Tek Delil Kur´an Diyen Kac Alim Var?

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
He ben sana kafir demedim ki.
Demem de bunu da söylemiştim.Öyle bir düşünce bile geçmez aklımdan diye de söylemiştim.

Her zaman put yapma riski vardır insanın bunu fark et istedim.

Putlarını yapanların örneklerini görmüyor musun?Hepsi Allah'ın yolunda olduğunu zannediyor fakat Allah ile aralarına koyduklarını putları haline geldiğini görmüyor.

:) :) :)

Senin PUT'un şikayetlendiklerinden çok daha büyük... Ve çok daha kutsal.. Farkında değilsin değil mi..?

Kur'an'ın tavsiyesine uyana PUT'un mani de ondan dedim... Halan güya uyanıksın... :) :) :)

ALI25

Kıdemli Üye
Malesef bu gidis de iyi bir yol degil bakiyorumda konu da konuluktan cikmis bilene.

ALI25

Kıdemli Üye
Ben sahsen bütün ayet-i kerimelerinde hepsinin de bir gece vakti indigini de bilmiyordum.

çelebiler

Kıdemli Üye
Ben haklı değilim Kur'an haklı...

O bana yolunu göstermiş... Buradaki bir çok arkadaş da O'nun gösterdiği şekliyle kulluğunda yol alıyor ve O'nun tavsiyesini dinliyor, işte sen de tam burada kırmızı görmüş boğaları andırıyorsun, sen de bir problem vardır,

Kur'an'ı dinleyen ve O'nun tavsiyesine uyana serseri mayın gibi saldırman garaip.... Benim sıkıntım buraya... Kur'an'ın tavsiyesini dinleyenden neden rahatsızsın zaten Kur'an'dan rahatsızsın da bunu çaktırmamaya mı getiriyorsun..? Çok uyanıksın...
Boğaya "belam" demeden önce düşünecektin bunları.

çelebiler

Kıdemli Üye
:) :) :)

Senin PUT'un şikayetlendiklerinden çok daha büyük... Ve çok daha kutsal.. Farkında değilsin değil mi..?

Kur'an'ın tavsiyesine uyana PUT'un mani de ondan dedim... Halan güya uyanıksın... :) :) :)
Buyur benim putumu koy ortaya o zaman ben de bileyim.

garip70

Ordinaryus
Anlayamadığınız yer burası işte.Kaynakların güvenilmezliği ayrı bir konu esas sebep bu değil.

Esas sebep Allah'ın Kuran'dan başka bir şeyi din adına kabul etmeyi yasaklamasıdır.

Hadislerin güvenilmezliği,Kuran ve kendi içinde çelişmesinden kaynaklanıyor.

Kuran rivayet değildir.Rivayet sözle gelen ulaştırmadır.kuran söz ile ulaşmadı bizlere yazı ile ulaştı.

Kuran Peygamber döneminde iner inmez yazılıp kitap haline getirildi.Allah'ın Kuran'da bahsettiği koruma da budur.

Bu konuda iyi bir araştırma yapman gerekiyor kardeşim. Çünkü Kur'an iner inmez kitap haline getirilmedi. O dediğin Peygamber efendimizden(sav) sonra oldu. Sizin güvenmediğiniz insanlar, kitap haline getirdi... Hafızlara soruldu, sayfalar toplandı, araştırıldı. Hz. Ebu Bekir zamanında Mushaf halinde toplandı. Zeyd İbn Sabit başkanlığında kitap haline getirildi. Hz. Ebu Bekir, Zeyd’e asla hafızasına güvenmemesini, her ayet için 2 delil olmak üzere, 2 şahıstan yazılı nüsha aramasını emretti. Bu iş için Zeyd, Hz.Ömer’in yardımını şart koşmuş, O’da ciddi bir şekilde kendisine yardım etmiştir.

Yani anlayacağın, yine sizin güvenmediğiniz insanlar yaptı bu işi...

garip70

Ordinaryus

çelebiler

Kıdemli Üye
Bu konuda iyi bir araştırma yapman gerekiyor kardeşim. Çünkü Kur'an iner inmez kitap haline getirilmedi. O dediğin Peygamber efendimizden(sav) sonra oldu. Sizin güvenmediğiniz insanlar, kitap haline getirdi... Hafızlara soruldu, sayfalar toplandı, araştırıldı. Hz. Ebu Bekir zamanında Mushaf halinde toplandı. Zeyd İbn Sabit başkanlığında kitap haline getirildi. Hz. Ebu Bekir, Zeyd’e asla hafızasına güvenmemesini, her ayet için 2 delil olmak üzere, 2 şahıstan yazılı nüsha aramasını emretti. Bu iş için Zeyd, Hz.Ömer’in yardımını şart koşmuş, O’da ciddi bir şekilde kendisine yardım etmiştir.

Yani anlayacağın, yine sizin güvenmediğiniz insanlar yaptı bu işi...

Kardeş hiç birşey anlayamazsın söylemediklerim üzerinden düşünür ve değerlendirme yaparsan.

Bu bahsettiklerin Kuran'ın kitaplaştırılması sürecinde mümkün mü sence?

Yani en basitinden Zeyd'e Ömer'in yardımı olmasaydı ne olurdu?Allah'ın sözlerinin korunması,kitap haline getirilmesi,kitabın ve insanlığın kaderi Zeyd ve Ömer'in doğru ya da yanlış çalışmasına kalabilir mi?

Allah insanlara vahiy gönderiyor bu vahiy kıyamete kadar gelecek insanların dünya ve ahiretini mamur edecek bir Kitap.

Rabbin insanlara son seslenişi.Son peygamber,son Kitap.Dünyada gelmiş geçmiş tüm değerlerin tüm kıymetlerin üzerinde.

Bu derecede önemli bir Kitap olan Allah'ın sözleri,vahyin birinci derece sorumluluk sahibi olan Resul olmadan kitaplaştırılabilir mi?

ALI25

Kıdemli Üye
Simdi arastirmadan geldim malesef kutub´u sitte de bulamadim o daha önce gecen Hadis-i Serif´i de.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Kardeş hiç birşey anlayamazsın söylemediklerim üzerinden düşünür ve değerlendirme yaparsan.

Bu bahsettiklerin Kuran'ın kitaplaştırılması sürecinde mümkün mü sence?

Yani en basitinden Zeyd'e Ömer'in yardımı olmasaydı ne olurdu?Allah'ın sözlerinin korunması,kitap haline getirilmesi,kitabın ve insanlığın kaderi Zeyd ve Ömer'in doğru ya da yanlış çalışmasına kalabilir mi?

Allah insanlara vahiy gönderiyor bu vahiy kıyamete kadar gelecek insanların dünya ve ahiretini mamur edecek bir Kitap.

Rabbin insanlara son seslenişi.Son peygamber,son Kitap.Dünyada gelmiş geçmiş tüm değerlerin tüm kıymetlerin üzerinde.

Bu derecede önemli bir Kitap olan Allah'ın sözleri,vahyin birinci derece sorumluluk sahibi olan Resul olmadan kitaplaştırılabilir mi?

Palavraya mı başladın şimdi de... Romen köçekleri senin kadar kıvıramaz... :) :) :)

Öyle oldu böyle oldu... :) :) :)

Korunan kitap'ın kitap haline getirilmesi, Sahaber'in vesilesiyledir... Bu işle iştigal eden Sahabiler, hafızalarındakini, elindekilerini, yazdıklarını ve not aldıklarını teker teker getirmişlerdir...

Getirseler ne olur anlamadım...

Zaten de getirmişler, getirmişler ve Kur'an kitap haline getirilmiştir...

Problem yoktur...

Köçek olmana gerek yoktur... Dansöz olmaya da gerek yoktur...

Bunları da olabilirsin ama o sıfatların yeri burası değildir...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Her bir müslüman Kur'an emrini yerine getirir, Peygamber'in yerine getirdiği gibi, fiil, kavil ve takrir üçgeninde öğrettiği gibi...

Yani her müslüman sofisiyle, alimiyle, cahiliyle, tarikatçısıyla Kur'an'a uyuyor...

Çelebi sanırım, kafasında var olan bir kitaba uyuyor ama o Kur'an değil sanırım... Ne dediğini de bilmez bir halde...

çelebiler

Kıdemli Üye
Palavraya mı başladın şimdi de... Romen köçekleri senin kadar kıvıramaz... :) :) :)

Öyle oldu böyle oldu... :) :) :)

Korunan kitap'ın kitap haline getirilmesi, Sahaber'in vesilesiyledir... Bu işle iştigal eden Sahabiler, hafızalarındakini, elindekilerini, yazdıklarını ve not aldıklarını teker teker getirmişlerdir...

Getirseler ne olur anlamadım...

Zaten de getirmişler, getirmişler ve Kur'an kitap haline getirilmiştir...

Problem yoktur...

Köçek olmana gerek yoktur... Dansöz olmaya da gerek yoktur...

Bunları da olabilirsin ama o sıfatların yeri burası değildir...
Ben akıl sahiplerine hitap ediyorum.Zincirini koparanlarla işim yok.

Sen kendine bir çoban değneği bul senin ilacın o.

adams77

Kanalizasyoncu
Halkı bilinçlendirecek camideki imam bu ise :)