Tek Delil Kur´an Diyen Kac Alim Var?

çelebiler

Kıdemli Üye
Bana soruyorsun sen bu hadis biliyormusun diye suanda site ye sorsan aktif olanlar bilene bunu bilirler.
Bu hadisi bilseydin,hadislerin dine delil olamayacağını anlardın.

Hadislerin dinin delili olmadığının en açık örneği bu hadistir.

ALI25

Kıdemli Üye
Soruduğun sorudan bu hadisi bilmediğin anlaşılıyor.Öyleyse önce hadisi öğrenmelisin.Sonra bu soruları sorup soramayacağına karar vermelisin.
Ise geldigi gibi yazma ve Allah tan kor da meseleyi de saptirma.

Bu hadisi de biliyorum ve kitablarda okudum ve senden de sorularama da cevab beklemekteyimdir.

çelebiler

Kıdemli Üye
Sen ve sizler kayip ettiniz Burda bir mahlup oldun daha hak icin yazamiyorsun ve mesele cekinmeden ortaya koyamiyorsun.

Sen böyle mi 30 sene okudun ve ögrendin sana aciyorum yüce rabbim yardim etsin.
Bana ne acıyorsun,kendine acı

Daha neye iman ettiğinden haberin yok.

ALI25

Kıdemli Üye

Sen 30 sene okumussun keske okumamis olsaydin diye diyecegim ama ne diyeyim malesef.

Benim de karsimdaki bende 8 sene kadar fazla okumus iken yazilar da ona makul ve makbul da degildir.

ALI25

Kıdemli Üye

Hadis din de delil olur mu ulema niye hadis ile amel etti ahmak olduklari icin mi veya on´lar yoksa bir cahil mi idi yoksa onlarin da bu isine mi geldi veya nefislerine mi birer tabi oldular ve bunlarda sana güne birer soru oldular buyur anlat ve de bana dermisin.

ALI25

Kıdemli Üye
Sen ilk önce bekleyin 4 tane soru ya bir cevab ver ve de ki ne biliyorsan buna dair ortaya koyda bakalim.

çelebiler

Kıdemli Üye
Hadis din de delil olur mu ulema niye hadis ile amel etti ahmak olduklari icin mi veya on´lar yoksa bir cahil mi idi yoksa onlarin da bu isine mi geldi veya nefislerine mi birer tabi oldular ve bunlarda sana güne birer soru oldular buyur anlat ve de bana dermisin.
Sen hadisin doğrusunu yazarsan bu sorularına da seninle birlikte cevap verebilirim.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Müslümanın yaptığı bir "KULLUK" olsun ki onu Kur'an emretmemiş olsun... Bunu neden tartışıyorsunuz..?

Namaz... Oruç... Cihad... Zekat... Hac... Kur'an ahkamı... Vs.. Vs...

Bu ve buna benzer yaptırımların tamamı Kur'an'ındır...

Peygamberimiz de bunları eda etmiştir... Eda ederken de fiil, kavil ve takrir'le bizleri aydınlatmıştır...

ALI25

Kıdemli Üye
Suanda tek 1 kitab da buldum diger kitablarin 6 sina bakamadim bunu ilkönce bir söyleyim de.

çelebiler

Kıdemli Üye
Suanda tek 1 kitab da buldum diger kitablarin 6 sina bakamadim bunu ilkönce bir söyleyim de.
Tamam benim için bir sıkıntı yok.Sen hadisi incele,sonuçlarına ulaş o zaman sen de göreceksin benim tarifime gerek bile kalmayacak.

Sorularının cevabını kendin bulmuş olacaksın.

Tabi ki yine de istersen hepsine cevap vereceğim inşallah.

ALI25

Kıdemli Üye
<Size iki sey birakiyorum.Bunlara simsiki baglandiginiz sürece, asla dogru yoldan sapmayacaksiniz.Bunlar, Allah´in kitabi ve Peygamberinin sünnetidir.> (Muvvatta Ct.4. Sf.246/Imam Malik).

çelebiler

Kıdemli Üye
<Size iki sey birakiyorum.Bunlara simsiki baglandiginiz sürece, asla dogru yoldan sapmayacaksiniz.Bunlar, Allah´in kitabi ve Peygamberinin sünnetidir.> (Muvvatta Ct.4. Sf.246/Imam Malik).
Güzel Allah razı olsun.Devamına da inşallah yarın bakalım senin için de uygunsa.

çelebiler

Kıdemli Üye
İyi de nasıl? Bize ulaşan kaynaklara güvenilmez diyen sizsiniz.
Anlayamadığınız yer burası işte.Kaynakların güvenilmezliği ayrı bir konu esas sebep bu değil.

Esas sebep Allah'ın Kuran'dan başka bir şeyi din adına kabul etmeyi yasaklamasıdır.

Hadislerin güvenilmezliği,Kuran ve kendi içinde çelişmesinden kaynaklanıyor.

Kuran rivayet değildir.Rivayet sözle gelen ulaştırmadır.kuran söz ile ulaşmadı bizlere yazı ile ulaştı.

Kuran Peygamber döneminde iner inmez yazılıp kitap haline getirildi.Allah'ın Kuran'da bahsettiği koruma da budur.