Tasavvufun Arka Bahçesinde Olanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

zebih

Kıdemli Üye
Allah şerefsiz haysiyetsize her türlü imkanı bahşedecek, Kat'ında en şereflileri imkanlardan mahrum bırakacak öyle mi?

sizin Allah'a imanınız ve muvahhidliğinizin köküne kibrit suyu!

daha dediğim lafı bile algılamaktan aciz biri, bütün bir müesseseye hakaret ediyor!

haydi oradan....

Bedrin_Aslanı

Profesör
hala bekliyoruz bakalım.... Hüsnü zanda bulunup sizi ictihat makamında biri olarak görüyorum. İmma-ı Azam gibi imam-ı şafi gibi. Gerçi tevsirinde usulleri var. Kendine göre tevsir yapabiilmen için ilk önce bir sürü olaylara girmen lağzım. Onlardan haberin var mı?

AşK_€r

arabeskçi
nuhun gemisi ve saz arkadaşları...
soru cevap bölümü az geldi herhal:D
buraya sıçradınız bu defa:D
çekin elinizi tasavvuf ehlinin yakasından:)

zebih

Kıdemli Üye
ben de sizi kendini muvahhid isimlendiren bir grubun bir maharetinden haberdar edeyim o halde:

türkiye'de oy vermek malum onlara küfür ya.

oy veren vatandaşlardan birinin bunlardan birine bir borcu oluyor.

ödeyemiyor.

istişare ediyorlar kendi aralarında ve bu adamın karısını borç aldığı kişiye vermesine karar veriyorlar.

kim buna razı olur?

adam olmuyor tabi; ama

zorla karısını evinden alıyorlar adamın ve borç aldığı kişiye teslim ediyorlar.

ertesi gün, gruptan soruyor arkadaşı:

nasıldı, işi bitirdin mi?

hiç sorma abi, taş gibiymiş kadın diyor borç veren!

ne o?

tiksindiniz mi?

niye?

adam müşrik!

karısı cariye! kanı helal! malı yağma!

siz neden bahsediyorsunuz kardeşim!

bu muvahhid müslümanım tezgahının arkasında neler var, neler...

bunların en cahilleri gelir burada ahkam keserler...

sizi ben öyle bir deşifre ederim ki, şaşkın ördeğe dönersiniz!...

abla

Doçent
arkadaşlar lütfen midemiz bulandı artık.

zebih

Kıdemli Üye
arkadaşlar lütfen midemiz bulandı artık.

efendim, hırsız herkesi hırsız sayarmış... böyle bir söz var malum...

Allah'a kurbiyetten başka davası olmayan insanları, insanların gözünden düşürmek için bakın ne güzel bel altından vuruyorlar...

dün de hazreti aişe radıyallahu anha'ya benzerini yaptılardı.

sanıyorlar ki, müridler sıraya girmiş, ırzlarını namuslarını şeyhlerine peşkeş çekmek için bekleşiyorlar ve sanıyorlar ki, şeyhler canı hangi müridinin hanımıyla beraber olmak isterse bir el çırpması kafidir...

bu kadar rezilce, aşağılık, namussuz, şerefsiz, haysiyetsiz iftira, algılatma biçimi olur mu?

işte oluyor!

ki bunlar işte dünyadaki muamelelerinde aynen yukardaki örnek gibidirler...

namussuz herkesi namussuz sayacak ya....

ibrizin kitabında şu var, filanın kitabında bu var!

ibriz sizin gibi bilmemneresi ile bakan biri olsaydı onu, tarihi cife çukuru yapar ve o çukura gömerlerdi.....

kusura bakmayın, haddi aşan ibarelerimden dolayı...

namussuzluk boyutuna vardı, özür dilerim!

Güle Sevdalı

Paylaşımcı
Bir hikayecik aklıma geldi ne kadar uyar buraya bilmiyorum:
İki kör karşılıklı yanılmıyorsam üzüm yiyorlar. Biri diğerine'' neden ikişer ikişer yiyorsun'' diyor. Diğer kör de '' saçmalama sen kör ben kör nerden biliyorsun ikişer ikişer yediğimi? Diğer kör gülerek cevap veriyor:'' Ben ikişer ikişer yiyiyorum da...''

NUHUN_GEMISI

Asistan
ben bu hikayatı reddediyorum kardeşim.

ama reddetmemiş olsam hepsinin açıklamasını biiznillah yapabilecek bilgiye sahibim.

ama yapmam, çünkü bir değeri yok bizim için bu hikayatın...

tasavvuf bu değildir. tasavvuf Allah'ı görürmüşcesine ibadet edebilmek, hal hareket ve tavırlarını düzenlemek işidir.

dediğin ihsandır . ( İhsan hadisi)

NUHUN_GEMISI

Asistan
ben de sizi kendini muvahhid isimlendiren bir grubun bir maharetinden haberdar edeyim o halde:

türkiye'de oy vermek malum onlara küfür ya.

oy veren vatandaşlardan birinin bunlardan birine bir borcu oluyor.

ödeyemiyor.

istişare ediyorlar kendi aralarında ve bu adamın karısını borç aldığı kişiye vermesine karar veriyorlar.

kim buna razı olur?

adam olmuyor tabi; ama

zorla karısını evinden alıyorlar adamın ve borç aldığı kişiye teslim ediyorlar.

ertesi gün, gruptan soruyor arkadaşı:

nasıldı, işi bitirdin mi?

hiç sorma abi, taş gibiymiş kadın diyor borç veren!

ne o?

tiksindiniz mi?

niye?

adam müşrik!

karısı cariye! kanı helal! malı yağma!

siz neden bahsediyorsunuz kardeşim!

bu muvahhid müslümanım tezgahının arkasında neler var, neler...

bunların en cahilleri gelir burada ahkam keserler...

sizi ben öyle bir deşifre ederim ki, şaşkın ördeğe dönersiniz!...

İslam düzeni (hakim) olsa bunu kanıtlamanı ister , aksi taktirde sana iftira haddi tatbik eder.

Bizim aktardıklarımız tasavvuf kitaplarının yayınevi ve meşhurlarının yazdığı kitaplar. Delilleriyle , yorumsuz halini de koyduk üstelik . İftira ve karalamayı bırakta kitaba cevap ver ? Bu kitap ne işe yarar?

zebih

Kıdemli Üye
İslam düzeni (hakim) olsa bunu kanıtlamanı ister , aksi taktirde sana iftira haddi tatbik eder.

Bizim aktardıklarımız tasavvuf kitaplarının yayınevi ve meşhurlarının yazdığı kitaplar. Delilleriyle , yorumsuz halini de koyduk üstelik . İftira ve karalamayı bırakta kitaba cevap ver ? Bu kitap ne işe yarar?

yaşayanlar yaşadıklarını inkar etmezler... pazar esnafı arasında vuku bulan bir mesele ve biz de öğrendik taraflardan meseleyi...

bu birşey değil üstelik...

daha neler neler yapılıyor... gavur görüyorlar çünkü!

sen samimi ol da bizi ne görüyorsun söyle....

bu kitap 8kur'an) sizde şuna yarar:

sizin keyflerinizi tatmine!

bizde ise:

ibadet edip; Allah'ı tanımaya ve adam gibi müslüman olmaya...

NUHUN_GEMISI

Asistan
yaşayanlar yaşadıklarını inkar etmezler... pazar esnafı arasında vuku bulan bir mesele ve biz de öğrendik taraflardan meseleyi...

bu birşey değil üstelik...

daha neler neler yapılıyor... gavur görüyorlar çünkü!

sen samimi ol da bizi ne görüyorsun söyle....

bu kitap 8kur'an) sizde şuna yarar:

sizin keyflerinizi tatmine!

bizde ise:

ibadet edip; Allah'ı tanımaya ve adam gibi müslüman olmaya...

Çıldırmadan , hakaret ve kavga etmeden konuş , kişiselleşme , kitap orada , diyeceğini oradan alarak yaz. Pazar esnafını aşağılamak tasavvufçuluk mudur ? İftira atarak yazmadan karşılık verirsen iyi olur . Ama o z amanda konuyu sabote edemezsin ki ..

Hudalfa

Asistan
birde olayın şöyle bir boyutu var:
tanım olarak tarikatın
yol anlamına geldiğini biliyoruz. buralarda çeşitli zikirler ayinler ve semahlar yapılır. bu ritüeller eğitim tekniğidir ve kendilerine özeldir. topluluğun başında şeyh vardır. şeyhin kendisi ile allah arasındaki aracı olduğu düşünülür. maksat allah a ulaşmaktır tarikatte ama arada şeyh olması olayı tersyüz ediyor. yani dünyada allahı sadece temsiledecek kişiler peygamberlerdir bunun dışındaki hiç bir kişi ve kurum temsil edemez zaaten mantıkı bir olayda degil zaten allahla kul arasına aracı girmez direkt olrak gönülden baglıyızdır bir aracı veya bir temsilciye şu anda ihtiyaç da yoktur zaten mantıklı degil o görev sadece peygamberlere verilmiştir.
birde islam bölünmemizi değil bir olmamızı,beraber olmamamızı emrediyor. tarihteki bir çok ayrılıkların nedeni saltanat kavgaları ve tariketler olmuştur. farkında olalım, olmayalım bu gercektir.
müridler: tarikatta toplum psikolojisiyle allaha daha fazla yakın olduklarını hissederler. işte muridleri kendi kafalarına göre haklı gösteren nedenin menbaı bu duruş ve düşünüştür..

zebih

Kıdemli Üye
Çıldırmadan , hakaret ve kavga etmeden konuş , kişiselleşme , kitap orada , diyeceğini oradan alarak yaz. Pazar esnafını aşağılamak tasavvufçuluk mudur ? İftira atarak yazmadan karşılık verirsen iyi olur . Ama o z amanda konuyu sabote edemezsin ki ..

ben sakinim de sizin iplik pazara döküldü maalesef...

açık açık konuşsanız halbuki mertçe erkekçe ne kaybınız var ki!

desen ki,

sizin alayınız müşrik!

sizin karınız bize cariye

kanınız bize helal

malınız bize yağma!

derim ki:

adam mert!

kıvırdata kıvırdata, bu netlikte söyleyemediğin sözleri oraya buraya yafta ile bir yerleri karalamaya çalışmak ile gizleyebileceğini sanıyorsun!

sizin cibilliyetinizi bilirim ben taaa nerelerden geldiğinizi....

Güle Sevdalı

Paylaşımcı
tartışmaya girmek istemiyorum bazen. Çünkü itici oluyorlar...

Onlara vereceğimiz en güzel cevab HAKLISINIZ demek ve olayı kapatmak...

AşK_€r

arabeskçi
zaten allahla kul arasına aracı girmez direkt olrak gönülden baglıyızdır bir aracı

hudalfa kardeşim
yabancı bir ülkeye gittiğin zaman oranın dilini bilen birine veya tercümana ihtiyacın var değilmi?oraları sana tanıtmak için,kaybolmaman için....

sen ilk defa gittiğin bir şehirde belediye nerededir,adliye nerededir,valilik nerededir diye sorarsın değilmi?yada nereyi arıyorsan,nereye gideceksen sorarsın değilmi?
ve orayı bilen birisi sana yolu tarif eder...sen bulamam yabancıyım dersen oda seninle gelir,gideceğin yere götürür.
işte mürşid-i kamile bakışın bu olsun.....

müttaki

Profesör
peygamber efendimiz demiş ya ben ilmin Şehriyim Ali kapısıdır... hadisi geldi aklımıza Aşk_er abim

Alisiz şehre sokmuyorlar haramileri :D

Yunus emrem 40 yıl Odun taşımış dergaha... böyle yamuk yumuk olanları götürmezmiş sadece doğru olan odunları götürürmüş

:) HU...

EbuMahir

Asistan
Bu kitapta yazanlara kendisi inaniyormu ki bunu buraya getirmis. Inaniyorsa neden kotuluyor, inanmiyorsa dogru olmadigini bildigi bir seyi getirerek insanlara neden iftira atiyor. Nerden bakarsan bak bu adamin yaptigi ............ baska bir sey degil...

Simdiye kadar gelen tasavvuf inkarcilari dogru olmasada hic olmazsa ilmi bir seylerle gelirdi, bu bir hikaye almis eline onunla geliyor. Hikayeden delilmi olurmus hic...

Hadi bunu getiren adamin niyeti belli, kim oldugu belli ya onu destekleyen sozde sahte nurcuya ne demeli. Yok Allah'la arasina tarikat ehli seyhi koyarmista bilmem neymis. Sormazlarmi adama " sen niye riselei nuru Allah'la arana koyuyorsun diye. Sen niye risalelere tapiyorsun. Sen niye risalelerin seni Allah'a yaklastiracagina inaniyorsun. Sen nasil imanini risalelerin kurtaracagina inaniyorsun. Sen nasil olurda bir beserin yazdigi kitabi Allah'in kitabiyla bir tutuyorsun" diye...

Yani anlayacaginiz bu tiplerle ugrasmaya degmez. Bunlar ciddiye alinmaya bile degmeyecek sapiklardir...

reis

Kıdemli Üye
Bize göre ise bahsedilen 'saz ekibi'nin en arkasında daha 'derin' yerler vardır.
Saz ekibinin en önünde duranlar bunun farkında olmayabilirler ama öyledir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...