ÇarŞaf Gİymek UtanÇ Verİcİ Mİdİr?

halimselim

Paylaşımcı
canın sağolsun yeter ki elbet bir gün düşünürsün :)

BAMTELİ

Üye
Gurur verici birşey ,
eşim 10 yıldır çarşaf giyer ve bundan gurur duyarım.
Allah sayılarını çoğaltsın.

halimselim

Paylaşımcı
bende ilk yaptığım eşime elini yüzünü açması gerektiğini söylemek oldu.

islamveinsan

Doçent
S.a

Diyanetlemi görüşmek gerekiyor bilmiyorum, benimde müthiş fikirlerim var...

1- Çarşaf yasaklansın, dışarıda kim olduklarını tanımıyoruz, risk almak istemiyoruz, güzellerse hisse alamıyoruz
2- Namazlar mesai saatlerine göre düzenlensin, uymayan namazlar çıkarılsın...
3- Dindeki baş-örtü de kalksın islam şekilci din gibi gösteriliyor, bunun yerine daha modern baş-bağı kullanılsın, hatta kullanılmasın, kılperestmiyiz ? kıl bizim için kutsal mı ?
4- Oruç bir ay fazla oluyor, en azından yaz aylarına gelen oruçlar olmasın, kış aylarında 3 ay içerisinde olsun
5- Sakal tamamen yasaklansın yada daha modern sakallara yer verilsin
6- Sarık yada dini motifler, dini hatırlatan örtü yada giysiler yasaklansın yada isteyen evinde giyinsin
6- Mut a nikah ı serbest yada helal olsun
7- Faiz haram olmasın artık, hangi çağdayız bankasız bir toplum bir din olur mu
hem bugün zaruret hasıl olmuştur
8- Hristiyan ve yahudilere kafir demek yasak olsun, aynı Allah a inanmıyormuyuz, nerede bizim hoşgörümüz ?
9- Kur'an ve Hadis den çağ a ve bugün ki modern dünyaya uymayan geri ve sığ kalmış ayetler ve hadisler çıkarılsın yada güncellensin...

Şimdiilk bu kadar devamı gelecek...
(Bazıları bunu istiyor diye onlar adına yazdım-açıkça isteyemiyorlar ama buna getiriyorlar)

Selametle.

halimselim

Paylaşımcı
senin fikirlerinle uyuşmayan bir fikirle karşılaştığında hareketvari ironiler yapmaya gerek yok. katılıp katılmadığını söylemen yeterli.

BADUH

Asistan
SA,

Birgün tarikat veya cemaat mensubu bir arkadaşa safiyane ve de sitemkarane bir şekilde: "Niçin bütün cemaat ve tarikat ileri gelenleri biraraya gelip de tek yumruk olma noktasında en azından Kur'an-ı Kerim başlangıcında kendi aralarındaki ihtilafları gidererek birleşip anlaşıp birlikte hareket etme yoluna gitmiyorlar da birbirlerinden uzak durmayı, birbirlerini tenkit etmeyi ve hatta aşağılamayı tercih ediyorlar?" manasında basit bir soru sordum. Aldığım cevap: "Sen hadisi inkar mı ediyorsun?" oldu. "Hayır. Haşa. Ne mümkün?" dediğimde yine aynı şeyi tekrarladı ve ben yine: "Haşa." dedim ve arkadaş bozuk plak gibi tekrar tekrar: "Sen hadisi inkar mı ediyorsun?" dedi durdu. Ve ben bunun dışında başka bir şey duyamayacağımı anlayınca sığlık noktasını kabullenip konuyu kapatmak zorunda kaldım. Arkadaş niyet okumada Rasul-u Ekrem Aleyhissalatu Vesselam'ın dahi sahip olmadığı ehliyet ve yeteneğe sahipdi.

Niyetleri okumak yerine insanların ne demek istediklerini anlamaya çalışsak, karşımızdakinin iyi niyetli olduğunu varsaysak belki az da olsa yol alırız. Aksi geri vites veya denizdeki dalga. İki ileri iki geri, git gel, aynı yerdesin.

Diğer bir konu da şu ki, Ashab-ı Kiram Rasul-u Ekrem Aleyhissalatu Vesselam'a eşleri veya kadınlar ile ilgili soru sormaya çekinirlermiş. Zira sorduğumuz zaman hep onların lehine cevaplar verirdi diyorlar.
Mümkünse erkekler eşlerini, bacılarını, kızlarını hristiyanların vakti zamanda yaptıkları: "Kadınlar acaba insan mı yoksa hayvan mı?" tartışmasındaki gözle görmesin ve erkek=kadın (gerçi bu bile ayrımın ne kadar bariz olduğunu gösteriyor ama yok artık yapabileceğim birşey) olduğunu idrak edip de konulara o şekilde cevap verelim.

İyi çalışmalar.

Uveys El Konevi

Paylaşımcı
bende ilk yaptığım eşime elini yüzünü açması gerektiğini söylemek oldu.

Kardeşim senin eşini toplum kontrol etmese ne olur ya..Bırak istediği gibi elini de yüzünü de örtmek istiyosa örtsün kadıncağız...
Takvayı yaşamak isteyenlere hele de böyle bir devirde bu denlisahabe misal yaşamak isteyenlere engel olma bence kardeşim...

Yoksa ahirette eşin senden şikayetçi olabilir...Kocalık hakkı diye bir şey var..Unutma bence...:thinking:

küheylan1

Üye
takva ile alakalıdır..

bence bayanlarda çarşaf erkeklerde cübbe tarzı dini kıyafetler tamamen takva ile alakalıdır. her insanın inandığı kadarıyla inancını yaşar.. bunun kınanması veya utanç verici bir şeymiş gibi görülmesi ne etiktir nede doğrudur..

nur_Sahra

Asistan
hertarafimizi örten giysi islamin kurallarina göre bizi haramdan koruyacak giysi giymek farz ve buna en yakin kiyafet carsaf ama ayni zamanda pardesude tesettür kuralina uygun bi örtünme giysisidir....

islamveinsan

Doçent
S.a
Nur_Sahra; senden acilen Tesettür Risalesini okumanı rica ediyorum... Samimi söylüyorum hem sana hem diğer bütün dostlarıma anlayamayan varsa yada daha iyi anlamak isteyen; "Tesettür Risalesi ve Şerhini" kendilerine temin edeyim....

Çarşaf emrini takva olarak niteleyip, takvayıda; yaparsan iyi olur, yapmazsan bişi olmaz şeklinde tevil eden arkadaşlar Allah için daha doğru kelimeler kurun...

selametle..

nur_Sahra

Asistan
arkadas ben yanlis birsey söylemiyorum neden beni yanlis anliyorsun sürekli ben carsaf giyilmesinmi dedim? lütfen yazdiklarimi daha dikkatli oku!!!

selametle...

halimselim

Paylaşımcı
heramlık selamlık temamen osmanlı saray kültürüdür.bu kadar gizlenmek. toplumda böyle bir kültür yok. hatta peygamberimiz döneminde bile yok.

islamveinsan

Doçent
hertarafimizi örten giysi islamin kurallarina göre bizi haramdan koruyacak giysi giymek farz ve buna en yakin kiyafet carsaf ama ayni zamanda pardesude tesettür kuralina uygun bi örtünme giysisidir....

Pardesü ve manto; çarşaf,burka, peçenin yerini tutmaz...
Onun için Allah ın emri olan örtüyü karşılamaz...
Bundan dır ki örtünün tek şekli var; Peçe/Burka/Çarşaf dır....

Başörtüsü = farz
Çarşaf = takva
.......dersiniz biliyorum...

Selametle...

Sofuoglu

Ordinaryus

herkes fikrini soyleyecek tabi,kimisi iskenbesine gore konusacak kimiside hakki haykiracak,

haremlik ve selamlik osmanli saray kulturudur diyenlerede,
hosgoru vs adi altinda mavi boncuk dagitacak degiliz,

herkes bildigi hakkinda konussun,bilmiyorsa sussun,

susmazlarsada hakki baslarina balyoz gibi indiririz biiznillah......

selametle

kul emir

Profesör

herkes fikrini soyleyecek tabi,kimisi iskenbesine gore konusacak kimiside hakki haykiracak,

selametle

konu şuan için çarşaf değil hoocam lütfen lafınızı bilinde konuşun hiç kimseye hakaret etme hakkınız yok nedemek işkembe size uymayanlara geviş getiren hayvan diyemezsiniz :(

halimselim

Paylaşımcı

selametle

ağzın kokmaya başladı. ben genel yorum yapıyorum. sizde saygı duyun beni muhatap almayın.

Sofuoglu

Ordinaryus
konu şuan için çarşaf değil hoocam lütfen lafınızı bilinde konuşun hiç kimseye hakaret etme hakkınız yok nedemek işkembe size uymayanlara geviş getiren hayvan diyemezsiniz :(

yaw ne alaka simdi,kendin yazip niye kendin oynuyorsun,kime hayvan demisiz la havle,
iskembeye gore konusmak>kendi heva ve hevesine gore konusmak demek,yani dine gore degilde kendi mantigina gore hukum vermek demek,ona binayen kullandik,ne hayvani gevis getirmesi,akliniza gore anlam koyarak farkli yerlere cekmeyin.....

ağzın kokmaya başladı. ben genel yorum yapıyorum. sizde saygı duyun beni muhatap almayın.

agiz kokum aclikdan olsa gerek neyse,

haremli ve selamlik osmanli gelenegidir diyenler,kendi heva ve heveslerine gore konusanlardir,

bilmedigin konu hakkinda din adina ahkam kesme,
kendi fikrini soylemek farkli,din adina ahkam kesmek farkli,
ee din diye kendi fikriyatini soyleyenlerde dur orda diyecegiz,bundan dogal birsey olamaz,
muhattap olmak istemiyorsaniz,cevap dahi yazmazsiniz,ve bildiginiz seyler hakkinda konusursunuz veselam

selametle

kul emir

Profesör
yaw ne alaka simdi,kendin yazip niye kendin oynuyorsun,kime hayvan demisiz la havle,
iskembeye gore konusmak>kendi heva ve hevesine gore konusmak demek,yani dine gore degilde kendi mantigina gore hukum vermek demek,ona binayen kullandik,ne hayvani gevis getirmesi,akliniza gore anlam koyarak farkli yerlere cekmeyin.....

[/I][/B]

hocam kusura bakmayın ben biyologum ve biyolojide sadece geviş getiren hayvanların işkenbesi olduğu anlatılıyor yanlışmıyım ibarelere dikkat edelim

Sofuoglu

Ordinaryus
hocam kusura bakmayın ben biyologum ve biyolojide sadece geviş getiren hayvanların işkenbesi olduğu anlatılıyor yanlışmıyım ibarelere dikkat edelim

ben biyoloji okumadim ama insaninda gevis getiren bir yaratik oldugunu biliyorum,:)
sadece gevis hayvanlara mahsusumu?

isde bakis acisi,siz oyle bakip oyle gordunuz,bende niyetimi bildirdim vesselam

selametle