Bakan Çelik: 950 TL'ye Geçinilir

ihvanistanbul

AkhenAton
Bi Allahtan korkun ya. Hakikaten bi Allahtan korkun.

çıkıp dolaşmıyor musunuz dışarıda hiç? bugün bir öğün yemeğin maliyeti evde pişerse 4-5 liradan aşağı değil.

Geçen gezeyim eve de bi iki birşey alayım dedim. 1 kg peynir, 1 kg zeytin ve bir kaç kilo meyveye 85-90 tl verdim. Allah lutfetti bende vardı alabildim. Saati 3 tlye çalışan bir işçi nasıl alacak bunları? Asgari ücretlinin 3 günlük mesaisi demek şu yukarıda yazdıklarım.

bakan bey meclis lokantasından yiyip, milyarlık saatler takabilir, belki bu yüzden 950 tlyi 9500 tl sanmıştır.

Ha şu da var asgari ücretle çalışanlar az. Onların dahi ellerine mesaisi vs 1300-1400 tl geçiyor ama bu bile büyük şehirlerde YETMEZ. Adam kira ve ft ödedikten sonra ne yapacağını şaşırır.

Fakirlik neredeyse küfür olacaktı...

talib

Kıdemli Üye
İnsan mecbur kalırsa geçinir diyor. Çok akıllı ya kendince! İnsan mecbur kaldı mı sokakta da yaşar, mecbur kaldı mı domuz eti de yer. Mecburiyet başka bir şey. Şunu sormak lazım o zaman, sen niye mecbur bırakıyorsun?! On küsur yıldır iktidarsın ve senin zamanında kadınlar da çalışmak zorunda kaldı. Kimse 950 tl ye geçinemedi yani. Ve sen niye insanları o kadarcık paraya mecbur bıraktın?!

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
O konuşmanın başı sonu var çok sayın Tahsin.
Emekli maaşlarının az olduğunu ve Akp nin yanlış yaptığını yazmıştık..Bir miktar yukarıya çıkıp okuyunuz bize yazmadan evvel.
Dalga geçmeyide bırakınız .

Dalga geçmedim efendim, paylaştım sadece...
Hürmetler efendim...

lafons7275

Kıdemli Üye
Nu'mân b. Beşîr "Arzu ettiğiniz yiyecek ve içecekleri bulamadığınızdan mı yakınıyorsu*nuz? Ben, Peygamberimizin kamını doyur*mak için hurma bulamadığını gördüm" de*miştir (Müslim).

Sa'îd Makbûrî, Ebû Hureyre'nin önlerinde kuzu kızartan kişilerin yanın*dan geçerken davet edildiğinde bunu red*dederek "Allah Rasülü dünyayı karnını arpa ekmeği ile bile doyurmadan terk etti" dediğini rivayet etmiştir (Buhari). Enes, Hz. Peygam*ber s.a.v.'in ailesinin akşamları buğday veya bir başka tahılları olmadığını rivayet et*miştir (Buhari).

Ebû Hureyre, Hz. Peygamber s.a.v.'in açlık se*bebiyle karnına taş bağladığını rivayet etmiş*tir (Tabakat). Mesrûk b. el-Ecdâ bir gün Hz. Aişe'nin hadis rivayet ederken aniden gözyaş*larına boğulduğunu rivayet etmiştir. Ümmü'l Mü’minin'i neyin ağlattığını sorduğunda Hz. Aişe "ben yiyecekle doymadım, fakat Allah Rasûlü'nün 4 ay ardarda buğday ekmeği ye*mediğini hatırlayınca ağladım" dedi (Taba-kat).

Hz. Aişe şöyle söylemiştir: "Biz âl-i Muham*med, ateş yakıp üzerine tencere koyarak sıcak yemek pişirmeden ay geçtiği olurdu. Bizim başlıca gıdamız hurma ve su idi." (Buhari).

"Sirke ne güzel katıktır, Ya Rabbi, sirkeyi mübarek kıl. Zira o benden önceki peygamberlerin de katığı idi. Sirke bulunan ev, muhtaç duruma düşmez"

“İnsanoğlunun midesini doldurmasından daha zararlı bir şey yoktur. Kişiye belini doğrultacak kadar yemek yeter.”

Hz. Aişe’den (ra): ‘Peygamber Efendimiz’in (asm) aile efradı, O’nun (asm) hayatının sonuna kadar, üst üste iki öğün arpa ekmeğini doyuncaya kadar yemediler.’

Ekmek hurmanın katığıdır Yusuf Bin Abdullah Bin Selam’dan (ra): ‘Peygamber’ı (asm) gördüm, bir parça ekmek aldı, üstüne hurma koydu ve şöyle dedi: ‘İşte bu, bunun katığıdır.’ (Ebu Davud)

Abdullah Bin Cafer’den (ra): ‘Peygamber’i (asm) taze hurma ile salatalık yerken gördüm.’ (Buhari, Ebu Davud, Tirmizi)

Rasülullah s.a.v.: "Allah'ım, beni yoksul olarak yaşat, yoksu; olarak canımı al ve yoksullarla haşreyle"_diye dua etmiştir. Bir başka duası da; "Ey Rabbim! Âl-i Muhammed'e geçinecek kadar nzık ver!" şeklindeydi. (Buhari ve Müslim).

ihvanistanbul

AkhenAton
Nu'mân b. Beşîr "Arzu ettiğiniz yiyecek ve içecekleri bulamadığınızdan mı yakınıyorsu*nuz? Ben, Peygamberimizin kamını doyur*mak için hurma bulamadığını gördüm" de*miştir (Müslim).

Sa'îd Makbûrî, Ebû Hureyre'nin önlerinde kuzu kızartan kişilerin yanın*dan geçerken davet edildiğinde bunu red*dederek "Allah Rasülü dünyayı karnını arpa ekmeği ile bile doyurmadan terk etti" dediğini rivayet etmiştir (Buhari). Enes, Hz. Peygam*ber s.a.v.'in ailesinin akşamları buğday veya bir başka tahılları olmadığını rivayet et*miştir (Buhari).

Ebû Hureyre, Hz. Peygamber s.a.v.'in açlık se*bebiyle karnına taş bağladığını rivayet etmiş*tir (Tabakat). Mesrûk b. el-Ecdâ bir gün Hz. Aişe'nin hadis rivayet ederken aniden gözyaş*larına boğulduğunu rivayet etmiştir. Ümmü'l Mü’minin'i neyin ağlattığını sorduğunda Hz. Aişe "ben yiyecekle doymadım, fakat Allah Rasûlü'nün 4 ay ardarda buğday ekmeği ye*mediğini hatırlayınca ağladım" dedi (Taba-kat).

Hz. Aişe şöyle söylemiştir: "Biz âl-i Muham*med, ateş yakıp üzerine tencere koyarak sıcak
yemek pişirmeden ay geçtiği olurdu. Bizim başlıca gıdamız hurma ve su idi." (Buhari).

"Sirke ne güzel katıktır, Ya Rabbi, sirkeyi mübarek kıl. Zira o benden önceki peygamberlerin de katığı idi. Sirke bulunan ev, muhtaç duruma düşmez"

“İnsanoğlunun midesini doldurmasından daha zararlı bir şey yoktur. Kişiye belini doğrultacak kadar yemek yeter.”

Hz. Aişe’den (ra): ‘Peygamber Efendimiz’in (asm) aile efradı, O’nun (asm) hayatının sonuna kadar, üst üste iki öğün arpa ekmeğini doyuncaya kadar yemediler.’

Ekmek hurmanın katığıdır Yusuf Bin Abdullah Bin Selam’dan (ra): ‘Peygamber’ı (asm) gördüm, bir parça ekmek aldı, üstüne hurma koydu ve şöyle dedi: ‘İşte bu, bunun katığıdır.’ (Ebu Davud)

Abdullah Bin Cafer’den (ra): ‘Peygamber’i (asm) taze hurma ile salatalık yerken gördüm.’ (Buhari, Ebu Davud, Tirmizi)

Rasülullah s.a.v.: "Allah'ım, beni yoksul olarak yaşat, yoksu; olarak canımı al ve yoksullarla haşreyle"_diye dua etmiştir. Bir başka duası da; "Ey Rabbim! Âl-i Muhammed'e geçinecek kadar nzık ver!" şeklindeydi. (Buhari ve Müslim).

Bu ümmet senin gibiler yüzünden bu halde.

madem bu işler bu kadar faziletli buyursun vekillerimiz önder olsun. kendilerine gelince bir aylık asgari ücret kadar zam millete gelince asgari ücretle geçinilir...

Sende kalk buna çanak tut. KAÇ PARAYLA GEÇİNİYORSUN LAFONS! KAÇ PARAYLA! ÜZERİNDE Kİ ALLAH HAKKI İÇİN SÖYLE BAKALIM SENİN HANENE KAÇ PARA GİRİYOR?

lafons7275

Kıdemli Üye
Bu ümmet senin gibiler yüzünden bu halde.

Subhanallah, Peygamberimizin sav. sözlerini hiçbir yorum katmadan buraya aktardım ve sen onları alıntılayıp ümmetin bu halde olmasının sebebini bu hadisleri koyan birine bağladın. Allah'tan kork ve Allah'ın takdirine razı ol.

ihvanistanbul

AkhenAton
Subhanallah, Peygamberimizin sav. sözlerini hiçbir yorum katmadan buraya aktardım ve sen onları alıntılayıp ümmetin bu halde olmasının sebebini bu hadisleri koyan birine bağladın. Allah'tan kork ve Allah'ın takdirine razı ol.

Bırak beni Allah ile aldatmaya çalışmayı da söyle evine kaç para giriyor senin?

lafons7275

Kıdemli Üye
KAÇ PARAYLA GEÇİNİYORSUN LAFONS! KAÇ PARAYLA! ÜZERİNDE Kİ ALLAH HAKKI İÇİN SÖYLE BAKALIM SENİN HANENE KAÇ PARA GİRİYOR?

Allah ne takdir etmişse haneme o para giriyor, senin hanene de Allah ne takdir etmişse o giriyor. Allah'ı şikayet etmeyi bırak. Şükredin nimetimi artırayım diyen Allah'a güven.

ihvanistanbul

AkhenAton
Allah ne takdir etmişse haneme o para giriyor, senin hanene de Allah ne takdir etmişse o giriyor. Allah'ı şikayet etmeyi bırak. Şükredin nimetimi artırayım diyen Allah'a güven.

Allah ile aldatmayı bırak lafons! Allah ile korkutmaktan vazgeç. bugün 950 lirayla geçinilebilir diyen sen adım gibi eminim ki çok fazlasıyla geçiniyorsun. Ben aç değilim açık değilim, hamdolsun gelirim standartların üstünde ama birisi çıkıpta 950 lirayla geçinilir derse orada dur derim. Senin yaptığın nedir biliyor musun milleti açlığa mahkum etmektir, buna çanak tutmaktır. Talib kardeş ne güzel yazmış mecbur kalınca domuzda yenir. Biraz daha düşürün geliri millet domuzla leş yesin!

lafons7275

Kıdemli Üye
Ademoğlunun bir vadi dolusu altını olsa bir vadi daha ister. Onun ağzını topraktan başka bir şey doldurmaz.

ihvanistanbul

AkhenAton
Haşa sen ne dediğini bilemeyecek duruma düşmüşsün artık. Peygamberimizin sav. sözlerini Allah ile aldatmak gibi görme.

Hayır, hayır sen ne yaptığını görmüyorsun. Mızraklarının uçlarına ayet asanlar gibisin şu an.

Kiraların 700-1000 tl bandında olduğu bir ülkede hükümetin verdiği 950 tlden razı olun diyorsun. Fazlasını talep etmeyin, insanca yaşamak size ne gerek diyorsun!

lafons7275

Kıdemli Üye
insanca yaşamak size ne gerek diyorsun!

İnsanca yaşamak Peygamberimizi sav. örnek almakla olur.

Rasülullah s.a.v.: "Allah'ım, beni yoksul olarak yaşat, yoksul olarak canımı al ve yoksullarla haşreyle" diye dua etmiştir.

Bir başka duası da; "Ey Rabbim! Âl-i Muhammed'e geçinecek kadar rızık ver!" şeklindeydi. (Buhari ve Müslim).

ihvanistanbul

AkhenAton
İnsanca yaşamak Peygamberimizi sav. örnek almakla olur.

Rasülullah s.a.v.: "Allah'ım, beni yoksul olarak yaşat, yoksul olarak canımı al ve yoksullarla haşreyle" diye dua etmiştir.

Bir başka duası da; "Ey Rabbim! Âl-i Muhammed'e geçinecek kadar rızık ver!" şeklindeydi. (Buhari ve Müslim).

Fakirlik nerdeyse küfür olacaktı… bu söz kimin?

lafons7275

Kıdemli Üye
Fakirlik nerdeyse küfür olacaktı… bu söz kimin?

Hazret-i Peygamber -sallâllâhü aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuşlardır: “Fakîr, bir lokmayı şu kapıdan, bu kapıdan elde edene denmez.” Bunun üzerine sahâbîler: “–Yâ Rasûlallâh! Öyleyse fakîr kimdir?” diye sordular. Rasûl-i Ekrem -sallâllâhü aleyhi ve sellem- Efendimiz: “–Fakîr, ihtiyâç içinde kıvrandığı hâlde ihtiyâcını açıklayıp söylemeyen, kimseden bir şey istemeyen kişidir.” (Müslim, Kitâbu’z-Zekât, Bâbu’l-Miskîn) şeklinde cevap verdi.