ÇarŞaf Gİymek UtanÇ Verİcİ Mİdİr?

kul emir

Profesör
insandamı gevis getirir helal olsun ilk defa duydum teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için :) hakkınızı helal edin bilmiyordum şimdi haklısınız işte tek yönlü bakmışım :(

Sofuoglu

Ordinaryus
insandamı gevis getirir helal olsun ilk defa duydum teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için :) hakkınızı helal edin bilmiyordum şimdi haklısınız işte tek yönlü bakmışım :(

valla ben yerken once cigniyorum sonra yutuyorum,:)
o cigneme olayinada gevis dendigini biliyorum,
tabi siz daha iyi biliyorsunuzdur,idda etmiyorum;)

Tartışmayı bıraksanız artık diyorum. Hoş olmaz mı?

yok kardes tartismiyoruz,bi konuya aciklik getirmeye calisiyoruz:) ;)

İmandanihsana

Doçent
GÖren Alİmler TartiŞiyorda Arasinda İhtİlaf Var Zanneder..tartiŞanlar Bİzİm Gİbİ Avam Tabaka Acİzler..İslam Sayfasi KardeŞİm Demek İstedİklerİnİ Ve DÜŞÜncelerİnİ Gayet İyİ Anladim..allah Razİ Olsun...baŞka Seylerde Solenebilir Ama Mevzunun Uzamasina Gerek Yok Dİmİ KardeŞlerİmm...kurallarina Uygun Olduktan Sonra TesettÜr CarŞaflada Olur...manto İlede Olur..pardesÜ İlede Olur...hasirlada Olur.....yeterkİ Ana Kaİdelere Uysun..

"haTTat"

Paylaşımcı
Zamanında vitali hakko adlı yahudinin (vakkonun kurucusu) eşarp ve manto üretimine girdiğini biliyor muydunuz?
Mantoya falan karşı olduğumdan değil, sadece malumat olarak verdim..

nur_Sahra

Asistan
ya cidden afbuyurun gülüyorum islamsayfasi sen cignemekle gevis getirmeyi karistiriyor olmayasin :D sirf kendini hakli cikarmak icin yanlis seyler söylüyosunya gülüyorum ALLAH affetsin :)

BADUH

Asistan
Meselede boğulmayın arkadaşlar. "İşkembeden atmak" elbette ağır bir tabir gibi ama sonuçta bundan maksadı haşa "sen hayvansın" diye çıkartmak da hem tartışmayı rotasından çıkartır hem de tabiri kullanana galiba saygısızlık oluyor.

Zaten konu da baya bi rotasından çıkmış gibi. Gerçekten konu neydi?

İyi çalışmalar.

Sofuoglu

Ordinaryus
ya cidden afbuyurun gülüyorum islamsayfasi sen cignemekle gevis getirmeyi karistiriyor olmayasin :D sirf kendini hakli cikarmak icin yanlis seyler söylüyosunya gülüyorum ALLAH affetsin :)

sirf yazmak icin yine yazdinya,helal olsun sana..........

neyse konu uzamasin,burda kapatayim(kendi adima)
:wave[1]:

mavigece

Asistan
Ya bu devirde çarşaf giyilmemeli bence...Çünkü inanılmaz dikkat çekiyor...Ben şahsen kapkara çarşaf giymiş birine inanılmaz dikkatle bakıyorum...Dinimiz dikkat çekici şekilde giyinmemeyi önermekte...Tabiki örtüsüne dikkat etmeli her bayan ama bu dikkat çekmemeli...Dikkat çektikten sonra o örtünme amacına ulaşmamış oluyor(Şahsi fikrim:) )

nur_Sahra

Asistan
bende bunu söylemistim carsaf gercekten cok dikkat cekici...

BAHÇEM88

Üye
Aman Haaa!!!

niye utanç verici olsun ki utanan varsa giymesin kardeşim çarşaf giyenleride kutlarım ve o çarşafa el uzatanın elini kırarım tarih den örnek maraşta çarşaflı bir kadının peçesine el uzatıldığında o el uzatanı nasıl uzat mış sütçü imam hiç utanmayın çarşaflı bacılarım sizin çarşafınız için seve seve canımı veririm A.E.O

"haTTat"

Paylaşımcı
Ya bu devirde çarşaf giyilmemeli bence...Çünkü inanılmaz dikkat çekiyor...Ben şahsen kapkara çarşaf giymiş birine inanılmaz dikkatle bakıyorum...Dinimiz dikkat çekici şekilde giyinmemeyi önermekte...Tabiki örtüsüne dikkat etmeli her bayan ama bu dikkat çekmemeli...Dikkat çektikten sonra o örtünme amacına ulaşmamış oluyor(Şahsi fikrim:) )
Ne ölçüde dikkat çekiyor tartışılır. Bakış açısıyla ilgili tabii.
Bir müslüman helal olsun şu zamanda çarşaf giyebilen de var ya Allah onlardan razı olsun diyebilir. Ya da laik geçinen biri şuna bakın nasıl da giyinmiş, bunlar yakında şeriatı da getirir, yaşatmamak lazım bunları diye düşünebilir.
Yani tamamen kimin nasıl baktığıyla ilgili. Hem ayrıca çarşaflı birisini gördüğü zaman hemen kafasını çeviren birçok erkek gördüm ankarada. Şahsen bir erkeğin ilgisini çekip onun hakkında kötü düşünmeye sevk edeceğini düşünmem. Çarşafa rağmen düşünüyorsa o kişinin kanından şüphe ederim. Ayrıca bence en fazla bu zamanda giyilmeli çarşaf. Şeairdir ne de olsa..
Vesselam..

islamveinsan

Doçent
S.a

Öncelikle; Risale i Nurdan bölümler yazan isimlerinin önüne sonuna "nur" ismini takan, yazıların altına Risale i Nurdan bölümler kesitler sunan arkadaşlar ???

- Bektaş i gibi Kur'an ın içinde keyfiyetine göre ayetleri cımbızladığı gibi
Siz de Risaleden keyfiyetinize yada abilerinizin heva ve heveslerine göre cımbız kullanıyorsunuz...
- Bir ihtimal daha var; yada siz Risale i Nuru okumuyorsunuz... Yada sadece düz yazı gibi okuyorsunuz.... Yada susuyorysunuz...
- Risalei Nur a talebe olan her adam; önce Risalei Nurda yazana taraf olacak...
Sonra; Risaleye muhalefet etmeyecek...

Ben "nurcu" deyince kızıyorlar...
- Tesettür Risalesini okuyup, hala çarşaf a muhalefet eden yada sadece iyidir diye geçen... Bugün ki tesettür anlayışını benimseyen "nurcu" arkadaşlar...
- Tesettür Risalesinde Kur'an ın ve sünnet i seniyenin tesettür hakkındaki izah ını iyi ve dogru anlayin lütfen...

* Kur'an ın emri
* Sünnet i seniye
* Üstad ın tebiti; Kesinlikle ÇARŞAF'dır...

Evet çarşaf dikkat çekiyor;- Sokaklarda ellerinde biralarıyla keyf edenlerden daha çok
- Mini etek giyen çağdaş, çağ üstü kasap tezgahtarından daha çok
- Cadde boylarında; ayak üstü sevişme terapileriyle günlük aşk tazeleyen, insan görünümlü hayvanlardan daha çok
- Parklarda şarap alemi yapanlardan daha çok
- Başında örtü, gözünde sürme, bacağında pantolon, yüzünde boya, burnunda hızma takan "modern kapalı" kadınlardan daha çok
- Çarşılarda "bayan lazımmı abi" muhabbetinden daha çok
...............
...............

Evet dikkat çekiyor...
Dikkat çekmemek küfrü benimsemek, küfre taraf olmaksa;
İSTER DİKKAT ÇEKSİN, İSTER CELLAT İPİMİ...

Selametle.. Allah muininiz olsun...

nur_Sahra

Asistan
islamveinsan kimseyi yargiliyamazsin burda "abilerinizin heveslerine göre cimbiz kullaniyosunuz"diye ben bunu hakaret olarak algiliyorum!! birbimize saygili ve incitmeden konusursak daha saglikli fikir alisverisinde bulunabilecegimize inaniyorum.

Vesselam..

islamveinsan

Doçent
S.a

Hakaret olarak algılamanı makul ve mantıklı buluyorum... Çünkü; sözlerim sizlere geliyor, gerektigi kadarını zaten üzerine alıyorsun...

Eğer sözlerim rahatsız ediyorsa kolayı var; git ve aklını abilerinin cebinde al...

Ayrıca ben saygısızlık etmiyorum ve incitmiyorum, en azından kırmak için değil iman a dair sıkıntıları onarmak adına söylüyorum...
Güzel bakan güzel görür...

Risale i Nur okuyun diyorum... Okumakla kalmayın idrak edin...
Tesettür Risalesini okuyup, çarşaf a; TESETTÜR İ ŞER İ diyemiyorsan yine oku
yine oku yine oku yine oku...

Hala diyemiyor ve Üstad ı anlamıyorsan sana "Tesüttür Risalesi ve Şerhini" gönderebilirim.. ücret istemeyiz, Hakka taraf olun yeter.....

Selametle...

nur_Sahra

Asistan
S.a

Hakaret olarak algılamanı makul ve mantıklı buluyorum... Çünkü; sözlerim sizlere geliyor, gerektigi kadarını zaten üzerine alıyorsun...

Eğer sözlerim rahatsız ediyorsa kolayı var; git ve aklını abilerinin cebinde al...

Ayrıca ben saygısızlık etmiyorum ve incitmiyorum, en azından kırmak için değil iman a dair sıkıntıları onarmak adına söylüyorum...
Güzel bakan güzel görür...

üzerime alinmam gayet normal degilmi resmen nicklerinin basinda ve sonunda nur yazan arkadaslar.. diye hitap ediyosun su söyledigin cumleyle az cok kime cevap verdigimide anlayabiliyorum "Eğer sözlerim rahatsız ediyorsa kolayı var; git ve aklını abilerinin cebinde al..." ben aklimi nerden alicami sana sormuyorum kardesim. ne kadar saygili bi insan oldugun belli bir daha asla cevap vermicem hakkim varsa ki oldugunu düsünüyorum helal olsun sende hakkini helal edersin ins.

Vesselam...

nur_Sahra

Asistan
ben carsafa bi tesettür giysisidir diyorum suan kapaliyim ama carsaf giymiyorum ve carsaf giydigim zamanda bundan gurur duyarim carsaf siyah bi kumasin bi bayanin vucudunu tamamiyle kapatacak sekilde dikilip giyinilir hale gelmesidir... herhangi bi bez parcasini ben butun vucudumu kapatacak sekilde aynen carsaf gibi üzerime geciririm buda tesettürdür öyle degilmi?

mavigece

Asistan
Kur'anı kerimde çarşaf diye birşey yoktur...Örtünme vardır...Dış örtü vardır...el ve yüz müstesna bir bayan örtünmelidir...Ama bunu çağa göre yapmalıdır...Çok eski tarihte kara çarşafla örtünüldüyse bunun sebepleri mutlaka vardır...Şimdi tekstil çok çok ilerledi..Tutupta kapkara çarşaf giyipte sokakta gezmek çok abes bişey bence...Çok yanlış!...Herkesin bütün gözlerin onda olması islamiyeti yaşamasınada engel ve de rahatsız edici bişey bence...Yine örtünsün ama bütün gözlerin onda olmayacağı şekilde ve sade olacak şekilde olmalı...Biz şimdi burada kara çarşafı yanlış bulduk diye bazı arkadaşlarda tepki göstermiş hayret ediyorum...Biz ne diyecekmişiz o tarz giyinenlere "helal olsun bu devirde bunu yapıyor" demeliymişiz bak bak baaaak...bırakın Allah aşkına ya:D

vuslat02

Üye
kendin sordun,kendin cevapladın..ne yapmaya çalışıyosun sen..
olumsuz düşünüyosunda niye soru sorarken,kötü gözle bakılmaktadır diye soruyosun..
desene ozaman,o soruyu sorarken,bende kötü bakıyorum diye..