iki gruba ayırman valla fazlasıyla enteresan
birileri ÖZ
diğerleri ÜVEY galiba

ulvi

Doçent
Müslüman Türk kardeşin ve
Müslüman kardeşin?
kavim kavimcilik kokuyor sun kardeşim :)

müslüman kardeşlerini iki gruba ayırman valla fazlasıyla enteresan
birileri ÖZ
diğerleri ÜVEY galiba

Kardeşim ilk etapta öyle algılanabilir yazının yazılasından bu algılama doğabilir ama yazılma sebebi bu değildir

Müslüman Türk denilmesi kafatasçılığa ve diğer dinlerden olan Türklere karşı çıkılmasıdır yani kim olduğunu belli etme vede Müslümanlar İçinde Osmanlının Torunlarının Kureyşe Tabi Olması şartıyla savunulacağının yani içtir

Hem Dinsiz Türklere karşı, Hemde İslam Ülkelerinden Müslüman Türke düşmanlık yapanlara karşı

İkincisi ise ne olursa olsun Müslüman 'a düşmanlık yapanlaradır yazıda kavmiyetçilik yok, sadece tarafını gösterme ve mantık var

Aynı n evden sokağa çıkmaya çalışan bir aile reisinin, çoccuğuna seni döverim, dışarıdan çağıran arkadaşlarını gidin kızıyorum demesi gibi benzetmeyle anlatırsak

Dikkat Ettiysen Türk denilmemiş Müslüman Türk denilmiş, sence bir hırıstiyan yada yahudi Türk bu yazıyı nasıl algılar, kavmiyetçilik olmadığının ispatı budur

agbi

Yasaklı
Kardeşim Hadisi Şerif 'te emrederki Mümin aynadır bakan kendini görür

Bence tan kendini tarif etmişsin fettullah hocaya papa elini öptü diyenler düşüncesine göre Allah Katında hesabını verir, ama karşısında olanlara hakaret edilir, hakkında yalan söylenir, iftira atılıre öylemi

Kardeşim edepsizlik sadece sizlerde var şu cevabında görüldüğü üzere, zekariye beyaz sizleri destekliyor, ne o devleti o kadar çokmu ele geçirdiniz aklınsıra aba altından soopamı gösteriyorsun hodri meydan kardeşim ben burdayım

Sen benim gibi hiç hoca görmedin kardşim, iyi araştır Ayeti Şerife de Emrederrki sizi layık olduğunuz şekilde yönetiriz

Kardeşim hırıstiyanları savunanları savunmak için bu kadar ileri gitme yazdıklarında hakaret değil ilim olsun

Bu Dini bu kadar kolay bozamazsınız

Ha bu arada yaklaşık iki senedir ben her türlü tehditi alarım şimdiye kadar kimsenin gücü yetmedi Şükür Allah 'a

Bak buda benim yzılarımdan biridir

..............................................................................................................................................................................................................

Dünyaya Uyarı ve İhtardır
Kimki benim bir Müslüman Türk ve Müslüman kardeşime bilerek ve isteyerek düşmanlık eder ve bilerek, isteyerek zarar verise. Bu durumundan vazgeçene kadar, pişmanlık duyarak üzülüne kadar karşılığını Manen alacaktır Ne zamanki yaptığının hata olduğunu anlayıp bu Müslüman Türk Kardeşimden ve Müslüman Kardeşimden özür dilerse o zaman uğradığı manevi şerri üzerinden kalkacaktır Şu andan itibaren tüm dünya insanlarına Müslüman Türkün ve Müslüman 'ın canını yakmak ve üzmek yasaktır Sayınız bir yada 9 milyar yada 1 trilyon hiç önemi yoktur Üzen üzülecektir, tüm dünya bu emre uymak zorundadır Hatip Ulvi Alptürk

...................................................................................................................................................................................................................

Kardeşim bu yazı yaklaşık olarak bir senedir gözler önündedir onun için bana sopa göstermeye çalışmayı bırakın sadece komik olursunuz :))))

Varsa haklılık yanınız ilimle ve ispatla konuşun, sen kendin gibi çok hoca görmüşsün benim gibi değil :)

Kardeşim lütfen bir daha şahsıma ve nefsime yazma ilimle yaz

Kendimi bir hırıstiyanla tartışıyor gibi hissetmiyeyim, Çünkü Kılıcını Çekerek Seni BUnla Düzeltiriz Diyen Sahabi Efendilerimiz 'e Halife Efendimiz İŞte benim tebam bu demiştir

Sizler ise bakıyorum Asrı Saadet 'ten ve İslamiyet 'ten uzaksınızki şunlar yanlış diyenlete hakaret ediyor, tahrik ediyor, hakkında yalana dayalı iftiralar atıyor, ve aba altından sopa göstererek korkutmaya çalışıyorsunuz

Kardeşim bunu hırıstiyanlarda yapıyor, bence akıllı olun, o sopalardan kimnse korkmaz bir bakarsınız etrafınızda güç sahibi kimse kalmaz :))))

BUndan sonra kardeşim haddini bil, nefsime yazma ilminle yaz

Burası özgür fikir platformu her ne kadar sizler kendinizden olmayıp karşı çıkanları aynı karşı çıktığınız ateistlerin yaptığı gibi yaparak susturmaya ve boğmaya çalışıyorsanızda

Bu arada dediklerinde hakaret olmayıp devamlı Ayet ve Hadis Olan bende hocalık adabı yok, içinde Ayet ve Hadis Olmadan devamlı hakaret eden sizlerde Hocalık adabı var öylemi , kardeş kusura bakma ben incil okumuyorum , ne kadar sizin, incil okuyanlar gibi tavırlarla tavırlanmamı beklesinizde yapamam ben Kuran Okuyorumve Onun İçin İslami Hocalık adabıyla yazıyorum

İnşaAllah da asla hırıstiyan ve hırıstiyan sempatizanı olmayacağım

Ulvi

Allah cc her zaman şükrederim BENİ ÖNCE MÜSLÜMAN SONRA TÜRK yarattığı için.

İSLAMİ değerlerim asla Irk değerlerimin önüne geçmemeiştir.

TÜRK Devletlerine çok gittim Çokta Türk devletlerinden misafir ağırladım MÜCADELEM Komizm zamanında Kardeşleimin kaybolan İslami ve Türk değerlerini hatırlatmak içindi.

Bunları neden yazıyorum biliyormusun LAFTA KALVYE kahramanı gibi kendilerini görenlere YAZIYORUM.

Mardin e Van a Diyarbakır ada gittim Müslüman KÜRT KARDEŞLERİM için vatan haini bebek katili ATEİST pkk nın kirlettiği toplumun ayağına gittim.

SİYONİZM lede mücadele ettim

Bunları öğrenmek mi isyiyorsun aç konularımı analizlerimi oku ve ÖĞREN.

KİME HAKARET etmişim evet TENKİT ettiklerim siz ve sizin gibilerin Müslümanlıktan , Türk lükten , Vatan dan bahsedenlerin açtıkları konu hedef TEK CEMEAT veya SİYASİ parti ise TENKİT ETMEYE DEVAM EDECEĞİM.

bu forumda OLANLARIN BELKİ ÇOĞUNUN dedesi YAŞINDAYIM.

Amacım GENÇLİĞİMDE YAPTIĞIM HATALARA DÜŞMEMESİ.

eğer sen siz dediğiniz GİBİ HOCALIK VASIFLARINA SAHİP BİRİ OLSA İDİNİZ

önce islam A BAKIŞ AÇILARI BELLİ OLAN OLUŞUMLARI İRDELERDİNİZ.

önce Türk düşmanı olan bana göre Kürt bile olmayan ERMENİ GENİ taşıyan Vatan Haini bebek katili ATEİST Siyonizm in kanlı maşası pkk irdelerdiniz

BUNLARI NASIL YASAL OLARAK PASİFİZE EDERİZ diye Fikir paylaşırdınız.

İŞTE BEN BUNLARI YAPANLARA HOCA DERİM.

ulvi

Doçent
Ulvi

Allah cc her zaman şükrederim BENİ ÖNCE MÜSLÜMAN SONRA TÜRK yarattığı için.

İSLAMİ değerlerim asla Irk değerlerimin önüne geçmemeiştir.

TÜRK Devletlerine çok gittim Çokta Türk devletlerinden misafir ağırladım MÜCADELEM Komizm zamanında Kardeşleimin kaybolan İslami ve Türk değerlerini hatırlatmak içindi.

Bunları neden yazıyorum biliyormusun LAFTA KALVYE kahramanı gibi kendilerini görenlere YAZIYORUM.

Mardin e Van a Diyarbakır ada gittim Müslüman KÜRT KARDEŞLERİM için vatan haini bebek katili ATEİST pkk nın kirlettiği toplumun ayağına gittim.

SİYONİZM lede mücadele ettim

Bunları öğrenmek mi isyiyorsun aç konularımı analizlerimi oku ve ÖĞREN.

KİME HAKARET etmişim evet TENKİT ettiklerim siz ve sizin gibilerin Müslümanlıktan , Türk lükten , Vatan dan bahsedenlerin açtıkları konu hedef TEK CEMEAT veya SİYASİ parti ise TENKİT ETMEYE DEVAM EDECEĞİM.

bu forumda OLANLARIN BELKİ ÇOĞUNUN dedesi YAŞINDAYIM.

Amacım GENÇLİĞİMDE YAPTIĞIM HATALARA DÜŞMEMESİ.

eğer sen siz dediğiniz GİBİ HOCALIK VASIFLARINA SAHİP BİRİ OLSA İDİNİZ

önce islam A BAKIŞ AÇILARI BELLİ OLAN OLUŞUMLARI İRDELERDİNİZ.

önce Türk düşmanı olan bana göre Kürt bile olmayan ERMENİ GENİ taşıyan Vatan Haini bebek katili ATEİST Siyonizm in kanlı maşası pkk irdelerdiniz

BUNLARI NASIL YASAL OLARAK PASİFİZE EDERİZ diye Fikir paylaşırdınız.

İŞTE BEN BUNLARI YAPANLARA HOCA DERİM.

Kardeşim anladığım kadarıyla olaya partileri baz alarak bakıyor ve buna göre cevap veriyorsun, kardeşim burda konumuz siyaset değil, ıraktan döneli şurda 3 ay olmadı hala arkadaşlarım ıraktadır

En çok tehditi ateistlerden, hırıstiyanlardan ve pkk lılardan aldım ve hala tehdit alırım ama kardeşim konu bunlar değil

Zaten İslami Oluşumları inceliyorum ve Asrı Saadet 'e karşı olan herşeye karşıyım, Asrı Saadet 'ten vazgeçmem İnşaAllah ne bu dünyada nede öbür tarafta

Kardeşim oluşumları ben inceliyorum farkına varmamışsın ama senden fazla olarak oluşumların insanı götürdüğü noktalara baz vuruyorum yani bu oluşum şunu diyor ama bu Asrı saadet 'te varmıydı diyorum

Onun için kardeşim senin siyasete bağlı beni Hoca kabul edip etmemen beni bağlamıyor Allah Razı Olsun hizmetlerin İçin güzel ve takdire şayan şeyler gençliğinde yaptıkların

Ama kardeşim olayı siyasallıktan kurtar lütfen ben burda yazarken ülkücü kimliği ile yazmadım Ehli Sünnet Müslüman 'ı olarak yazdım ve ben Ehli Sünnet Müslüman 'ıyım kanımın son damlasına kadar Elhamdulillah

Ve ben hangi Din 'den ırktan, partiden, görüşten olursa olsun insanlara sadece Ehli Sünnet ve Asrı Saadet 'e Yönlendirmeye çalışırım şimdiye kadar tek parti lafı çıkmamıştır hiçbir yerde ağzımdan

Kardeşim onun için lütfen zannı bırak

Ha klavye demişsin kardeşim yapma,

Kardeşim devletlerin hepsi kimin ne olduğunu, nerde olduğunu ve neler yaptığını bilir buna israilde dahil

Onun için bu sözüne sadece gülümsüyorum,

Kardeşim herkes kendini biliyor ben kendimi biliyorsam yeter

Senin mantığınla bakarsak bende şunu derim bu yüzyılda çıkan bilgilerle hareket edenler hoca değildir Asrı Saadet neyimize yetmiyor

O zaman sende ve senin bildiğin tüm hocalarda hoca değil

Peki konu haricinde sen benden yazışmalarımızda şimdiye kadar o hoca bu değil duydunmu hayır, Çünkü ilimsel tartışmanın özü bu değil

Şu şunu demiş Auyet 'te şudur bence bu hatalıdır eğer hatalı değilse biri bana İmanı ve Fıkhi olarak açıklasın dedim hep

İşte Hocalık adabı budur senin dediğin değil

Hadisi Şerif 'te Emrederki zanlarınızla hareket etmeyiniz zanla hareket etmek günahtır

Sen Hocaları kabul ederken zannıncca hareket ediyorsan eğer bak ediyorsun demiyorum kalbini bilmediğim için dikkat et kardeşim günaha düşme ihtimalin var

Elhamdulillah Müslüman 'ım Rab 'bime kul olabileyim bana yeter, hoca olsam ne olur olmasam ne olur

Tüm dünya bana dost olsa ne olur düşman olsa ne olur inan umrumda değil

Zaten bunları gözetseydim şu an çok farklı ülkelerde çok farklı yerlerde olurdum,

Rab 'bim İmanımı Kabul Edip Sonsuza kadar Daim Etsin dünya umurumda değil

Peygamber Efendime Hizmet Eden Bir Köpek Olma Şerefine Erişebiliyorsam bu bana Şereflerin En Büyüğüdür dünyaya kral olcaksın deseler dönüp bakmam, tınımda değil

Kardeşim daha önce yazdığımda vurgum bak dikkat ettiysen hareket ve yaklaşım tarzınızaydı yoksa asla bana niye hoca değil dedin felan değildi

Kardeşim Müslüman 'a hakaret etmek hoş ve güzel değil varsa hatası yada yanlışı benim yapmaya çalıştığım gibi yapar kardeşim şunu diyorsun ama Ayet Şöyledir İtikada Göre Böyledir Fıkha Göre Böyledir ersin hakaret değil

Kardeşim zaten fikir paylaşıyorum pasifize hakkında pasifize ediyoruz derken pasifize olmayın taviz vermeyin değiştirmeye gitmeyin diye

Vücuduna zarar gelmeyipte içindeki İslam Ruhu Ölüyorsa yada İslam Olmayan bir şeye dönüşüyorsa bu oluşum değil

Ve senin oluşum dediğin şey bende oluşum değil ve zararlıysa bu Hoca olmama sebep değil :))))

agbi

Yasaklı
Ulvi adlı üye

Forumlara agelmemin tek nedeni geçirdiğim kaza neticesi nerede Hizmet verebilirim düşüncesi ile oldu.

BU FORUM un eskileride bilir

AÇTIĞIM HER KONU

SİYONİZM in Türkiye kollarını irdelemek ve irelerkende çok kişinin bilmediğini öğretmek vede bilmediğimi de öğrenmektir.

Ben Ne vakit geçirmek için varım nede içinde bulunduğum oluşumların reklmaını yapmak için.

Her gelen üyeyede bıktım artık bu açıklamaları yapmaktanda

ALLAH cc şahit tuttum ben AK partinİN İLÇE BİNASINA BİLE GİTMEDİM TEK SİYASİ LİDERİM vardır oda mekanı cennet olsun MUHSİN BAŞKAN.

AK Parti yi destekliyorum sebebide AKLIM destekle diyor ALTERBATİFİ yok

Muhsin Başkan ne demişti REFAHYOL Hükümetine oy verirken MEYDANI MOĞULTAY GİBİ CHP lileremi bırakalım.

ulvi

Doçent
Ulvi adlı üye

Forumlara agelmemin tek nedeni geçirdiğim kaza neticesi nerede Hizmet verebilirim düşüncesi ile oldu.

BU FORUM un eskileride bilir

AÇTIĞIM HER KONU

SİYONİZM in Türkiye kollarını irdelemek ve irelerkende çok kişinin bilmediğini öğretmek vede bilmediğimi de öğrenmektir.

Ben Ne vakit geçirmek için varım nede içinde bulunduğum oluşumların reklmaını yapmak için.

Her gelen üyeyede bıktım artık bu açıklamaları yapmaktanda

ALLAH cc şahit tuttum ben AK partinİN İLÇE BİNASINA BİLE GİTMEDİM TEK SİYASİ LİDERİM vardır oda mekanı cennet olsun MUHSİN BAŞKAN.

AK Parti yi destekliyorum sebebide AKLIM destekle diyor ALTERBATİFİ yok

Muhsin Başkan ne demişti REFAHYOL Hükümetine oy verirken MEYDANI MOĞULTAY GİBİ CHP lileremi bırakalım.

Kardeşim galiba farklı dillerden konuşuyoruz ve birbirimiz anlamıyoruz pek.

1- Ben sana kardeşim derken senin ulvi adlı müye diye yazman zaten pek çok şeyi anlatıyor yazmana gerek yok, gerçekten çok hoşuma gitti :))))

Kaza geçirmişsin geçmiş olsun kardeşim Rab 'bim beterinden saklasın,

Ama konumuz şudurki kardeşim ben senin şahsını ve varlığını sorgulamadım ve anlatmanı istemedimki bana bu açıklamalarda bulunuyorsun

Ben sana partinide sormadım, şu veya bu partidensinde demedim ve dikkat ettiysen bende şu veya bu partidenim de demedim

Kardeşim bıktıysan açıklama çünkü zaten sormuyorum konumuz bu değil

Bakl konu nasıl sen şusun ben buyuma döndü gördünmü kardeşim kim ol olursan ol ben Allah 'a Kulum varmı daha ötesi ve üstünü yok, o zaman olay bitmiştir

Hadi diyelim sokakta yaşıyorum aç susuzum boynumdan aşağısı felç, ellerimi bile kullanamıyorum ne olacak kardeşim şimdi dünya kralı benden üstünmü olacak hayır çünkü ben kulum o sadece nimeti bol verilmiş bir kuldur başka birşey değil

Onun için kardeşim lütfen sen şusun ben buyum mantığını bırakalım

Beni Soruyorsan Elhamdulillah Müslüman 'ım Ümmete ve Millete faydalı herşeyin ve herkesin yanındayım

Kardeşim ya ilimsel konularda konuşalım, yada şu anki konuşmalarımız tanışmamıza sebebiyet vermiş olsun tekrar merhaba tanıştığıma memnun oldum

Yada ricamdır sen şusun ben buyum yada sen şöylesin şeklinde hiç yazışmayalım birbirmizin yazılarına karışmayıp cevap vermeyelim

Bu üç şıktan hangisine kabulsen kabulümdür bana ulvi adlı üye diyen kardeşim

Allah Razı Olsun, yinede meydanı chp lileremi bırakalım derken düşünce hoş ve güzel :)

arifan yolcusu

Profesör
diyolog furyasına bu kadar destek beklemiyorduk...
Alalhtan forumda ehil kardeşlerimiz var taşı gediğine oturtarak bizleri vebalden kurtarmaktalar...
Mevla hakkı hak bilip uyanlardan, batılı batıl bilip uzak duranlardan eylesin...

ulvi

Doçent
Dinler arası diyaloğa gönül verenler, bu diyaloğu kabul etmiyen Müslümanlarla diyaloğa yanaşmıyorlar şeklinde anlasam şu an yanlış olurmuyum acaba :)))))

Tanışamadık hala, Bir Allah Razı Olsun alamadık, bir Amin hepimizden diye Allah Razı Olsun dediğimize karşılık bulamadık, geçmiş olsun Allah beterinden saklasın dediğimizde bir teşekkür bulamadık :)))

Neyse yinede hoş herkesten Allah Razı Olsun, bizdende Amin

elcevaz13

Profesör
Web sitesi
www.herkul.org
2- “Üç dinden herhangi bir dine inanmak yeterlidir. Mühim olan kelime-i
tevhid inancıdır. Hz. Muhammed"i kabul ve tasdik etmek ise şart olmayıp bir
kemal mertebesidir” diyorlar. “Ehli kitap ile amentüde ittifak halindeyiz.”
İddiasında bulunuyorlar. (Ahmet Şahin, Zaman- 17.4.2000)
Selam Ve Dua ile . ..
[Ey müminler! Bir fasık size bir haberle geldiğinde cehaletle bigayri hakkın fâsıkın haberine itimatla bir kavme isabet etmek ve bu isabetiniz üzerine bi gayrı hakkın olduğu için nedamet etmek korkusuna binaen böyle ancehaletin bir zulümde vaki olmamak için fâsıkın haberinin sadık olup olmadığını tahkik edin ki sabah vakti nedamet etmeyesiniz.]

Yani ey ehl-i iman! Size imanın muktezası olan insaf ve adaletten çıkmış olan bir fasık bir haber getirirse siz o fasıkın haberinde doğru söyleyip söylemediğini tahkik edin ki bilmeyerek onun yalan haberi üzerine bir kavm-i masume zararla isabet edip de işlediğiniz zulme akıbet nedamet etmeyesiniz. Eğer fasıkın haberiyle tahkik etmeksizin amel ederseniz kusursuz bir kavme bi gayrı hakkın zulm ü teaddide bulunduğunuzdan dolayı vaki olan hatanıza dünyada mevtinize kadar nedametle muazzeb oldurunuz gibi âhirette de bu isabetinizden dolayı cezadîde olursunuz. Şu halde fasıkın sözüne itimad edip de fâsıkın size söz getirdiği kavmi muâhazeye müsaraat etmeyin ki isti'cal sebebiyle bir hatada bulunmâyasınız.

Muhterem kardeşim kimsenin hatasını tecessüs etmek istemeyiz fakat hakkın hatırı alidir binaenaleyh verdiğiniz iktibasın aslı ve astarı olmayıp maatteessüf ciddi ve tehlikeli bir isnaddır buyurun o tarihteki Ahmed Şahin Hocanın yazısını okuyun bakalım bu iktibasınız nerede geçiyor?

Sohbetler
Ahmed Şahin
Ehl-i kitapla amentüde ittifakımız var!

Bizim anlayışımıza göre İslam, bir dünya dinidir. Yani dünya insanlığı İslam'a adaydır. İnsanlığın gelişmiş aklını, mantığını İslam tatmin eder. Dünya insanlarının hemen hepsinin şartlarını da ancak İslam anlar ve her birinin ihtiyacına da yine evrensel İslam cevap verir.

Bir kere şu nokta kesinlikle unutulmamalıdır.
İslam'da zorlama yoktur. Bilgi vermek vardır!
Böyle olunca İslam'ın insanlığı telkin ve tebliği açık seçiktir:
- Aklınız, mantığınız ve gelişmiş kültürünüz var. İslam'a bir bakın, bir inceleyin. Aklınızın, mantığınızın tatmin olduğunu göreceksiniz. Bulunduğunuz bütün hal ve şartlara İslam'ın sizi memnun edecek cevaplar verdiğini anlayacaksınız...
Neden böyle? İslam evrenseldir de ondan. Tüm dünya insanına gelmiş, onların hepsine de hitap edecek ölçülere sahiptir o yüzden.
Mesela İslam'ın dondurulmuş sanılan bir tesettür tarifine bakın, nasıl dünya insanlarının ihtiyacını karşılayacak genişliğe sahip olduğunu anlayın.
- Nasıl bir giyim İslam'ın emridir, mutlaka çarşaf mı?
İslam, tesettürün modasını, şeklini, rengini tarif etmez.
Neden etmez? Çünkü bu konuda dünya insanlığının ihtiyaç ve zevkleri çok farklıdır da ondan. Sıcak Afrika'nın ihtiyacı ile soğuk kutupların ihtiyacı aynı değildir. Bundan dolayı İslam, cinsi duyguları tahrik ederek ahlakı bozup, insanı tacize teşvik edecek giyimi yasaklar. Yoksa modasını, rengini, biçimini değil.
Böyle olunca sıcak ülkenin hanımı Suudi Arabistan'da olduğu gibi belki çarşafı daha olumlu bulur, onu tercih eder. Ama kutupların kadını da soğuktan koruyan bir miflonlu tulumu koruyucu bulur, onun çarşafı da tulum olur.
Demek ki İslam insanlığın ihtiyacını esas aldığından belli bir şekli, modayı ve biçimi dondurup da mensuplarına onu emretmiyor. Her iklimin, her coğrafyanın insanı kendi ihtiyacına göre tesettür şekli bulur ve inancının icabına göre de kolayca onu tatbik edebilir.
Bu, İslam'ın evrenselliğinin gereğidir. Böylesine elastiki ve geniş bakışından dolayı İslam dünya insanlığının dinidir. Çünkü herkes onda kendi zevkine, ihtiyacına göre çare ve kolaylık bulabilir.
Hal böyle olunca insanlığın İslam'a yabancı kalması, aklın mantığın icaplarına böylesine cevap veren bir dinde zorlama ve darlığın varlığını sanması makul ve ilmi değildir.
Zaten dikkatlice bakıldığında görülecektir ki ehl-i kitapla temel noktalarda birlikteyiz. Daha meşhur ifadesiyle amentüde ittifakımız vardır. Çünkü Allah'ın gönderdiği kitapların hemen hepsinde tekrarlanan amentüdür: Allah birdir. Peygamberler haktır. Melekler vardır. Kitaplar gönderilmiştir. Ahiret vardır. Ölen insanlar bir gün dirilecek, yaptıkları iyiliklerin mükafatını, kötülüklerin de mücazatını göreceklerdir.
Bu temel noktalar bir amentüden başkası değildir ve biz ehl-i kitapla bu amentüde müttefikiz. Garip olan şudur ki ittifak ettiğimiz amentüyü öne geçirmiyor da ihtilaf ettiğimiz teferruatı ileri sürüp mutlak küfre karşı dayanışmamıza engel olarak görüyoruz. Halbuki temelde ittifak varken teferruattaki ihtilaflara takılıp kalmak makul değildir. Burada Kur'an'ın bir ayetini hatırlamak yerinde olsa gerektir: (Mealen.)
- Ey ehl-i kitap! Geliniz ittifak ettiğiniz amentüde buluşunuz.
Bu sebeple burada diyoruz ki: - Ey ehli iman! Siz de bütün insanlığın dini olan İslamı sadece kendi ihtiyacınıza göre yorumlayarak onu bir dünya dini olmaktan çıkarıp kendi ülkenizin dini haline sokmayınız. Unutmayınız ki bütün insanlık onun içinde kendine yer bulacaktır. Başka gidecek yeri de yoktur!
http://arsiv.zaman.com.tr/2000/04/17/yazarlar/14.html

elcevaz13

Profesör
Web sitesi
www.herkul.org
Bakara Suresi ayet 4'te, müminler tarif edilirken, "Hem Kur'an'a, hem de Kur'an'dan önceki İlahi kitaplara iman ederler." diye tarif ediliyor.

Bu sebeple biz müminler de hem Kur'an'a, hem de Kur'an'dan önceki İlahi kitaplara iman ediyor, onları tebliğ eden tüm peygamberleri de tasdik ediyoruz. Çünkü o peygamberlerin tebliğ ettikleri kitaplarda tüm insanlığın değişmeyen doğruları vardır. Bu değişmeyen doğrular: "Allah'a iman, peygamberlere iman, meleklere iman, öldükten sonra tekrar dirilerek ahirette hesap vermeye iman." Bunlar semavi kitapların ittifak ettikleri bir bakıma amentüleridir. Zaten peygamberler (teferruatta ayrılsa da) temel doğrularda ittifak ederler. Bir peygamberin söylediğini diğeri tekzip değil teyit eder. Nitekim Türkiye Diyanet Vakfı'nın 11 kişilik ilim heyetine hazırlattığı İslam ilmihalinde, tüm dinlerin ittifak ettiği bu temel doğrular şu ifadelerle dikkatimize sunulmaktadır: - "İslam'a göre ilk peygamberin tebliğ ettiği din ile daha sonra gelen peygamberlerin ve son Peygamber Hz. Muhammed'in tebliğ ettiği din, temel nitelikleriyle aynıdır! Allah'a iman, peygamberlik müessesesi ve ahiret inancı hepsinde vardır!.." s. 10. Evet, bunlar semavi dinlerin hepsinde de değişmez doğrulardır. Bir bakıma ehli kitabın değişmeyen amentüleridir. Bizler de bu amentüde müttefikiz. "Ehli kitapla Amentüde ittifakımız var." derken de bu değişmeyen doğruları saymıştım geçmişteki bir yazımda. Çünkü biz de Allah'a, peygamberlere, meleklere, ahirete iman ediyoruz. Yani ehli kitapla bu değişmez doğrularda ittifak ediyoruz. Ancak ehli kitabın bazılarının bu doğruları tarif ve tavsif ederken yanlışa düştüklerini de görüyor, Allah'a babalık, peygambere de oğulluk ve krallık sıfatını isnat etmeleri gibi yanılgılarına da şahit oluyoruz. Onlardan bazılarının bu gibi yanlış tarif ve tavsiflerinin doğrusunu anlatma görevi de yine bize düşüyor. Uzaktan seyirci kalma yerine yaklaşıp kendi doğrularımızı anlatma imkanı aramamız icap ediyor. Bunun için de diyaloğa, konuşmaya ihtiyaç oluyor. Zaten atasözünde, "İnsanlar konuşa konuşa anlaşırlar, hayvanlar da vuruşa vuruşa uzaklaşırlar." deniyor. Bizler konuşa konuşa anlatmayı tercih ediyoruz, vuruşa vuruşa uzaklaşmayı hizmet telakki etmiyoruz. "Siz konuşa konuşa bir şey anlatamazsınız!" diyenlere de "Siz de konuşmaya konuşmaya bir şey anlatın öyle ise..." diyerek kendi mantıklarıyla baş başa bırakıyor, bir konuşma örneği arz ediyoruz burada sizlere: Hoca Efendi konuşuyor: - Amerika'da İslam'a çok saygılı bir Hıristiyan din adamı ile konuşuyorduk. "Bizim gençler kiliseden kaçıyorlar." dedi. Ben de, bizde camiye giden ve oruç tutan gençlerin sayısında artış olduğunu söyledim. O devam etti. "Bizim gençler arasında çok bunalım var. Doğrusu, böyle bir neslin karşısında Tanrı'nın yerinde (!) olmak istemezdim!.." dedi. Ben de, "Allah ile kul arasındaki münasebet açısından sizin konumunuzda olan bir insana, böyle bir cümleyi yakıştıramadım!.." dedim. Bu konuşmamız üzerine o zat alicenap davrandı: "Allah'tan çok af dilerim, sürç-ü lisan oldu!.." dedi. Hoca Efendi konuyu şöyle bağlıyor: "Bu insanlar kendi nesillerinden endişe ediyorlar. Bizim misyonerlik yapmamıza gerek yoktur. Kendimizi doğru ifade etme fırsatı bulalım o bize yeter!.." Evet, bütün mesele burada, kendi doğrularımızı ifade etme fırsatı bulabilmektedir. Diyalog bize bu fırsatı veriyorsa bunu değerlendirmek aklın, mantığın icabı olsa gerektir.
http://www.zaman.com.tr/yazar.do?yazino=152779

elcevaz13

Profesör
Web sitesi
www.herkul.org
Fethullah Gülen'den kiliseye rekor bağış

Dinler arası diyalog, çalışmaları ile tanınan Gülen Cemaati lideri
Fethullah Gülen'in bir kiliseye yaptığı yüklü miktardaki yardım, Akşam gazetesi
yazarı Nagehan Alçı köşesine taşıyınca ortaya çıktı.

ALMANYA'NIN
EN ÖNEMLİ KİLİSELERİNDEN

Almanya'nın en önemli Protestan
kiliselerinden biri olan Dresden'deki Frauenkirche, 2. Dünya Savaşı'nda
bombalanıp yerle bir olmuş bir yapıt. Bu kilise Doğu Almanya döneminde
onarılamadı. Malum komünist yönetim böyle bir öncelik ve bütçe öngörmüyordu
ibadet yerleri için.Daha sonra iki Almanya birleşti ve Frauenkirche'nin
onarılması gerektiği tartışmaları alevlendi. Nihayet devlet ve bireysel
inisiyatifler sayesinde kilisenin onarımına 1992'de başlandı.

ONARIMI 182 MİLYON EURO TUTTU

Restorasyon çalışmaları yıllar
aldı ve Frauenkirche eski haline 2005'te yeniden kavuştu. O gün bu gündür
Dresden'in en önemli noktalarından biri. İbadete de açık.Onarım için toplam 182
milyon Euro harcandı. Bunun 70 milyonu Alman devletinden geldi. Geri kalan ise
kişi ve özel kurumların yardımları...

EN BÜYÜK BAĞIŞ
GÜLEN'DEN

Geçtiğimiz günlerde restorasyon çalışmalarını üslenen
vakfın yöneticilerinden biri ile konuşuyordum. Konu dönüp dolaşıp restorasyonun
finansörlerine geldi. Bunun üzerine ismini vermek istemeyen Alman yönetici şöyle
dedi: Devlet desteği dışında toplanan yaklaşık 110 milyon Euro'luk yardımın en
büyük bölümü Türk bir dini liderden geldi. Bu lider Fethullah
Gülen'di.

ABD'DEKİ KİLİSELERE DE YARDIM EDİYOR

Bu
bilgi üzerine Gülen'in şimdiye kadar başka bir kiliseye yardım edip etmediğini
araştırdım. Yakın çevresi onun bu tip yardımları gizli tuttuğunu, ABD'de bazı
kiliselere yardımda bulunduğunu ama bunun kamuoyunda bilinmediğini
söylediler.Ben Gülen'in Almanya'daki bir kiliseye yüz binlerce Euro
bağışlamasını manidar buldum.

HABER KAYNAĞI: HABER 1.COM

http://anadoluhaber.blogspot.com/200...ekor-bags.html

GENCAKINCI

Profesör
-

[Ey müminler! Bir fasık size bir haberle geldiğinde cehaletle bigayri hakkın fâsıkın haberine itimatla bir kavme isabet etmek ve bu isabetiniz üzerine bi gayrı hakkın olduğu için nedamet etmek korkusuna binaen böyle ancehaletin bir zulümde vaki olmamak için fâsıkın haberinin sadık olup olmadığını tahkik edin ki sabah vakti nedamet etmeyesiniz.]

Yani ey ehl-i iman! Size imanın muktezası olan insaf ve adaletten çıkmış olan bir fasık bir haber getirirse siz o fasıkın haberinde doğru söyleyip söylemediğini tahkik edin ki bilmeyerek onun yalan haberi üzerine bir kavm-i masume zararla isabet edip de işlediğiniz zulme akıbet nedamet etmeyesiniz. Eğer fasıkın haberiyle tahkik etmeksizin amel ederseniz kusursuz bir kavme bi gayrı hakkın zulm ü teaddide bulunduğunuzdan dolayı vaki olan hatanıza dünyada mevtinize kadar nedametle muazzeb oldurunuz gibi âhirette de bu isabetinizden dolayı cezadîde olursunuz. Şu halde fasıkın sözüne itimad edip de fâsıkın size söz getirdiği kavmi muâhazeye müsaraat etmeyin ki isti'cal sebebiyle bir hatada bulunmâyasınız.

Muhterem kardeşim kimsenin hatasını tecessüs etmek istemeyiz fakat hakkın hatırı alidir binaenaleyh verdiğiniz iktibasın aslı ve astarı olmayıp maatteessüf ciddi ve tehlikeli bir isnaddır buyurun o tarihteki Ahmed Şahin Hocanın yazısını okuyun bakalım bu iktibasınız nerede geçiyor?
Sohbetler
Ahmed Şahin
Ehl-i kitapla amentüde ittifakımız var!

Bizim anlayışımıza göre İslam, bir dünya dinidir. Yani dünya insanlığı İslam'a adaydır. İnsanlığın gelişmiş aklını, mantığını İslam tatmin eder. Dünya insanlarının hemen hepsinin şartlarını da ancak İslam anlar ve her birinin ihtiyacına da yine evrensel İslam cevap verir.

Bir kere şu nokta kesinlikle unutulmamalıdır.
İslam'da zorlama yoktur. Bilgi vermek vardır!
Böyle olunca İslam'ın insanlığı telkin ve tebliği açık seçiktir:
- Aklınız, mantığınız ve gelişmiş kültürünüz var. İslam'a bir bakın, bir inceleyin. Aklınızın, mantığınızın tatmin olduğunu göreceksiniz. Bulunduğunuz bütün hal ve şartlara İslam'ın sizi memnun edecek cevaplar verdiğini anlayacaksınız...
Neden böyle? İslam evrenseldir de ondan. Tüm dünya insanına gelmiş, onların hepsine de hitap edecek ölçülere sahiptir o yüzden.
Mesela İslam'ın dondurulmuş sanılan bir tesettür tarifine bakın, nasıl dünya insanlarının ihtiyacını karşılayacak genişliğe sahip olduğunu anlayın.
- Nasıl bir giyim İslam'ın emridir, mutlaka çarşaf mı?
İslam, tesettürün modasını, şeklini, rengini tarif etmez.
Neden etmez? Çünkü bu konuda dünya insanlığının ihtiyaç ve zevkleri çok farklıdır da ondan. Sıcak Afrika'nın ihtiyacı ile soğuk kutupların ihtiyacı aynı değildir. Bundan dolayı İslam, cinsi duyguları tahrik ederek ahlakı bozup, insanı tacize teşvik edecek giyimi yasaklar. Yoksa modasını, rengini, biçimini değil.
Böyle olunca sıcak ülkenin hanımı Suudi Arabistan'da olduğu gibi belki çarşafı daha olumlu bulur, onu tercih eder. Ama kutupların kadını da soğuktan koruyan bir miflonlu tulumu koruyucu bulur, onun çarşafı da tulum olur.
Demek ki İslam insanlığın ihtiyacını esas aldığından belli bir şekli, modayı ve biçimi dondurup da mensuplarına onu emretmiyor. Her iklimin, her coğrafyanın insanı kendi ihtiyacına göre tesettür şekli bulur ve inancının icabına göre de kolayca onu tatbik edebilir.
Bu, İslam'ın evrenselliğinin gereğidir. Böylesine elastiki ve geniş bakışından dolayı İslam dünya insanlığının dinidir. Çünkü herkes onda kendi zevkine, ihtiyacına göre çare ve kolaylık bulabilir.
Hal böyle olunca insanlığın İslam'a yabancı kalması, aklın mantığın icaplarına böylesine cevap veren bir dinde zorlama ve darlığın varlığını sanması makul ve ilmi değildir.
Zaten dikkatlice bakıldığında görülecektir ki ehl-i kitapla temel noktalarda birlikteyiz. Daha meşhur ifadesiyle amentüde ittifakımız vardır. Çünkü Allah'ın gönderdiği kitapların hemen hepsinde tekrarlanan amentüdür: Allah birdir. Peygamberler haktır. Melekler vardır. Kitaplar gönderilmiştir. Ahiret vardır. Ölen insanlar bir gün dirilecek, yaptıkları iyiliklerin mükafatını, kötülüklerin de mücazatını göreceklerdir.
Bu temel noktalar bir amentüden başkası değildir ve biz ehl-i kitapla bu amentüde müttefikiz. Garip olan şudur ki ittifak ettiğimiz amentüyü öne geçirmiyor da ihtilaf ettiğimiz teferruatı ileri sürüp mutlak küfre karşı dayanışmamıza engel olarak görüyoruz. Halbuki temelde ittifak varken teferruattaki ihtilaflara takılıp kalmak makul değildir. Burada Kur'an'ın bir ayetini hatırlamak yerinde olsa gerektir: (Mealen.)
- Ey ehl-i kitap! Geliniz ittifak ettiğiniz amentüde buluşunuz.
Bu sebeple burada diyoruz ki: - Ey ehli iman! Siz de bütün insanlığın dini olan İslamı sadece kendi ihtiyacınıza göre yorumlayarak onu bir dünya dini olmaktan çıkarıp kendi ülkenizin dini haline sokmayınız. Unutmayınız ki bütün insanlık onun içinde kendine yer bulacaktır. Başka gidecek yeri de yoktur!
http://arsiv.zaman.com.tr/2000/04/17/yazarlar/14.html

Fethullah Gülen Peygambere Gerek Yok!

http://www.youtube.com/watch?v=CPmN7BQS6KA

GENCAKINCI

Profesör

Yukardaki haberi Akşam Gazetesi yazarı Nagehan Alçı yazmış.

Yazar ne diyor?"Beni Alman Haber kaynağı yanıltmış ve hocaefendinin ismini Türk dini lider,olsa olsa Gülen olur mantığı ile telaffuz etmiştir.

Demek oluyorki bir yardım yapılmış.Hemde bir Türk dini lider tarafından.Ama ismini kendisi tahmin etmiş.İsim konusundan dolayı özür diliyor.

Yazarın yazdığı yazıda ne demişti?

"Geçtiğimiz günlerde restorasyon çalışmalarını üslenen vakfın yöneticilerinden
biri ile konuşuyordum. Konu dönüp dolaşıp restorasyonun finansörlerine geldi.
Bunun üzerine ismini vermek istemeyen Alman yönetici şöyle dedi: Devlet desteği
dışında toplanan yaklaşık 110 milyon Euro'luk yardımın en büyük bölümü Türk bir
dini liderden geldi. Bu lider Fethullah Gülen'di"

Peki bu yardımı yapan Türk dini lider kimdi?

Kilise diyorki kayıtlarımızda F.Gülen'in ismi yok. Elbette olmaz. F.Gülen dini lider kendisi ismini kullandırırmı? Bir sürü adamı var.Biri vasıtasıyla yardım etmiş olabilir.

Peki Samanyolu TV Kiliseye niye sormamış bu yardımı yapan Türk dini lider kim?