Yalnız Kurancılar, Modernistler ve Mezhepsizler Nasıl Bir Din İstiyorlar ?

Yetim

Kısıtlı Erişim
Hac suresi 26. ayette kiyam, ruku ve secde gecmektedir. Bakara Suresi 144,149 ve 150. ayetlerde kibleye donulmesi emredilmistir. Maide Suresi 6. ayet abdest alınması gerektiği Nisa Suresi 43 ayette de cünüp olanın yikanmasi gerektigi gecer

Abdestin nasıl alındığındanda bahsediyrmu

Kaptan

Mecra Yazarı
Adamlar en azindan kendi iclerinde tutarlilar. Sadece Kuran diyorlar ve sadece oradan besleniyorlar. Katilirsiniz veya katilmazsiniz, biz kesinlikle katilmiyoruz. Ama katilmadigimiz bir baska husus daha var. O da, Kuran + Sunnet deyip, ne kadar bidat ve hurafe varsa din adina bunlari savunanlardir. Evet bunlara da karsiyiz. Peygamberimizin de isaret ettigi ve sikayet edecegi gibi, Allah'in kitabini arkasina atarak, birilerinin anlayisini din diye pazarlayanlara da bunu canla basla savunanlara da karsiyiz.

Resulullah'in sunnetini ya da Allah'in kitabini yuceltme gorevini nasil icra ettigini en sahih bir sekilde Kuran'dan takip edebiliriz. Kuran'in onay verdigi konularda Resulullah'a itaat ayni zamanda Rabbimizin bizden istedigi ve bize yukledigi kat'i bir sorumluluktur. Baskalarini bilmem, biz; ifrat ve tefrite kacmadan bu sekilde inaniyor ve iman ediyoruz.

i9703 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yetim

Kısıtlı Erişim

ne kadar bidat ve hurafe varsa din adina bunlari savunanlardir.

Sen Bidatleri huafeleri aç bakalım ne imiş ?

SÜNNET DİYE BİLİNEN BİDAT NE İMİŞ HURAFE NE İMİŞ ?

Resulullah'in sunnetini ya da Allah'in kitabini yuceltme gorevini nasil icra ettigini en sahih bir sekilde Kuran'dan takip edebiliriz. Kuran'in onay verdigi konularda Resulullah'a itaat ayni zamanda Rabbimizin bizden istedigi ve bize yukledigi kat'i bir sorumluluktur. Baskalarini bilmem, biz; ifrat ve tefrite kacmadan bu sekilde inaniyor ve iman ediyoruz.

Bizde farklı demiyoruz sadece senin bu zihniyetin her hangi bi hocaya gitmedenmi oluştu yada her hangi bir kişiden dahi etkilenmedinmi ? işte burada diyoruzki Edileyi şeriyey delil dörttür Kuran sünnet kıyas fukaha icmai ümmet ...diyoruz...

adams77

Kanalizasyoncu
Sad - 65 De ki: "Ben, yalnızca bir uyarıcıyım. Bir olan, kahreden Allah'tan başka bir ilah yoktur.
Sad - 66 Göklerin, yerin ve ikisi arasında bulunanların Rabbidir, üstün ve güçlü olan, bağışlayandır.
Sad - 67 De ki: Bu büyük bir haberdir.
Sad - 68 Sizler ise, ondan yüz çeviriyorsunuz.
Sad - 69 Mele-i Ala tartışıp dururken, benim hiçbir bilgim yoktur.
Sad - 70 Bana ancak, yalnızca apaçık bir uyarıcı olduğum vahyolunmaktadır.

Yetim

Kısıtlı Erişim
bunlarin disindaki seylerde zaten sizin mezhepleriniz de farkli gorusler ileri surmustur.

Sen mezhebin görüş olduğunu kabul ettiğin halde kendi görüşünle hareket ediyorsun diğer taraftan görüşlere ne gerek var demeye getiriyorsun öyle ise senin görüşünde yok o zaman yok olan görüşüne niye saplaıyorusun

Görüşsüzlükte bi görüştür...mezhepszlikde bir mezhebdir şimdi sen kendi mezhebini oluşturmaya kalkmışın şimdi Bi tarafta İmamı Azam hazretleri bi tarafda sen AKILI BAŞINDA OLAN kişinin senin mezhebine tabi olurmu ?sen bir sahabemi gördünde görüşün olacak Tabiin sahabeyi kiramı r.a nı gördü ...NUR (SAHBEYİ KİRAM R.A ) GÖRMEYENİN GÖZÜ NE KADAR AÇILIR?

kilicarslan

Kıdemli Üye
O hadise öyle değil abi...Yanlış bilgi. Hz. Ömer efendimiz, Rasulullah efendimize bu halinde eza etmeyelim diye o görüşü ileri sürüyor. Yoksa, haşa yazdırmasına gerek yok, elimizde Kur'an var manasında değil. Ehli Sünnet uleması böyle nakleder. Hz. Ömer efendimizi öyle bir KÜFÜRDEN tenzih ederiz. Ves'selam.
Niye küfür olsun. Peygamberimiz hasta halindeyken sayikliyorda olabilir.
Oda öyle demistir. Dogrusunu paylasi verin bir zahmet.

bende bunu buldum : söz konusu olan vasiyet, hz. Ömerde Kuran bize yeter demis.
http://haber.gazetevatan.com/0/73815/4/yazarlar

kilicarslan

Kıdemli Üye
"Hadisi baska bir yerde buldum, ancak kaynak yazilmamis.
-----------

"Bana bir kâğıt verin, size bir vasiyet yazayım, daha sonra yanlış yola sapmazsınız” diye emir verdi, ama emir yerine getirilmedi ve isteği reddedildi.

Abdullah Bin Abbas’tan rivayetle: Hz. Peygamber ölümle karşı karşıya kaldığında yanında bulunan bir grup sahabe arasında Ömer de vardı. Peygamber hazretleri “Bana bir kağıt verin size bir vasiyet yazayım ki ondan sonra ters yola sapmazsınız.” dedi. Ömer: “Peygamber hastalıktan kendini kaybetti. Elimizde Kuran var. Allah’ın kitabı bize yeter” dedi. Odada bulunanlar arasında ikilik çıktı.

---------
burdan sünnetin inkari gibi bir sey asla cikmaz. Inkarda yok zaten. Arkadas sordugu icin, paylastim.

lafons7275

Kıdemli Üye
"Hadisi baska bir yerde buldum, ancak kaynak yazilmamis.
-----------

"Bana bir kâğıt verin, size bir vasiyet yazayım, daha sonra yanlış yola sapmazsınız” diye emir verdi, ama emir yerine getirilmedi ve isteği reddedildi.

Abdullah Bin Abbas’tan rivayetle: Hz. Peygamber ölümle karşı karşıya kaldığında yanında bulunan bir grup sahabe arasında Ömer de vardı. Peygamber hazretleri “Bana bir kağıt verin size bir vasiyet yazayım ki ondan sonra ters yola sapmazsınız.” dedi. Ömer: “Peygamber hastalıktan kendini kaybetti. Elimizde Kuran var. Allah’ın kitabı bize yeter” dedi. Odada bulunanlar arasında ikilik çıktı.

---------
burdan sünnetin inkari gibi bir sey asla cikmaz. Inkarda yok zaten. Arkadas sordugu icin, paylastim.

Sana zahmet bir de Hz. Ömerin ra. Efendimizin vefat haberini alınca verdiği tepkiyi de buraya koy ki o yüce sahabenin bu haberle ne denli yıkıldığını öğrenelim de o anki ruh halini anlayalım.

Böylelikle bize Kuran yeter sözünün altında neyi kastettiğini derdinin efendimizin ölmesini asla kabullenmemesi olduğunu anlasın insanlar.

kilicarslan

Kıdemli Üye
"Resûlullah ölmemiştir ve sağdır! Ona sâdece, Hz. Musa'ya arız olan saika gibi bir sarika arız olmuştur. Kim 'Muhammed öldü.' derse, onu kılıcımla iki parça ederim!

çelebiler

Kıdemli Üye
çelebi,gerçekten acayipsin,

sana yüzlerce defa soruldu, namazı anlatamadın, zekatı anlatamadın, haccı anlatamadın,

yahu sözünde sadık isen, bir ibadeti, her ne kolayına geliyorsa; kuran ayetleriyle tafsilatlı bir şekilde, yani ilk defa namaz kılacak veya zekat verecek bir müslümana yardımcı oluyormuşcasına anlat ne olur.

anlatamıyorsunn. peki ama neden? sen kuran okumuyor musun? okuyorsan, bize en basidinden namazı neden anlatamıyorsun.

seni zorlayan ne?

üşeniyor musun?

tabiki hayır!!

ee sorun nerde?

bal gibi de foyanın ortaya çıkacağından çekiniyorsun,. bu söylediğine kendin bile inamıyorsun.

namaza duracaksın, niyet ettin Allahu ekber dedin, tamam bunu kurandan nerden buldun??
bunun bile cevabını veremezsin.
boş adamlarsınız vesselam.

Anlattım anlattım bir çok kere anlattım.Hatta siz nasıl kılıyorsanız ben de öyle kılıyorum da demiştim.Apayrı bir namaz yok Kuran da nesini anlatayım?

Mesele benim Kuran daki namazı anlatıp anlatamam değil zaten.Mesele Allah Kitabında namazı anlattığı halde sizlerin nasıl olupta Allah'ın sözünü anlamamanızdır.Dikkatli okumuyorsunuz demek ki.Tertil üzere düşüne düşüne ayetler arasında irtibatı kurarak okumalısınız.Araştırıcı bir zihinle okursanız o zaman anlarsınız.Allah bizden bunu istiyor.

Bak mesela dün başka bir başlık altında yine anlatmıştım namazı.bana "boş adam" demişsin ya sen de böyle Kuran dan anladıklarınla anlat istersen kimin ne kadar boş olduğunu görelim ne dersin?

Bir de ben de sizlerden istemiştim hadislere göre namaz kılıyorsanız nasıl namaz kılabildiğinizi de siz anlatın istersen bakalım gerçekten kılabilecek misiniz.Ben iddia ediyorum ki hadislere göre namaz kılamayacaksınız.
@CENGİZHAN Kardeşim çok güzel anlatmışsın namazı aklınayüreğine sağlık.Ancak ilmihalden öte gidemeyenler anlayamayacak diye ben bu soru sorulduğunda herkese cevap yazmıyorum.Malesef senin yazının akibeti de öyle olmuş.İtiraz edemedikleri gibi kabul etmeye de cesaret edememişler.

namaz hakkındaki benim tespitlerim de aşşağıda daha önce yazdıklarımdan pek farkı yok.Önceden okumadıysan şimdi bakıp bir eleştiri yaparsan memnun olurum.
@havas kardeşim kimseden bir şey gizlediğim yok endişelenme buyur aşşağıdaki yazıyı okuyabilirsin.Namazı günümüzdeki gibi kılabilirsin elini ayağını nereye koyduğunun çok ta önemi yok."Kuran'a bakınca abuda kalkasım geliyor" diyen hadisçi ehli sünnet,şia ya da tarikatçı varsa en güzeli anladıklarını yapıp amuda kalkmalarıdır.

Maide 6. ayette nasıl abdest alacağımız bildiriliyor.

Ey iman edenler! Namaza kalkacağınız zaman yüzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi ve -başlarınıza mesh edip- her iki topuğa kadar da ayaklarınızı da mesh edin yıkayın.

Namazın kılınmasına gelince evet ilmihal kitaplarındaki gibi bir tarif Kuran'da yoktur.Kuran'da namazın bölümlerinden bahsedilir.Bu bölümlerden bahsedilirken de bu hareketlerin nasıl yapılacağı öğretilmez.

Hiç kimse de Allah Resulüne sormamıştır."Nasıl rüku yaparız nasıl secde ederiz" ya da "rüku secde kıyam nedir?" diye.

Önceki mesajımda sahabelerin bilmediklerini Allah Resulüne sorduklarını Peygamberimizin de gelen vahye göre cevapladığını söylemiştim.Hiç düşündünüz mü sahabeler "rüku edin diyorsun ama rüku nasıl yapılır" diye neden sormamışlardır?

Çünkü biliyorlardı.Namaz tüm peygamberlere ve ümmetlere emredilmiş bir ibadettir.Adem Peygamber'den beri müslümanlar namaz kılmayı bilirler.Hatta tüm tarih içindeki insanlık secdenin ne olduğunu bilir.

Mekke tevhid inancının merkezi olarak her dönemde tevhid inancına sahip müslümanların toplanma merkezi olmuştur.Kuran'da İbrahim Peygamber'e hitap eden ayetlerden buraya gelen müslümanların namaz kıldıklarını anlıyoruz.Mekke ve çevresindeki Hıristiyanlar ve Yahudiler de namaz kılıyorlardı.Bazı Hıristiyan ve Yahudiler günümüzde de namaz kılmaktalar.

Kurandaki ilk inen ayetlere baktığımızda da ilk müslümanların hemen ibadet etmeye başladıklarını görüyoruz.Bu ibadet namazdır.

Yani Kuran'ın indiği dönemde de ondan öncesinde de şimdi de insanlar tarih boyunca namazı biliyorlardı.Bu sebeple Kuran da namaz tarif edilmez.

adams77

Kanalizasyoncu
Sad - 65 De ki: "Ben, yalnızca bir uyarıcıyım. Bir olan, kahreden Allah'tan başka bir ilah yoktur.
Sad - 66 Göklerin, yerin ve ikisi arasında bulunanların Rabbidir, üstün ve güçlü olan, bağışlayandır.

Rab nedir!!! açıklaması olan var mı?

lafons7275

Kıdemli Üye
Önceki mesajımda sahabelerin bilmediklerini Allah Resulüne sorduklarını Peygamberimizin de gelen vahye göre cevapladığını söylemiştim.Hiç düşündünüz mü sahabeler "rüku edin diyorsun ama rüku nasıl yapılır" diye neden sormamışlardır?

Çünkü biliyorlardı.Namaz tüm peygamberlere ve ümmetlere emredilmiş bir ibadettir.Adem Peygamber'den beri müslümanlar namaz kılmayı bilirler.Hatta tüm tarih içindeki insanlık secdenin ne olduğunu bilir.

el cevap:

sormamışlar çünkü efendimiz sav. şöyle demiş: Ben nasıl namaz kılıyorsam siz de öyle kılın.

E hal böyle olunca direk izleyerek öğrenilmiş, şimdi şu hadisi okuyalım:

Ebu Humeyd es-Saidi (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) rükûa vardığı zaman iki elini diz kapaklarına iyice yaslar, parmaklarının arasını açar, sonra belini dümdüz yapar ve başını yukarı kaldırmazdı...”

Ebu Davud 731, Buhari 826, Beyhaki 2/84, Albânî İrva 305

adams77

Kanalizasyoncu

el cevap:

sormamışlar çünkü efendimiz sav. şöyle demiş: Ben nasıl namaz kılıyorsam siz de öyle kılın.

E hal böyle olunca direk izleyerek öğrenilmiş, şimdi şu hadisi okuyalım:

Ebu Humeyd es-Saidi (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) rükûa vardığı zaman iki elini diz kapaklarına iyice yaslar, parmaklarının arasını açar, sonra belini dümdüz yapar ve başını yukarı kaldırmazdı...”

Ebu Davud 731, Buhari 826, Beyhaki 2/84, Albânî İrva 305

Ayet ile destekle

Okyanus

Profesör

Rab nedir!!! açıklaması olan var mı?

Rab, terbiye eden, her şeyi bir ilk noktadan itibaren kademeli olarak terbiye ede ede son noktaya getiren anlamına gelir.

adams77

Kanalizasyoncu

Rab, terbiye eden, her şeyi bir ilk noktadan itibaren kademeli olarak terbiye ede ede son noktaya getiren anlamına gelir.

Peki güzel kardeşim benim Rabbimin bana yol göstermesinden başka bana kim yol gösterebilir beni kim terbiye edebilir beni kim eğitebilir bana kim öğretebilir!!!