Tasavvufun Arka Bahçesinde Olanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

zebih

Kıdemli Üye
Bu kitapta yazanlara kendisi inaniyormu ki bunu buraya getirmis. Inaniyorsa neden kotuluyor, inanmiyorsa dogru olmadigini bildigi bir seyi getirerek insanlara neden iftira atiyor. Nerden bakarsan bak bu adamin yaptigi ............ baska bir sey degil...

Simdiye kadar gelen tasavvuf inkarcilari dogru olmasada hic olmazsa ilmi bir seylerle gelirdi, bu bir hikaye almis eline onunla geliyor. Hikayeden delilmi olurmus hic...

Hadi bunu getiren adamin niyeti belli, kim oldugu belli ya onu destekleyen sozde sahte nurcuya ne demeli. Yok Allah'la arasina tarikat ehli seyhi koyarmista bilmem neymis. Sormazlarmi adama " sen niye riselei nuru Allah'la arana koyuyorsun diye. Sen niye risalelere tapiyorsun. Sen niye risalelerin seni Allah'a yaklastiracagina inaniyorsun. Sen nasil imanini risalelerin kurtaracagina inaniyorsun. Sen nasil olurda bir beserin yazdigi kitabi Allah'in kitabiyla bir tutuyorsun" diye...

Yani anlayacaginiz bu tiplerle ugrasmaya degmez. Bunlar ciddiye alinmaya bile degmeyecek sapiklardir...

vesile hiçbir zaman inkar edilebilmesi mümkün olmayan bir ameldir.

kul ile Allah arasında çok vesile vardır.

peygamberler vesiledir, veliler vesiledir, kabe vesiledir, risale vesiledir....

vesilesiz bir hayatı Allah yazmamıştır insanlığa...

küfre vesileler vardır, imana vesileler....

sizinle iletişim için şu ekran vesiledir...

herşeyde vesile var, aracı var...

aracıyı tanrı ittihazı reddedilendir.

yani aracı ilah değildir.

aracıyı vesileyi ilah etmek nasıl olur?

ona tapınır, onu rabb ittihaz eder, ondan bekler, ondan aldığını sanır....

ilah: hakiki manada sevginin ve korkunun yöneltildiği merciidir.

Hudalfa

Asistan
AşK_€r;221915' Alıntı:
hudalfa kardeşim
yabancı bir ülkeye gittiğin zaman oranın dilini bilen birine veya tercümana ihtiyacın var değilmi?oraları sana tanıtmak için,kaybolmaman için....

sen ilk defa gittiğin bir şehirde belediye nerededir,adliye nerededir,valilik nerededir diye sorarsın değilmi?yada nereyi arıyorsan,nereye gideceksen sorarsın değilmi?
ve orayı bilen birisi sana yolu tarif eder...sen bulamam yabancıyım dersen oda seninle gelir,gideceğin yere götürür.
işte mürşid-i kamile bakışın bu olsun.....
yani itiraf ediyorsun allah ile senin arana şeyhini koyduğunu. elimizde kuran ve sünnet gibi iki önemli öğreti, yol çizelgesi var. sen öğrenemiyosan ne yaradı. ben hiç bir şey bilmiyorum şeyhim herşeyi bilir demek en başta yabancı ülkede yeri sorduğun o şahşada hayatını endexlemiyosun heralde.. kimse anasının karnında islamı öğrenmiyor elbet. kuran ve hadiste anlaşılmıyorsa bunları anlatan alimler, müfesiier ve müçtehidler var. olaya kanaat önderi olarak bakarsak daha sağlıklı düşünmüş oluruz kanaatimce. ama o alimler kusura bakmada o senin şeyh bildiklerin değil. bunu niye söylüyoruz.. çünkü ilim namına, aksiyon namına bir şey öğretildiği yok. zikri isteyen herkes yapabilir. ibadatlerde hakaze öyle..

Seyfullah Kara

Kula KUL olma!
Bunlar zaten çokça var ki!
Yani anlat anlat bitmez de olayın karşıya yansıttığı sinir harbidir.Kabul görmez!
O yüzden fazla söz etmek yeni birşey doğurmayacaktır.
Teşekkürler kardeş yine de aktarım için.

AşK_€r

arabeskçi
yani itiraf ediyorsun allah ile senin arana şeyhini koyduğunu.

kuran ve hadiste anlaşılmıyorsa bunları anlatan alimler, müfesiier ve müçtehidler var.

o alimler kusura bakmada o senin şeyh bildiklerin değil. ..

hüdalfa kardeşim...

1-biz ne demeye çalışıyoruz tekrar oku yazdığımı istersen

2-niçin alimlere müçtehidlere inanırsında mürşid-e inanmazsın.

3-benim şeyh bildiğim kişi nedir,kimdir bilmeden nedir senin bu söylediğin..

önyargılısın abi....

Bedrin_Aslanı

Profesör
yani itiraf ediyorsun allah ile senin arana şeyhini koyduğunu. elimizde kuran ve sünnet gibi iki önemli öğreti, yol çizelgesi var. sen öğrenemiyosan ne yaradı. ben hiç bir şey bilmiyorum şeyhim herşeyi bilir demek en başta yabancı ülkede yeri sorduğun o şahşada hayatını endexlemiyosun heralde.. kimse anasının karnında islamı öğrenmiyor elbet. kuran ve hadiste anlaşılmıyorsa bunları anlatan alimler, müfesiier ve müçtehidler var. olaya kanaat önderi olarak bakarsak daha sağlıklı düşünmüş oluruz kanaatimce. ama o alimler kusura bakmada o senin şeyh bildiklerin değil. bunu niye söylüyoruz.. çünkü ilim namına, aksiyon namına bir şey öğretildiği yok. zikri isteyen herkes yapabilir. ibadatlerde hakaze öyle..

Sen Kuran ile Sünneti nasıl öğrendin kardeşim. Kimlerden öğrendin. Neden onları Allah ile arana soktun. Şuanda hiç kitap okuyormusun. Fıkıh ile ilgili veya akaid ile ilgili? Okuyorsan hiç kusura bakma sende Allah ile arana bir kitabı katmış oluyorsun. Kuran varken başka kitap okunur mu? Eğer sen bir mezhebe mensupsan yine aynı durum ortaya çıkıyor. Kuran ve sünnet varken sen İmam-ı Azamı veya İmam-ı Şafi yi araya sokuyorsun. Onların çıkardıkları yorumlara göre hareket ediyorsun.

Yapma gözünü seveyim. Sana kaç zamandır yazmıyorum. Yine dayanamadım biraz yazdım sen beni azur gör :D

Bide namaz kılarken nasıl niyet ediyorsun kardeşim sen? Niyet ettim Rabbim senin rızan için ... namazımı kılmaya döndüm kıbleye kıblem kabeye mı diyorsun? böyle diyorsanda şu sorularımada cevap ver: Namaz hangi dilde geçen bir kelime? Kuranda veya sünnette namaz diye bir şey geçiyor mu? Neden kıbleye dönüyorsun arana onu katıyorsun. Neden camide uydum imama diyorsun. Arana imamı katıyorsun? Bi cevapla bu soruları devam ederiz...

Bedrin_Aslanı

Profesör
Son olarakda eğer bir mezhebin varsa araştır biraz bakalım İmam-ı Azam hz leri ne demiş. Son iki yılım olmasa Sabit helak olmuştu... Son iki senesinde Tasavvufa giriyor. İmma şafi Hzleri ne demiş Tasavvuf ehli hakkında? Bizim kitaplara yazdığımız ezberlediğimiz şeyler bunlarda yaşam biçimi olmuş... Ön yargını kaldır araştır biraz...

selam

Profesör
Genelde anlaşmazlıkların çoğu yaşmadığımız,yada anlayamadığımız konularda
fikir ileri sürdüğümüzden kaynaklanıyor. Hakikatın ne olduğuğnu yaşamadan
birilerinin fetvalarıyla hemen karşı geliyoruz. Yapmayın kardeşim.
Araştırın , soruşturun, kendinizde oluşan fikirleri ortaya koyun .
Bu davranışlarınız hem kendinize zarar veriyor.Hem çevremizdeki
hakikatı aramaya tevessül etmiş olan yepyeni beyinlerede zarar veriyor.
Gerçeğini bilmediğiniz , yaşamadığınız herhangi birşeyde , bir başkasının
telkinlerie uyarak hareket etmekten vazgeçin .
İslamiyettin en yüce din olması , bilinçli yaşayanların dini olmasıdır.
Allah cc. Katında din İslamdır.

NUHUN_GEMISI

Asistan
Bir insanın denizde boğulurken birinden yardım istemesi caizdir .

caiz olmayan insanın elinden gelmeyip Allahın yapacağı işi amellerini yaparak sevap kazanmakla mükellef olan yaratılmıştan istemektir .

1730 - Hz. Ebû Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:
"Her gece, Rabbimiz gecenin son üçte biri girince, dünya semasına iner ve;
"Kim bana dua ediyorsa ona icabet edeyim. Kim benden bir şey istemişse onu vereyim, kim bana istiğfarda bulunursa ona mağfirette bulunayım" der. "

Rivayetin Müslim'deki bir vechi şöyle: "Allahu Teâla gecenin ilk üçte biri geçinceye kadar mühlet verir. Ondan sonra yakın semâya inerek şöyle der:
"Melik benim, Melik benim. Kim bana dua edecek?"
Buhârî, Tevhid 35, Teheccüd 14, Daavât 13, Müslim,Salâtu'1-Müsâfırin 166, (758); Muvatta, Kur'ân 30, (1,214); Tirmizî, Daavât 80, (3493); Ebû Dâvud, Salât 311, (1315).

1722 - Nu'man İbnu Beşîr (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm): "Dua ibadetin kendisidir" buyurdular ve sonra şu âyeti okudular. (Meâlen): "Rabbiniz: ''Bana dua edin ki size icâbet edeyim. Bana ibadet etmeyi kibirlerine yediremeyenler alçalmış olarak cehenneme gireceklerdir" buyurdu." (Gâfır 60).
Tirmizî, Tefsir, Gâfir, (2973); Ebû Dâvud, Salât 358, (1479). Metin Tirmizî'ye aittir.

1742 - Hz. Selmân (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:
"Rabbiniz hayiydir, kerimdir. Kulu dua ederek kendisine elini kaldırdığı zaman, O, ellerini boş çevirmekten istihya eder."
Tirmizî, Daavât 118, (3551); Ebû Dâvud, Salât 358, (1488).

1743 - Hz. Ebû Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlulla: (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:
"Allah'a duayı, size icabet edeceğinden emin olarak yapın. Şunu bilin ki Allah celle şânuhu (bu inançla olmayan ve) gafletle (başka meşguliyetlerle) oyalanan kalbin duasını kabul etmez."
Tirmizî, Daavât 66.(3474.)

Bedrin_Aslanı

Profesör
Bir insanın denizde boğulurken birinden yardım istemesi caizdir .

caiz olmayan insanın elinden gelmeyip Allahın yapacağı işi amellerini yaparak sevap kazanmakla mükellef olan yaratılmıştan istemektir .

1730 - Hz. Ebû Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:
"Her gece, Rabbimiz gecenin son üçte biri girince, dünya semasına iner ve;
"Kim bana dua ediyorsa ona icabet edeyim. Kim benden bir şey istemişse onu vereyim, kim bana istiğfarda bulunursa ona mağfirette bulunayım" der. "

Rivayetin Müslim'deki bir vechi şöyle: "Allahu Teâla gecenin ilk üçte biri geçinceye kadar mühlet verir. Ondan sonra yakın semâya inerek şöyle der:
"Melik benim, Melik benim. Kim bana dua edecek?"
Buhârî, Tevhid 35, Teheccüd 14, Daavât 13, Müslim,Salâtu'1-Müsâfırin 166, (758); Muvatta, Kur'ân 30, (1,214); Tirmizî, Daavât 80, (3493); Ebû Dâvud, Salât 311, (1315).

1722 - Nu'man İbnu Beşîr (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm): "Dua ibadetin kendisidir" buyurdular ve sonra şu âyeti okudular. (Meâlen): "Rabbiniz: ''Bana dua edin ki size icâbet edeyim. Bana ibadet etmeyi kibirlerine yediremeyenler alçalmış olarak cehenneme gireceklerdir" buyurdu." (Gâfır 60).
Tirmizî, Tefsir, Gâfir, (2973); Ebû Dâvud, Salât 358, (1479). Metin Tirmizî'ye aittir.

1742 - Hz. Selmân (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:
"Rabbiniz hayiydir, kerimdir. Kulu dua ederek kendisine elini kaldırdığı zaman, O, ellerini boş çevirmekten istihya eder."
Tirmizî, Daavât 118, (3551); Ebû Dâvud, Salât 358, (1488).

1743 - Hz. Ebû Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlulla: (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:
"Allah'a duayı, size icabet edeceğinden emin olarak yapın. Şunu bilin ki Allah celle şânuhu (bu inançla olmayan ve) gafletle (başka meşguliyetlerle) oyalanan kalbin duasını kabul etmez."
Tirmizî, Daavât 66.(3474.)

Bu forumda o kadar tasavvuf ile ilgili içinde olan insan var git anket aç bakalım kim şeyhinden bişey istiyor. Kaç kişiden duydun kaç müridi dua ederken gördün bu şekilde ey iftiracı. 1 yıldır tasavufun içindeyim. Ve bi kere olsun şeyhime yalvarmadım bana şunu ver diye. Allah şahidimdir ki, şeyhimde defalarca kez gözyaşları içinde Ya Erhamerrahimin beni affet diye ağlar dularda. Bunlarımı söyleyeyim illaki.

Tasavvuf karşıtı insanların sürekli dile getirdikleri iftiralardan biri. Birazcık içinde Allah korkusu varsa vazgeç kardeşim. Birazcık. Tamam anlamazsın kabullenemezsin bişey demem. ama iftira attınızmı sinirim kabarıyor.

Bak yukarıda defalarca kez sordum neden cevap vermiyorsun kardeşim.? Usame bin laden mi öğretti sana bunları. Ladin gidin türkiyedeki tasavvuf ehli ni eleştirin mi diyor. Yukarıda ki sorularımı cevaplamanızı bekliyorum inşa'allah...

AdigeBatur

Profesör
Web sitesi
www.blogcu.com
Arkadaşlar Usame denilen adam ne zaman şeyh oldu, ben orayı kaçırmışım...

Bu mübarek şeyhimiz, insanları intihar saldırılarına gönderecek kadar etkili...
Tabi intihar saldırılarına gidenler Üsame için ölmüyor, Allah rızası için ve cennete gidebilmek için... Aklıma Hasan sabbah geliyor. O da kendi fikri dışandaki müslümanların kanını akıtmakta sakınca görmüyordu. O da kendinin doğru yolda olduğunu iddia ediyordu. Ve yetiştirdiği "intihar komandoları" islam dünyasında birçok önemli ismin ölümüne neden oldu. Yetiştirdiği adamların hepside cennete gideceklerine o kadar emindi ki ölüme gitmekte bir an tereddüt etmiyorlardı. Ve bunlar gerçek müslüman olduklarını iddia ediyorlardı. Sizce de bir benzerlik yok mu? (merak edenler Hasan Sabbah'ı araştırabilir)

Bu karaladığınız Şeyhler sizin "Şeyhiniz" Ladinden daha mı kötü? Üç beş saptırılmış hikayeyle tasavvufu ve şeyhleri kötüleceğinizi zannediyorsanız işiniz çok güç derim.

isterseniz onu bırakın da ben size Üsamenin hücre evlerinde eylem sırasını bekleyenlerin darul harpte caizdir diye yaptıkları hikayeleri anlatayım...
Bende de hikaye çok...

.

Bedrin_Aslanı

Profesör
Yönetim şu kendini bilmezlere bir zahmet kapıyı gösterin. Tasavvuf ehline sürekli tenkit ediyor ve başka birşeyde yapmıyorlar. Amaçları sadece ve sadece fitne çıkarmak.

UBEYDUN

Ordinaryus
Yönetim şu kendini bilmezlere bir zahmet kapıyı gösterin. Tasavvuf ehline sürekli tenkit ediyor ve başka birşeyde yapmıyorlar. Amaçları sadece ve sadece fitne çıkarmak.
kardeşim okimselere kapı gösterilince sorunlar bitecekmi?
dört sınıf insan vardır
bunlar mümin,kafir,münafık ve arada dolaşanlar
bu tanımların ilk üçünü kur'anın ilk sayfasından itibaren görürsünüz
yani birileri bir şey yapınca mümin,kafir,münafık.. olabiliyor
bir kere insan mümin oldumu daha kafir olmazmış gibi bir tutum içersindeyiz
olması gereken birbirimizi uyarmaktır
lakin bu uyarma geldiği yere göre değer kazanıyor bizim toplumumuzda
birisi bir bidatı Allahın rengine boyayıp aşılamaya çalıştığında verilen tepkiler sığ
başkası bidatten sakındırınca neye hizmet ediyorsun oluyor
evet belki bazı mihrakların güdümünde yapılıyor olabilir bu çalışmalar
lakin biz aynı tepkiyi bidatlere vs göstermeyince hep o mihrakların eline malzeme vermiş olacağız
mesela sizlerin bir üst başlıkta yazılan la faile la mevcuda ... illa hu kavramları hakkının da düşüncelerinizi öğrenmek isterim
bir kıyam ki hakka doğru olmakla hakla olmakla değer kazanır
biz her sözü heryerde söylemeyelim ama her sözümüz doğru olsun

zebih

Kıdemli Üye
ubeydun,

bir hakikat sevdalısı, en başta uslubuna ehemmiyet göstermeli.

bakın bu konubaşlığının içinde demeye getiriyor ki, tasavvuf ehli namussuz, karısını kızını şeyhine peşkeş çeken, şerefsiz insanlar taifesidir.

kızmış adam, öyle kızmış ki ne ağzından çıkanı kulağı duyuyor ne kimi ne ile itham ettiğine bakmıyor ne de burada birçok evli barklı insan vardır, çoluk çocuk sahibi olan vardır, babası anası olan vardır aldırmıyor...

kendince delili ne?

ibriz diye bir kitapta böyle yazarmış, bütün tasavvufçular karısını kızını şeyhinden esirgemezmiş...

ne kırpıntısını nette bir yerlerden naklettiği kitabı eline alıp önü ne ardı ne okumaya çalışmıyor, ne okuduğunu 'olur mu böyle canım, vardır bunda bir iş' deyip bir sorayım bakayım bu işin erbabı ne diyor demiyor, ne yapıyor!

sizi namussuzlar! tarzı bir saldırı ile gözünü karartıp pislik kusuyor...

bunu her tasavvuf karşıtı düzeyine göre az çok yapıyor kardeşim...

istisnasız her tasavvuf karşıtı tasavvuf ehline az çok düzeyli düzeysiz SÖVÜYOR...

ya müşrik görüyor, ya bidat ehli, ya bilmenne ve böyleleri de işte bel altı küfre kadar...

peki kim bu tasavvuf ehli!

neyi söylerler?

neye hizmet ederler?

dertleri ne?

ne yaparlar?

kendi ağızlarından onları dinleyen, onlarla zaman geçiren var mı?

bir elmanın bir noktası çürük ise, sen de denk getirip o çürüğü ısırdı isen, sağlam tarafın tadını ne bileceksin!

kaldır at elmayı çöpe!

bakın söylüyoruz:

şeriatın zahirine uymayan her batın, batıldır.

bu bizim sözümüz mü? hayır!

peki ne diye böyle abudik gubudik cümleler sürekli tevil edilmeye çalışılıyor? diye sorun!

siz ne anlatırsınız?

siz mürşidiniz ile ne tarz bir ilişki içindesinizi sorun

siz neye inanırsınız diye sorun

bakın göreceksiniz ne ayrımız var ne de gayrımız...

çürük peşindelik adamı çürütür kardeşim

Bedrin_Aslanı

Profesör
kardeşim okimselere kapı gösterilince sorunlar bitecekmi?
dört sınıf insan vardır
bunlar mümin,kafir,münafık ve arada dolaşanlar
bu tanımların ilk üçünü kur'anın ilk sayfasından itibaren görürsünüz
yani birileri bir şey yapınca mümin,kafir,münafık.. olabiliyor
bir kere insan mümin oldumu daha kafir olmazmış gibi bir tutum içersindeyiz
olması gereken birbirimizi uyarmaktır
lakin bu uyarma geldiği yere göre değer kazanıyor bizim toplumumuzda
birisi bir bidatı Allahın rengine boyayıp aşılamaya çalıştığında verilen tepkiler sığ
başkası bidatten sakındırınca neye hizmet ediyorsun oluyor
evet belki bazı mihrakların güdümünde yapılıyor olabilir bu çalışmalar
lakin biz aynı tepkiyi bidatlere vs göstermeyince hep o mihrakların eline malzeme vermiş olacağız
mesela sizlerin bir üst başlıkta yazılan la faile la mevcuda ... illa hu kavramları hakkının da düşüncelerinizi öğrenmek isterim
bir kıyam ki hakka doğru olmakla hakla olmakla değer kazanır
biz her sözü heryerde söylemeyelim ama her sözümüz doğru olsun

Kardeşim bilileri gelir ve der ki ben buna inanmıyorum anlatırsın. Oda sana bildiklerini anlatır kim hatalıysa kim yanlış yapmışsa bu yanlışlar görülmeye çaluşılır. Giderilmeye çalışılır. Bu kimselerin konuşmaya niyeti yok. Yanlışları görmeye hiç niyeti yok. Çok basit sorular soruldu cevaplar görmezden gelindi belki hiç okunmdı bile. Bu adamlar bana diyor ki sen Allah tan değil de şeyhinden istiyorsun diyorum nerden duydun kimden gördün kanıtların ne cevap yok. İnsanların aklına kurt düşüreyimde ne olursa lsun diyen tiplerden. Daha önceden hiç
bu kişiler fitneci atın dediğimi duydun mu? Onlar yazardı bizde yazardık. Ama işimiz adamlarla....Adam olmayanla işimiz olmaz...

AşK_€r

arabeskçi
sual sorarken art niyet olmamalı
sürekli kusur aranmamalı
hele hele fırsat kollanmamalı
dostun yanına halis niyetle varmalı

.

UBEYDUN

Ordinaryus
hamdolsun rabbime ki kardeşimi tahkir edecek bir şey söylemedim söylememde
söylediklerimizden böyle anlam çıkaranda olmadığını düşünüyorum
tasavvuf ehlinin Allah'ın rızasından başka birşeyde düşündüğünü sanmıyorum
lakin hani araç gereç ve vasıtalarda doğru olmalı ya
bir hoca efendiye sordum bu vahdeti vucud diyenler enel hak diyenler
dediki
bak bunu ilk söyleyenler inananarak söylediler ne söylediklerini biliyorlardı
fakat şimdi öylemi
onlarla tartışamayızki
rüyamda böyle gördüm diyor
hocam siz ne kadar uğraşsanızda açıkları kapatmanız zor olacak vebu saldırılar bitmeyecek
ha ne varki siz alacağınızı alırsınız eyvallah
konuştuğuna yaptığına dikkat etmeyen yaptığı vede söylediği için bunları islamileştiren anlayış belkide sonun alemetleri olsa gerek
nasıl olacakta camiler dolup taşacak içinde iman etmiş bulunmayacak sözü vuku bulacak Rasulullah sav yalan söylermi haşa
selametle

zebih

Kıdemli Üye
haddizatında tasavvuf ile ilgilenen aslında o kadar az ki...

bakmayın burada şurada ehli tasavvuf görünümlülerin çokça sesinin çıktığına...

tasavvuf, ihsan halidir.

Allah'ı görürmüşcesine Ona yekin olma hali...

murakabe

daimi kontrol

son ikiyüz senedir neredeyse kesildi denilse yeridir. belki işte kamil mürşidler ve civarlarında üçer beşer kamiller tarafından tatbik edilen usulller...

çok görünenler kırıntıların kırıntıları... dağılmış ortaya saçılmış inci taneleri...

dini şu üç mefhumun birinden ayrı düşünmek mümkün değildir.

iman islam ihsan

şimdi tasavvuf erbabı ihsandan daha ziyade muhiblerine iman ve islamı öğretmeye ve yaşatmaya çalışıyorlar desek yanlış söylemiş olmayız.

halbuki tasavvufun esas konusu ihsan idi.

bakın çok açık ve net ifade ediyorum.

sabah namazını cemaat ile kılmayan hiç kimse kendini güvende hissetmemeli...

kim ne ile sabah namazını cemaat ile kılmayı alışkanlık haline getirebiliyor, işte o hak olandır.

bunu tasavvuf mu yapıyor? islamlığı hakkında elleşmeyin ona!
bunu selefilik mi yapıyor? islamlığı hakkında elleşmeyin ona!
bunu vahabilik mi yapıyor? islamlığı hakkında elleşmeyin ona!

zira sabah namazını cemaat ile kılanın her şeyi Allah'ın güveni altındadır.

sabah namazından nasibsizlik veya kıldığı namazın zevkine erememek Allah'ın sevdiği kullarına sevgi beslememekten ileri gelebilir.

yine açıkça ifade ediyorum ki

alnı secdeli hiçbir Kabe özlemliye kinimiz husumetimiz tavrımız yoktur. onların bize olsa dahi...

vallahi ve billahi dua ediyorum her birine veya umumen...

mesele sanılan hiçbir şey esasen mesele değildir.

iman ve islamı koruyan en önemli mefhum ihsandır.

iman temel, islam bina, ihsan ise çatıdır.

çatı yapmak zordur...

islama girmek kolay, islamda sebat etmek zordur...

islamı kurtarma fikri kolay, islam ile kurtulmaya çalışmak zordur.

alim olmak kolay, arif olmak zordur...

wesselam

AdigeBatur

Profesör
Web sitesi
www.blogcu.com
Arkadaşlar kuyuya taşı atanlar ortada yok...
Ortaya çıksalar bile yine sorulara bir iki sallama vevap verip kendi bildiklerine devam edecekler... Yorulmayalım derim
Zira fikr-i sabiti değiştirmek dünyayı değiştirmekten zordur...
.

dayi

Profesör
dini şu üç mefhumun birinden ayrı düşünmek mümkün değildir.

iman islam ihsan..alıntı..ismailarslan..

Dördüncüsü olmazssa hiç biri mümkün değildir..İNSAN...

İman..İslam..İhsan..İNSAN.....

HU..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...