Tek Delil Kur´an Diyen Kac Alim Var?

ömerusta

Kıdemli Üye
işin gücün rast gelsin yoluna devam vede daim olasın kardeşim bakma biz cahillere bizide ALLAH c.c. kurtarsın ona sığnıyoruz hayırlı geceler

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Allahü Teala "ÜLEMA" sınıfından razı olsun... O'nlar bu güzel, muhteşem, mükemmel ve olması gereken "İLM"i bizlere miras bırakmamış olsaydı,

Hiç şaka ifade etmiyorum, bizden sanılan "belam"lar, değil İslami bilgi'yi, Kur'an'ı dahi tahrif etmeye kalkarlardı...

Allahü Teala, Alim'i... Ülema'yı... Bilen'i... - Haşa - hiç, iş olsun kabilinden dolayı över mi..???

İtaat eyledik...

Amin...

çelebiler

Kıdemli Üye
Sıfatınız gün yüzüne çıktığında, "özel"e inme hassasiyetiniz neden depreşti acaba...

Menat'ınız bir "hin"liğe mi soyunacak..?

Soru soruyoruz küfür ediyor sonra da küfür etmedim diyerek akıl sağlığının yerinde olduğunu iddia ediyor.

Uydurma dinin aklını aldığı bir kişi kişiyle daha tanışmış olduk Allah şifa versin en kısa zamanda.Hem aklına hem dinine.

adams77

Kanalizasyoncu
Nakıslık benim ortaya attığım bir argüman değil, bu argüman Allahü Teala tarafından ortaya atılmış bir argüman ki,

Allahü Teala bu halde olanın nasıl hareket etmesi gerektiğini beyan etmiş...

Güzel Kur'an'cısın maşallah...

Hem Kur'an'a çakıyorsun hem de O Kelam'ın Sahibine...

Hiç utanman yok değil mi..???

Sadece Kur'an diyenler zaten Kur'an'a da akıl öğretecek kadar da hayasızdırlar, ahlaksızdırlar...

Şekilde görüldüğü gibi...

Şekil felan göremedim? Nerede bu şekil

adams77

Kanalizasyoncu
Ben Yaratan'ı dinlerim ve O'nun buyruğuna itaat ederim...

Nefsimin cahilce esaretinin kurbanı olmam...

Nefsimi Yaratan'ın tavsiyesine göre yönlendiririm, ki bunu da emreden Allah'tır...

Dolayısıyla, bunda bir problem yoktur...

Sen ise Allah'ın tavsiyesinin önüne geçecek kadar azgınlaşmış ve nefsini de Menat ya da Lat kılmış ve onlardan şefaat isteme azmindesin...

Yani tenkidin sana yakışıyor ve oturuyor...

Allahü Teala'nın tavsiyesini dinleyen ve O'na itaat eden bir nefis olması gereken bir nefistir... O nefis ancak Allah'ın tavsiyesini dinler... Bundan daha güzel ne olabilir...

El etek öpmeye gelelim mi? Sen aksiyon istiyorsun anlaşılan umarım verecek aklı selim cevapların vardır.

Yaratanı nerede ve nasıl dinliyorsun?

Nefsinin cahilce esaretine kurban olmam diyorsun fakat ağzından bal damlamıyor. Peki bu sözleri sana kim söyletiyor nefsin değilse

Menat ya da Lat 'ın ne olduğunu bize anlatırsan yada öğretirsen bizde bu durumdan kurtulmuş oluruz dimi

Görünen köy kılavuz istemez fakat senin samimiyetine nasıl inanacağız?

Dürüstlük islam 'da ne kadar önemli? ufakacık yalanlara yer varmıdır.

ALI25

Kıdemli Üye
Bir sünnet kabul etmemek veya inkar etmek bu bircok seyi götürür onlari da ardindan olarak misali.

ALI25

Kıdemli Üye
Insan resulullah (s.a.v) hadis i kabul etmiyorsa onun kavli sünnet i gitti geriye fiili sünnet onu nasil kabul ediyor onu da etmiyorsa diyelim geri takriri sünnet kalir birinci sünnet i kabul etmeyen hic bunlarin ikisinide kabul eder mi?.

ALI25

Kıdemli Üye
Kitab deyip durursun sen onu kabul etmekle de ser´i deliller bak ne güzel de isim verilip denilmis ona da bir baska isim le edille-i seri´iye edille-i erba diye.

Sen sirf kitab dedin durdun bunlari da ortadan kaldirdin cöphe atmis gibi oldun ve oysa ki ey fani sen de herkes de bilenlerde biliyor ki bu üc tane sey o kitab a dayaniyor ve de bir baska ifade ile ondan da cikmislardir deniliyor.

ALI25

Kıdemli Üye
Ser´i deliller
1.(Kitab)Kitabullah Allahu teala´nin kelami olarak onun kitabi Kur´an-i kerim dir.
2.(Sünnet)Sünneti Resulullah (s.a.v) 1 kavli 2 fiili 3 tahriri kisacasi ondan cikan seyler dir.
3.Icma ummet: ayni asir da yasamis olan muctehidlerin bir konuda birlesmeleri ve bir dini konusunda fikir belirtmeleridir.
4.Kiyas-i fukaha: fakih olan kimselerin bu üc seye bakip ve bunlardan birine birseyi kiyas etmeleri bu yukaridaki delillerden birine göre meseleyi ortaya koymasi dir.

ALI25

Kıdemli Üye
Bir soru dan maksad ne ise onun cevabi da ona göre dir.

Bizim sorumuz acik ve ortaya herkesin de anlayacagi gibi bir dil de yazilmistir.

Tek Delil Kur´an Diyen Kac Alim Var? Bunlar da sayilacak kadar az olur ve bir misal olarak da bilmiyorum insaninda bu parmaklarini da bir gecer mi?

çelebiler

Kıdemli Üye
Bir soru dan maksad ne ise onun cevabi da ona göre dir.

Bizim sorumuz acik ve ortaya herkesin de anlayacagi gibi bir dil de yazilmistir.

Tek Delil Kur´an Diyen Kac Alim Var? Bunlar da sayilacak kadar az olur ve bir misal olarak da bilmiyorum insaninda bu parmaklarini da bir gecer mi?
Allah ve Resulü tek delil Kuran derken bu yetmiyor mu size?

çelebiler

Kıdemli Üye
Sor: "Tanıklık bakımından hangi şey daha büyüktür?"
De ki: "Benimle sizin aranızda Allah tanıktır.

Bu Kur´an bana vahyolundu ki, onunla sizi ve ulaştığı herkesi uyarayım.

Siz gerçekten Allah´ın yanında başka ilahların bulunduğuna tanıklık ediyor musunuz?"

De ki: "Ben buna tanıklık etmiyorum." De ki: "O, sadece tek bir tanrıdır! Ve ben, sizin ortak tuttuğunuz şeylerden uzağım!"
(En’âm 6:19)

İlim Talebesi

Yasaklı
أَخْبَرَنَا الرَّبِيعُ بْنُ سُلَيْمَانَ قَالَ أَخْبَرَنَا مُحَمَّدُ بْنُ إدْرِيسَ الشَّافِعِيُّ قَالَ: لَمْ أَسْمَعْ أَحَدًا نَسَبَهُ النَّاسُ أَوْ نَسَبَ نَفْسَهُ إلَى عِلْمٍ يُخَالِفُ فِي أَنْ فَرَضَ اللَّهُ عَزَّ وَجَلَّ اتِّبَاعَ أَمْرِ رَسُولِ اللَّهِ - صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ - وَالتَّسْلِيمَ لِحُكْمِهِ بِأَنَّ اللَّهَ عَزَّ وَجَلَّ لَمْ يَجْعَلْ لِأَحَدٍ بَعْدَهُ إلَّا اتِّبَاعَهُ وَأَنَّهُ لَا يَلْزَمُ قَوْلٌ بِكُلِّ حَالٍ إلَّا بِكِتَابِ اللَّهِ أَوْ سُنَّةِ رَسُولِهِ - صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ - وَأَنَّ مَا سِوَاهُمَا تَبَعٌ لَهُمَا وَأَنَّ فَرْضَ اللَّهِ تَعَالَى عَلَيْنَا وَعَلَى مَنْ بَعْدَنَا وَقَبْلَنَا فِي قَبُولِ الْخَبَرِ عَنْ رَسُولِ اللَّهِ - صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ - وَاحِدٌ لَا يَخْتَلِفُ فِي أَنَّ الْفَرْضَ وَالْوَاجِبَ قَبُولُ الْخَبَرِ عَنْ رَسُولِ اللَّهِ - صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ - إلَّا فِرْقَةٌ سَأَصِفُ قَوْلَهَا إنْ شَاءَ اللَّهُ تَعَالَى .

Bize Rebi' b. Süleyman haber verdi : Muhammed b. İdris (Yani İmam Şafi) şöyle dedi : Kendisini yahut İnsanların onu İlme nisbet ettiği hiç kimseden Allah azze ve celle'nin Resulullah sallallahu aleyhi veselleme uymasını,onun hükmüne teslim olmasını farz kılması konusunda hiç kimseden muhalif yani zıt bir görüş işitmedim.

Çünkü Allah azze ve celle , kendisinden sonra hiç kimseye ittibayı emretmemiştir.Ancak Resulu hariç.Kendisinden sonra Resulune ittibayı emretmiştir.

Şüphesizki , her halde Allahın Kitabı ve Resulunun sünneti dışında söz gerekmez.Bu ikisi birbirine bağlıdır.Allahın bizim , bizden önceki ve sonrakilerin üzerindeki farzı Resulullah'tan gelen (sahih) haberleri kabul etmektir.Bu konuda farz ve vacip arasında bir ayırım yoktur.Resulullah'tan gelen haberleri bir fırka kabul etmemiştir ki , bunu ileride anlatacağım inşaallah.

(Şafi,El-Ümm)

garip70

Ordinaryus
Çelebiler kardeşe soru sordular.
"Kuran peygamberimiz tarafından yazıldıysa Peygamberin yazdırdığı ilk nüsha nerede?" Diye.

Çelebiler kardeşin de bu ilk nüsha için hadisçiler yaktırdı dedi.

İzahat kimlere yapılır bi öğren de gel.

İzahat sana göre kime yapılır? Bana göre anlamayana. Ben anlamadım izahat istiyorum. Çok şey mi istiyorum azizim?

Sözlerinle çelişiyorsun farkında değilsin. Bak çeliştiğin yeri söyleyim:

Kur'an peygamberimiz tarafından yazdırıldı diyorsun. Sonra da hadisçiler yaktırdı diyorsun.
Bak şimdi... Bu hadisçiler, hem peygambere hem de Kur'an'a bu kadar düşman iseler ortada hiç bir delil bırakmamaları gerekir. Yani mevcut Kur'an'ı tamamen yok etmiş olmaları lazım. Öncelikle bu insanlara iftiradır bu. Sonra, madem Kur'an yok edildi, bizim elimizde okuyacağımız hiç bir şey olmaması lazım. Ya da İncil ve Tevrat gibi gerçeği bozulmuş uydurulmuş bir şeyin olması lazım.

Diyelim ki kaldı. Bize kadar ulaşan Kur'an'ın nakil yoluyla geldiğini biliyoruz. Şimdi siz bütün bu ulemaları silip atıyorsunuz ya, bize ulaştırdıkları Kur'an'a da güvenilmez damgası vurmuş oluyorsunuz.

Diyeceksiniz ki Allah ayetleri koruyor. O zaman savunduğunuz yoldan sormazlar mı size, koruyacağız denen ayeti de
onlar uydurmuş olamazlar mı?
Çünkü bütün ulemaları bir kalemde silip attınız. O zaman bütün tarihi de inkar etmek lazım. Nerden biliyorsun belki de hiç peygamber gelmedi öyle değil mi?

O zaman tek bir şey kalıyor: Siz direk vahiy alıyorsunuz.

Kusura bakma ama çıkmaz sokaktasın. Size tek bir cevap bile yazmam emin olun. Çünkü yazdıklarınız muhatap alınacak cinsten değil. Ama Müslüman bir kardeşimi tehlike içinde görünce uyarmadan yapamıyorum.

Hem tarihi silip atıyorsun, hem de tarihten bilgi veriyorsun. Kur'an'ın peygamberimiz tarafından yazdırılıp, sonra da onun hadisçiler tarafından yaktırılması hadisesini öğrendiğiniz kaynağı sorabilir miyim?

Öğrendiğiniz o kaynağın ne kadar güvenilir olduğunu da merak ediyorum.

Şimdi bana diyeceksin ki; aptal, anlamaz, izahat kimlere yapılır bilmez, anlama özürlü,... daha başka sıfatlar da yapıştırabilirsin.

Hepsine eyvallah diyorum. Ben hepsiyim ve hatta daha fazlasıyım...

Ama yukarıdaki sorularıma cevap bahşederek beni ihya etmenizi de canı gönülden bekliyorum. Lütfen...

Eğer samimiysen...

ALI25

Kıdemli Üye
Allah ve Resulü tek delil Kuran derken bu yetmiyor mu size?
Bu cevab direk sen den geliyor ve eksik vede ayni zamanda olmamistir.

Böyle var mi bir söz yoksa bu tek senin aklin ve mantigin mi ve yaziyorsan ilmi yaz vakia ya da ters olarak da olmiyacak bir sekilde.

ALI25

Kıdemli Üye
Malesef bizim sorularin cevabi daha verilemis ve karsi taraftan gelen ve de verilmis olan cevablar eksik vede verilmemes gerektigi gibi mesele acik ve kesin bir sekilde ortaya konulup yapilmamis ve böyle seyler oldugu gibi ortaya konulmadiktan sonra ne söylese vede yazilsa makul ve makbul vede gerektigi gibide muteber olmazlar biiznillah.

ALI25

Kıdemli Üye
Kardesim abim de ki mesele öyle veya böyle , söyle dir de bende kabul etmiyorum veya inanmiyorum bu kadar iste.

garip70

Ordinaryus
Saçmalama :) okuduğunu anlama yeteneği kazanasın diye bir daha oku diyorum.Okumadığın için anlayamıyorsun.

Okuma yeteneğini kazanmalısın ki her seferinde başkalarının izahlarına muhtaç olmayasın.

Kendi fikir yapını oluşturup bilgi ve görgü seviyeni artırmalı zenginleştirmelisin.

Aksi halde hep birilerine muhtaç olur,ihtiyacını giderenin kulu olursun.

Okuduğumu anlamıyorum evet. Okumadığım için değil, okuduğum halde anlayamıyorum.

Ben bilgisiz, görgüsüz biriyim evet. Ama senin gibi hem tarihi inkar edip, hem de inkar ettiğim tarihten haber vererek görgülü olacaksam, ben görgüsüz olarak kalmaya razıyım. Ben almayayım sizin görgüden. Kalsın.

Şu fakiri kendine kul yapan Allah'a hamd olsun. Allah'a kul olan, kulluk yapacak başkasını aramaz.

Bilgi öğrendiğimiz kişilere kul olduğumuzu kast ediyorsan eğer, ona kulluk denmez. Hürmet denir.

Eğer öyle olsaydı öncelikle siz de annenizin kulu olurdunuz. Öğretmeninizin kulu olurdunuz. Bak yemek yemeyi, öğrenmişsiniz, okumayı yazmayı öğrenmişsiniz, bir şeyler araştırıp duruyorsunuz.
O zaman bütün bu kişilerin kulu musunuz?

Gerçekten düşünüyorum düşünüyorum anlamıyorum. Bir türlü anlayamıyorum. Sizi bir türlü anlamayıp, hadislere inanmaya ve uygulamaya da gücüm yettiğince devam edeceğim Rabbimin izniyle.

Varsın sizin gözünüzde odun olarak kalayım... Sizin mantıkla gidersem eğer ben Osmanlıyı da inkar ederim. Nerden bileyim geçmişte böyle bir devlet vardı. Hepsi uydurma.

Laf ya... İşin içinden çıkmayınca saçmalama... Tamam kardeşim saçmalayan ben olayım...

Fıkra:

Milletvekilinin biri bi köye gitmiş. 2 saat geçen zamanının sonunda köyden ayrılmış. Kahvede iki köylü konuşuyormuş:
- Ne akıllı adam yaaaa...
- Nerden bildin?
- Valla 2 saat konuştu, hiç bir şey anlamadım.