Ateistler ile hadis inkarcıları arasında ne fark var?

adams77

Kanalizasyoncu
Boşver güzelim. Senden benden çok var piyasada. Ortaya birşey koyduğun zaman konuşuruz.

Ortaya bir şey koyacak olan ben değilim halen bunu fark etmiyormusun bende senin gibi kader 'ini yaşayan bir beşerim benim ortaya koyacağım şeyi beklerken o sesi duyabilirsin sen Alemlerin Rabbinin ortaya koyduğu şeylere bak bizi doğru olana götürecek olan nur onun ayetlerinde

lafons7275

Kıdemli Üye
bir virüs degil bircok virus yedik kardes , amma anitibiyotik epey saglam..

Keyfe göre hadis inkar edilmez. Hadisler tahkik edilir. Sahihlik derecesi arastirilir. Bize ilk bakista tuhaf gelen seyler üzerinde tefekkür edilir. Yine da tuhaflik varsa, kisinin benim Peygamberim böyle sey söylemez demek süretiyle o hadisi tercih etmemesi yadirganmamalidir.

Rivayetleri kutsamamak lazim, adi üstünde rivayettir, 100% Rasulullah (sav) söylemistir diye bir garanti vermek cok zordur. Aksini yapmak bu sefer insanlari toptan dini inkara itebilir.

Böyle toptan konuşma. Birkaç tane kendi metodunla inkar ettiğin sahih hadis getir.

Şu şu şu sebeplerle ben bunları kabul etmiyorum de.

Kolaya kaçma. Seni tanıyalım.

lafons7275

Kıdemli Üye
Ortaya bir şey koyacak olan ben değilim halen bunu fark etmiyormusun bende senin gibi kader 'ini yaşayan bir beşerim benim ortaya koyacağım şeyi beklerken o sesi duyabilirsin sen Alemlerin Rabbinin ortaya koyduğu şeylere bak bizi doğru olana götürecek olan nur onun ayetlerinde

O vakit ortaya konmuşlara çamur atmayacan.

Ben kaçtım. Cumadan sonra...

kilicarslan

Kıdemli Üye
Böyle toptan konuşma. Birkaç tane kendi metodunla inkar ettiğin sahih hadis getir.

Kolaya kaçma. Seni tanıyalım.

Toptan bir konusmak dan cok metodu anlatiyorum. En önemlisini söyleyim, KURAN ´a arz methodu. Yine bu yukardakilerle bütünlük icermelidir.
Yukarda yazidiklarima dair , kafadan bir sey söylemiyorum. Referanz Ebu Hanifedir.

Örnek istemissin, bence sen ver, benim aklima gelmiyor.

Yine bir misal vereyim :

Kadinin aklinin eksikligi konusunda gecen anlatmistim, burda kast edilen kadinin duygusal bir varlik oldugudur karar mekanizmasinda duygusal dürtülerle hareket ettiginden olmalidir. Mantik bayanlarda daha arka plandadir. Burda bir asagilama söz konusu degil, aksine bilimsel bir gercek söz konusudur.

Burda yapilan KURAN cercevesinde hadisin tevilidir.

adams77

Kanalizasyoncu
T
Yine bir misal vereyim :

Kadinin aklinin eksikligi konusunda gecen anlatmistim, burda kast edilen kadinin duygusal bir varlik oldugudurm karar mekanizmasinda duygusal dürtülerle hareket ettiginden olmalidir.

:) nasıl vardın bu kanıya merak ettim

adams77

Kanalizasyoncu
Mantik bayanlarda daha arka plandadir. Burda bir asagilama söz konusu degil, aksine bilimsel bir gercek söz konusudur.

Kadınları çok az tanıyorsun anlaşılan :) Bilimsel gerçekler zamanla değişebilecek bilgilerdir. Bence kadınları tekrar analiz ve tahlil et :O

kilicarslan

Kıdemli Üye
:) nasıl vardın bu kanıya merak ettim

bilimsel bir gercek bu. Bayanlar duygusal sekilde(genelde) karar verir. Mantik arka plandadir. Bu konuda yapilana arastirmalar bunu ortaya koyuyor, kaldiki cevremizi iyice takip edersek bunu kendimizde görebiliriz.

Kadinlari iyi tanimaktan, cokca bizim hanimi iyi taniyorum :D

adams77

Kanalizasyoncu
bilimsel bir gercek bu. Bayanlar duygusal sekilde(genelde) karar verir. Mantik arka plandadir. Bu konuda yapilana arastirmalar bunu ortaya koyuyor, kaldiki cevremizi iyice takip edersek bunu kendimizde görebiliriz.

Kadinlari iyi tanimaktan, cokca bizim hanimi iyi taniyorum :D

Bilimsel gerçekler biraz bilimsel olurlar :)

Bir kadına hamur ver sana bin bir çeşit börek , kek vs vs gibi hamur işi sunar. Bir erkeğe hamur ver hiç bir şey sunamaz karnı çok acıkırsa hamur olarak yer. Kadın çok düşünür , yaratıcıdır ve üretkenliktir. Kadın 'a bir tek söz söyle sana karşılığında 10 söz söyler :) Kadınlarda mantık arka planda değildir aksine mantık ön plandadır sadece çoklu çeşitten seçme hakkını erkeğe bırakmadıkları için biraz kararsızlık yaşarlar erkeğin yardımı ile karar verirler hepsi budur hımm günümüz kadınları üzerinden konuşursak onlar montaj onlara bakma :)

Bilim adamları diye bir tabir vardır işte bu tabir mucitlerin hep erkek oluşundandır ama unutma icat yapacak olan mucidi bir kadın yetiştirir.

Kaptan

Mecra Yazarı
Ateist olmayı hadis inkarcılığına bağlayan aklı kıtlara Yusuf İslam'ın şu sözünü hatırlatalım;

"Müslümanları görseydim Müslüman olmazdım, iyi ki İslamı Kur'an'dan öğrenmişim."

"İslam, ne bugünkü Müslümanların tavır ve davranışları, ne İslam tarihinin şu veya bu dönemi, ne de İslam adına kaleme alınan şu veya bu kitabın anlattıklarıdır. İslam Ku'ran'dır..."

kilicarslan

Kıdemli Üye
Bilimsel gerçekler biraz bilimsel olurlar :)

Bir kadına hamur ver sana bin bir çeşit börek , kek vs vs gibi hamur işi sunar. Bir erkeğe hamur ver hiç bir şey sunamaz karnı çok acıkırsa hamur olarak yer. Kadın çok düşünür , yaratıcıdır ve üretkenliktir. Kadın 'a bir tek söz söyle sana karşılığında 10 söz söyler :) Kadınlarda mantık arka planda değildir aksine mantık ön plandadır sadece çoklu çeşitten seçme hakkını erkeğe bırakmadıkları için biraz kararsızlık yaşarlar erkeğin yardımı ile karar verirler hepsi budur hımm günümüz kadınları üzerinden konuşursak onlar montaj onlara bakma :)

Bilim adamları diye bir tabir vardır işte bu tabi mucitlerin hep erkek oluşudur ama unutma icat yapacak olan mucidi bir bayan yetiştirir.

diyorumya arastirmalar var, en son duydugumu söyleyeyim bayanlarin beyni erkeklere göre daha kücükmüs.

Verdigin örnek erkegin, daha mantikli düsündügünü gösteriyor. Adam yapmiyor, yaptiriyor. bayanda kocasini sevdigi icin (duygusalliktan) yapiyor. Baska sebeplerde olabilir tabii, oraya girmeyeyim simdi.

Bayanlar duygusal varliklar, duygu yüklüler, bu onlari mantigi arka plana atmaya iter. Yanlis anlasilmasin aptallar demiyorum. Duygusal yönleri cok kuvvetli. Bay bayan bir araya geldiginde birbirini dengeliyor, biri mantigini öne cikariyor, digeri duygusalligini böylece bir birini tamamliyor.

lafons7275

Kıdemli Üye
Toptan bir konusmak dan cok metodu anlatiyorum. En önemlisini söyleyim, KURAN ´a arz methodu. Yine bu yukardakilerle bütünlük icermelidir.
Yukarda yazidiklarima dair , kafadan bir sey söylemiyorum. Referanz Ebu Hanifedir.

Örnek istemissin, bence sen ver, benim aklima gelmiyor.

Yine bir misal vereyim :

Kadinin aklinin eksikligi konusunda gecen anlatmistim, burda kast edilen kadinin duygusal bir varlik oldugudur karar mekanizmasinda duygusal dürtülerle hareket ettiginden olmalidir. Mantik bayanlarda daha arka plandadir. Burda bir asagilama söz konusu degil, aksine bilimsel bir gercek söz konusudur.

Sen hadisi inkar etmiyorsun. Hadisi açıklıyorsun. Bizim buna bir itirazımız yok.Benim istediğim birkaç tane kendi metodunla inkar ettiğin sahih hadis getir.

adams77

Kanalizasyoncu
diyorumya arastirmalar var, en son duydugumu söyleyeyim bayanlarin beyni erkeklere göre daha kücükmüs.

Verdigin örnek erkegin, daha mantikli düsündügünü gösteriyor. Adam yapmiyor, yaptiriyor. bayanda kocasini sevdigi icin (duygusalliktan) yapiyor. Baska sebeplerde olabilir tabii, oraya girmeyeyim simdi.

Bayanlar duygusal varliklar, duygu yüklüler, bu onlari mantigi arka plana atmaya iter. Yanlis anlasilmasin aptallar demiyorum. Duygusal yönleri cok kuvvetli. Bay bayan bir araya geldiginde birbirini dengeliyor, biri mantigini öne cikariyor, digeri duygusalligini böylece bir birini tamamliyor.

Beynin küçük olması çok düşünüyorlar ve sonucunda yorulmuyorlar bu yüzden olabilir.

Kardeş sen olayın maddesel tarafına bakıyorsun :) senin incelediğin görsel tarafı birde bunun mana ve görünmeyen tarafı var ki her insanın içinde bir kadın ve erkek vardır unutma!! Erkek getirir kadın hazırlar beraber yerler.

Erkek daha mantıklı düşünmez erkeklik önündeki seçeneklerden gerekli olan ihtiyacı karışlamak için gösterdiği çaba ve güç harcama işidir bu arzu ve isteğe göre değişebilir vahyin dışına çıkarsan nefsini devreye sokarsın hatalı çaba ve güç harcamış olursun buda seni hatalı eyleme sürükler

İnsan eylemi önce üretir yani planlar , hazırlar , pişirir , süsler (kadınlığı ile) sonra bunu çaba ve güç harcayarak ortaya çıkarır (erkekliği) ve ortaya çıkan eylemden nimetlenir.

Günümüz montaj kadınları üzerinden bilimsel veri elde edilemez. Çıkan sonuç hata verir günümüz kadınları dış görünüşlerine özen gösterip süslenir allanır pullanır sadece güzelliklerini servis ederler iş üretkenliğe geldiğinde ise içleri koftur bir üretkenlikleri yoktur ev işi yapamazlar , yemek yapamazlar , çocuk bakamazlar kısaca hizmetçi tutmanız gerekir güzelliklerine aldanmayın içlerinde kesin bir para canavarı var :)

istisnalar kaideyi bozmaz,kuru yanında yaş telaş yapmaz
paranın değeri arttı , insan değeri battı.

Havas

Kısıtlı Erişim
hakimi tirmizi diyorki;benim hadislerin temelini araştırmama gerek yok .Allaha soruyorum onay aldıklarımı kitabıma ekliyorum"

bu kitaplar bukadar yüceltmek yanlış.

fakiri

Kıdemli Üye
Ateist olmayı hadis inkarcılığına bağlayan aklı kıtlara Yusuf İslam'ın şu sözünü hatırlatalım;
"Müslümanları görseydim Müslüman olmazdım, iyi ki İslamı Kur'an'dan öğrenmişim."
"İslam, ne bugünkü Müslümanların tavır ve davranışları, ne İslam tarihinin şu veya bu dönemi, ne de İslam adına kaleme alınan şu veya bu kitabın anlattıklarıdır. İslam Ku'ran'dır..."

Red ! Yusuf İslâma çok selâm söyle İslâm Dinine ihtidası konusunda nefsine (kendisine) hiç pay çıkarmasın ! Bu iş Rabbimizin ata-yı subhanisi ile gerçekleşen bir olaydır ! Eğer böyle olmasaydı,, o halâ pop şarkıları söylüyor olacaktı !

fakiri

Kıdemli Üye
hakimi tirmizi diyorki;benim hadislerin temelini araştırmama gerek yok .Allaha soruyorum onay aldıklarımı kitabıma ekliyorum"
bu kitaplar bukadar yüceltmek yanlış.

havas,
Sen Rabbimizin bize şah damarımızdan daha yakın olduğuna inanıyor musun ?
Herhalde yanılmıyorsak inanıyorsundur !
Şuhâlde bize şah damarımızdan yakın olan bir Rab, insanla konuşabilmesine veya insanlardan herhangibirine vahy etmesine nediye şaşı bakıyorsun?
Şura Sûresi 51. ayette Allah:

"Allah'ın bir insanla konuşması mümkün değildir. Ancak vahiy yoluyla veya perde arkasından konuşur. Yahut bir elçi gönderip, izniyle ona dilediğini vahyeder. O, yücedir, hikmet sahibidir." buyurmuyor mu?

Kaptan

Mecra Yazarı

Senin saçmalıkların ancak kenardan izlenir zaten :) Ben müdahil olacağım yer ve zamanı bilirim heç tasalanma, işine bak sen.

Taklitçi olma biraz yaratıcı ol. Hep benim kelimeleri kullanıyorsun. Benden istifade etmen güzel birşey tabi. Beni izlemye devam et o halde daha öğreneceğin çok şey var.

lafons7275

Kıdemli Üye
Abdullah b. Mes'ud (r.a) Rasûlullah (s.a)ın şöyle bu*yurduğunu söylemiştir:

"İsrail oğullarında meydana gelen ilk kusur şudur:

Birisi, (kötülük işleyen) başka bir adamla karşılaşır ve ona: "Ey adam! Allah'tan kork, yaptığını terket, çünkü o sana helal olmaz, derdi. Sonra ertesi gün onunla tekrar karşılaşır fakat dünkü yap*tığı, onunla birlikte yemesine, içmesine ve oturmasına mani olmazdı. Bunu yaptıklarında Allah onların kalblerini birbirine karıştırdı (Gü*nah işlemeyenlerin kalplerini günah işleyenlerin kalplerine muvafık kıldı)"

"Dikkat ediniz, gerçekten vallahi siz ya iyiliği emreder kötülükten menedersiniz, zalimin elinden tutup onu hakka döndürürsünüz ve onu hak üzere tutarsınız (ya da sizin de kalplerinizi birbirine karıştırır)

Kaptan

Mecra Yazarı

Taklitçi olma biraz yaratıcı ol. Hep benim kelimeleri kullanıyorsun. Benden istifade etmen güzel birşey tabi. Beni izlemye devam et o halde daha öğreneceğin çok şey var.

Beni izlemeye devam et o zaman.

:))

Taklit adamın ruhuna işlemiş